Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Postępowanie po stłuczce zależy w dużej mierze od stopnia uszkodzenia pojazdu – może być ono częściowe lub całkowite. Czym jest szkoda całkowita i kiedy ubezpieczyciel może o niej orzec? Co to oznacza dla kierowcy?

Szkoda całkowita – definicja

W jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe definiują pojęcie szkody całkowitej? W sytuacji, w której dochodzi do wypadku, poszkodowany kierowca ma prawo do ubiegania się o rekompensatę za poniesione straty. Może do tego dojść albo poprzez przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku lub finansową równowartość takiej naprawy.

Szkodę całkowitą orzeka się w dwóch przypadkach – po pierwsze w momencie, gdy zniszczenia pojazdu są na tyle duże, że nie nadaje się on do naprawy. W takich sytuacjach przywrócenie auta do stanu sprzed wypadku jest praktycznie niemożliwe. Innym powodem może być po prostu nieopłacalność takiej naprawy. Jeśli szacowane koszty usunięcia usterek kilkukrotnie przekraczają wartość pojazdu, ubezpieczyciel może zdecydować o tym, że doszło do szkody całkowitej.  

Szkoda całkowita a ubezpieczenie

Istnieje jednak pewna różnica między szkodą całkowitą w przypadku OC oraz Autocasco. Gdy posiadamy jedynie obowiązkowe ubezpieczenie, szkoda całkowita dotyczy sytuacji, w których koszty naprawy samochodu przekraczają 100% jego wartości. AC z kolei obniża ten próg – w tym wypadku wynosi on 70%. Ponadto ubezpieczyciel wypłaci różnicę pomiędzy wysokością gwarantowanej sumy ubezpieczenia a wartością samochodu po uszkodzeniu.

Jak wyliczane są koszty naprawy?

Na jakiej podstawie ubezpieczyciel wycenia koszty naprawy uszkodzonego samochodu? Oczywiście wszystkie szczegóły są ustalane indywidualnie przed poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe, tego typu informacje można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W wielu przypadkach obliczenia opierają się jednak na podobnych założeniach. Podczas szacowania kosztów bierze się pod uwagę przede wszystkim czas likwidacji usterek określony przed producenta samochodu. Dolicza się od tego również stawki za roboczogodzinę ustalone na podstawie średnich cen usług autoryzowanych serwisów w okolicy. Ostatnim elementem jest cena części zamiennych oraz innych materiałów wykorzystanych przez warsztat podczas naprawy.

Szkoda całkowita – co dalej z wrakiem?

Ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą, co dalej? Wielu kierowców zastanawia się, co robić z pozostałościami po zniszczonym samochodzie. Czy auto uznane przez firmę ubezpieczeniową za niesprawne powinno trafić prosto na złom? Okazuje się, że nie. Sprzedaż wraku po szkodzie całkowitej jest możliwa. Oddanie zdemolowanego auta do kasacji jest najczęściej nieodpłatne. Natomiast znalezienie kupca dla uszkodzonego samochodu może wcale nie być tak trudne. W sieci można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących skupu uszkodzonych pojazdów. Bardzo często ich zakupem interesują się warsztaty samochodowe lub blacharskie. Wykupiony wrak może posłużyć jako źródło kilku części zamiennych, które nie uległy zniszczeniu w wypadku. To również korzyść dla kierowcy, w końcu sprzedaż resztek pojazdu, nawet za niewielką sumę, to dodatkowy zysk.

Szkoda całkowita – czy dotyczy kradzieży?

W przypadku posiadania ubezpieczenia Autocasco, uznanie szkody całkowitej może dotyczyć nie tylko fizycznego uszkodzenia pojazdu, ale także jego utraty, np. w wyniku kradzieży. W takiej sytuacji wysokość odszkodowania będzie odpowiadać gwarantowanej sumie ubezpieczenia. Tak jest w przypadku ubezpieczenia Autocasco w UNICE.   Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Mężczyna podrzuca syna leżąc na kanapie

Pakiet Bezpieczeństwa

  • Ubezpieczenie na życie w trzech wariantach
  • Assistance medyczny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x