UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Jakie ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie najlepsze?

Oczekiwanie w kolejkach do specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia często urasta do rangi absurdu. Na wizytę do niektórych lekarzy czeka się miesiącami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozważa zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jakie ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie najlepsze? Na co powinieneś zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe korzystanie z usług medycznych? W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce

Polskie prawo nakłada na obywateli obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, co zapewnia Polakom ochronę zdrowia i dostęp do świadczeń medycznych, które są finansowane ze środków publicznych. Czas oczekiwania na te usługi jest jednak zazwyczaj skandalicznie długi, dlatego coraz więcej osób decyduje się na dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.

Ubezpieczenia zdrowotne w Polsce można podzielić na:

 • obowiązkowe - publiczne ubezpieczenie zdrowotne,
 • dobrowolne - prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dostępne w dwóch formach:

 • polisy zdrowotnej - oferowanej przez firmy ubezpieczeniowe,
 • abonamentu medycznego - oferowanego przez prywatne placówki opieki zdrowotnej.

Istnieje również podział na prywatne ubezpieczenia zdrowotne: indywidualne (wykupywane samodzielnie) i grupowe (oferowane przez pracodawców).

Na czym polega różnica między ubezpieczeniem zdrowotnym w firmie ubezpieczeniowej a abonamentem w centrum medycznym? Podstawową różnicą jest to, że w przypadku polisy zdrowotnej w towarzystwie ubezpieczeniowym koszty leczenia rekompensuje ubezpieczyciel.

W zależności od wybranego wariantu, w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego można liczyć m.in. na:

 • ubezpieczenie medyczne - gwarantuje leczenie ambulatoryjne,
 • ubezpieczenie szpitalne - umożliwia hospitalizację w placówce o podwyższonym standardzie,
 • ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) - zapewnia zwrot kosztów związanych z leczeniem.

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne polisy są płatnym dopełnieniem publicznego ubezpieczenia zdrowotnego gwarantowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie stanowią dla niego alternatywy, ale można z nich korzystać równolegle. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych realizowanych we wskazanych przez ubezpieczyciela placówkach medycznych

Należy mieć na uwadze, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie zastąpi tego gwarantowanego przez NFZ. W nagłych wypadkach, gdy konieczne jest ratowanie życia, pacjent trafia do publicznego szpitala. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, pamiętajmy więc o opłacaniu obowiązkowych składek na publiczną opiekę zdrowotną, by uniknąć wysokiej faktury za ewentualne leczenie w publicznym szpitalu.

Zalety prywatnych pakietów medycznych

Zanim podejmiemy decyzję, jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać, warto zapoznać się z listą korzyści związanych z ubezpieczeniem prywatnym:

 • wysoka jakość świadczeń,
 • większy komfort leczenia,
 • lepszy dostęp do lekarzy specjalistów - brak konieczności posiadania skierowania,
 • duże zaangażowanie lekarzy przyjmujących w placówkach prywatnych,
 • dogodne godziny przyjęć,
 • krótszy czas oczekiwania na wizytę u lekarza,
 • ubezpieczenie zdrowotne prywatne wiąże się zwykle z dostępem do bardziej nowoczesnego sprzętu medycznego.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje możliwość indywidualnego dopasowania usług. Dostępne są polisy zdrowotne w wariantach podstawowych lub rozszerzonych o różnym zakresie usług. Dzięki temu można dostosować ubezpieczenie do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Największym atutem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest większa dostępność lekarzy specjalistów. W przypadku indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego nie musisz posiadać skierowania od lekarza rodzinnego, by dostać się do specjalisty. Wystarczy, że umówisz się na dogodny dla siebie termin. Co ważne, czas oczekiwania na taką wizytę wynosi zazwyczaj kilka dni, podczas gdy pacjenci korzystający z państwowej służby zdrowia, na wizytę u niektórych specjalistów muszą czekać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt miesięcy.

Kiedy warto zdecydować się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu otrzymujesz dostęp do specjalistów, badań i zabiegów na najwyższym poziomie. Jeśli zdarza Ci się korzystać z usług medycznych kilka, kilkanaście razy w roku, warto zainwestować w polisę zdrowotną dostosowaną do swoich potrzeb.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne przyda Ci się, jeśli masz dzieci w wieku przedszkolnym. Na wizytę u pediatry nie czekasz dłużej niż dobę, unikasz długiego oczekiwania w poczekalni z chorym i marudzącym dzieckiem, otrzymujesz szybką diagnozę i receptę. Również w przypadku starszych dzieci prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest wygodniejszym rozwiązaniem niż wizyty na NFZ. 

Zdarza Ci się, że bywasz u lekarza kilka razy w miesiącu? W przypadku leczenia z NFZ taka częstotliwość przyjęć u specjalistów graniczy z cudem, więc pacjenci zazwyczaj korzystają z prywatnych wizyt. Ubezpieczenie zdrowotne to większa oszczędność pieniędzy niż częste prywatne wizyty u specjalistów. Ponosisz jedynie koszt polisy zdrowotnej. Nie płacisz za każdą wizytę u specjalisty.

Ubezpieczenie medyczne indywidualne sprawdza się również wtedy, gdy powinniśmy często robić badania laboratoryjne, by kontrolować swoje zdrowie. Niektóre badania, w zależności od wieku i płci, trzeba wykonywać często i regularnie, np. morfologię krwi, lipidogram, badanie poziomu glukozy we krwi, cytologię, USG gruczołu krokowego, kolonoskopię itp. Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego umożliwi nam szybkie zapisy na te badania i krótki czas oczekiwania.

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, to zakres świadczeń. Powinien odpowiadać naszym potrzebom. Zatem, aby dobrze zdecydować, jakie ubezpieczenie zdrowotne będzie dla nas najlepsze, należy zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy.

Przy wyborze prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

 • dostępne specjalizacje - zastanówmy się z usług, jakich lekarzy korzystaliśmy najczęściej w ostatnim czasie i sprawdźmy, czy w ramach ubezpieczenia mamy zagwarantowane wizyty właśnie u tych specjalistów,
 • lokalizację placówek, z których możemy korzystać w ramach ubezpieczenia - jeśli przychodnie będą znajdowały się w pobliżu domu, korzystanie z usług medycznych będzie dla nas bardzo wygodne,
 • rodzaje dostępnych badań - im większy zakres badań, tym lepiej - ubezpieczenie powinno obejmować zarówno badania laboratoryjne, jak i USG czy RTG,
 • okres karencji - to okres, przez który nie można skorzystać z ubezpieczenia pomimo opłacanej składki, najczęściej dotyczy najdroższych usług, takich jak rehabilitacja; jeśli karencja na daną usługę wynosi przykładowo 60 dni, będziesz mógł z niej skorzystać dopiero po dwóch miesiącach od podpisania umowy z ubezpieczycielem,
 • limity wizyt lub określonych badań - oznacza to, że niektóre usługi, najczęściej najdroższe, np. badania rezonansem magnetycznym lub tomografię komputerową, można wykonywać z ograniczoną częstotliwością,
 • zdarzenia, które nie są objęte ubezpieczeniem, np. leczenie niepłodności, zatrucie alkoholem i lekami, urazy wynikające z działań wojennych, rozruchów, strajków,
 • transport medyczny - prywatne ubezpieczenie zdrowotne najczęściej obejmuje koszty transportu medycznego konkretnej, prywatnej placówki, a nie karetką pogotowia,
 • wysokość składki - porównaj oferty różnych ubezpieczycieli i wybierz pakiet medyczny, którego cena będzie adekwatna do zakresu oferowanych usług.

Wszelkie informacje o zakresie usług, karencji, limitach usług oraz innych ograniczeniach są zawsze zapisane w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Przeczytaj te dokumenty dokładnie przed podpisaniem umowy.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - cena - od czego zależy?

W przypadku pakietów medycznych indywidualnych cennik głównie zależy od zakresu oferowanych usług. Zazwyczaj im dłuższa lista dostępnych świadczeń, tym wyższa cena. Cena może być też uzależniona od wieku osoby korzystającej z indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego, liczby ubezpieczonych osób. Wiele firm oferuje pakiety rodzinne, które obejmują rodziców i dzieci. W przypadku takich rodzinnych ubezpieczeń zdrowotnych cena na jednego członka rodziny jest zazwyczaj korzystniejsza niż cena ubezpieczenia wykupionego dla każdego osobno. Wygodnym sposobem na obliczenie wysokości składki, jest kalkulator ubezpieczenia zdrowotnego.

Gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne? W placówce czy poprzez stronę internetową ubezpieczyciela? Obecnie nie ma problemu, by wykonać większość formalności związanych z umową ubezpieczenia zdrowotnego online i telefonicznie. Oczywiście, jeśli cenimy sobie kontakt osobisty, możemy też umówić się na rozmowę w biurze ubezpieczyciela. 

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie zdrowotne w UNIQA?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać, to zapoznaj się z ofertą Uniqa:

 • z oferty mogą skorzystać nawet starsze osoby (do 69. roku życia),
 • wysokość  składki ubezpieczenia zdrowotnego jest taka sama niezależnie od wieku,
 • realizacja świadczeń zdrowotnych odbywa się w prywatnych placówkach medycznych należących do sieci medycznej grupy LUX MED i placówek współpracujących z LUX MED na terenie całej Polski,
 • do wyboru są dwa warianty - podstawowy lub rozszerzony.

W ramach wariantu podstawowego masz dostęp do takich specjalistów, jak: internista, pediatra, lekarz medycyny rodzinnej, chirurg ogólny, dermatolog, kardiolog, okulista, laryngolog, ginekolog.

Pakiet rozszerzony to możliwość skorzystania z tych samych usług, które znalazły się w wariancie podstawowym oraz dodatkowo z opieki lekarzy takich specjalizacji, jak: alergolog, anestezjolog, pulmonolog, diabetolog, endokrynolog, gastrolog, hematolog, nefrolog, neurolog, onkolog, ortopeda, traumatolog, psychiatra, radiolog, reumatolog i urolog. W ramach rozszerzonego ubezpieczenia zdrowotnego w AXA Direct możesz również skorzystać z konsultacji profesorskich.

Wybierając Ochrona z Plusem - Pakiet Zdrowotny możesz liczyć na błyskawiczną pomoc medyczną:

 • w przypadku podstawowej opieki lekarskiej (internista, pediatra i lekarz medycyny rodzinnej) czas oczekiwania na wizytę wynosi do 24 godzin od momentu zgłoszenia potrzeby konsultacji,
 •  czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi do 5 dni od momentu zgłoszenia takiej potrzeby.
Ubezpieczenie zdrowia
Potrzebujesz ochrony w zakresie opieki zdrowotnej?
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia bezpłatne korzystanie z usług medycznych w trakcie pobytu w wielu krajach Starego Kontynentu. Nie wszędzie jednak opieka zdrowotna nie będzie się wiązać z jakimikolwiek opłatami. Często jedynym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, może być skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego za granicą.

lekarz

Zarówno pracodawca, jak i osoby zatrudnione z pewnością spotkały się już z pojęciami ubezpieczeń zdrowotnych i chorobowych. W obu przypadkach mamy do czynienia z inną formą ochrony. Co dają te ubezpieczenia? Ile wynoszą składki? I dlaczego warto korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

wizyta u lekarza

Bezpieczeństwo zdrowotne to priorytet. Coraz więcej Polaków, którym zależy na kompleksowej opiece medycznej dla siebie oraz swojej rodziny, wykupuje dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Produkty te zapewniają szybki dostęp do wielu specjalistów oraz możliwość skorzystania z różnych badań diagnostycznych. Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

 

Umowa o dzieło dla jednych oznacza więcej swobody, dla innych to z kolei brak podstawowych świadczeń dostępnych w przypadku zwykłego etatu. Nie oznacza to jednak, że w przypadku choroby bądź urazu jesteśmy skazani wyłącznie na siebie. Jak wybrać polisę, która zapewni nam odpowiednią ochronę?

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to jedna z wad publicznego systemu opieki zdrowotnej. Na leczenie prywatne decyduje się coraz więcej Polaków, którzy mają zastrzeżenia co do oferty NFZ. Wiele osób zastanawia się, jakie korzyści oferuje indywidualne ubezpieczenie zdrowotne i co wpływa na jego cenę. Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać i jak obliczyć koszt pakietu medycznego?

lekarz

Dobra dieta, dużo ruchu, zrównoważony tryb życia i profilaktyka – to recepta na zdrowe, długie życie. Zobacz, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać regularnie i dlaczego pakiet ten powinien zmieniać się wraz z wiekiem. Im wcześniej wykryjesz chorobę tym skuteczniejsze może być leczenie. Zobacz, jakie badania warto wykonać dla zdrowia pacjenta w każdym wieku.

Nieszczęśliwy wypadek w drodze do pracy to przykra i niespodziewana sytuacja, która może przydarzyć się każdej osobie aktywnej zawodowo. Ubezpieczony pracownik powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie pracodawcę. Jak zgłosić tego typu zdarzenie ubezpieczeniowe? Czym jest karta wypadkowa? Kto sporządza kartę wypadku w drodze do pracy?

Polisa na życie należy do bardzo popularnych produktów ubezpieczeniowych. Wybór odpowiedniej pozwala zabezpieczyć siebie i rodzinę przed skutkami nieprzewidzianych różnych zdarzeń. Czym się kierować przy wyborze? O czym warto pamiętać?

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę