UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Automatyczne przedłużenie OC – jak to działa i kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC samochodu zawierana jest na 12 miesięcy. Czy po tym czasie ochrona wygasa? Musisz zawrzeć nową umowę, a może polisa automatycznie się przedłuży? Sprawdź, co się dzieje, kiedy zakończy się aktualne OC pojazdu.

Kobieta prowadzi auto, którego oc automatycznie zostało przedłużone

KONIEC UBEZPIECZENIA OC I CO DALEJ? KIEDY NOWA POLISA?

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych standardowa umowa komunikacyjnego OC obowiązuje przez 12 miesięcy. W art. 27 wskazane są przypadki, kiedy możliwe jest jej zawarcie na krótszy okres, który wynosi nie mniej niż 30 dni. Chodzi o krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Kolejna ważna kwestia opisana jest w art. 28 i dotyczy automatycznego przedłużenia umowy OC. Wynika z niego, że jeśli posiadacz pojazdu nie złoży wypowiedzenia umowy najpóźniej na jeden dzień przed jej zakończeniem, to wówczas uważa się, że została ona zawarta na kolejne 12 miesięcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejsza się ryzyko tego, że ubezpieczający nie przedłuży ochrony, co mogłoby się dla niego zakończyć wysoką karą nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kolejną konsekwencją braku OC jest konieczność pokrycia z własnych środków ewentualnego odszkodowania, jeśli nieubezpieczony spowoduje wypadek lub kolizję.

KIEDY AUTOMATYCZNE PRZEDŁUŻENIE UBEZPIECZENIA OC NIE ZADZIAŁA?

Czy do automatycznego wznowienia OC dojdzie w każdym przypadku? Istnieje kilka wyjątków od tej reguły. Warto mieć świadomość, kiedy ochrona wygasa, żeby zawrzeć nową umowę w odpowiednim czasie. Oto takie przypadki:

  • Niezapłacenie całej składki – zawarłeś umowę ubezpieczenia OC, ale z pewnych względów nie uiściłeś pełnej kwoty za ochronę? Na pewno pozytywna w takim przypadku jest informacja, że i tak przez cały okres umowy korzystasz z ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli spowodujesz szkodę, to towarzystwo wypłaci odszkodowanie poszkodowanym. Jednak wówczas nie nastąpi automatyczne przedłużenie umowy OC. Polisa wygaśnie wraz z zakończeniem okresu umowy. Co istotne, ubezpieczyciel niemal na pewno rozpocznie postępowanie windykacyjne – nie unikniesz zapłaty składki. Jeśli mimo kolejnych wezwań nie zapłacisz za ochronę, to sprawa zakończy się w sądzie, a w ostateczności postępowaniem komorniczym.
  • Polisa OC od sprzedającego pojazd – jeśli kupiłeś samochód, to zbywca ma obowiązek przekazać ci polisę OC. Nie ma znaczenia to, jak długo jeszcze obowiązywać będzie ochrona – kilka dni czy miesięcy. Możesz korzystać z polisy do końca jej trwania, a następnie ubezpieczenie wygaśnie. Nie oznacza to, że nie możesz kontynuować współpracy z danym ubezpieczycielem – najprawdopodobniej otrzymasz taką propozycję, ale towarzystwo dokona uprzednio kalkulacji składki. Co istotne, w przypadku polisy otrzymanej od sprzedającego możesz złożyć wypowiedzenie w dowolnym dniu obowiązywania ochrony i zawrzeć nową umowę. 
  • Posiadanie krótkoterminowego ubezpieczenia OC – korzystanie z takiej ochrony jest możliwe w przypadku pojazdów wolnobieżnych czy historycznych. Jest ona również dostępna dla firm, które prowadzą działalność polegającą na handlu pojazdami mechanicznymi i nie tylko. Jeśli kiedykolwiek kupowałeś auto z komisu samochodowego, to bardzo prawdopodobne, że miało ono zawartą umowę krótkoterminowego OC. Dla takich działalności może to stanowić bardzo dużą oszczędność. Jeśli twój pojazd objęty jest ochroną krótkoterminowego OC, to pamiętaj, że w takim przypadku nie nastąpi automatyczne przedłużenie polisy. Ochrona wygaśnie po zakończeniu umowy.

Jak widzisz, nie zawsze dojdzie do automatycznego przedłużenia OC. Należy kontrolować, kiedy kończy się umowa OC, żeby nie dopuścić do przerwy w ochronie.

KARA ZA BRAK OC

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Brak wiedzy odnośnie do tego, kiedy nastąpi automatyczne przedłużenie OC, a kiedy umowa wygaśnie może być przyczyną nieubezpieczenia pojazdu. W Polsce nadzór nad spełnianiem obowiązku zawarcia umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC sprawuje wspomniany już UFG. W 2020 roku instytucja ta zidentyfikowała aż 199 150 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Co więcej, 80 proc. wezwań do zapłaty kary zostało wysłanych na podstawie ustaleń własnych UFG, bez bezpośredniej kontroli posiadaczy. Nie wiemy, jaki procent nieubezpieczonych nie zawarł umowy ze względu na nieświadomość odnośnie do zasad automatycznego przedłużenia OC. Nie zmienia to jednak faktu, iż każdy ze wskazanych podlega karze. Jej wysokość jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku, czasu bez OC i rodzaju pojazdu. W przypadku samochodów osobowych kary wynoszą:

  • do 3 dni przerwy – 40 proc. najniższego wynagrodzenia,
  • od 4 do 14 dni przerwy – 100 proc.,
  • powyżej 14 dni przerwy – 200 proc.

Opłaty te to jednak dopiero początek możliwych problemów. Jeśli nieubezpieczony spowoduje szkodę, to odszkodowanie poszkodowanemu wypłaci UFG, ale następnie zwróci się z regresem do sprawcy, który będzie musiał zwrócić tę kwotę.

CO ZROBIĆ, JEŚLI POLISA OC NIE PRZEDŁUŻY SIĘ AUTOMATYCZNIE?

Wiesz już, w jakich przypadkach może dojść do sytuacji, w której dotychczasowy ubezpieczyciel na pewno nie dokona automatycznego przedłużenia Twojej polisy OC pojazdu. Co wtedy zrobić? Musisz przede wszystkim pilnować terminu, w którym może dojść do takiego przypadku. Nie możesz pozostawić swojego samochodu bez ubezpieczenia od odpowiedzialności odszkodowawczej z OC. Dlatego odpowiednio wcześniej zainteresuj się możliwością zawarcia nowej polisy OC dla Twojego auta.

W wyborze pomogą Ci kalkulatory OC, jakie udostępniają firmy ubezpieczeniowe. Wpisujesz w nim najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczanego pojazdu, w tym jego rocznik, markę, model, typ paliwa, pojemność silnika, czy liczbę przejeżdżanych w ciągu roku kilometrów, a także informacje o właścicielu lub współwłaścicielach. Największe znaczenie dla szacowania wysokości składki OC będzie miał przebieg historii ubezpieczeniowej, czyli to, czy w ubiegłych latach byłeś właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i nie miałeś żadnych szkód wymagających od ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania z OC. Jeśli jeździłeś bezszkodowo, możesz liczyć na wysokie zniżki na OC.

Ponadto, przy posługiwaniu się możliwością wyliczenia składki na OC w kalkulatorze ubezpieczeniowym UNIQA i wykupieniu w taki sposób swojej polisy, możesz otrzymać 15 proc. zniżki na OC, co pozwoli jeszcze bardziej obniżyć kwotę, jaką wydasz na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu.

UBEZPIECZYCIEL POWIADOMI O KOŃCZĄCEJ SIĘ UMOWIE

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych towarzystwo musi powiadomić cię na 14 dni przed upływem 12 miesięcy umowy o tym, że dobiega ona końca. Może to zrobić elektronicznie lub pisemnie. Dlatego koniecznie sprawdź, czy twoje dane kontaktowe, które ma ubezpieczyciel są aktualne. Najczęściej w takich przypadkach ubezpieczyciele wysyłają SMS-y lub wiadomości e-mail.

Zawsze możesz wypowiedzieć umowę OC przed jej zakończeniem, ale wówczas musisz zadbać o to, by zawrzeć kolejną umowę ubezpieczeniową tak i nie powstała żadna przerwa w ochronie.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Kara za brak OC: ile wynosi, jak jej uniknąć i co warto wiedzieć?

Niezawarcie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość jest uzależniona od typu pojazdu, okresu przerwy w ubezpieczeniu oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku - kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej niż właściciel osobówki. A może kupiłeś nowy samochód, przeraża Cię wysokość Twojej składki OC, więc postanawiasz jej nie płacić? Bądź pewien, że jeśli zostanie to wykryte, możesz ponieść dużo wyższe koszty niż roczna składka tego obowiązkowego…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie samochodu, który ma powyżej 10 lat – co warto wiedzieć?

Mimo że wartość aut diametralnie spada wraz z ich wiekiem, niektórzy właściciele starszych samochodów mogą być zainteresowani ubezpieczeniem, które ochroni ich m.in. przed kradzieżą czy szkodami spowodowanymi siłami natury. Sprawdź, kiedy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu powyżej 10 lat i na co zwrócić uwagę przy zapoznawaniu się z ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej

Jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych musi kupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla swojego samochodu. To OC komunikacyjne, za które płaci się jednorazowo lub w ratach. Jak dokonać płatności?

Czytaj dalej
para w samochodzie

Współwłasność samochodu a ubezpieczenie OC

Pojazd może stanowić własność jednej osoby, ale równie dobrze prawa do niego może mieć wiele osób. Jeśli tak jest, to nieco inne są obowiązki związane z dopełnianiem formalności. Współwłasność samochodu oznacza również, że odpowiedzialność za szkody wyrządzone pojazdem spoczywa nie tylko na jednym posiadaczu pojazdu. Co warto o tym wiedzieć?

Czytaj dalej
kobieta podpisuje dokument

Brak ciągłości OC – czym może skutkować?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Nawet za jednodniową zwłokę właścicielowi samochodu grozi kara finansowa, nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie ma tutaj żadnego znaczenia przyczyna braku ciągłości OC. Czy można się odwołać od kary za brak ciągłości ubezpieczenia pojazdu osobowego?

Czytaj dalej
para w samochodzie

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela – jak to zrobić?

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest wykupienie dla niego ubezpieczenia OC i zachowanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Czy można jednak przepisać ubezpieczenie samochodu, jeśli dojdzie do podarowania auta osobie bliskiej albo do jego sprzedaży? Jak wygląda przeniesienie OC na nowego właściciela?

 

Czytaj dalej
uścisk dłoni

Zmiana ubezpieczyciela OC - jak zmienić ubezpieczyciela? Czy można wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć bez problemu nową polisę OC w innej firmie?

Standardowo umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na 12 miesięcy. Część kierowców, którzy nie są usatysfakcjonowani z aktualnej polisy komunikacyjnej lub płacą zbyt wysoką składkę względem oferty rynkowej, zastanawia się, w jakich sytuacjach jest możliwa zmiana ubezpieczyciela OC i AC. Czy można wypowiedzieć ważną umowę bez żadnych konsekwencji i to w dowolnym momencie? Co warto wiedzieć przed rezygnacją z polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela i zawarciem nowej?

Czytaj dalej
trójkąt ostrzegawczy zepsute auto w tle

Awaria samochodu na drodze – jakie ubezpieczenie może nam się przydać?

Problem z działaniem auta, kiedy jesteśmy w drodze, może utrudnić wycieczkę, uniemożliwić dotarcie na ważne spotkanie i spowodować inne komplikacje. Jeśli jednak będziemy mieć na uwadze ryzyko awarii samochodu i zakupimy odpowiednie ubezpieczenie, to uporanie się z tego typu utrudnieniami stanie się dużo łatwiejsze. Jaka polisa sprawdzi się w takim przypadku?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę