UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać? Jak kształtują się składki?

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to jedna z wad publicznego systemu opieki zdrowotnej. Na leczenie prywatne decyduje się coraz więcej Polaków. Wiele osób zastanawia się, jakie korzyści zapewnia indywidualne ubezpieczenie zdrowotne i co wpływa na jego cenę. Jakie wybrać i jak obliczyć koszt pakietu medycznego?

ZDROWIE TO PODSTAWA – JAK DZIAŁA PRYWATNY PAKIET MEDYCZNY?

Osoby, które zastanawiają się, jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać, szukają również informacji na temat tego, czym jest i jak w ogóle działa pakiet medyczny. Stanowi on bardzo popularną w ostatnich latach alternatywę dla publicznej opieki zdrowotnej (jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych korzysta już blisko 3 mln Polaków). Polska służba zdrowia w wielu przypadkach okazuje się niewydolna, a m.in. na wizyty u specjalistów czy badania diagnostyczne z ubezpieczenia w NFZ trzeba nie raz bardzo długo czekać. Dlatego warto wybrać prywatne ubezpieczenie, które zapewni możliwość szybkiego leczenia w placówkach medycznych na terenie całej Polski.

Na rynku znajdziemy pakiety dla rodzin, seniorów czy pracowników. Indywidualna polisa zdrowotna wiąże się z regularną, comiesięczną opłatą, dzięki której zyskujemy dostęp do szerokiego pakietu świadczeń (diagnostyka, zabiegi ambulatoryjne, wizyty u specjalistów) w prywatnych sieciach medycznych. Składki na ubezpieczenie zdrowotne wcale nie muszą być wygórowane.

Chcąc skorzystać ze świadczenia zdrowotnego, wystarczy ustalić termin wizyty u specjalisty (telefonicznie, korzystając z internetowego portalu pacjenta lub osobiście odwiedzając przychodnię) i przyjść do placówki zgodnie z ustalonym terminem.

KORZYŚCI Z POSIADANIA DODATKOWEGO UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO

Jakie są podstawowe zalety z posiadania dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego? Najważniejszy plus to wygoda i oszczędność czasu – nie musimy dopisywać się do długich kolejek i czekać tygodniami, miesiącami, a niekiedy nawet latami na wizytę u lekarza specjalisty. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje dostęp do:

  • bardzo rozbudowanej listy badań,
  • konsultacji z co najmniej 20 lekarzami specjalistami,
  • zabiegowej opieki pielęgniarskiej,
  • rehabilitacji,
  • opieki stomatologicznej.

Prywatne ubezpieczenie medyczne gwarantuje nam wysoki poziom obsługi ze strony personelu i dostęp do nowoczesnego sprzętu (placówki świadczące tego typu usługi są zwykle znacznie lepiej wyposażone niż państwowe szpitale i przychodnie). Decydując się na rozszerzony pakiet, możemy również skorzystać, np. z:

  • konsultacji profesorskich,
  • domowych wizyt lekarskich realizowanych 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu,
  • alergicznych testów skórnych,
  • infolinii medycznej,
  • szczepień na infekcje sezonowe,
  • wybranych zabiegów ortopedycznych,
  • domowej opieki pielęgniarskiej,
  • badań endoskopowych i radiologicznych,
  • szerszego zakresu lekarzy specjalistów.

Jeśli cierpimy na chorobę, która wymaga regularnych wizyt u specjalisty – prywatne ubezpieczenie medyczne będzie najlepszym wyjściem, rozwiąże wiele naszych problemów zdrowotnych, unikniemy też stresu związanego z zapisami do publicznej przychodni, przychodzenia do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie, czy czekania na wizyty u specjalistów w ramach NFZ.

Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Większość towarzystw nie oferuje pomocy osobom, które dokonały samookaleczeń, chorują na schorzenia będące skutkiem wad wrodzonych, spożyły alkohol i substancje odurzające lub chcą leczyć niepłodność (pakiety medyczne indywidualne nie obejmują tego typu problemów zdrowotnych). Na liście wyłączeń znajdują się też sytuacje, które powstały w wyniku popełnienia przestępstwa lub prób jego usiłowania.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE MEDYCZNE? CO WARTO SPRAWDZIĆ W UMOWIE?

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać, abyśmy byli zadowoleni z podjętej decyzji? O czym warto pamiętać? Przede wszystkim należy kierować się swoimi potrzebami – jeśli chorujemy na przewlekłą chorobę, która wymaga opieki danego specjalisty – upewnijmy się, czy dany pakiet medyczny oferuje dostęp do tego lekarza (podstawowe pakiety mają nieco okrojoną ofertę pod tym względem, jeśli nasz budżet na to pozwala, zdecydowanie bardziej opłaca się wykupić rozszerzoną opcję).

Zanim podpiszemy umowę z towarzystwem, zapoznajmy się dokładnie z listą lekarzy, do jakich będziemy mieć dostęp w ramach polisy. Kolejny krok to upewnienie się, czy w okolicy naszego miejsca zamieszkania znajdują się placówki sieci, z której usług skorzystamy (to ważne kryterium, dzięki któremu np. unikniemy konieczności jechania samochodem przez całe miasto na wizytę lub badania). Dobry pakiet medyczny to taki, który oferuje szybki dostęp do specjalisty (2-5 dni). Istotnym elementem, o którym należy pamiętać podczas wyboru polisy zdrowotnej, jest także diagnostyka – im dłuższa lista badań, z których możemy skorzystać w ramach abonamentu, tym lepiej. Wszystko to powinno być dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU polisy).

ILE KOSZTUJE PRYWATNE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE?

Indywidualny pakiet medyczny można nabyć już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie w wersji basic lub kilkaset w wersji kompleksowej. Wysokość składki zależy od wybranego wariantu (zwykle mamy do wyboru pakiet podstawowy i rozszerzony). Wiele osób zainteresowanych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym zastanawia się, co wpływa na cenę pakietu medycznego. Kluczowy czynnik to zakres usług. Cena miesięcznego abonamentu może być też uzależniona od wieku ubezpieczonego czy liczby osób przystępujących do ubezpieczenia (pakiety rodzinne są korzystniejsze finansowo niż ubezpieczanie każdego członka rodziny osobno).

Umowa ubezpieczenia zdrowotnego jest zawierana na rok, jeśli nie zrezygnujemy z ochrony co najmniej 30 dni przed końcem okresu, na jaki została zawarta, towarzystwo automatycznie przedłuży umowę. Cenę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego można negocjować, dostosowując wariant polisy do swoich potrzeb. Im niższa też suma ubezpieczenia, tym niższa cena za ochronę, ale i zapewnia dostęp do mniejszego zakresu usług medycznych.

JAK OBLICZYĆ KOSZT PAKIETU MEDYCZNEGO? KALKULATOR SKŁADKI NA POLISĘ ZDROWOTNĄ

Gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne i jak obliczyć wysokość składki? Jeśli chodzi o koszt abonamentu, niezastąpionym narzędziem internetowym jest kalkulator ubezpieczeń zdrowotnych. Jeśli jesteśmy zainteresowani wykupieniem polisy, możemy też zadzwonić na infolinię towarzystwa i porozmawiać z konsultantem lub jeśli preferujemy kontakt bezpośredni – odwiedzić siedzibę firmy osobiście.

Każdy, kto nie jest w pełni usatysfakcjonowany z państwowej opieki medycznej, powinien rozważyć dodatkową polisę, wykupioną na własną rękę. Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne to bardzo dobre uzupełnienie bezpłatnej opieki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, która przysługuje każdemu z nas. Rozwiązanie to likwiduje problem długiego oczekiwania w kolejkach na specjalistyczne badania i wizyty u lekarzy. Wykupując pakiet medyczny indywidualny, możemy uzyskać szybką i profesjonalną pomoc na najwyższym poziomie – dzięki czemu, w razie różnych problemów zdrowotnych, szybciej wrócimy do pełni sił. 

Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – jakie wybrać?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia bezpłatne korzystanie z usług medycznych w trakcie pobytu w wielu krajach Starego Kontynentu. Nie wszędzie jednak opieka zdrowotna nie będzie się wiązać z jakimikolwiek opłatami. Często jedynym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, może być skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego za granicą.

Czytaj dalej
wizyta u lekarza

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co obejmuje, jak działa i jak ubezpieczyć się dobrowolnie poza NFZ?

Bezpieczeństwo zdrowotne to priorytet. Coraz więcej Polaków, którym zależy na kompleksowej opiece medycznej dla, wykupuje dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Produkty te zapewniają szybki dostęp do wielu specjalistów oraz możliwość skorzystania z różnych badań diagnostycznych. Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

 

Czytaj dalej

Jakie ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie najlepsze? Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne i jak je wybrać?

Oczekiwanie w kolejkach do specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia często urasta do rangi absurdu. Na wizytę do niektórych lekarzy czeka się miesiącami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozważa zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jakie będzie dla Ciebie najlepsze? Na co powinieneś zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe korzystanie z usług medycznych? W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę