UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Profil kandydata na kierowcę – jak złożyć wniosek?

Kiedyś rozpoczęcie nauki jazdy wymagało zapisania się na kurs. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest wyrobienie profilu kandydata na kierowcę (PKK). Co to oznacza, ile kosztuje i co musisz zrobić, żeby go uzyskać?

młoda kobieta za kierownicą auta

Co to jest profil kandydata na kierowcę?

Nowe procedury dotyczące prawa jazdy obowiązują od 2014 roku. Obecnie nie możesz zacząć kursu w szkole nauki jazdy, jeśli nie masz założonego profilu kandydata na kierowcę. Zanim jednak uzyskasz PKK, idź do lekarza, który wykonuje badania kierowców, by otrzymać orzeczenie lekarskie potwierdzające, że możesz prowadzić pojazdy. Jaki jest cel posiadania PKK? Otóż na tej podstawie będziesz rozpoznany w systemie szkoły jazdy czy systemie ośrodka ruchu drogowego. Mając już ten numer, możesz się udać na kurs, a następnie do ośrodka egzaminacyjnego.

Wniosek o profil kierowcy

Wiesz już, czym jest PKK. Jeśli zamierzasz rozpocząć kurs nauki jazdy, to powinieneś złożyć wniosek o profil kierowcy. Czy będzie to wymagać wizyty w urządzenie? Jest to jedna z możliwości, ale masz również inną. Możesz założyć profil kandydata na kierowcę online. Oto co musisz zrobić:

 • Załóż konto na Elektronicznej Skrzynce Podawczej Systemu Pojazd i Kierowca.
 • Po pomyślnej rejestracji i zalogowaniu się, kliknij „Złóż nowy wniosek”.
 • Wypełnienie wniosku o profil kierowcy nie powinno ci sprawić trudności. Możesz skorzystać z kreatora. Musisz wybrać sprawę, której dotyczy wniosek. Następnie twoje dane zostaną zweryfikowane.
 • Na etapie składania wniosku konieczne będzie dodanie wymaganych załączników.
 • Na koniec należy podpisać dokument za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Wniosek o profil kierowcy możesz również złożyć w urzędzie. Żeby uzyskać numer PKK, należy dostarczyć:

 • Wypełniony wniosek.
 • Kolorowe aktualne zdjęcie o wymiarach 3,5x4,5 cm.
 • Dowód osobisty lub paszport, a ewentualnie legitymację szkolną, jeśli nie jesteś pełnoletni.
 • Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdem.

Jaka jest opłata za założenie profilu kandydata na kierowcę? Usługa ta jest bezpłatna, natomiast koszt wydania prawa jazdy wynosi 100,5 zł.

Kiedy otrzymasz numer profilu kierowcy?

PKK może być wydany w różnych terminach, w zależności od danego przypadku. Otrzymasz go:

 • Natychmiast – o ile w twoim wniosku niczego nie brakuje.
 • Do 2 dni – jeśli urząd będzie musiał dodatkowo skontrolować twoje dane.
 • Do 30 dni – jeśli sytuacja będzie wymagać wyjaśnienia.

Jeżeli wniosek o PKK złożyłeś pocztą, to tą samą drogą otrzymasz numer. 

Czas oczekiwania na prawo jazdy

Kiedy zdasz egzamin, to WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) poinformuje o tym urząd. Prawo jazdy będzie gotowe najpóźniej w ciągu 9 dni roboczych od dnia, w którym ten urząd otrzymał potwierdzenie wspomnianych 100,5 zł za wydanie prawa jazdy.

Pierwsze ubezpieczenie OC samochodu

Kiedy będziesz już posiadał uprawnienia do prowadzenia pojazdów, to z pewnością zaczniesz myśleć o zakupie pierwszego auta. Pamiętaj, że będąc właścicielem samochodu, obowiązkowo musisz zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Jako młody, niedoświadczony kierowca zapłacisz za ochronę więcej niż prowadzący pojazdy z dłuższym stażem i dobrą historią ubezpieczenia. Jeśli chcesz wpłynąć na obniżenie kosztu ochrony, to nie rozkładaj zapłaty za składkę na raty i wybierz małe auto, o niewielkiej pojemności silnika. Kolejne lata bezszkodowej jazdy wpłyną na obniżenie opłaty za ubezpieczenie OC.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Badania kierowców zawodowych – jakie należy wykonać?

Kierowca zawodowy to bardzo odpowiedzialna i stresująca praca. Taka osoba musi dbać o bezpieczeństwo przewożonych osób i ładunku, powierzonego pojazdu oraz przestrzegać rozkładu jazdy. Dlatego badania kierowców zawodowych obejmują ocenę kondycji fizycznej i psychotesty.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę