Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy musi go opłacić?

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, m.in. powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń czy rejestracji w wydziale komunikacji. Nieuniknione jest też zapłacenie podatku. Kto jest nim obciążony? Sprzedający czy kupujący? Jak wyliczyć podatek za samochód? W jakim czasie należy wywiązać się z tego obowiązku?

przekazanie kluczyków do auta

Podatek za kupno auta

Po zakupie pojazdu nabywca musi otrzymać od zbywcy ubezpieczenie OC. Kolejnym obowiązkiem związanym z transakcją jest zapłacenie daniny. Czy sprzedający samochód płaci podatek? Obowiązek ten spoczywa na kupującym. Możliwe, że z podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) spotkałeś się po raz pierwszy po zakupie pojazdu. Tymczasem ten obowiązek podatkowy powstaje, kiedy:

 • Zawierasz umowę sprzedaży, umowę spółki czy pożyczki.

 • Zawierasz umowę przeniesienia prawa własności.

 • Spółka ma osobowość prawną i uchwala podwyższenie swojego kapitału.

W zależności od rodzaju umowy, obowiązek podatkowy ciąży na:

 • kupującym – umowa sprzedaży,

 • zamieniającym – umowa zamiany,

 • obdarowanym – umowa darowizny,

 • pożyczkobiorcy – umowa pożyczki pieniędzy,

 • tym, kto ustanawia hipotekę – umowa ustanowienia hipoteki,

 • spółce – umowa spółki cywilnej.

Zatem z koniecznością płacenia tego podatku możesz się spotkać w wielu przypadkach. Podatek PCC od zakupu samochodu musisz wpłacić na konto urzędu skarbowego, pod który podlegasz w czasie 14 dni od dnia zawarcia umowy. To nie koniec twoich obowiązków. W tym samym czasie musisz również dokonać zgłoszenia kupna samochodu do urzędu skarbowego, wypełniając formularz PCC-3, a dodatkowo również PCC-3A, jeśli pojazd jest współwłasnością.

Opłata skarbowa za auto – ile wynosi?

Podatek PCC od kupna samochodu wynosi 2 proc. od wartości pojazdu. Ta stawka dotyczy m.in. sprzedaży i zamiany rzeczy ruchomych. W przypadku praw majątkowych obowiązuje 1 proc. stawki podatku. Czy istnieje jakiś sposób na to, żebyś mógł uniknąć opłaty skarbowej za zakup auta? Podatku nie zapłacisz, jeśli:

 • Wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł.

 • Transakcja została udokumentowana fakturą VAT, tj. kupiłeś pojazd w salonie samochodowym, komisie czy od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która korzystała z tego pojazdu w celach biznesowych.

 • Pojazd został zakupiony na użytek osoby niepełnosprawnej.

 • Nabyłeś pojazd za granicą, tzn. nie jest on zarejestrowany w Polsce. Wówczas musisz zapłacić podatek akcyzowy. Jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika. W przypadku pojemności do 2 l podatek wynosi 3,1 proc. od wartości pojazdu, natomiast powyżej 2 l – 18,6 proc.

W każdym innym przypadku opłata skarbowa za samochód będzie już konieczna.

PCC przez Internet – jak to zrobić?

Gdzie zapłacić podatek i jak złożyć deklarację? Pierwszym rozwiązaniem jest wizyta w urzędzie skarbowym, pobranie na miejscu odpowiedniego wzoru i złożenie dokumentu, ale nie jest to konieczne. Aktualny formularz PCC-3, ewentualnie PCC-3A, znajdziesz też na stronie urzędu skarbowego. Wydrukuj go i wypełnij. Następnie wyślij deklarację do urzędu skarbowego, pod który podlegasz. Wybierz list polecony, żeby mieć potwierdzenie nadania dokumentu. Następnie wyliczoną kwotę podatku przelej na konto bankowe urzędu skarbowego.

Podatek PCC – od jakiej kwoty?

Wiesz już, do kiedy musisz zapłacić podatek od zakupionego samochodu, ale od jakiego kwoty powinieneś go wyliczyć? Czy opłata skarbowa od kupna samochodu powinna być wyliczona od ceny uzgodnionej pomiędzy stronami umowy? Otóż nie. Znaczenie ma nie cena podana w umowie, lecz rzeczywista wartość pojazdu. Zatem nawet jeśli w umowie znajdzie się cena zdecydowanie niższa od faktycznej wartości auta, to i tak kupujący nie uniknie płacenia podatku odpowiadającego cenie rynkowej samochodu. Dlaczego? Urząd skarbowy porównuje podaną przez podatnika cenę pojazdu z jego autentyczną wartością, korzystając z profesjonalnych katalogów, w których można sprawdzić, ile kosztuje konkretny model pojazdu, z uwzględnieniem jego rocznika i przebiegu. Jeśli samochód jest wart np. od 12 do 15 tys., a ty zapłaciłeś podatek przy zakupie samochodu od kwoty np. 8 tys. zł, to zostaniesz wezwany do jego uregulowania. Dostaniesz pisemne powiadomienie, z którego dowiesz się, ile podatku od kupna samochodu powinieneś uregulować. Czy w takim przypadku musisz dokonać płatności? W dalszym ciągu nie jesteś na straconej pozycji, o ile rzeczywiście nie zaniżyłeś wysokości opłaty skarbowej za kupno samochodu. Jeżeli kupiłeś pojazd powypadkowy, który wymagał ogromnych nakładów finansowych i z tego wynikała jego niska cena, to przedstaw odpowiednią dokumentację w urzędzie skarbowym, np. zdjęcia, które pokazują stan auta tuż po jego zakupie, rachunki i faktury za zakupione części i prace wykonane przez warsztat mechaniczny. Następnie złóż odwołanie. W takim przypadku urząd skarbowy powinien odstąpić od konieczności zapłacenia wyższego podatku. Jeśli nie złożysz żadnych wyjaśnień, to pozostanie ci jedynie przelanie na konto urzędu skarbowego daniny zgodnie z treścią wezwania. Pamiętaj, że urząd skarbowy ma aż 5 lat na sprawdzenie twojej deklaracji, zatem nie pozbywaj się dowodów, które pokażą urzędnikom, że zapłaciłeś podatek adekwatny do wartości pojazdu.

Niezapłacony podatek od kupna samochodu

Co się stanie, jeśli zapomnisz zapłacić podatek samochodowy? W takim przypadku urząd skarbowy ma prawo nałożyć na ciebie karę w wysokości od 1/10 kwoty minimalnego wynagrodzenia do nawet jego dwudziestokrotności. W 2020 roku najniższe wynagrodzenie to 2600 zł brutto, co oznacza, że kara za niezapłacenie podatku może wynieść nawet 52 000 zł. Jeśli nie zapłacisz podatku w terminie, to i tak możesz uniknąć kary. W takim przypadku powinieneś złożyć do urzędu skarbowego wyjaśnienie, czyli tzw. czynny żal. Przyznaj się do winy i uzasadnij, z jakiego powodu nie zapłaciłeś podatku w wyznaczonym czasie. Zobowiąż się również do zapłacenia karnych odsetek. Być może naczelnik urzędu skarbowego pozytywnie rozpatrzy Twoje pismo i unikniesz kary.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód co dalej – jakich formalności należy dopełnić?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2019 roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z przeniesieniem prawa własności.

Czytaj dalej
Para podpisuje umowę zakupu samochodu

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

Zawarcie umowy sprzedaży auta wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności zarówno przez sprzedającego, jak i kupującego. Musisz pamiętać o tym, jakie dane i zapisy powinny znaleźć się w treści umowy, a także wiedzieć, kogo należy powiadomić o przeniesieniu praw własności do pojazdu. Czy sprzedaż auta wiąże się z koniecznością zapłaty podatku?

Czytaj dalej
Śmiejący się ludzie w samochodzie

Darowizna samochodu – jak jej dokonać?

Samochód może być przedmiotem darowizny, czyli nieodpłatnego przekazania pewnej rzeczy drugiej osobie, np. członkowi rodziny. Czy darowizna pojazdu wiąże się z koniecznością opłacenia podatku przez obdarowanego? Pomiędzy kim może być zawarta umowa darowizny samochodu i czy zachowanie formy pisemnej jest obowiązkowe?

Czytaj dalej

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

Czytaj dalej

Porównanie ubezpieczeń komunikacyjnych OC

Podczas porównywania ofert ubezpieczenia nie tylko cena się liczy, jednak w przypadku ubezpieczenia OC z pewnością jest ona najważniejszym kryterium. Ostatnio dość popularne jest korzystanie z porównywarek, które w jednym miejscu prezentują cenę za ubezpieczenie z wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak czasami w tej samej cenie w jednym towarzystwie dostaniemy więcej niż w innym.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – od czego zależy jego wysokość?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zatem każdy posiadacz pojazdu powinien wykupić ubezpieczenie na swój pojazd.

Czytaj dalej

Jak sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Przy zakupie samochodu warto sprawdzić, koszty jego ubezpieczenia. Uzależnione są one przede wszystkim od marki i modelu samochodu, miejsca użytkowania oraz profilu kierowcy. Oprócz ceny obowiązkowej polisy OC warto zainteresować się również kosztami ubezpieczenia AC oraz pakietami dodatkowych świadczeń.

Czytaj dalej