UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak zgłosić zbycie pojazdu? Gdzie trzeba złożyć zgłoszenie zbycia pojazdu?

Zbycie pojazdu może oznaczać jego sprzedaż albo przekazanie w formie darowizny. W obu przypadkach dotychczasowy właściciel przestaje nim być, co pociąga za sobą konieczność dopełnienia pewnych ważnych formalności, a przekroczenie terminu na zgłoszenie zbycia pojazdu skutkować będzie nałożeniem wysokiej kary finansowej. Jak poinformować, że sprzedałeś pojazd? Co w takim przypadku z ubezpieczeniem OC samochodu?

Kobieta właśnie sprzedała swój samochód, czekają ją teraz kolejne formalności

Dwie drogi zgłoszenia zbycia pojazdu – przez internet i w urzędzie

Możesz zgłosić zbycie pojazdu na dwa sposoby – za pośrednictwem internetu lub tradycyjnie, w urzędzie. Jeśli nie chcesz składać osobistej wizyty w wydziale komunikacji, możesz złożyć online wniosek, o ile dysponujesz profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym, które pozwalają na potwierdzenie na odległość Twojej tożsamości.

W przeciwnym wypadku, gdy nie możesz tego zrobić, możesz wypełnić zgłoszenie zbycia pojazdu i zanieść dokumenty do urzędu lub wysłać je pocztą.

Kto i kiedy dokonuje zgłoszenia zbycia pojazdu?

Zbycie zarejestrowanego pojazdu powinno zostać zgłoszone do urzędu przez dotychczasowego właściciela – bez względu na to, czy sprzedałeś samochód, czy przekazałeś go w ramach darowizny innej osobie. Możesz sprawę tę załatwić także za pośrednictwem swojego pełnomocnika po jego prawidłowym ustanowieniu.

Twoim obowiązkiem jako dotychczasowego właściciela auta jest zgłoszenie jego zbycia w ciągu 60 dni kalendarzowych od momentu dokonania sprzedaży czy darowizny. Termin ten będzie liczony od podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu albo umowy darowizny pojazdu.

Uwaga!

Termin 60 dni na zgłoszenie zbycia pojazdu obowiązuje w związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego z powodu COVID-19. Zostanie on skrócony do 30 dni, jak było dotychczas, jeśli stan zagrożenia zostanie odwołany.

Jak wygląda zgłoszenie zbycia pojazdu?

Po sprzedaży lub podarowaniu komuś auta powinieneś złożyć stosowny wniosek w urzędzie. Musisz przygotować dane nabywcy pojazdu oraz skan, zdjęcie czy kopię dokumentu, który potwierdzi zbycie pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży samochodu lub umowę darowizny.

W trybie online zgłoszenie zbycia pojazdu wymaga:

  • przygotowania niezbędnych dokumentów do zgłoszenia,
  • kliknięcia „Wyślij Zgłoszenie” na stronie GOV.pl,
  • zalogowania się na stronie login.gov.pl,
  • przeniesienia do usługi „Mój Pojazd”,
  • kliknięcia „Zgłoś zbycie pojazdu”,
  • ewentualnego zaznaczenia oświadczenia, że działasz za zgodą współwłaścicieli pojazdu,
  • podania daty zbycia pojazdu,
  • sprawdzenia i uzupełnienia danych,
  • podania danych nabywcy,
  • dołączenia skanu dokumentu potwierdzającego zbycie,
  • wybrania urzędu będącego adresatem zgłoszenia,
  • sprawdzenia formularza i podpisania go elektronicznie – podpisem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym,
  • wysłania zawiadomienia.

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków otrzymasz komunikat, że zawiadomienie zostało wysłane, a na swoją skrzynkę gov (ePUAP) zostanie Ci przesłane UPP (urzędowe poświadczenie przedłożenia).

Natomiast przy zgłaszaniu sprzedaży pojazdu tradycyjnie, w urzędzie lub listownie, przygotuj potrzebne dokumenty. Urzędnik na takim przedstawionym dokumencie umieści adnotację potwierdzającą ten fakt. Zwykle przyjmuje od razu zgłoszenie o zbyciu lub nabyciu pojazdu, ale jeśli brakuje jakichś dokumentów, procedura może potrwać dłużej.

Gdzie złożyć dokumenty dotyczące zgłoszenia sprzedaży auta?

Powinieneś złożyć wniosek – zgłoszenie zbycia pojazdu w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Wydział ten może być więc w starostwie powiatowym, urzędzie miasta czy w urzędzie dzielnicy.

Kara za brak zgłoszenia zbycia pojazdu

Przekroczenie terminu przeznaczonego na zgłoszenie zbycia pojazdu lub też niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z możliwością zapłaty kary finansowej. Nakładana ona może być w wysokości od 200 zł do nawet 1000 zł.

Zawiadomienie o zbyciu do ubezpieczyciela

Prócz realizacji formalności w urzędzie powinieneś też zgłosić fakt zbycia auta w swoim dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ubezpieczenia samochodowe OC są przypisane do aut, a nie właścicieli. Dlatego pozostają one w mocy.

Niemniej Ty jako dotychczasowy właściciel samochodu powinieneś w ciągu 14 dni od daty zawarcia np. umowy kupna-sprzedaży zawiadomić towarzystwo o tym fakcie. Wynika to z art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowym, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku w terminie, ubezpieczyciel będzie mógł wezwać Cię do uregulowania nieopłaconej składki OC za następny rok, pomimo faktu, że nie będziesz już właścicielem auta.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kluczyki do auta

Wielu posiadaczy samochodów, którzy planują sprzedać swoje używane auto, ma problem z dokładnym oszacowaniem jego wartości rynkowej. Jak wycenić samochód, aby móc sprzedać go z zyskiem, jednocześnie nie zniechęcając potencjalnych nabywców zbyt wygórowaną ceną? Co ma wpływ na ostateczną cenę pojazdu osobowego? Kto może nam pomóc w oszacowaniu wartości auta?

auta zaparkowane na parkingu

Umowa sprzedaży samochodu jest dokumentem, który potwierdza prawo własności auta. Dlatego też jest niezwykle istotne, aby zawierała wszelkie niezbędne informacje i dane – tak, by jej ważność nie została podważona przez urzędy. Niezależnie od tego, czy umowa została spisana odręcznie, czy strony posługują się gotowym wzorem, należy pamiętać o najważniejszych elementach. Jakich?

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę