Kreatywne planowanie wakacji – lista rzeczy do zrobienia w wakacje. Podpowiadamy, co robić w wakacje!
Wakacje to zaraz po świętach Bożego Narodzenia najbardziej wyczekiwany czas w roku. Dzieci mogą wyjechać do dziadków, na kolonie, spędzać więcej czasu z przyjaciółmi, spędzić urlop z rodzicami. Aby wakacje dawały radość, warto je dobrze zaplanować. Od czego zacząć ten proces? Co zapisać na liście rzeczy do zrobienia w wakacje?
PLANUJĘ WAKACJE – JAK ZORGANIZOWAĆ WAKACYJNY WYJAZD? STWÓRZ LISTĘ RZECZY DO ZROBIENIA W WAKACJE!
Organizując wakacje, musimy przede wszystkim ustalić, dokąd chcemy jechać. Cel podróży łatwo określić na podstawie naszych upodobań lub marzeń. Warto zaktualizować nawigację, a także przygotować papierową mapę, ponieważ nie zawsze można całkowicie zaufać GPS-owi i założyć, że pokieruje nas w odpowiednim kierunku. Map tradycyjnych, analogowych używa szczególnie starsze pokolenie. Będzie dobrze, jeśli zaopatrzymy się też w plan miasta, do którego jedziemy. W ten sposób na pewno zobaczymy wiele urokliwych miejsc, ale przede wszystkim nie zgubimy się. Wakacje to idealny czas, by poznać nowe miejsca, odkryć największe zabytki i atrakcje tak w kraju, jak i za granicą.
Jeśli podróżujemy samochodem, warto zrobić jego przegląd techniczny, a także sprawdzić ważność ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe. Przyda się również nam – uczestnikom wycieczki, polisa podróżna. Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od regionu do którego się wybieramy. Z reguły wyróżniamy 2 strefy: Europa i Świat. Dowolny pakiet ubezpieczenia możemy poszerzyć za dodatkową opłatą. To taki must have każdej wyprawy organizowanej na własną rękę, zwłaszcza przy wyjazdach zagranicznych. Lato to czas, gdy lubimy oddawać się wielu różnym aktywnościom. Sprawdźmy czy sport, który zamierzamy uprawiać mieści się w zakresie ochrony, który wybraliśmy – niekiedy musimy go rozszerzyć o dodatkowe ryzyka. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu możesz aktywnie spędzać czas nie martwiąc się ewentualnymi przykrymi niespodziankami. Zadbaj, aby zakres Twojej polisy obejmował co najmniej ryzyko kosztów leczenia i pomocy assistance (KL), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) i ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeśli cierpisz na jakiekolwiek choroby przewlekłe wykup rozszerzenie ochrony na wypadek ich zaostrzenia podczas pobytu za granicą.
Bardzo ważne jest, aby odpowiednio się spakować. Przy chaotycznym planowaniu wakacji możemy zapomnieć o ważnych rzeczach, np. płaszczu przeciwdeszczowym. Warto więc przygotować wcześniej listę z elementami garderoby do zabrania. Bez względu na to, czy wybieramy się w ciepłe miejsce czy w zimne, należy zabrać ze sobą letnie i jesienne, a nawet zimowe ubrania. Pogoda jest przewrotna, nigdy nie wiadomo, kiedy złapie nas burza czy spadnie śnieg. Zimowej aury możemy spodziewać się w górach nawet latem.
SUMMER BUCKET LIST - LISTA RZECZY DO ZAPAKOWANIA NA WAKACYJNY WYJAZD
Planowanie wakacji i tego, ile rzeczy możesz zrobić na urlopie, będzie przyjemniejsze, jeśli stworzysz listę rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. Warto także spisać na kartce przedmioty, które przydadzą nam się w trakcie wycieczki, i sukcesywnie je pakować. Jakie rzeczy zabrać na wakacje?
- plecak lub walizkę; najważniejsze jest to, aby bagaż pomieścił wszystkie nasze rzeczy, a jednocześnie był wygodny w użytkowaniu;
- ubrania (adekwatne do miejsca, w które jedziemy);
- apteczkę (wyposażoną w leki pierwszej potrzeby, np. na ból głowy, a także lekarstwa, które przyjmujemy każdego dnia);
- obuwie (na letnie i chłodne dni, a także pod prysznic);
- akcesoria (okulary przeciwsłoneczne, opaskę na wietrzne dni, nerkę, która pomieści podręczne przedmioty);
- środek odstraszający komary, kleszcze, muchy, a także krem z filtrem przeciwsłonecznym;
- dokumenty (dowód osobisty lub paszport, bilety na przejazd, winiety, bilety parkingowe kupione z wyprzedzeniem);
- jedzenie (przyda się szczególnie podczas długiej i męczącej podróży; nieważne, czy jedziesz samochodem, pociągiem czy autobusem, warto zapewnić organizmowi energię);
- mapę najbliższej okolicy, gdzie zamierzamy się zatrzymać (zrób mapę z oznaczeniem wszystkich najważniejszych miejsc, które w danej lokalizacji chcesz zobaczyć).
To, jakie rzeczy na wakacje powinniśmy wziąć, zależy od miejsca docelowego naszej wycieczki. Jeśli zabieramy w podróż dzieci, musimy zapewnić im rozrywkę na czas podróży, a także pobytu na miejscu. Małe pociechy większość drogi prześpią. Zdążą się wyspać, zanim dojedziecie do celu. Starszaki będą się jednak nudziły, dlatego warto wziąć im do samochodu lub pociągu zabawki, kolorowanki, ewentualnie tablet. Nawet starsi pasażerowie mogą czuć się znudzeni długą jazdą. Podróż to świetny moment, by przeczytać książkę, wypełnić sudoku czy zmierzyć się z krzyżówkowymi wyzwaniami.
Ważne: planując wakacje, pamiętajmy o osobach, które z trudem znoszą podróże. Należy im przed wyjazdem podać środki wykazujące działanie przeciwwymiotne i antycholinergiczne. Łagodzą one skutecznie objawy choroby lokomocyjnej.
Jeśli planujemy wakacje, musimy wziąć pod uwagę nasze zwierzaki. Zwierzęta to nie zabawki. Jeśli nie zamierzamy ich ze sobą zabrać, zapewnijmy im odpowiednią opiekę. Nie zostawia się ich w domu na długi czas. Zupełnie inaczej będzie wyglądała nasza podróż, jeśli zabierzemy psa czy kota ze sobą. Musimy im zagwarantować wygodne miejsce w samochodzie (niektóre zwierzęta jeżdżą przypięte specjalnymi pasami, inne z kolei w przenośnych kufrach). Zwierzęta również chorują, dlatego pamiętajmy o lekach dla nich. Zaplanuj podróż tak, by zwierzak nie musiał siedzieć zamknięty w bagażniku przez dłuższy czas podczas waszych wakacyjnych przygód. Sprawdź też, czy masz możliwość zabrania go ze sobą do hotelu czy pensjonatu, do którego się udajesz.
CO ROBIĆ W WAKACJE? CZEGO WARTO SPRÓBOWAĆ, NAUCZYĆ SIĘ CZY CO ZORGANIZOWAĆ?
Wakacje to idealny moment na podróżowanie. Oczywiście jeśli tylko masz odpowiednie środki finansowe, możesz zaplanować dalekie wojaże. Jeśli nie, nic nie szkodzi. Wybierz się na wycieczkę pod miasto. Poczytaj, co ciekawego znajduje się w okolicy. Zrób sobie piknik na łące z koszem piknikowym z kanapkami, spróbuj nowych pasji, jak jazda konna czy golf. Wróć do czasów dzieciństwa - jedź nad jezioro czy nad rzekę. Jeśli pogoda nie dopisuje, zostań w domu. Odwiedź znajomych lub zaproś ich do siebie. Możesz ugotować coś pysznego, na przykład z kuchni włoskiej. Przyrządź danie wraz z przyjaciółmi. Daj się ponieść swojej kulinarnej fantazji. Wakacje to czas, kiedy możesz odpocząć, zrelaksować się i po prostu nic nie robić - masz moment na taki luksus. Nie musisz planować całego swojego dnia. Pozostaw sobie możliwość spróbowania czegoś nowego, na co masz ochotę, i na bycie spontanicznym.
KIEDY ROZPOCZĄĆ PLANOWANIE TEGO, CO ROBIĆ NA WAKACJACH?
Planowanie wakacji najlepiej rozpocząć z wyprzedzeniem. Po pierwsze dlatego, że bilety (szczególnie lotnicze) są o wiele tańsze na długo przed terminem wylotu.
Podczas planowania wakacji trzeba wziąć pod uwagę naszą pracę. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wzięcie urlopu w dowolnym momencie. Jeśli chcemy się wybrać na wakacje z bliskimi, musimy uwzględnić również ich czas pracy. To jeden z powodów, dla których warto organizację wyjazdu rozpocząć wcześniej.
Jeśli planujemy wakacje samodzielnie, musimy wziąć pod uwagę każdy ich aspekt. Zaplanować drogę, kupić winiety, zadbać o wyposażenie pojazdu. Coraz więcej osób decyduje się na wakacje zorganizowane. Dlaczego? Są wygodną formą spędzenia czasu. W pakiecie, który kupimy, często mamy dosłownie wszystko. Nie musimy martwić się o wyżywienie, podróż, noclegi. Bardzo często zwiedzamy też urokliwe miejsca z przewodnikiem. Być może nigdy byśmy ich nie zobaczyli, gdybyśmy udali się w podróż na własną rękę.
Istnieją osoby, które rezygnują z wcześniejszego planowania wakacji. Stawiają na spontaniczność i dobrą zabawę. One również mają udane wakacje, ale w zupełnie innym stylu. Bilety kupują dzień przed wylotem, pakują się w środku nocy, a rano opuszczają kraj. Nie jest to jednak zalecane osobom nerwowym, które muszą mieć wszystko idealnie zorganizowane. Jeśli nie zaplanujemy wakacji wcześniej, sporą część urlopu przeznaczymy na szukanie restauracji, atrakcji turystycznych czy samego noclegu. Jedno jest pewne: obie formy spędzania czasu mają swój urok.