Jak sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Przy zakupie samochodu warto sprawdzić, koszty jego ubezpieczenia. Uzależnione są one przede wszystkim od marki i modelu samochodu, miejsca użytkowania oraz profilu kierowcy. Oprócz ceny obowiązkowej polisy OC warto zainteresować się również kosztami ubezpieczenia AC oraz pakietami dodatkowych świadczeń.

kobieta korzysta z laptopa i rozmawia przez telefon

Przy zakupie auta kierowcy często sugerują się przede wszystkim stanem technicznym i ceną samochodu oraz dalszymi kosztami użytkowania auta. Uwzględniają przy tym koszty paliwa, serwisu oraz ewentualnych części zamiennych. Niestety nadal często zapominają, aby sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. A to nie jest trudne!

Istnieje kilka sposobów, aby samodzielnie sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Po pierwsze, możemy to zrobić za pomocą kalkulatora składek, który jest dostępny na stronie internetowej większości ubezpieczycieli. Po drugie, możemy skorzystać z porównywarek ubezpieczeniowych online, które - podobnie jak kalkulatory – po wpisaniu najważniejszych danych ubezpieczanego pojazdu (m.in. marka, rok produkcji, model, rodzaj paliwa, pojemność i moc silnika), automatycznie wyliczą wysokość składki ubezpieczeniowej. Jeśli natomiast chcemy sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem ekspertów, możemy zwrócić się do agentów ubezpieczeniowych. Pamiętajmy jednak, że ostateczny koszt ubezpieczenia samochodu zależy od rodzaju polisy i zakresu ochrony. I w tym przypadku kierowcy także mają szeroki wybór.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu

W przypadku ubezpieczenia OC kalkulacja składki zależy głównie od:

  • informacji o aucie – elementami taryfikacyjnymi są między innymi marka i model samochodu, rodzaj paliwa, pojemność silnika, aktualny przebieg, a także sposób użytkowania pojazdu,

  • miejsca użytkowania - ważne jest nie tylko miasto, w którym samochód będzie użytkowany najczęściej ale także miejsce jego parkowania. Jeżeli samochód parkowany jest w miejscu strzeżonym można spodziewać się niższej składki.

  • profil kierowcy - kierowcy z dłuższym stażem i bezszkodowi są dodatkowo premiowani przez towarzystwa, młodsi wiekiem muszą się liczyć ze składką w wyższej wysokości.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie AC samochodu

W przypadku Autocasco koszt ubezpieczenia samochodu zależy także od zakresu ochrony, na jaki zdecyduje się kierowca. Dlatego, aby móc sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, kierowca w pierwszej kolejności powinien ustalić katalog zdarzeń, od jakich chce być chroniony. W standardowej ofercie ubezpieczyciele najczęściej oferują likwidację szkód powstałych wskutek wypadków drogowych, działań osób trzecich, kradzieży pojazdu oraz zdarzeń losowych, takich jak powódź, silny wiatr, pożar czy grad. Oprócz oferowanego zakresu ochrony warto także sprawdzić jakość świadczonych usług. Sprawdźmy zatem, czy towarzystwo oferuje likwidację szkody w ramach tzw. szybkiej ścieżki, czy jest możliwa naprawa pojazdu na oryginalnych częściach oraz jaki jest udział własny w szkodzie.

Ustal pakiet dodatkowych świadczeń

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, zależy również od świadczeń dodatkowych, na które się zdecydujemy przy zakupie polisy. Towarzystwa oferują w tym zakresie m.in. assistance samochodowe, w ramach którego gwarantują pomoc serwisową, informacyjną i medyczną w razie wypadku lub awarii pojazdu. Ponadto kierowcy mogą zdecydować się na ubezpieczenie opon – na wypadek ich przebicia lub uszkodzenia, a także na ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewnia ochronę podczas korzystania, wsiadania i wysiadania z auta nie tylko kierowcom, ale również pasażerom.

Sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie w pakiecie. Zapytaj o zniżki

Polisy oferowane w pakietach są zazwyczaj tańsze, niż gdy kupujemy je osobno. Dlatego w kontekście stawianego sobie pytania, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, należy się zastanowić, czy potrzebujemy jedynie ubezpieczenie obowiązkowe OC, czy również autocasco. Warto również sprawdzić czy towarzystwo, w którym mamy już jedną polisę (np. mieszkaniową), zaoferuje nam zniżki przy zakupie ubezpieczenia samochodu. Pamiętajmy także, że na rabat możemy liczyć również przy zakupie ubezpieczenia przez Internet.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy musi go opłacić?

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, m.in. powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń czy rejestracji w wydziale komunikacji. Nieuniknione jest też zapłacenie podatku. Kto jest nim obciążony? Sprzedający czy kupujący? Jak wyliczyć podatek za samochód? W jakim czasie należy wywiązać się z tego obowiązku?

Czytaj dalej

Coraz więcej osób kupuje ubezpieczenie OC online

Zakup polisy ubezpieczeniowej OC online jest czynnością prostą i wygodną, przeznaczoną dla osób, które cenią sobie swój czas. Wybór takiej formy zakupu polisy OC pozwala na skorzystanie z przejrzystego i prostego w obsłudze kalkulatora składki. Ponadto wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup OC online oferuje atrakcyjne zniżki.

Czytaj dalej

Ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance – jak wygląda pełna ochrona auta?

Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.

Czytaj dalej