UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Rejestracja samochodu z zagranicy – formalności krok po kroku

Zakup samochodu z zagranicy wiąże się nie tylko z kosztami, które wynikają z samego kupna pojazdu. Pod uwagę należy wziąć także wydatki na ubezpieczenie, rejestrację samochodu oraz podatek akcyzowy. Z artykułu dowiesz się, jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy, jakie dokumenty są potrzebne oraz jaki będzie koszt rejestracji.

ruch uliczny

DOKUMENTY POTRZEBNE DO REJESTRACJI AUT Z ZAGRANICY

Decydując się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby właściciel przekazał wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji auta w Polsce. Mowa o:

 • podpisanej umowie sprzedaży,
 • aktualnym dowodzie rejestracyjnym z ważnym badaniem technicznym.

Dobrą praktyką jest także przekazanie książki serwisowej.

Rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy dokonuje się w odpowiednim urzędzie. W zależności od miejsca zamieszkania nowego właściciela pojazdu może to być urząd starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy. Do rejestracji pojazdu z zagranicy w 2022 i jednocześnie w 2023 roku potrzebne są odpowiednie załączniki. Do wniosku dołącz takie dokumenty jak:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • stary dowód rejestracyjny pojazdu,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie nabycia samochodu (faktura bądź umowa sprzedaży),
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
 • dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia OC,
 • potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany.

Wszystkie dokumenty, które nie zostały sporządzone w języku polskim, powinien przetłumaczyć tłumacz przysięgły. Nie dotyczy to dowodu rejestracyjnego wydanego w jednym z państw Unii Europejskiej. Brak któregokolwiek z tych dokumentów uniemożliwia zarejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy.

W przypadku pochodzenia auta z innego kraju niż członkowie UE trzeba będzie dostarczyć inne dokumenty. Rejestracja pojazdów z zagranicy sprowadzonych spoza terytorium UE, z państwa niebędącego krajem członkowskim Wspólnoty, pociągnie za sobą konieczność dostarczenia dowodu odprawy celnej przywozowej.

Jeśli pojazd sprowadzany jest bez tablic, nie oznacza to, że nie będziesz mieć szansy na jego rejestrację w kraju. Tablice nie są niezbędne do rejestracji. Jeśli ich nie masz, wystarczy złożyć oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Odpowiedni wzór dokumentu znajdziesz na stronach wydziałów komunikacji.

ILE KOSZTUJE REJESTRACJA SAMOCHODU?

Na koszty rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy składają się:

 • opłata ewidencyjna - po 0,5 zł np. za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych itp.,
 • wydanie dowodu rejestracyjnego - 54 zł,
 • opłata za samochodowe tablice rejestracyjne - 80 zł,
 • opłata za tymczasowy dowód rejestracyjny - 13,50 zł,
 • znaki legalizacyjne na tablice - 12,50 zł.

Jeżeli właściciel pojazdu zdecyduje się na indywidualne tablice rejestracyjne, musi liczyć się z dodatkowym kosztem 1000 zł. Można je zamówić podczas rejestracji samochodu, ale także np. po zmianie adresu wiążącego się z przeprowadzką do innego powiatu. Dlatego w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy musisz liczyć się z kosztem 161,50 zł w przypadku "zwykłych" tablic, a nawet 1161,50 zł w przypadku pojazdu z zagranicy, który ma mieć indywidualnie wybrane tablice.

ILE WYNOSI PODATEK AKCYZOWY W 2023 ROKU?

Przed zarejestrowaniem samochodu z zagranicy należy również zapłacić podatek akcyzowy, którego wysokość zależy od wartości samochodu i pojemności silnika.

 • 18,6% wartości samochodu w przypadku auta osobowego o pojemności silnika większej niż 2000 cm3,
 • 3,1% wartości w przypadku pozostałych.

Niższe stawki zapłacą właściciele miękkich hybryd - odpowiednio 9,3% za samochody o pojemności silnika większej niż 2000 cm3, i 1,55% o pojemności mniejszej niż 2000 cm3. Akcyzy nie zapłacą z kolei właściciele pojazdów z silnikiem elektrycznym typu REX i właściciele hybryd typu plug-in.

Zapłaty podatku akcyzowego należy dokonać w ciągu 30 dni od dnia zakupu pojazdu, zaś po jej opłaceniu w ciągu 14 dni należy złożyć odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego. Taki dokument zawiera następujące informacje:

 • miejsce składania deklaracji,
 • dane podatnika,
 • dane identyfikacyjne pojazdu,
 • kwotę i stawkę podatku akcyzowego.

Cały ten proces nie jest skomplikowany, musimy jedynie pamiętać o dołączeniu stosownych dokumentów.

JAK WYGLĄDA REJESTRACJA SAMOCHODU Z ZAGRANICY?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badania technicznego. Jeżeli pojazd ma aktualne, niezbędne będzie wykonanie jedynie badań uzupełniających, potrzebnych, aby móc dokonać rejestracji pojazdu. Po wykonaniu przeglądu, zgromadzeniu dokumentów potrzebnych do rejestracji auta i uregulowaniu opłat należy złożyć wniosek o rejestrację do wydziału komunikacji. Taki wniosek zawiera informacje na temat:

 • danych właściciela pojazdu,
 • rodzaju i przeznaczenia pojazdu,
 • marki, typu i modelu pojazdu,
 • roku produkcji pojazdu,
 • numeru identyfikacyjnego VIN,
 • dotychczasowego numeru rejestracyjnego,
 • daty nabycia i sprowadzenia pojazdu.

Do wniosku należy dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty, które zostały wyżej wymienione. Aby zarejestrować pojazd, należy mieć również wykupione ubezpieczenie OC. Może być to krótkoterminowe OC, wykupywane na granicy przy sprowadzaniu auta, jeśli pojazd miał tablice rejestracyjne. Liczy się przy tym data sprowadzenia auta z zagranicy. Natomiast samochody sprowadzane bez tablic nie są dopuszczone do poruszania się po polskich drogach i nie można wykupić dla nich OC. Muszą być przywiezione na lawecie i zarejestrowane w urzędzie. Aż do wydania tablic przez polski urząd samochód nie może poruszać się po drogach. Jeśli jego właściciel mimo to będzie nim jeździł, naraża się na nałożenie wysokiej kary.

JAK DŁUGO TRZEBA CZEKAĆ NA DOWÓD REJESTRACYJNY?

Wyrobienie dowodu rejestracyjnego trwa około 2 tygodni, jednak ten czas może przedłużyć się do miesiąca. Informację o statusie dowodu można sprawdzić, dzwoniąc do urzędu, lub na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (https://www.pwpw.pl/). Do czasu otrzymania właściwego dowodu rejestracyjnego właściciel pojazdu korzysta z tzw. pozwolenia czasowego. Czasowa rejestracja jest ważna przez 30 dni. Jeżeli pojazd nie zostanie zarejestrowany w ciągu miesiąca, należy złożyć wniosek o przedłużenie pozwolenia o kolejne 14 dni.

KIEDY MOŻEMY SPOTKAĆ SIĘ Z ODMOWĄ REJESTRACJI SAMOCHODU?

W niektórych przypadkach możemy spotkać się z odmową rejestracji samochodu. Stanie się tak, jeżeli dokumenty złożone podczas rejestracji nie będą kompletne lub pojawią się w nich błędy. W przypadku odmowy wydział komunikacji wskazuje na piśmie wszystkie brakujące dokumenty oraz wzywa do ich uzupełnienia. Właściciel samochodu ma na to 14 dni. Jeśli nie dokona tego w określonym terminie, następuje uprawomocnienie decyzji o odmowie rejestracji samochodu. Od tej decyzji przysługuje jednak odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ile kosztuje rejestracja samochodu w urzędzie miejskim lub gminnym? Czy opłata rejestracyjna jest kosztem uzyskania przychodu?

Samochód nowy czy używany, kupiony przez osobę prywatną lub przez przedsiębiorcę, musi być zarejestrowany czy też przerejestrowany w wydziale komunikacji. Z tytułu dokonania takiej czynności poniesiesz pewne koszty. Zobacz, ile wynosi opłata rejestracyjna i czy w przypadku zakupu samochodu na potrzeby wykorzystywania go w działalności gospodarczej masz prawo zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj dalej

Wymiana zagranicznego prawa jazdy – czy to konieczność?

Zagraniczne prawo jazdy powinieneś wymienić na nowe, jeśli mieszkasz w Polsce i masz udokumentowany pobyt czasowy lub stały od co najmniej 185 dni. Wymiana prawa jazdy wydanego w państwach UE czy EFTA nie jest problematyczna. Jak jej dokonać?

Czytaj dalej

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony bez tablic z zagranicy?

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku zarejestrowano w Polsce ponad 320 tys.[1] samochodów osobowych, więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Ponadto, jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, zdecydowana większość tych aut to pojazdy używane, sprowadzone z zagranicy. Od stycznia do marca 2021 roku Polacy ściągnęli tak ponad 204 tys. samochodów. Jakie procedury obowiązują przy rejestracji i ubezpieczaniu pojazdów sprowadzonych z zagranicy bez tablic?

Czytaj dalej
auto z kierownicą po prawej stronie

Ubezpieczenie anglika w Polsce – ile kosztuje w 2021 roku?

Polacy od lat chętnie sprowadzają samochody z zagranicy, np. Niemiec, Francji czy Anglii. Używane auta, które pochodzą z innych państw, często są tańsze i możemy je zakupić w dobrym stanie technicznym. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tak wiele osób decyduje się na kupienie pojazdów poza granicami Polski. Jak wygląda ubezpieczenie anglika w Polsce w 2021 roku? Co warto wiedzieć o samochodach sprowadzanych z Anglii?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę