UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC bez zniżek?

Ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki za OC danego pojazdu, biorąc pod uwagę wiele czynników. Z czasem posiadacze aut mogą płacić za ochronę coraz mniej, o ile historia przebiegu ubezpieczenia jest pozytywna. Co, jeśli jednak nie masz żadnej historii i dopiero pierwszy raz ubezpieczasz pojazd? Czy musisz się liczyć z wysoką składką na OC?

młody mężczyzna za kierownicą

Ubezpieczenie OC bez zniżek?

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą uwzględniać ryzyko ubezpieczeniowe, zapewniając ochronę danemu pojazdowi w ramach OC. Jeśli posiadaczem auta jest kierowca, który od wielu lat ubezpiecza samochody, od dawna posiada prawo jazdy i jak dotąd udawało mu się unikać powodowania szkód, to wówczas może on uzyskać niską cenę za ochronę ubezpieczeniową. Natomiast prowadzący pojazdy, który ubezpiecza pierwszy samochód, musi się liczyć ze zwyżkami za OC. Na wysoką cenę za ochronę wpływa wiele czynników, a w tym:

  • Wiek posiadacza pojazdu – zwyżka najczęściej obowiązuje do 26. roku życia. Z jakiej przyczyny? Otóż ubezpieczyciele analizują statystyki i wiedzą, że to młodzi kierowcy są najczęściej sprawcami wypadków. Z danych Komendy Głównej Policji z 2019 roku wynika, że kierowcy w wieku od 18 do 24 lat mają prawie 2 razy wyższy wskaźnik wypadków na 10 tys. populacji niż prowadzący pojazdy, którzy mają od 25 do 39 lat, a 3 razy wyższy niż w przypadku seniorów mających od 60 lat wzwyż.
  • Czas posiadania prawa jazdy – kierowcy, którzy niedawno zdobyli uprawnienia do prowadzenia pojazdów również mogą zostać objęci zwyżką na ubezpieczenie. Najczęściej nie będzie im ona naliczana dopiero po 3 latach od zdobycia uprawnień.
  • Stan cywilny – z reguły kierowcy, którzy założyli rodzinę i podróżują z dziećmi mogą otrzymać zniżki na OC, natomiast więcej zapłacą single. Polacy jednak coraz później zawierają związek małżeński. Statystyczny pan młody bierze ślub, mając 29 lat, a panna młoda – 27 lat.
  • Miejsce użytkowania – zniżki na OC często są naliczane posiadaczom pojazdów, którzy jeżdżą nimi głównie w małych miejscowościach. Jeśli jednak użytkujesz auto w dużym mieście, to koszt ochrony może być stosunkowo wyższy.

Nie są to wszystkie kryteria, które wpływają na cenę ubezpieczenia, ale szczególnie młodzi kierowcy muszą się liczyć z tym, że początkowo przyjdzie im wykupić ubezpieczenie samochodu bez zniżek, zatem koszt ochrony w ich przypadku może być stosunkowo wysoki. Bardzo duże znaczenie ma również przebieg historii ich ubezpieczenia. Jeśli już ubezpieczałeś pojazdy, masz za sobą okresy ubezpieczenia, w których nie powodowałeś szkód, to wypracowałeś pozytywną historię. Jeśli jednak ubezpieczasz pierwszy pojazd, to nie uzyskasz żadnych zniżek z tego tytułu. Każdy rok bezszkodowej jazdy może sprawić, że zapłacisz mniej za ochronę, natomiast okresy ubezpieczenia, w których spowodowałeś szkodę wpływają na cenę ochrony wprost przeciwnie – może ona być wyższa.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za ochronę, jeśli nie masz żadnej historii przebiegu ubezpieczenia i nie przysługują ci z tego powodu żadne zniżki? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Żeby się przekonać, ile będzie cię kosztować ochrona, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń. Wspomnieliśmy już o kilku czynnikach, które wpływają na wysokość składki na OC, ale to nie wszystko. Pamiętaj, że znaczenie ma również ubezpieczany pojazd, a w tym jego marka, model, rodzaj, wiek, wartość, pojemność silnika i nie tylko. Zawsze pierwsze ubezpieczenie OC kupowane przez danego posiadacza może być dosyć drogie, dlatego warto wziąć pod uwagę rozwiązania, dzięki którym opłata za OC będzie niższa. Jednym z nich jest wybór auta, którego ubezpieczenie kosztuje mniej. Najczęściej dużo więcej zapłacić trzeba za ubezpieczenie OC samochodu sportowego o dużej pojemności silnika niż za ochronę małego auta miejskiego. Inne sposoby, które mogą obniżyć cenę, to rezygnacja z dzielenia płatności na raty. Jeśli zapłacisz za ochronę jednorazowo, to będzie cię ona kosztować mniej. Warto również brać pod uwagę ofertę tych ubezpieczycieli, z którymi masz już zawartą inną polisę. Dzięki temu bardzo prawdopodobne, że skorzystasz ze zniżek.

Wraz z kolejnymi latami bezszkodowej jazdy ochrona ubezpieczeniowa powinna wiązać się z coraz mniejszym wydatkiem, ale nie zapominaj o innych kwestiach, które wpływają na wysokość składki. Jeśli zamienisz małe auto miejskie na samochód sportowy z mocnym silnikiem, to możliwe, że mimo zniżek za pozytywną historię przebiegu ubezpieczenia będziesz płacić za ochronę nawet więcej niż w przypadku poprzedniego pojazdu. Bez uwzględnienia wszystkich czynników, które wpływają na cenę za OC u danego ubezpieczyciela nie można określić, ile będzie kosztować ochrona ubezpieczeniowa.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
para korzystająca z laptopa

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych – jak działa?

Żeby sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, możesz skorzystać z kalkulatora. Po wpisaniu wymaganych danych, szybko poznasz cenę za ochronę. Jakie informacje będą niezbędne? Czy dostępny jest kalkulator OC bez podawania danych osobowych? Od czego ubezpieczyciele uzależniają wysokość składki na OC?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą

Zniżki OC – od czego zależy cena ubezpieczenia OC? Jak sprawdzić, czy przyznane są Ci pełne zniżki OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zniżki od stawki podstawowej na ubezpieczenie samochodu. Wysokość tych zniżek zależy od aktualnej polityki ubezpieczyciela. Można je uzyskać, płacąc za polisę metodą płatności preferowaną przez towarzystwo - np. kartą kredytową - oraz decydując się na formę zakupu ubezpieczenia za pomocą kalkulatora OC, gdzie można uzyskać nawet 15% zniżki. Na zniżki mogą liczyć także kierowcy, którzy mają wykupione w danym towarzystwie ubezpieczenie na dom lub inny pojazd.…

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę