UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu w 2021 roku?

Przy zakupie pojazdu warto sprawdzić, koszty jego ubezpieczenia. Uzależnione są one przede wszystkim od rodzaju pojazdu, marki i modelu samochodu, miejsca użytkowania oraz profilu kierowcy. Oprócz ceny obowiązkowej polisy OC warto zainteresować się również kosztami ubezpieczenia AC oraz pakietami dodatkowych świadczeń.

kobieta korzysta z laptopa i rozmawia przez telefon

Przy zakupie auta kierowcy często sugerują się przede wszystkim stanem technicznym i ceną oraz dalszymi kosztami użytkowania. Uwzględniają przy tym koszty paliwa, serwisu czy ewentualnych części zamiennych. Niestety, nadal często zapominają, aby sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu. A to nie jest trudne.

Istnieje kilka sposobów, aby samodzielnie sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu. Przede wszystkim możemy to zrobić za pomocą kalkulatora składek, który jest dostępny na naszej stronie internetowej – po wpisaniu najważniejszych danych ubezpieczanego pojazdu (m.in. rodzaj pojazdu, marka, rok produkcji, model, rodzaj paliwa, pojemność i moc silnika), automatycznie wyliczona zostanie proponowana wysokość składki ubezpieczeniowej. Jeśli natomiast chcemy sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu za pośrednictwem ekspertów, możemy zwrócić się bezpośrednio do agentów ubezpieczeniowych. Pamiętajmy jednak, że ostateczny koszt zależy od rodzaju polisy i zakresu ochrony. W tym przypadku kierowcy także mają szeroki wybór.

SPRAWDŹ, ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE OC POJAZDU W 2021

W przypadku ubezpieczenia OC kalkulacja składki zależy głównie od:

  • informacji o aucie – elementami taryfikacyjnymi są między innymi rodzaj pojazdu, marka i model, rodzaj paliwa, pojemność silnika, aktualny przebieg, a także sposób użytkowania pojazdu,
  • miejsca użytkowania - ważne jest nie tylko miasto, w którym pojazd będzie użytkowany najczęściej, lecz także miejsce parkowania. Jeżeli pojazd jest parkowany w miejscu strzeżonym, można spodziewać się niższej składki,
  • profil kierowcy - kierowcy z dłuższym stażem i bezszkodową jazdą są dodatkowo premiowani, młodsi wiekiem muszą się liczyć z wyższą składką.

Ubezpieczenie OC - ile w 2021 zapłacisz za jego brak?

Obniżki cen OC powinny zachęcić wszystkich do płacenia składek - chociaż w zasadzie nie powinno być konieczności „zachęcania”, ponieważ posiadanie ważnego OC pojazdu jest w naszym kraju obowiązkiem, co określa ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mimo wszystko każdego roku ogromna liczba kierowców karana jest za jego brak - przykładowo w 2019 roku było to około 127 tys. osób.

Co ważne, w 2021 roku kary za brak ważnego OC wzrosły. Wpływa na to m.in. wzrost minimalnego wynagrodzenia, czyli jednego z czynników, na podstawie których te kary są wyliczane. Jeśli ktoś nie ma ważnego OC na pojazd osobowy przez 14 dni lub więcej, zapłaci dwukrotność płacy minimalnej, w przypadku pojazdu ciężarowego będzie to już 3-krotność minimalnego wynagrodzenia.

Ile zatem wynosi kara za brak ciągłości OC w 2021 roku? Biorąc pod uwagę standardowe trzy progi kar (20% pełnej kary, 50% pełnej kary i 100%), w przypadku samochodu osobowego to:

  • 1120 zł (do 3 dni braku ciągłości OC),
  • 2800 zł (4-14 dni braku ciągłości),
  • 5600 zł (14 dni i więcej) - to o 400 zł więcej niż w 2020 roku.

Jeszcze wyższe kwoty zapłacą właściciele samochodów ciężarowych - jeśli nie przedłużą OC przez 14 dni lub więcej, poniosą koszt w wysokości 8400 zł.

ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE AC POJAZDU W 2021?

Kolejnym ubezpieczeniem, któremu warto przyjrzeć się bliżej, jest AC. W przypadku Autocasco koszt ubezpieczenia pojazdu zależy przede wszystkim - choć nie tylko - od zakresu ochrony. Dlatego, aby móc sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu, kierowca w pierwszej kolejności powinien ustalić katalog zdarzeń, od jakich chce być chroniony. W standardowej ofercie ubezpieczyciele najczęściej oferują likwidację szkód powstałych wskutek wypadków drogowych, działań osób trzecich, kradzieży pojazdu oraz zdarzeń losowych, takich jak: powódź, silny wiatr, pożar czy grad.

Oprócz oferowanego zakresu ochrony, warto także sprawdzić jakość świadczonych usług. Sprawdźmy zatem, czy towarzystwo oferuje likwidację szkody w ramach tzw. szybkiej ścieżki, czy jest możliwa naprawa pojazdu na oryginalnych częściach oraz jaki jest udział własny w szkodzie.

Co istotne, składki na AC są obliczane w oparciu o te same informacje, jak w przypadku OC. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że AC zależy od większej ilości zmiennych, które często wymagają uściślenia, w tym także wspomniany już zakres ochrony. Co za tym idzie, do ustalenia, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu AC, należy podejść bardzo indywidualnie. W niektórych przypadkach za pakiet OC + AC można zapłacić zaledwie około 20% więcej niż za samo OC, w innych przypadkach koszty mogą wzrosnąć nawet o kilka tysięcy.

USTAL PAKIET DODATKOWYCH ŚWIADCZEŃ

To, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu, zależy również od świadczeń dodatkowych, na które zdecydujemy się przy zakupie polisy. Towarzystwa oferują w tym zakresie m.in. assistance komunikacyjne. Co ciekawe, dane wskazują, że większość usług assistance sprzedaje się wraz z polisami OC i AC - nic dziwnego, ponieważ oferty są wtedy bardzo korzystne cenowo. Przykładem jest ubezpieczenie, które oferuje UNIQA. Już w cenie pakietu OC mamy zagwarantowane Assistance MIDI, które pozwala uzyskać podstawową pomoc serwisową, informacyjną i medyczną w razie wypadku, awarii bądź kradzieży samochodu przez 24 godziny na dobę.

Ponadto kierowcy mogą zdecydować się na ubezpieczenie opon – na wypadek ich przebicia lub uszkodzenia, a także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które zapewnia ochronę podczas korzystania, wsiadania i wysiadania z auta nie tylko kierowcom, lecz także pasażerom. Za ubezpieczenie NNW można zapłacić nawet poniżej 100 zł.

SPRAWDŹ, ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE W PAKIECIE - ZAPYTAJ O ZNIŻKI

Polisy oferowane w pakietach są zazwyczaj tańsze, niż gdy kupujemy je osobno. Dlatego w kontekście stawianego sobie pytania, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu, należy się zastanowić, czy wystarczy nam jedynie obowiązkowe OC, czy może jednak potrzebujemy również autocasco. Warto też sprawdzić, czy towarzystwo, w którym mamy już jedną polisę (np. mieszkaniową), zaoferuje nam zniżki przy zakupie ubezpieczenia pojazdu. Pamiętajmy także, że na rabat możemy liczyć przy zakupie przez Internet - w UNIQA to nawet 15%.

Przegląd rejestracyjny - zmiany w 2021 roku

Opisując ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w 2021 roku, nie sposób nie wspomnieć o zmianach w zakresie przeglądów rejestracyjnych. Jednym z obowiązków posiadaczy aut jest pamiętanie o ich regularnym wykonywaniu (w wyznaczonych terminach). Bez aktualnego przeglądu pojazd nie może poruszać się po drogach.

W 2021 roku właśnie w kontekście przeglądów rejestracyjnych zaszły spore zmiany, które sprawiły, że cały proces będzie podlegał większej kontroli. Konieczne będzie m.in. wykonywanie w trakcie przeglądu zdjęć pojazdu, które będą mogły potwierdzić jego obecność w danej stacji diagnostycznej (fotografie będą przechowywane przez 5 lat). Wzrosną też ceny dla osób, które nie zdążą z przeglądem w wyznaczonym terminie - jeśli opóźnienie będzie większe niż 30 dni, właściciel samochodu zapłaci za przegląd nie 98 zł (cena standardowa), lecz 194 zł (plus opłatę ewidencyjną).

To tylko niektóre zmiany, jakie mają miejsce w 2021 roku, ale warto o nich pamiętać i stosować się do obowiązujących przepisów. Dlaczego? Ponieważ to także może istotnie wpłynąć na koszt ubezpieczenia pojazdu. Jeśli dany kierowca nie ma ważnego przeglądu, może wręcz utracić swoją polisę - część ubezpieczycieli rozwiązuje wtedy umowę. Poza tym, taki kierowca powinien liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu (do 500 zł). Nie warto ryzykować - przezorny zawsze ubezpieczony.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
jazda motocyklem

Zanim wyruszymy w świat swoim motocyklem, musimy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. W przypadku dwukołowców jest podobnie jak przy samochodach. Należy pamiętać o regularnych przeglądach, rozsądku na drodze i odpowiedniej ochronie. Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przekazanie kluczyków na tle samochodu.

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, m.in. powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń czy rejestracji w wydziale komunikacji. Kolejnym obowiązkiem jest opłacenie podatku od kupna samochodu - podatku PCC. Kto musi to zrobić? Sprzedający czy kupujący? Ile wynosi podatek od kupna samochodu? W jakim czasie należy wywiązać się z tego obowiązku?

kobieta kupuje OC online

Zakup polisy ubezpieczeniowej OC online jest czynnością prostą i wygodną, przeznaczoną dla osób, które cenią sobie swój czas. Wybór takiej formy zakupu polisy OC pozwala na skorzystanie z przejrzystego i prostego w obsłudze kalkulatora składki. Ponadto wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup OC online oferuje atrakcyjne zniżki.

OC, AC, NNW i assistance kierowca zastanawia się jak wygląda pełna ochrona auta

Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę