UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – co zrobić, jak się zabezpieczyć?

Nieustannie cierpimy na brak czasu. Wszędzie nam się śpieszy. Kiedy prowadzimy auto, dzwoni telefon, dzieci narzekają, że chcą być już w domu, a po drodze musimy jeszcze zrobić przystanek na szybkie zakupy. W wyniku natłoku obowiązków i stresu może dojść do tego, że zatrzaśniemy kluczyki w aucie. Co wówczas zrobić? Jak sobie poradzić z tym problemem?

kluczyki w stacyjce

Zatrzaśnięte kluczyki – jak to możliwe?

Pozostawienie kluczyków samochodowych w zatrzaśniętym aucie wydaje się błędem, który jest trudny do popełnienia, ale do takich zdarzeń dochodzi jednak bardzo często. Nie zawsze musi to być spowodowane winą kierowcy, a np. usterką systemu centralnego zamka. Wystarczy, że wyjdziesz na chwilę z auta, żeby otworzyć bramę garażową, a kluczyki zostawisz w pojeździe i po chwili okaże się, że nie masz do nich dostępu. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Jeśli stanie się to na parkingu przy mieszkaniu czy w pobliżu twojego domu i posiadasz zapasowy komplet kluczy do pojazdu, to łatwo wyjdziesz z opresji. Pamiętaj jednak, żeby ktoś pilnował twojego pojazdu, kiedy pójdziesz po klucze. Jeśli sytuację zauważy złodziej, to może ją wykorzystać, a kradzież pojazdu z kluczykami w środku może być jednym z wykluczeń odpowiedzialności w przypadku ubezpieczenia autocasco. Zatem takie niedopatrzenie skończyłoby się prawdopodobnie tym, że odszkodowanie nie zostałoby wypłacone. Gorzej byłoby, gdyby do zatrzaśnięcia kluczyków w aucie doszło daleko od domu albo kierowca nie miałby zapasowego zestawu.

Jesteś właścicielem nowoczesnego auta, do którego nie potrzebujesz kluczyków? Twój samochód nie zamyka się, jeśli w środku jest pilot? To na pewno bardzo wygodne rozwiązanie, ale pamiętaj, że elektronika bywa zawodna. System może zawieść w najmniej odpowiednim momencie.

Jeśli auto zamknie się, a pilot zostanie w pojeździe, to mimo stresu nie działaj pochopnie. Być może usłyszysz od przechodniów, że powinieneś wybić szybę, zwłaszcza że w aucie może być twoje małe dziecko. Owszem, możliwe, że będzie to konieczne, ale tylko wówczas, gdy inne sposoby zawiodą. Wybicie szyby wiąże się z wysokim kosztem, ale jeśli nie będzie innego rozwiązania, to nie będziesz mieć wyboru.

Nie słuchaj również podpowiedzi, że możesz otworzyć drzwi śrubokrętem czy scyzorykiem – efektem takich prób może być uszkodzenie pojazdu. Czy zatem nie ma sposobu na otwarcie samochodu bez kluczyka? Jak najlepiej możesz poradzić sobie z takim problemem?

Zatrzasnąłem kluczyki w samochodzie – co robić?

Sposobów na to, jak otworzyć zatrzaśnięty samochód jest co najmniej kilka. Wybicie szyby traktuj jako ostateczność. Pamiętaj, że w razie konieczności najlepiej wybić przednią szybę w drzwiach od strony pasażera.  Nie powinieneś mieć wtedy trudności z zakupem nowej. Jeśli uszkodzisz np. jedną z małych szybek w aucie, innych niż te w drzwiach, to może pojawić się kłopot ze znalezieniem takiej samej na wymianę. Zanim zdecydujesz się na rozbicie szyby, weź pod uwagę inne rozwiązania:

  • Wezwanie serwisu – w miastach najczęściej bez problemów znajdziesz firmy, które oferują awaryjne otwieranie drzwi w samochodzie. Bardzo często takie usługi dostępne są przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Wiąże się to z wydatkiem od 100 do kilkuset złotych. Wpływ na cenę ma to, czy jest to zamek z podwójnym ryglowaniem oraz czy nie jest on uszkodzony – w takich przypadkach będzie drożej. Firma może również doliczyć do rachunku koszt dojazdu do klienta. Z pewnością jest to dobry sposób na zatrzaśnięte kluczyki w aucie, gdyż w przypadku usługi wykonanej przez profesjonalistę ryzyko porysowania czy jakiegokolwiek uszkodzenia pojazdu jest niewielkie.
  • Wykorzystanie niedosuniętej szyby – być może w aucie jest jakaś luka między szybą i karoserią albo mechanizm podnoszenia szyby nie działa idealnie i jesteś w stanie ją nieco obniżyć. Wówczas możesz spróbować wsunąć odpowiednio wygięty drut i zaczepić nim o klamkę. Być może uda ci się tak otworzyć samochód. Przygotuj się jednak, że jest to metoda, która wymaga wiele cierpliwości. Możliwe, że mimo trudu i tak nie uda ci się osiągnąć zamierzonego celu.
  • Zestaw do awaryjnego otwierania auta – w sieci znajdziesz specjalne narzędzia, które mogą się przydać, kiedy konieczne będzie otwarcie drzwi samochodu bez kluczyka. Być może wykorzystasz te akcesoria, ale nie spodziewaj się, że za pierwszym razem łatwo poradzisz sobie z otwarciem auta bez kluczyka. Czy warto kupić taki zestaw? Pamiętaj, że ryzyko zatrzaśnięcia drzwi z kluczykami w pojeździe jest dość duże. Jeśli jednak zamówisz produkty, o których mowa, to wcześniej spróbuj je przetestować. Kolejna kwestia – nie możesz ich wozić w samochodzie, bo w przypadku zatrzaśnięcia drzwi i tak nie będziesz mieć do nich dostępu.

W sieci kupisz przeróżne rozwiązania, np. kluczyk uniwersalny do samochodów. Czy one działają? Czy takie zestawy są pomocne? Na pewno warto zawsze mieć jakąkolwiek alternatywę dla wybicia szyby.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
wspólny przejazd

Carpooling a ubezpieczenie – czym jest, jak działa w Polsce?

Carpooling to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na tańszych przejazdach do pracy, szkoły lub w zupełnie inne miejsce (cyklicznie lub od czasu do czasu). Idea carpoolingu jest bliska zwolennikom ekologicznych postaw - wspólne podróżowanie samochodem wpływa na zmniejszenie natężenia ruchu i emisji spalin. Wielu kierowców, którzy rozważają zwiększenie liczby pasażerów podczas codziennych przejazdów, zastanawia się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia w razie kolizji lub stłuczki.

Czytaj dalej
kontrolki w samochodzie

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Deska rozdzielcza samochodu nie służy tylko do tego, by kontrolować prędkość, z jaką się poruszamy podczas jazdy czy sprawdzać obroty silnika. To także miejsce, z którego wiele możemy dowiedzieć się na temat aktualnego stanu naszego auta. Kontrolki na desce rozdzielczej wskazują, jakie światła samochodowe są włączone, a także informują o awariach. Znajduje się tam przykładowo kontrolka silnika, kontrolka temperatury czy kontrolka akumulatora. Inna może nas poinformować również o awarii układu…

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę