UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czy pożar samochodu podlega ochronie AC?

Zakres ochronny polisy AC wyszczególniony jest na umowie zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj obejmuje on takie sytuacje losowe, jak, np. pożar. Jednakże, jeśli samochód spłonął w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, niewłaściwego serwisowania lub rażącego zaniedbania właściciela, wówczas odszkodowanie z AC nie przysługuje.

Ubezpieczenie Autocasco obejmuje swoją ochroną szkody, które powstały w wyniku wypadków i zdarzeń losowych, do których zaliczany jest m.in. pożar. Jak wiadomo, oferty AC różnią się między sobą w zależności od zakładu ubezpieczeniowego, dlatego niezmiernie ważne jest, abyś przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznał się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które w szczegółowy sposób opisują, kiedy Ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić Ci odszkodowanie AC za powstałą szkodę.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia a pożar pojazdu

Pomimo tego, że w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zapisane jest, że samochód objęty jest ochroną ubezpieczeniową w sytuacji zdarzeń losowych, takich jak pożar, to w wyłączeniach mogą się znaleźć okoliczności, w przypadku których pożar nie będzie powodem do wypłaty odszkodowania.

Do wyłączeń takich należy m.in. pożar:

  • który jest wynikiem wady wykonania pojazdu,
  • którego powodem jest niewłaściwe serwisowanie,
  • powstały w wyniku rażącego niedbalstwa właściciela.

Aby mieć pewność, że dana szkoda podlega ochronie ubezpieczeniowej, należy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem.

Ostatnio bardzo często słyszy się o aktach wandalizmu, takich jak podpalenie samochodu. Są to sytuacje, których nie da się przewidzieć. Jeśli sprawca nie zostanie wykryty, to pokrycie strat będzie możliwe tylko wtedy, gdy mamy wykupione odpowiednie ubezpieczenie. Może się również okazać, że nawet po wykryciu sprawcy i doprowadzeniu go przed wymiar sprawiedliwości, nie będzie łatwo wyegzekwować od niego środków na pokrycie strat, Dzięki ubezpieczeniu przed skutkami pożaru, będziemy mieć pieniądze na naprawę lub zakup nowego pojazdu.

Bardzo dobrą alternatywą dla osób niemających ubezpieczenia AC, a chcących zabezpieczyć się przed pożarem pojazdu, jest tzw. minicasco

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
gaśnica

Gaśnica do samochodu – jaką wybrać?

Gaśnica do samochodu to obowiązkowy element wyposażenia pojazdu osobowego. Ten niezastąpiony gadżet pozwala stłumić ogień w zarodku i uchronić auto przed całkowitym spaleniem. Wielu kierowców zastanawia się, jaką gaśnicę samochodową kupić. Jaka jest standardowa cena gaśnicy samochodowej?

Czytaj dalej
Kierowca w samochodzie

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co musi się w nim znajdować?

To, co powinno się znajdować w twoim pojeździe uregulowane jest przepisami. Wskazują one na obowiązkowe wyposażenie samochodu, które jest potrzebne przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Posiadanie niezbędnych rzeczy w aucie może cię uchronić przed kłopotami oraz otrzymaniem mandatu. Co się składa na obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?

Czytaj dalej
Wypadek dwa rozbite samochody

Szkoda całkowita z OC sprawcy czy własnego AC? Kiedy samochód to wrak?

Pojęcia szkody całkowitej nie znajdziesz w polskich przepisach, operują nim jednak zakłady ubezpieczeń. Na jakiej podstawie można zatem stwierdzić, że w danym przypadku mamy z nią do czynienia? Wynika to z wyroków sądów, które w uzasadnieniach używały pojęć szkody częściowej i całkowitej już na początku lat 90. XX wieku. Co warto wiedzieć o tego rodzaju szkodzie?

Czytaj dalej
szczęśliwa rodzina w aucie

Pakiet ubezpieczeń OC i AC – jak wybrać najlepszy?

Przy zakupie pakietu OC i AC warto wziąć pod uwagę zakres ochrony, który powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji właścicieli pojazdów mechanicznych. Warto również podjąć wysiłek porównania ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Mogą się one różnić od siebie nie tylko ceną, ale również zakresem ochrony.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę