UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas jazdy autem?

Dwukrotne zmiany w Prawie o ruchu drogowym spowodowały ograniczenia w zakresie konieczności wożenia ze sobą dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Zobacz, które dokumenty będą Ci potrzebne podczas kontroli drogowej.

Mężczyzna siedzi w aucie - wozi przy sobie dokumenty OC

Jeszcze kilka lat temu podczas kontroli drogowej każdy kierowca musiał okazać dowód rejestracyjny pojazdu, potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla auta oraz prawo jazdy. Jak jest teraz? Czy taki komplet dokumentów nadal powinien towarzyszyć każdej podróży samochodem?

Dokumenty samochodu i kierowcy

Do 1 października 2018 roku każdy kierowca podczas kontroli drogowej mógł zostać poproszony przez funkcjonariusza policji o okazanie:

Natomiast nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dokonana w 2018 roku spowodowała, że  zniesiony został obowiązek wożenia ze sobą podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego. Wielu kierowców zastanawia się jednak, czy trzeba wozić OC w aucie? Okazuje się, że także nie ma takiego wymogu.

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze policji mogą sprawdzić aktualność obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu w trybie zdalnym. W tym celu wystarczy skorzystać z Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK).

Kolejna zmiana Prawa drogowego weszła w życie z dniem 5 grudnia 2020 roku i obowiązuje do dziś.

Wymagane w 2022 roku dokumenty podczas jazdy samochodem

Obecnie, jeśli policja zatrzyma kierującego autem, ten nie musi mieć przy sobie dokumentów dotyczących rejestracji samochodu, ubezpieczenia OC czy prawa jazdy. Wszystko dzięki pakietowi deregulacyjnemu, który wszedł w życie w grudniu 2020 roku. Zgodnie z nim kierowca nie musi wozić ze sobą prawa jazdy.

Art. 38 przepisów porządkowych Prawa o ruchu drogowym wskazuje, że kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego dokumenty:

  • uprawnienie do kierowania inne niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem;
  • zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym z wynikiem pozytywnym w zakresie wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową, w przypadku gdy taka blokada jest wymagana.

Potrzebny jest także każdy inny dokument wskazywany w ustawie w przypadku pojazdów specjalnych, uprzywilejowanych. Poruszając się standardowym samochodem przy kontroli drogowej, jeśli nie musisz mieć blokady alkoholowej, nie będziesz zobowiązany do okazywania jakichkolwiek dokumentów.

Policja nie nałoży na Ciebie mandatu za brak prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu i papierowego potwierdzenia zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Funkcjonariusz przeprowadzający kontrolę drogową sprawdzi uprawnienia do kierowania pojazdem oraz dopuszczenie samochodu do użytkowania czy też fakt objęcia go obowiązkowym ubezpieczeniem OC w systemie elektronicznym. Będzie potrzebował do tego celu tylko Twoich danych osobowych, np. z dowodu osobistego w wersji fizycznej lub elektronicznej.

Kto musi wozić ze sobą prawo jazdy?

Jednak zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy nie dotyczy tych kierowców, którzy mają prawo jazdy wydane poza Rzeczpospolitą Polską czy nie są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdu, tj. ich dane nie są zapisane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Paweł Gąsiorowski - autor artykułu to Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.
Paweł Gąsiorowski
Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Ukończył Psychologię Społeczną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ale swoje życie zawodowe związał z ubezpieczeniami.
Od ponad 10 lat pracuje w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych. Początkowo zdobywając doświadczenie w Dziale Obsługi Klienta Call Center, a od 7 lat w zespole Produktowym. Obecnie w UNIQA TU S.A. odpowiada za współtworzenie produktów, prowadzenie projektów od strony biznesowej, a także szkolenia z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ubezpieczenia szkolnego.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
widok kokpitu samochodu oraz kierowcy z miejsca przedniego pasażera

Jazda bez dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie OC – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Na przełomie ostatnich 3 lat ustawa Prawo o ruchu drogowym podlegała licznym nowelizacjom. W ich wyniku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie fizycznego dowodu osobistego oraz polisy potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Wielu kierowców zastanawia się jednak, jakie sankcje grożą za brak dokumentów podczas kontroli drogowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest niedozwolona oraz co grozi za brak ważnego OC.

Czytaj dalej
paszport

Jak postępować w przypadku kradzieży dokumentów w Polsce i za granicą? Co zrobić w przypadku kradzieży dowodu osobistego?

Utrata dokumentów za granicą czy też w Polsce to zaskakująca i stresująca sytuacja, która może być przyczyną wielu problemów. Co zrobić w razie kradzieży dowodu osobistego, paszportu czy karty kredytowej podczas zagranicznego wyjazdu lub urlopu w kraju? Jakie kroki podjąć? Gdzie zgłosić kradzież dokumentów i jak uniknąć tego typu przykrych zdarzeń w przyszłości?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Kontrola drogowa – jakie uprawnienia ma policja?

Zatrzymanie przez policję do kontroli to jedna z bardziej stresujących sytuacji, jakie mogą spotkać kierowcę. Na mocy znowelizowanych przepisów rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, w życie weszły nowe rozwiązania, nadające funkcjonariuszom dodatkowe uprawnienia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak powinna przebiegać rutynowa kontrola drogowa i jakie są prawa policjanta.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę