UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Udział własny w szkodzie – czym jest, na czym polega?

Przed wyborem oferty ubezpieczenia AC warto wiedzieć, czym jest „udział własny w szkodzie”. Poprzez ten termin należy rozumieć część wartości szkody, którą kierowca musi wyłożyć z własnej kieszeni, wówczas, gdy spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Wysokość udziału własnego w szkodzie znacząco wpływa na cenę polisy AC.

Udział własny jest to określona w umowie ubezpieczenia część wartości szkody, jaką Klient (właściciel pojazdu) zobowiązuje się pokryć w sytuacji jej wystąpienia. Warunek ten wyrażany jest na dwa sposoby:

  • kwotowo (np. 250 zł udziału własnego w sytuacji powstania danej szkody),
  • procentowo (np. 10 % udziału własnego w momencie wystąpienia danej szkody).

W zależności od zakładu ubezpieczeń, udział własny w szkodzie ustalany jest indywidualnie, a jego szczegółowy opis znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Część zakładów ubezpieczeń stosuje obligatoryjny udział własny, co oznacza, że Klient zawsze przy wypłacie odszkodowania musi liczyć się z jego pomniejszeniem.

Udział własny w ubezpieczeniu, a wysokość składki i odszkodowania

Udział własny ma bezpośrednie przełożenie na wysokość składki AC i odszkodowania, a zasada działania tej „zależności” jest niezwykle prosta. Im wyższy udział własny, tym niższa będzie składka i niższe odszkodowanie.

Dla przykładu, jeśli udział własny został określony na poziomie 10 %, a naprawa powstałej szkody wynosi 1 000 zł, to Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie o wartości 900 zł zgodnie ze wzorem:

1 000 – (1 000 * 10 %) = 900 [zł]

Różnicę (100 zł) między wysokością naprawy szkody, czyli 1 000 zł, a odszkodowaniem (900 zł) przy udziale własnym na poziomie 10 % musi pokryć Klient.

Czy warto korzystać z udziału własnego?

Zniesienie udziału własnego sprawia, że całe ryzyko w sytuacji powstania szkody bierze na siebie Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Jeśli jednak zależy Ci na obniżeniu wysokości składki, możesz rozważyć podwyższenie udziału własnego. Udział własny w autocasco nie jest niczym skomplikowanym. Zgodnie z powyżej przedstawionym wzorem bardzo łatwo go obliczyć i sprawdzić, jakie odszkodowanie będzie nam się należeć przy wybraniu ubezpieczenia AC z udziałem własnym. Jeśli do tej pory jeździliśmy bezszkodowo, parkujemy auto zazwyczaj w bezpiecznych miejscach i ryzyko uszkodzenia bądź kradzieży samochodu jest niskie, warto wziąć pod uwagę ten wariant ubezpieczenia. Decyzję taką należy jednak dobrze przemyśleć, a w razie wątpliwości przedyskutować z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Należy również pamiętać, że w sytuacji, gdy samochód jest w kredycie i mamy ustanowioną cesję na bank, to bank musi wyrazić zgodę na wykupienie autocasco z udziałem własnym.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
przejście dla pieszych

Śliska nawierzchnia, kiepska widoczność, nieostrożność uczestników ruchu drogowego – trzeba naprawdę niewiele, aby potrącenie pieszego na pasach stało się faktem. Sytuacja jest nieprzyjemna, a niekiedy tragiczna dla obu stron. Pieszy w najlepszym wypadku doznaje niewielkich uszkodzeń ciała, kierowca musi liczyć się z rysami czy wgnieceniami na karoserii. Często jednak potrącenie pieszego na pasach ma o wiele poważniejsze skutki. Co wtedy – co grozi za potrącenie pieszego na pasach?

Wypadek dwa rozbite samochody

Pojęcia szkody całkowitej nie znajdziesz w polskich przepisach, operują nim jednak zakłady ubezpieczeń. Na jakiej podstawie można zatem stwierdzić, że w danym przypadku mamy z nią do czynienia? Wynika to z wyroków sądów, które w uzasadnieniach używały pojęć szkody częściowej i całkowitej już na początku lat 90. XX wieku. Co warto wiedzieć o tego rodzaju szkodzie?

Przy wypłacaniu odszkodowania z polisy AC towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają rodzaj szkody. Ze szkodą częściową mamy do czynienia wówczas, gdy naprawa samochodu nie przekracza 70% wartości pojazdu, szacowanej na dzień powstania zdarzenia.

Samochody stoją w korku zachowując miedzy sobą bezpieczny odstęp

Zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami jest jednym z podstawowych wytycznych w przepisach Prawa drogowego. Dostosowanie się do niego pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego. Bezpieczny odstęp uzależniony jest m.in. od warunków atmosferycznych oraz stanu nawierzchni. Jaki powinieneś zachować?

wypadek samochodowy

System bezpośredniej likwidacji szkód (BLS) pozwala na likwidację szkody z ubezpieczenia OC w obrębie tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego. Tego typu usługa stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla właścicieli samochodów. Jednakże warto pamiętać, że w przeważającej mierze firmy ubezpieczeniowe w ramach BLS nie uwzględniają szkód osobowych.

Naprawa szkody u mechanika

W celu zlikwidowania szkody z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego należy złożyć komplet dokumentów do ubezpieczyciela. Po zgłoszeniu można spodziewać się wizyty rzeczoznawcy w celu oszacowania wartości poniesionych strat.Nie jest to jednak jedyna opcja oceny uszkodzeń. W Unice możesz także skorzystać z aplikacji AudaSmart, gdzie umieszczasz zdjęcia bądź też wartość szkody szacowana jest w warsztacie, który z nami współpracuje. Zawsze poszkodowanemu kierowcy pozostawia się wybór co…

Ubezpieczenia komunikacyjne są formą zabezpieczenia finansów właścicieli pojazdów mechanicznych. Są one normowane przez przepisy prawne. W Polsce obowiązkowym typem takiego ubezpieczenia są polisy OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Poszczególne typy ubezpieczeń różnią się przede wszystkim zakresem ochrony. Warto sprawdzić, co obejmuje m.in. ubezpieczenie autocasco czy ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów pojazdu.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę