UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Samochód jest używany ale nie ma polisy OC – co robić?

W Polsce posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, nawet wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany. Przy zakupie auta bez ważnej polisy OC, należy ją zakupić w dniu nabycia pojazdu. W przypadku użytkowania samochodu bez ważnego ubezpieczenia OC kierowcy grożą wysokie kary finansowe.

kobieta za kierownicą auta

Poprzedni właściciel auta nie przekazał albo nie chce Ci przekazać polisy OC? Samochód zarejestrowany w Polsce, nawet jeśli tylko stoi w garażu, musi mieć ważne ubezpieczenie – a jako nowy właściciel to Ty jesteś za nie odpowiedzialny. Podpowiadamy, jak rozwiązać problem braku polisy używanego pojazdu.

Jeżeli jeszcze jesteś przed zakupem auta, pamiętaj, że poprzedni właściciel powinien wraz z innymi dokumentami przekazać Ci polisę OC. Samochód nie ma ważnego ubezpieczenia? Poproś w takim razie o ostatnią wykupioną polisę, dzięki której będziesz mógł samodzielnie sprawdzić status OC (samochód ma też numer VIN, który pozwala się zapoznać z historią pojazdu) i podjąć odpowiednie kroki. Niezależnie od tego, co mówi zbywca auta, zajrzyj na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, aby uzyskać faktyczne i aktualne informacje o ubezpieczeniu interesującego Cię auta.

Sprawdź polisę OC – samochód używany nie zawsze jest pewny

Na nowego właściciela auta przechodzi także polisa OC zbywcy, a wraz z nią wszystkie prawa i obowiązki ubezpieczającego wobec towarzystwa. Np. jeśli składka za ubezpieczenie na zakupiony samochód nie była opłacona, to poprzedni właściciel wraz z nabywcą będzie solidarnie odpowiadał za składkę. Zbywca do daty poinformowania towarzystwa o fakcie sprzedaży pojazdu, nabywca zaś od tej daty do końca obowiązywania polisy. Lepiej uniknąć takich niespodzianek i jeszcze przed zakupem przyjrzeć się dokładnie polisie OC. Samochód używany, to nie zawsze bezpieczna inwestycja, a dane na polisie pozwalają czasem ocenić faktyczny stan i wartość pojazdu – warto o tym pamiętać.

Jest OC. Samochód używany

Wyobraź sobie sytuację, w której zbywca auta zwyczajnie zapomina o przekazaniu Ci polisy, ale zgłasza sprzedaż ubezpieczycielowi – jego OC przechodzi na Ciebie. Ty w tym czasie wykupujesz własne OC w przekonaniu, że samochód jest nieubezpieczony. Powstaje tzw. problem podwójnego OC. Samochód nie jest wtedy wcale podwójnie chroniony, za to Ty płacisz podwójną składkę – przynajmniej dopóki się nie zorientujesz w sytuacji i nie wypowiesz polisy poprzedniego właściciela (lub polisa ta sama nie wygaśnie).

Nie ma OC. Samochód używany

Jeżeli auto nie ma ważnego ubezpieczenia OC, to zgodnie z przepisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych należy je zawrzeć jeszcze w dniu zakupu samochodu. Zanim wsiądziesz za kierownicę, musisz mieć OC! Samochód bez ubezpieczenia to ryzyko kary finansowej. A jeśli dojdzie do szkody, będziesz musiał ją pokryć z własnej kieszeni.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
podpisanie dokumentów

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia?

Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę