Ubezpieczenie anglika w Polsce – ile kosztuje, jak przebiega?

Polacy od lat chętnie sprowadzają samochody z zagranicy, np. z Niemiec, Francji, Anglii. Używane samochody, które pochodzą z innych państw, często są tańsze i możemy je zakupić w dobrym stanie technicznym. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tak wiele osób decyduje się na zakup pojazdów poza granicami Polski. Jak wygląda ubezpieczenie anglika w naszym kraju? Co warto wiedzieć o samochodach sprowadzanych z Anglii?

auto z kierownicą po prawej stronie

Jak wygląda ubezpieczenie anglika w Polsce? 

Ubezpieczenie anglika nie powinno przysporzyć nam kłopotów. Żadna z firm ubezpieczeniowych w Polsce nie może odmówić sprzedaży polisy OC. Problem może pojawić się wtedy, gdy będziemy chcieli zakupić pakiet ubezpieczenia OC i AC - firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj nie sprzedają takich zestawów ze względu na wysokie koszty likwidacji szkód. Importowany z Wielkiej Brytanii samochód należy poddać kilku modyfikacjom, dzięki którym będzie dopuszczony do jazdy po polskich drogach, a także, dzięki którym ubezpieczenie OC będzie nieco tańsze. 

Mowa o:

  • zmianie lusterek, aby zapewniały większe pole widzenia po lewej stronie, 
  • zmianie prędkościomierza, by posiadał skalę wyrażoną w km/h,
  • zamontowanie z tyłu pojazdu światła przeciwmgłowego, 
  • wymianie reflektorów z lewostronnych na prawostronne, co zapewni lepszą widoczność podczas drogi.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych przeróbek, powinniśmy wybrać się na przegląd, dzięki któremu możliwe będzie zarejestrowanie i ubezpieczenie sprowadzonego samochodu. 

Do ubezpieczenia angielskiego samochodu będą potrzebne dokumenty, tj. prawo jazdy, obecna polisa, dowód zakupu, dowód rejestracyjny wszelkie informacje o samochodzie - marka, rok produkcji, model, rodzaj paliwa, liczba miejsc oraz dane właściciela - imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania, zawód i rok wydania prawa jazdy. Ubezpieczenie anglika w Polsce odbywa się tak, jak w przypadku każdego innego pojazdu. 

Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu sprowadzonego z Anglii?

Dopiero po przekazaniu niezbędnych informacji i dokumentów ubezpieczyciel będzie w stanie przygotować dla nas ofertę. Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Anglii może być nawet kilkukrotnie droższe, niż w przypadku samochodu z Polski. Nie dzieje się tak bez przyczyny - liczba wypadków z udziałem tych samochodów jest po prostu wyższa. Zgodnie z badaniami MSWiA, kiedy dopuszczono pojazdy z kierownicą po prawej stronie do ruchu po polskich drogach (2015 r.), aż 60% wypadków zostało spowodowanych z winy kierowcy anglika. Nic więc dziwnego w tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe uważają je za mniej bezpieczne. 

 Pamiętajmy, że na kwotę ubezpieczenia anglika w Polsce wpływ ma także rocznik czy silnik samochodu, a także wiek, stan cywilny kierowcy i inne kwestie. Nie zawsze zapłacimy za ubezpieczenie anglika więcej. Warto wziąć pod uwagę zniżki brytyjskie, które akceptują towarzystwa ubezpieczeniowe, a także skorzystać z kalkulatora OC i znaleźć ofertę odpowiadającą naszym potrzebom i możliwościom finansowym. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych mają nieco wyższe ceny ze względu na dodatki, które oferują. Powinniśmy więc dokładnie przyjrzeć się dostępnym ofertom, zanim zdecydujemy się na którąkolwiek z nich. Za ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Anglii możemy zapłacić od 700 do 2000 złotych.  

Jak wygląda rejestracja i czy jest wymagana do wykupienia OC?

Aby wykupić ubezpieczenie OC anglika, konieczne jest zarejestrowanie pojazdu. Będą potrzebne do tego następujące dokumenty:

  • dowód własności pojazdu - może to być umowa sprzedaży, zamiany, darowizny czy dożywocia, a także faktura VAT,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, 
  • dowód rejestracyjny pojazdu, 
  • potwierdzenie zapłaconej akcyzy na terytorium kraju,
  • tłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego wszystkich dokumentów sporządzonych w języku obcym. 

Jeśli posiadamy wyżej wymienione dokumenty, w pierwszej kolejności powinniśmy wydrukować i wypełnić wniosek dostępny w urzędzie lub internecie. Następnie udajemy się do Wydziału Komunikacji, uiszczamy opłaty i rejestrujemy samochód. Wówczas otrzymujemy tzw. tymczasowy dowód rejestracyjny na czas wyrobienia właściwego. Dowód tymczasowy będzie ważny przez 30 dni, a właściwy powinien być gotowy do odebrania po 14-30 dniach.

Rejestrując samochód sprowadzony z Anglii, konieczne jest także wyrobienie karty pojazdu (przyjmuje formę książeczki zbliżonej wielkością do paszportu). Zawarte są w niej istotne informacje na temat pojazdu, tj. marka, typ, model, rodzaj, numer VIN, numer silnika, pojemność i moc, liczba osi, a także jego właściciela - imię i nazwisko, PESEL, adres zameldowania itp. Nie może także zabraknąć parametrów technicznych z uwzględnionymi wszelkimi zmianami, tj. wymiana silnika czy montaż i demontaż haka.

Koszt rejestracji anglika wynosi około 300-500 złotych, wliczając w to przetłumaczenie dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Podsumowując, ubezpieczenie anglika w Polsce pozwala bezpiecznie poruszać się po krajowych drogach, choć kierowcy powinni liczyć się z nieco większymi wydatkami za OC i AC. Warto być świadomym wyższych cen polis, chcąc sprowadzić angielski samochód z kierownicą po prawej stronie. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę