UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Australii – jak ją uzyskać online? Ile kosztuje? Jakie są rodzaje wiz australijskich?

Daleka Australia jest niesamowitym krajem – osobnym kontynentem, który kusi turystów pod względem swojej różnorodności przyrodniczej i kulturowej. Znajdują się tam zarówno lasy deszczowe, jak i wspaniałe miasta - Melbourne czy Sydney, ale i czerwone pustynie, bezkresne przestrzenie, a u wybrzeży – niezwykłe rafy koralowe. Wybierasz się na wakacje do Australii? Zobacz, jakie są zasady wjazdu do tego kraju i czy potrzebujesz wizy.

Zasady wjazdu do Australii

Wyjeżdżasz na teren Australii sam czy z rodziną? Z biurem podróży czy może na własną rękę? Pamiętaj o niezbędnych dokumentach pozwalających na przekroczenie granicy. Możliwe jest to jedynie na podstawie paszportów biometrycznych i tymczasowych. Nie ma więc możliwości, byś poleciał do Australii, mając tylko dowód osobisty. Nie musisz przejmować się tym, jak wyrobić dowód osobisty dziecku, z którym jedziesz do Australii i ile czeka się na dowód tymczasowy, ponieważ takie dokumenty nie wystarczą do odbycia takiej podróży. Musisz mieć obowiązkowo paszport dla każdego uczestnika wycieczki. Nie ma przy tym określonej minimalnej ważności dokumentu, jaka musi być zachowana do tego, byś przekroczył granicę australijską. Niemniej Twój dokument podróży powinien być ważny przez cały czas pobytu w Australii. Zalecane jest posiadanie aktualnego przez minimum kolejne 6 miesięcy.

Czy potrzebna jest wiza do Australii?

Tak, przepisy nakazują m.in. podróżnym z Polski ubiegać się o wizę, by móc wjechać do Australii. Obejmuje to osoby wyjeżdżające do Australii w celach biznesowych lub turystycznych, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Na szczęście wiza turystyczna (eVisitors) jest bezpłatna.

Obywatele RP mogą przebywać na terytorium Związku Australijskiego zgodnie z danymi i terminami, które podawane są w rodzaju przyznanej wizy. Nie ma obowiązku meldunkowego.

Typy wiz w Australii – subclass, eVisitors

Wiza do Australii wydawana jest jako e-wiza, ważna rok od wydania. Najprostszy rodzaj to wiza eVisitors, ważna od momentu wydania. Można dzięki niej wjeżdżać do Australii wielokrotnie. Każda wizyta może trwać przy tym maksymalnie 90 dni.

Prócz niej możesz wnioskować o wydanie innych wiz:

  • Wiza Temporary Work (Short Stay) subclass 400 – to wiza biznesowa, do pracy na kontraktach, która wydawana jest głównie dla wysoko wykwalifikowanych pracowników na specjalistyczne projekty realizowane w Australii. Najczęściej zachowuje ważność przez 3 miesiące, ale może zostać w niektórych przypadkach przedłużona do 6 lub 12 miesięcy.
  • Wiza Temporary Activity subclass 408 – wiza na staże, często wybierana przez młode osoby, głównie te wyjeżdżające do Australii w celu wymian studenckich, badań czy udziału w firmowych wydarzeniach. Jest to elastyczna wiza australijska, obejmująca też pobyty obcokrajowców w celu opieki nad osobami starszymi czy dla udziału w szkoleniach.
  • Visitors subclass 600 – najczęściej wykorzystywana wiza na dłuższe pobyty, np. u rodziny.
  • eVisitors Visa subclass 615 – wiza turystyczna do Australii, ważna na 6 lub 12 miesięcy.
  • MCV (Martime Crew Visa) – wiza marynarska, pozwalająca na wjazd do Australii drogą morską lub na zaokrętowanie się.

Na przykład wiza Visitors visa subclass 600 jest płatna – od 190 AUD wzwyż.

Jak uzyskać wizę turystyczną do Australii? Australijskie prawo wizowe i wymagane dokumenty

Najprościej wnioskować o wizę australijską przez internet za pośrednictwem strony: immi.homeaffairs.gov.au. Obecnie wnioski rozpatrywane są wyłącznie przez Departament Spraw Wewnętrznych bezpośrednio w Australii. Wizy wydawane są jako listy elektroniczne, pocztą elektroniczną.

Bezpieczeństwo turystów w podróży do Australii i na miejscu

Przed wyjazdem za granicę zastanów się, czy na miejscu i w trakcie podróży zapewniłeś sobie maksimum bezpieczeństwa. Jeśli wyjeżdżasz na własną rękę, wykup ubezpieczenie. Przy wyjazdach zorganizowanych przez touroperatora podstawową polisę masz w cenie wyjazdu. Nie zapewni Ci ono jednak takiej ochrony jak prywatne ubezpieczenie turystyczne. Nasza polisa obejmuje zarówno ubezpieczenie KL – kosztów leczenia, jak i NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a także ubezpieczenie bagażu i zgubionego bagażu. Odszkodowanie z takiego ubezpieczenia uzależnione jest od ustalonej sumy ubezpieczenia i wybranego wariantu ochrony.

Przed wyjazdem do Australii sprawdź ostrzeżenia na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W kwietniu ostrzegano jedynie o wyjątkowo dużym zagrożeniu pożarowym w Australii oraz o obowiązującym na jej terenie trzecim stopniu zagrożenia terrorystycznego w 5-stopniowej skali.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zdobyć wizę do Australii?

Wystarczy o nią wnioskować online na stronie immi.homeaffairs.gov.au.

Czy są wizy dla Polaków do Australii?

Obywatele RP, podróżujący do Australii, niezależnie od tego, czy w celach turystycznych czy biznesowych, muszą mieć wizę. Można ją wyrobić online. Na miejscu ma się już wówczas elektroniczną wersję wizy i nie trzeba stresować się, ile trwa odprawa po przylocie na miejsce i czy zdążysz załatwić formalności wizowe.

Jak długo czeka się na wizę turystyczną do Australii?

Czeka się na nią około 1-3 dni robocze przy wnioskowaniu online.

Kto nie musi mieć wizy do Australii?

Ruch bezwizowy obowiązuje w przypadku podróżowania do Australii jej obywateli oraz przez osoby mieszkające w Nowej Zelandii.
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Kenii – jak uzyskać e-wizę? Gdzie złożyć wniosek o wizę? Czy Kenia znosi wizy dla Polaków?

Safari w Kenii stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych, jakie ten kraj oferuje przyjezdnym. Podróżni zjeżdżają tutaj z całego świata, by udać się na bezkresną sawannę w poszukiwaniu tak zwanej Wielkiej Piątki. Kenia to jednak także piękne plaże, egzotyczne krajobrazy czy plemiona o ciekawej kulturze, czego najlepszym przykładem są Masajowie. Wybierasz się w podróż do tego kraju? Zobacz, jakie są zasady wjazdu do Kenii i czy potrzebna jest Ci wiza turystyczna.

Czytaj dalej

Wiza do Turcji 2024 – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wiza do republiki Turcji?

W 2023 roku ponad 1,5 mln Polaków zdecydowało się na wakacje w turystycznym raju, jakim jest Turcja. Takie statystyki podało tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki. Kraj ten kusi swoimi pięknymi plażami, gorącym klimatem i mnogością atrakcji, zarówno w postaci wielowiekowych zabytków, jak i cudownych miejsc krajobrazowych, jak Kapadocja czy Pamukkale. Wybierasz się na wycieczkę objazdową do Turcji, a może zamierzasz spędzić tam urlop wypoczynkowy? Dowiedz się, czy wymagana jest wiza do Turcji…

Czytaj dalej

Wiza do Indii – jak ją uzyskać online? Ile kosztuje indyjska wiza turystyczna?

Indie są najludniejszym państwem na świecie i siódmym największym pod względem powierzchni. Stolicą Republiki Indii jest New Delhi, ale największe i najbardziej zaludnione miasto w Indiach to Mumbaj (Bombaj). Turyści zachwycają się wielobarwnością i kulturą indyjską. Często odwiedzają tutejsze rezerwaty przyrody i parki narodowe. Jeśli wybierasz się na wczasy do Indii, sprawdź warunki wjazdu i zasady wizowe.

Czytaj dalej

Wiza do Kanady – jak ją uzyskać? Ile kosztuje? Czym jest eTA?

Kanada jest jednym z największych krajów na świecie. Ma zróżnicowaną rzeźbę terenu i wiele miejsc wartych zobaczenia. To nie tylko duże miasta, jak Ottawa, Toronto czy Quebec, ale też wysokie góry, rzeki i jeziora czy przede wszystkim wodospad Niagara, położony na granicy Kanady i USA. Wyjazd do Kanady można przeznaczyć na poznawanie tego cudownego kraju, ale najpierw trzeba wiedzieć, jakie są zasady wjazdu dla obywateli Polski. Czy wiza do Kanady jest wymagana?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę