UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Chin – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wiza turystyczna do Chin – ChRL?

Chiny, czyli Państwo Środka, to ciekawa destynacja turystyczna, którą wybiera coraz więcej Polaków. Chcemy odkrywać atrakcje tego kraju, na czele z Wielkim Murem Chińskim, tajemniczą terakotową Armią chroniącą miejsce pochówku dawnych cesarzy czy też Zakazanym Miastem. Chińska Republika Ludowa ma wiele do zaoferowania, ale jednocześnie ma wygórowane wymagania dotyczące przekraczania granicy tego kraju. Zobacz, czy potrzebujesz wizy do Chin.

Zasady wjazdu do Chińskiej Republiki Ludowej – wymagane dokumenty

W ramach planowania wyjazdu do Chin, jeszcze zanim poszukasz informacji o tym, jak spakować walizkę do samolotu i co może się w niej znaleźć, musisz wiedzieć, jakich dokumentów potrzebujesz. Służby celne po przylocie czy po przekraczaniu granicy lądowej sprawdzą dokumenty podróży. Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku będzie wymagała okazania wyłącznie paszportu – biometrycznego lub tymczasowego. Nie ma więc możliwości przekroczenia granicy jedynie z dowodem osobistym.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż chińska wiza. Jeśli więc Twój dokument jest nieaktualny lub zaraz traci ważność, to musisz wyrobić nowy. Nie szukaj informacji o tym, ile czeka się na dowód osobisty, tylko o tym, jak wyrobić paszport i ile czasu Ci to zajmie.

Czego potrzeba do wyjazdu do Chin? Czy potrzebna jest wiza turystyczna?

Jedną z formalności, jakich musisz dopełnić przed wyjazdem na wakacje do Chin, będzie wyrobienie wizy. Jest ona wymagana dla polskich turystów i osób podróżujących na przykład w sprawach biznesowych. Obowiązek wizowy dotyczy nie tylko polskich obywateli, ale i mieszkańcy pozostałych krajów mają obowiązek jej wyrobienia przed wylotem. Wyjątek stanowią obywatele:

 • Niemiec,
 • Hiszpanii,
 • Włoch,
 • Niderlandów.

Dotyczy to jednak wyłącznie pobytów do 15 dni w okresie od 1 grudnia 2023 roku do 30 listopada 2024 roku. Od 9 lutego 2024 roku zgodnie z informacją z Państwowego Urzędu ds. Imigracji ChRL obywatele polscy mogą odwiedzać prowincję Hainan bez konieczności wyrabiania wizy. Mogą to być pobyty w celach:

 • biznesowych,
 • odwiedzin u rodziny i przyjaciół,
 • leczenia,
 • udziału w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i innych.

Taki pobyt w prowincji Hainan w Chinach bez wizy nie powinien przekraczać 30 dni liczonych od północy dnia następującego po dniu przyjazdu do Chin. Sprawdź również inne wymagania dotyczące wycieczki po tym kraju, np. te dotyczące płatności kartą za granicą.

Istnieje kilka rodzajów wiz do Chin:

 • Wiza L – wiza turystyczna, pozwalająca na pobyt do 30 dni. Okres ważności wizy jednokrotnej wynosi 3 miesiące od daty wydania, a wizy dwukrotnej 6 miesięcy.
 • Wiza M – biznesowo-handlowa – jednokrotna ważna przez 3 miesiące od daty wydania, dwukrotna ważna przez 6 miesięcy od daty wydania, wielokrotna ważna 6 miesięcy lub rok od daty wydania.
 • Wiza F – w celu wymiany doświadczeń.
 • Wiza Q - wydawana w celach rodzinnych dla członków rodzin obywateli Chin lub członków rodzin cudzoziemców przebywających w tym kraju na podstawie stałej karty pobytu. Może być krótkoterminowa (Q2) lub długoterminowa (Q1).
 • Wiza S – dla członków rodzin cudzoziemców pracujących lub studiujących w Chinach. Może być wydana jako krótkoterminowa (S2) lub długoterminowa (S1).
 • Wiza R – wyrabiana w celu promowania talentu.
 • Wiza Z – dla osób na podjęcie pracy na terenie Chin.
 • Wiza X – wydawana dla podjęcia studiów, prowadzenia badań naukowych na okres 6 miesięcy lub dłużej.
 • Wiza D – na stały pobyt w Chinach.
 • Wiza G – tranzytowa.
 • Wiza C – dla członków załóg lotniczych, marynarzy oraz towarzyszących im członków rodzin.
 • Wiza J-1 – dziennikarska, dla stałych rezydentów.
 • Wiza J-2 – dziennikarska krótkoterminowa.

Prócz wizy i paszportu przy kontroli w Chinach od podróżnych pobierane są odciski palców. Odbywa się to w urządzeniach samoobsługowych przed podejściem do okienka kontroli paszportowej od cudzoziemców przylatujących do Chin w wieku od 14 do 70 lat.

Jak zdobyć wizę do Chin? Gdzie złożyć wniosek o wydanie wizy turystycznej do Chin?

Skoro obywatele Polski są objęci obowiązkiem wizowym, muszą wyrobić wizę przed wyjazdem do Chin w konsulacie Chińskiej Republiki Ludowej. Będzie obowiązywała na całym obszarze tego kraju z wyjątkiem Hongkongu i Macao. Do tych obszarów możliwy jest wjazd do 90 dni pobytu bez wizy.

Wniosek o wizę do Chin złóż w Chińskim Centrum Wizowym przy Konsulacie ChRL.

Co ciekawe, bez wizy chińskiej możesz przebywać do 144 godzin w strefie tranzytowej na wszystkich lotniskach międzynarodowych mieszczących się w Chinach, bez względu na Twoją narodowość.

Ile płaci się za uzyskanie wizy do Chin? Cena wizy

W okresie od 11 grudnia 2023 roku do 31 grudnia 2024 roku obowiązują obniżone opłaty wizowe dla obywateli krajów strefy Schengen, w tym dla Polaków przyjeżdżających turystycznie do Chin. Wiza kosztuje równowartość 195 zł.

Jak długo trzeba czekać na wyrobienie wizy do ChRL?

Czas oczekiwania na wizę do Chin w trybie normalnym wynosi 4 dni robocze, a w ekspresowym – 3 dni robocze.

Jak wyrobić wizę online?

Obecnie nie ma możliwości aplikowania o wizę do Chin przez internet.

Kto nie potrzebuje wizy do Chin?

Pod koniec listopada 2023 roku strona chińska zdecydowała się na zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli Włoch, Francji, Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Malezji. Mogą oni pojechać na maksymalnie 15-dniowy pobyt w celach biznesowych, turystycznych oraz rodzinnych.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Japonii – jak ją uzyskać? Ile kosztuje? Gdzie udać się po wizę - konsulat czy ambasada?

Kraj Kwitnącej Wiśni, jedna z najstarszych cywilizacji, państwo ultranowoczesne, ale jednocześnie przywiązane do swoich tradycji – taka jest Japonia. Podróż do tego orientalnego miejsca jest długa, ale na każdym kroku jest ono w stanie zachwycić i zadziwić. Jeśli wybierasz się do Japonii, sprawdź, jakich potrzebujesz dokumentów podróży i czy potrzebna jest wiza.

Czytaj dalej

Wiza do Wietnamu – jak ją uzyskać, ile kosztuje? Czy istnieje e-wiza do Wietnamu?

Egzotyczne wakacje w Wietnamie są Twoim marzeniem? Chcesz zobaczyć kolorowe targi na wodzie, piękne krajobrazy delty Mekongu i rzeki Czerwonej. A może zamierzasz odpoczywać na piaszczystych plażach otoczonych tropikalną roślinnością? Nie zapominaj też o zabytkach Wietnamu. Wymienione walory turystyczne z pewnością skłaniają coraz więcej turystów do wizyty w tym kraju. Najwięcej przyjezdnych pochodzi z Chin czy Korei Południowej oraz Japonii. Jednak i z Polski organizowane są wycieczki do…

Czytaj dalej

Wiza do Indii – jak ją uzyskać online? Ile kosztuje indyjska wiza turystyczna?

Indie są najludniejszym państwem na świecie i siódmym największym pod względem powierzchni. Stolicą Republiki Indii jest New Delhi, ale największe i najbardziej zaludnione miasto w Indiach to Mumbaj (Bombaj). Turyści zachwycają się wielobarwnością i kulturą indyjską. Często odwiedzają tutejsze rezerwaty przyrody i parki narodowe. Jeśli wybierasz się na wczasy do Indii, sprawdź warunki wjazdu i zasady wizowe.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę