Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne i ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania
Z chorobami przewlekłymi boryka się już nawet ponad 1/3 Polaków, a odsetek osób z takimi problemami zdrowotnymi stale rośnie. Jakich dolegliwości najbardziej się obawiamy? Co to są choroby przewlekłe? Czy możesz ubezpieczyć się przed ryzykiem zmagania się z nimi lub przed ich skutkami, na przykład w ramach ubezpieczenia na życie czy innego na wypadek poważnego zachorowania? Sprawdź, jakie są możliwości.
CHOROBY PRZEWLEKŁE – CZYLI JAKIE? LISTA CHORÓB UJMOWANYCH PRZEZ UBEZPIECZYCIELI W POLISACH
Jak należy interpretować pojęcie choroby przewlekłej? Definicja wskazuje, że do chorób przewlekłych zaliczamy każdą jednostkę chorobową, która charakteryzuje się wolnym postępowaniem zmian. Pamiętajmy, że ubezpieczyciele stosują własne definicje choroby przewlekłej. Najczęściej dolegliwości te dotyczą osób po 50. roku życia. Ponadto wyróżnia je:
- konieczność podjęcia specjalistycznego leczenia, opieki, obserwacji czy rehabilitacji;
- długi czas trwania;
- niejednoznaczny przebieg i leczenie;
- z reguły nieuleczalny charakter.
Do chorób przewlekłych zalicza się nawet 100–200 różnych schorzeń. Często osoby, które się z nimi zmagają, mogą nawet przez lata nie mieć świadomości istnienia problemu. Oto lista chorób przewlekłych, które dotykają dużej części populacji:
- otyłość,
- nowotwory,
- cukrzyca,
- padaczka,
- stwardnienie rozsiane,
- choroby układu krążenia, np. niewydolność serca,
- choroby układu oddechowego,
- Parkinson,
- Alzheimer.
Z Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022 wynika, że 50 proc. Polaków walczy z chorobami przewlekłymi. Odsetek mających takie kłopoty ze zdrowiem stale rośnie, a to wynika m.in. ze starzenia się społeczeństwa.
Jak sytuacja wygląda na świecie? Najbardziej kompleksowym badaniem, m.in. chorób przewlekłych, jest Global Burden of Disease, koordynowane przez Institute for Health Metrics and Evaluation. Jak twierdzą autorzy raportu, kryzys dotyczący chorób przewlekłych, które da się pokonać, mógł spowodować, że ludzie są tak podatni na nagłe zagrożenia zdrowotne, takie jak COVID-19. Otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia czy zanieczyszczenia powietrza sprawiają, że tak wielu ludzi zmaga się z ciężkim przebiegiem wspomnianej choroby i tak wysoka jest w jej przypadku śmiertelność.
Czynniki ryzyka związane z największą na świecie liczbą zgonów w 2019 roku to:
- wysokie skurczowe ciśnienie krwi – 10,8 mln zgonów,
- palenie tytoniu, bierne palenie i żucie tytoniu – 8,71 mln zgonów,
- mała ilość owoców w diecie i duża ilość soli – 7,94 mln zgonów,
- zanieczyszczenia powietrza – 6,67 mln zgonów,
- wysoki poziom glukozy – 6,5 mln zgonów,
- wysoki wskaźnik masy ciała – 5,02 mln zgonów,
- wysoki poziom cholesterolu LDL – 4,4 mln zgonów.
CHOROBY PRZEWLEKŁE A UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Ryzyko zmagania się z chorobami przewlekłymi dotyczy niemal wszystkich, dlatego warto zadbać o odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Pokrycie kosztów leczenia chorób przewlekłych można otrzymać w ramach ubezpieczenia turystycznego. Wybierając taką ochronę, koniecznie zwróćmy uwagę na sumę ubezpieczenia. Upewnijmy się, czy na pewno będzie ona wystarczająca, żeby możliwy był zwrot środków wydanych na leczenie w danym kraju.
Prawdopodobnie do wyboru będzie kilka wariantów ochrony, które różnią się zakresem, ceną i właśnie sumą ubezpieczenia. Warto zorientować się wcześniej, jak kosztowne jest leczenie w państwie, do którego się wybieramy. Kolejna kwestia dotyczy tego, jaka jest definicja choroby przewlekłej według ubezpieczyciela i czy zakres ubezpieczenia będzie obejmował zaostrzenie choroby przewlekłej. Sprawdźmy w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) jak ubezpieczyciel definiuje chorobę przewlekłą.
Często, aby mieć ubezpieczenie dla osób przewlekle chorych, należy kupić rozszerzenie ochrony. W podstawowym wariancie polisy ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia za wiele chorób uznawanych za przewlekłe. Ubezpieczenie kosztów leczenia może nie uwzględniać zaostrzenia objawów choroby, z którą zmagaliśmy się wcześniej, przed wyjazdem, takich jak niewydolność nerek czy nowotwór złośliwy. Rozszerzenie polisy wiąże się z dodatkowymi wydatkami, jednak jest niezbędne, żeby obejmowała ona choroby przewlekłe.
Co się stanie, jeśli wykupimy nieodpowiednią ochronę ubezpieczeniową? Jeśli polisa nie będzie dotyczyła pokrycia kosztów takich zdarzeń, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do umowy zawsze najlepiej dopytać ubezpieczyciela o zakres ochrony dotyczącej chorób przewlekłych.
UBEZPIECZENIE NA WYPADEK POWAŻNEGO ZACHOROWANIA - UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE
Nie tylko ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania zapewnia pokrycie kosztów leczenia i ochronę. Gwarantuje to również polisa na życie. Na ogół przynosi wypłatę środków w przypadku, gdy w okresie trwania ochrony ubezpieczony dozna zawału serca czy udaru mózgu. Zdiagnozowanie poważnego zachorowania może spowodować wypłatę świadczenia, którego wysokość znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Wypłata z polisy w razie poważnego zachorowania będzie tym wyższa, im większa będzie wysokość sumy gwarancyjnej. Im wyższa suma, tym większa będzie także wysokość składki na indywidualne ubezpieczenie. Warto kupić ubezpieczenie, polisę na wypadek śmierci lub z tytułu poważnego zachorowania, jeśli masz możliwość skorzystania z ubezpieczenia grupowego. Za każdy zabieg medyczny, hospitalizację czy diagnozę poważnej choroby ubezpieczony może otrzymać świadczenie, ale musi mieć odpowiednio dobrany zakres polisy na życie wraz z pakietem zdrowotnym.