UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Stłuczka samochodem służbowym a odszkodowanie

Wielu kierowców zastanawia się jakie regulacje obowiązują, gdy w kolizji uczestniczą pojazdy wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy pracownik odpowiada za szkodę powstałą w samochodzie służbowym? W jakiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?

mężczyzna za kierownicą auta

Powierzenie firmowego samochodu pracownikowi

Dla wielu osób jazda samochodem służbowym wiąże się z wykonywaniem obowiązków wynikających z umowy, jaką pracownik prowadzący pojazd zawarł z pracodawcą. Nierzadko zdarza się jednak, że firmy samochód wykorzystywany jest przez pracownika także do celów prywatnych. To, jakie zasady korzystania z samochodu firmowego zostaną przyjęte, zależy wyłącznie od pracodawcy. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Keralla na zlecenie spółki Carefleet wynika, że mało który pracodawca daje możliwość zatrudnionym korzystania z pojazdów bez ograniczeń. W ponad 30 proc. przypadków firmy umożliwiają dojeżdżanie do pracy i z pracy do domu służbowymi autami. W około 20 proc. przedsiębiorstw pracownicy mogą jeździć samochodami bez ograniczeń, ale tylko na terytorium Polski. Z kolei w około 18 proc. firm obowiązują dzienne limity kilometrów.

Jak wynika z policyjnych statystyk, jazda firmowym samochodem wiąże się z dużym ryzykiem spowodowania stłuczki. Dlaczego tak się dzieje?  Po polskich drogach jeździ około 6,5 mln aut firmowych, natomiast z danych Komendy Głównej Policji wynika, że blisko 90 proc. z nich przekracza dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym. W takiej sytuacji nietrudno o kolizję samochodem służbowym.

Stłuczka samochodem służbowym – kto za to zapłaci?

Samochody firmowe, podobnie jak inne pojazdy mechaniczne, podlegają obowiązkowi ubezpieczenia OC. Dzięki temu, jeżeli dojdzie do kolizji, w wyniku której ucierpią osoby trzecie, pracownik nie będzie ponosił finansowych konsekwencji takiego zdarzenia. Co do zasady odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy OC, jaka została wykupiona dla danego pojazdu. Jeżeli kierujący samochodem służbowym spowoduje kolizję czy wypadek, szkoda powstała w pojeździe może zostać zlikwidowana z polisy autocasco. Co w sytuacji, gdy auto nie miało wykupionego AC? Przepisy kodeksu pracy wskazują, że jeżeli do zdarzenia doszło nieumyślnie, to wówczas kosztami likwidacji szkody może być obarczony pracownik, ale tylko do wysokości trzykrotności wynagrodzenia.

Niekiedy zdarza się, że ubezpieczenie autocasco obejmuje tzw. udział własny w szkodzie. Tym terminem określa się część wartości szkody, jaką właściciel pojazdu będzie musiał pokryć we własnym zakresie. W umowie ubezpieczeniowej udział własny może być określony kwotowo lub procentowo. Jeśli wynosi ono np. 10 proc., to wtedy 90 proc. kosztów likwidacji szkody pokrywa ubezpieczyciel, a pozostałą część firma. Jeżeli szkodę spowodował pracownik podczas jazdy firmowym samochodem, może on partycypować w kosztach, jakie pracodawca poniesie w związku z likwidacją szkody w ramach udziału własnego. Nie jest to jednak reguła, gdyż zakres odpowiedzialności pracownika wynika z wewnętrznych regulacji przyjętych w danym przedsiębiorstwie.

Co w sytuacji, gdy prowadzący samochód służbowy jest poszkodowanym? Zgodnie z przepisami prawa szkoda w pojeździe zostanie zlikwidowana z OC sprawcy. Pracownik, który ucierpiał w wypadku, może z kolei zażądać od sprawcy kolizji zadośćuczynienia. Przedmiot rekompensaty mogą w tym przypadku stanowić np. koszty leczenia czy rehabilitacji.

Wypadek samochodem służbowym – kiedy koszty pokryje pracownik?

Co do zasady, ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania poszkodowanemu z polisy OC sprawcy. W pewnych przypadkach może jednak wystąpić z regresem do właściciela pojazdu w celu odzyskania tych środków. Ma to miejsce, jeśli sprawca:

  • Uciekł z miejsca zdarzenia,
  • Spowodował szkodę umyślnie,
  • Wszedł w posiadanie auta, popełniając przestępstwo,
  • Nie ma uprawnień do kierowania pojazdem,
  • Prowadził po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających,

W takich sytuacjach stłuczka samochodem służbowym może pracownika dużo kosztować - ubezpieczyciel zwróci się z regresem do firmy, która wykupiła polisę, a ta może domagać się rekompensaty od pracownika, który spowodował szkodę.

Warto pamiętać także o tym, że ubezpieczyciel w określonych sytuacjach ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z polisy AC za szkody, które wyrządził pracownik, jadąc autem firmowym. Do takiej sytuacji może dojść, jeżeli pojazd nie miał aktualnych badań technicznych, kierujący pojazdem znajdował się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, lub celowo doprowadził do uszkodzenia samochodu.

Likwidacja szkody – jak wygląda?

Kolizja nie swoim autem nakłada na pracownika pewne dodatkowe obowiązki, których spełnienie jest niezbędne, by uniknąć późniejszych problemów – zarówno podczas wypłaty odszkodowania, jak i rozliczenia szkody z pracodawcą. Jeśli dojdzie do stłuczki, w której uczestniczy samochód zarejestrowany na firmę, warto wezwać policję, która ustali przebieg zdarzenia i wskaże winnego. Funkcjonariusze sporządzą także protokół będący podstawą do wypłaty odszkodowania, a także domagania się rekompensaty np. w ramach zadośćuczynienia. Dobrą praktyką jest także wykonanie zdjęć z miejsca zdarzenia, co pozwoli udokumentować szkody, jakie powstały w wyniku kolizji. Pracownik powinien także dokładnie opisać przebieg zdarzenia, a także rozmiar szkód, do jakich doszło. Im dokładniejszy będzie opis, tym szybciej przebiegnie likwidacja szkody u ubezpieczyciela.

Kolejnym etapem jest wizyta rzeczoznawcy, który dokona oględzin pojazdu i oceni rozmiar powstałych szkód. Sporządzona przez niego opinia posłuży ubezpieczycielowi do oszacowania wartości rekompensaty, jaka zostanie wypłacona. Odszkodowanie z polisy OC i AC zostanie wypłacone zgodnie z wybranym wariantem ubezpieczenia. W przypadku metody kosztorysowej rekompensata zostanie wypłacona w formie pieniężnej. Z kolei w przypadku metody warsztatowej lub ASO, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu, rozliczając się bezpośrednio z warsztatem lub stacją obsługi. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Polskie przedsiębiorstwa utrzymują często szeroką flotę samochodową. Zalicza się do niej pojazdy osobowe i ciężarowe, w tym TIR-y. Mogą one być własnością firmy lub też być finansowane z wykorzystaniem leasingu lub kredytów. Wszystkie wymagają niezmiennie ponoszenia wydatków na utrzymanie, łącznie z kosztem eksploatacji i paliwa. Dużym ułatwieniem przy korzystaniu z samochodów firmowych są karty paliwowe. Sprawdź, na czym polega ich specyfika.

auta po stłuczce samochodowej

Każdego dnia w Polsce dochodzi do wypadków i stłuczek samochodowych. Przykry incydent może się zdarzyć tak naprawdę każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Wystarczy chwila nieuwagi z naszej, bądź osoby jadącej z naprzeciwka, by doszło do zdarzenia. Jeśli będziemy wiedzieć, jak się zachować, unikniemy niepotrzebnych konfliktów i czasu poświęconego na uzyskanie odszkodowania. Jak się zachować po stłuczce samochodowej, kto powinien zgłosić szkodę ubezpieczycielowi i po jakim czasie?

stłuczka

Niestety wypadki na naszych drogach zdarzają się ciągle bardzo często. Choć statystyki nieco się poprawiły, nadal w wyniku tych zdarzeń dochodzi do utraty zdrowia i życia. Oprócz tego bardzo często problemem jest brak pojazdu zastępczego, którym biorący udział w wypadku mogliby wrócić do domu. Rozwiązaniem jest samochód zastępczy z OC sprawcy. Z jakimi formalnościami jest to związane i czy to rzeczywiście zgodne z przepisami?

kobieta za kierownicą

Wśród wielu benefitów, jakie oferują pracodawcy, jest często samochód służbowy. Możliwość swobodnego korzystania z firmowego auta wydaje się mieć same korzyści. Jednak nie można zapominać, że pracownik ma też obowiązki, wynikające z użytkowania samochodu.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę