Podatek od kupna samochodu 2021 – kto i kiedy musi go opłacić?

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, m.in. powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń czy rejestracji w wydziale komunikacji. Nieuniknione jest też zapłacenie podatku. Kto jest nim obciążony? Sprzedający czy kupujący? Jak wyliczyć podatek za samochód? W jakim czasie należy wywiązać się z tego obowiązku?

przekazanie kluczyków do auta

PODATEK OD KUPNA SAMOCHODU - WYSOKOŚĆ PODATKU  W 2021 ROKU

Po zakupie pojazdu nabywca musi otrzymać od zbywcy ubezpieczenie OC. Kolejnym obowiązkiem związanym z transakcją jest zapłacenie podatku. Jak to jest w tym przypadku - czy to sprzedający samochód płaci ów podatek? Nie, obowiązek spoczywa na kupującym.

Możliwe, że z podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) - reguluje go ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - spotkałeś się po raz pierwszy właśnie po zakupie pojazdu. Tymczasem ten obowiązek podatkowy powstaje, kiedy:

 • zawierasz umowę sprzedaży, umowę spółki czy pożyczki;
 • zawierasz umowę przeniesienia prawa własności;
 • spółka ma osobowość prawną i uchwala podwyższenie swojego kapitału.

W zależności od rodzaju umowy, obowiązek podatkowy ciąży na:

 • kupującym – umowa sprzedaży,
 • zamieniającym – umowa zamiany,
 • obdarowanym – umowa darowizny,
 • pożyczkobiorcy – umowa pożyczki pieniędzy,
 • tym, kto ustanawia hipotekę – umowa ustanowienia hipoteki,
 • spółce – umowa spółki cywilnej.

Z koniecznością płacenia tego podatku możesz się zatem spotkać w wielu przypadkach. PCC od zakupu samochodu musisz wpłacić na konto urzędu skarbowego, pod który podlegasz, w czasie 14 dni od dnia zawarcia umowy. To nie koniec Twoich obowiązków. W tym samym czasie musisz również dokonać zgłoszenia kupna samochodu do urzędu skarbowego, wypełniając formularz PCC-3, a dodatkowo również - jeśli pojazd jest współwłasnością - załącznik PCC-3A.

OPŁATA SKARBOWA ZA AUTO – ILE WYNOSI?

Podatek od kupna samochodu w 2021 roku wynosi 2 proc. od wartości pojazdu. Ta stawka dotyczy m.in. sprzedaży i zamiany także innych rzeczy ruchomych, np. przyczep, motocykli, sprzętów RTV etc. W przypadku praw majątkowych obowiązuje podatek w wysokości 1 proc.

Czy istnieje jakiś sposób na to, żebyś mógł uniknąć opłaty skarbowej za zakup auta? Podatku nie zapłacisz, jeśli:

 • wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł - co ważne, mowa o wartości rynkowej, która niekoniecznie musi być równa tej, którą zapłacił nabywca. Jeśli samochód został sprzedany np. za 800 zł, ale jego wartość jest wyceniana na 1200 zł, mimo wszystko ten punkt nie jest spełniony;
 • transakcja została udokumentowana fakturą VAT, tj. kupiłeś pojazd, np. w salonie samochodowym czy od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która korzystała z tego pojazdu w celach biznesowych;
 • pojazd został zakupiony na użytek osoby niepełnosprawnej;
 • nabyłeś pojazd za granicą, tzn. nie jest on zarejestrowany w Polsce. Wówczas musisz zapłacić podatek akcyzowy. Jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika. W przypadku pojemności do 2 l podatek wynosi 3,1 proc. od wartości pojazdu, natomiast powyżej 2 l – 18,6 proc.

W każdym innym przypadku opłata skarbowa za samochód będzie już konieczna.

PCC PRZEZ INTERNET – JAK TO ZROBIĆ?

Gdzie zapłacić podatek i jak złożyć deklarację? Pierwszym rozwiązaniem jest wizyta w urzędzie skarbowym, pobranie na miejscu odpowiedniego wzoru i złożenie dokumentu, ale nie jest to konieczne.

Możesz zrobić to także drogą elektroniczną - aktualny formularz PCC-3, ewentualnie również załącznik PCC-3A, znajdziesz m.in. na oficjalnych stronach państwowych: www.podatki.gov.pl/pcc-sd/pcc/e-deklaracje-pcc/formularze-pcc/. Wydrukuj go i wypełnij, a następnie wyślij deklarację do urzędu skarbowego, pod który podlegasz. Wybierz list polecony, żeby mieć potwierdzenie nadania dokumentu. Następnie wyliczoną kwotę podatku przelej na konto bankowe urzędu skarbowego.

Jeśli chodzi o formę całkowicie internetową - eDeklarację możesz złożyć na stronie e-Urzędu Skarbowego. Musisz zalogować się do niego przez tzw. profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel (wymienione tu rodzaje logowania dają dostęp do największej ilości usług e-Urzędu Skarbowego). Zalogować się możesz także używając swoich danych podatkowych, tj. numeru PESEL bądź NIP i kwoty przychodów (w ten sposób dostaniesz dostęp do swoich danych oraz usługi e-PIT - nic poza tym). Po zalogowaniu wchodzisz w zakładkę e-Deklaracje, wybierasz podatek, który chcesz zapłacić, wypełniasz formularz, podpisujesz go i gotowe. Pamiętaj, aby pobrać i zachować UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To dowód, że deklaracja została złożona w formie elektronicznej.

PODATEK PCC – OD JAKIEJ KWOTY?

Wiesz już, do kiedy musisz zapłacić podatek od zakupionego pojazdu, ale od jakiej kwoty powinieneś go wyliczyć? Czy opłata skarbowa od kupna pojazdu powinna być wyliczona od ceny uzgodnionej pomiędzy stronami umowy? Otóż nie. Znaczenie ma nie cena podana w umowie, lecz rzeczywista wartość pojazdu. Zatem jeśli nawet w umowie znajdzie się cena zdecydowanie niższa od faktycznej wartości auta, to i tak kupujący nie uniknie płacenia podatku odpowiadającego cenie rynkowej samochodu. Dlaczego?

Urząd skarbowy porównuje podaną przez podatnika cenę pojazdu z jego autentyczną wartością, korzystając z profesjonalnych katalogów, w których można sprawdzić, ile kosztuje konkretny model pojazdu, z uwzględnieniem jego rocznika i przebiegu. Jeśli samochód jest wart np. od 12 do 15 tys., a ty zapłaciłeś podatek przy zakupie samochodu od kwoty np. 8 tys. zł, zostaniesz wezwany do jego uregulowania. Dostaniesz pisemne powiadomienie, z którego dowiesz się, ile podatku od kupna pojazdu powinieneś uregulować.

Czy w takim przypadku musisz dokonać płatności? W dalszym ciągu nie jesteś na straconej pozycji, o ile rzeczywiście nie zaniżyłeś wysokości opłaty skarbowej. Jeżeli kupiłeś pojazd powypadkowy, który wymagał ogromnych nakładów finansowych i z tego wynikała jego niska cena, to przedstaw odpowiednią dokumentację w urzędzie skarbowym, np. zdjęcia, które pokazują stan auta tuż po jego zakupie, rachunki i faktury za zakupione części oraz prace wykonane przez warsztat mechaniczny. Następnie złóż odwołanie.

W takim przypadku urząd skarbowy powinien odstąpić od decyzji o konieczności zapłacenia wyższego podatku. Jeśli nie złożysz żadnych wyjaśnień, pozostanie ci jedynie przelanie na konto urzędu skarbowego podatku zgodnie z treścią wezwania. Pamiętaj, że urząd skarbowy ma aż 5 lat na sprawdzenie Twojej deklaracji, zatem nie pozbywaj się dowodów, które pokażą urzędnikom, że zapłaciłeś podatek adekwatny do wartości pojazdu. Co więcej, weź też pod uwagę, że jeśli postanowisz odwołać się od decyzji urzędu, zostanie powołany rzeczoznawca - jeżeli oceni, że to urząd skarbowy ma rację co do faktycznej wartości pojazdu, będziesz musiał zapłacić także za jego usługę (zwykle to kilkaset złotych).

A co jeśli podana w deklaracji PCC-3 wartość pojazdu została zawyżona, czyli wartość rynkowa samochodu to np. 10 tys. zł, a kupujący zapłacił za niego 12 tys.? W takim przypadku podatek może być naliczony od kwoty podanej w dokumencie, a nie od średniej rynkowej.

NIEZAPŁACONY PODATEK OD KUPNA SAMOCHODU

Co się stanie, jeśli zapomnisz zapłacić podatek samochodowy? W takim przypadku urząd skarbowy ma prawo nałożyć na ciebie karę w wysokości od 1/10 kwoty minimalnego wynagrodzenia do nawet jego dwudziestokrotności. W 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę to 2800 zł brutto, co oznacza, że kara za niezapłacenie podatku może wynieść nawet 56 000 zł.

Co, jednak jeśli nie zapłacisz podatku w terminie? W takim przypadku powinieneś złożyć do urzędu skarbowego wyjaśnienie, czyli tzw. czynny żal. Przyznaj się do winy i uzasadnij, z jakiego powodu nie zapłaciłeś podatku w wyznaczonym czasie. Zobowiąż się również do zapłacenia karnych odsetek. Być może naczelnik urzędu skarbowego pozytywnie rozpatrzy pismo i unikniesz kary.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód co dalej – jakich formalności należy dopełnić?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2019 roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z przeniesieniem prawa własności.

Czytaj dalej
Para podpisuje umowę zakupu samochodu

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

Zawarcie umowy sprzedaży auta wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności zarówno przez sprzedającego, jak i kupującego. Musisz pamiętać o tym, jakie dane i zapisy powinny znaleźć się w treści umowy, a także wiedzieć, kogo należy powiadomić o przeniesieniu praw własności do pojazdu. Czy sprzedaż auta wiąże się z koniecznością zapłaty podatku?

Czytaj dalej
Śmiejący się ludzie w samochodzie

Darowizna samochodu w 2021 roku – jak jej dokonać?

Samochód może być przedmiotem darowizny, czyli nieodpłatnego przekazania pewnej rzeczy drugiej osobie, np. członkowi rodziny. Czy darowizna pojazdu wiąże się z koniecznością opłacenia podatku przez obdarowanego? Pomiędzy kim może być zawarta umowa darowizny samochodu i czy zachowanie formy pisemnej jest obowiązkowe?

Czytaj dalej

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

Czytaj dalej

Porównanie ubezpieczeń komunikacyjnych OC

Podczas porównywania ofert ubezpieczenia nie tylko cena się liczy, jednak w przypadku ubezpieczenia OC z pewnością jest ona najważniejszym kryterium. Ostatnio dość popularne jest korzystanie z porównywarek, które w jednym miejscu prezentują cenę za ubezpieczenie z wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak czasami w tej samej cenie w jednym towarzystwie dostaniemy więcej niż w innym.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – od czego zależy jego wysokość?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zatem każdy posiadacz pojazdu powinien wykupić ubezpieczenie na swój pojazd.

Czytaj dalej

Jak sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu w 2021 roku?

Przy zakupie pojazdu warto sprawdzić, koszty jego ubezpieczenia. Uzależnione są one przede wszystkim od rodzaju pojazdu, marki i modelu samochodu, miejsca użytkowania oraz profilu kierowcy. Oprócz ceny obowiązkowej polisy OC warto zainteresować się również kosztami ubezpieczenia AC oraz pakietami dodatkowych świadczeń.

Czytaj dalej