UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Turcji 2024 – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wiza do republiki Turcji?

W 2023 roku ponad 1,5 mln Polaków zdecydowało się na wakacje w turystycznym raju, jakim jest Turcja. Takie statystyki podało tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki. Kraj ten kusi swoimi pięknymi plażami, gorącym klimatem i mnogością atrakcji, zarówno w postaci wielowiekowych zabytków, jak i cudownych miejsc krajobrazowych, jak Kapadocja czy Pamukkale. Wybierasz się na wycieczkę objazdową do Turcji, a może zamierzasz spędzić tam urlop wypoczynkowy? Dowiedz się, czy wymagana jest wiza do Turcji i na jakich zasadach możesz przekroczyć granicę.

Zasady wjazdu do Turcji – jak podróżować do tego turystycznego raju?

Do przekroczenia granicy tureckiej turysta potrzebuje okazania odpowiednich dokumentów tożsamości. Może być to paszport biometryczny, ale i tymczasowy. Jeśli więc spieszy Ci się i nie możesz czekać do kilku tygodni na wydanie standardowego dokumentu, sprawdź, jaki jest czas oczekiwania na paszport tymczasowy. Na przykład na lotnisku Okęcie w Warszawie można go uzyskać od ręki. Jeśli więc masz stamtąd wylot i nieważny paszport, możesz podczas odprawy na lotnisku wyrobić dokument i lecieć do Turcji.

Co ciekawe, granicę przekroczysz nie tylko mając paszport, ale i na podstawie dowodu osobistego. Będzie to możliwe, jeśli do Turcji wybierasz się wyłącznie w celach turystycznych lub tranzytowych, a Twój pobyt nie potrwa dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni.

Dokument paszportowy okazywany służbom celnym na lotnisku lub na granicy lądowej musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego, czyli przez minimum 150 dni, licząc od pierwszego dnia wjazdu.

Natomiast w przypadku posługiwania się dowodem osobistym nie ma w przepisach określonego minimalnego czasu ważności takiego dokumentu. Musi być on po prostu ważny przez cały okres pobytu. Jeśli jest nieaktualny lub jego ważność upływa w ciągu kilku dni czy tygodni, zorientuj się wcześniej, ile się czeka na dowód. Jeśli wybierasz go jako swój dokument w podróży, to pamiętaj, że w momencie odprawy miejscowe służby celne mogą przekazać Ci kartkę z oznaczeniem daty wjazdu, a dokument ten musisz okazać również przy wyjeździe z kraju.

Czy na wyjazd do Turcji potrzebna jest wiza?

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji w celach typowo turystycznych, na okres 90 dni, nie potrzebują wizy. Podróżujemy w ramach turystycznego ruchu bezwizowego. Wizy nie potrzebujesz także w razie przyjazdu w celu odbycia spotkania biznesowego czy udziału w konferencji.

Decyzja o ruchu bezwizowym do Turcji i o zniesieniu wiz turystycznych weszła w życie z dniem 2 marca 2020 roku.

Natomiast przy dłuższych pobytach czy wyjazdach do Turcji do pracy lub szkoły wiza będzie już wymagana.

Jak złożyć wniosek wizowy?

Wniosek o wizę na dłuższe pobyty złożyć możesz w Ambasadzie Turcji w Warszawie. Natomiast gdy przebywasz już na miejscu i zamierzasz przedłużyć pobyt ponad 90 dni, to przed upływem tego okresu udaj się do najbliższego urzędu do spraw cudzoziemców i złóż tzw. ikamet, tj. wniosek o pozwolenie na pobyt.

Czy można uzyskać e-Wizę na podróż do Turcji?

Istnieje możliwość uzyskania e-wizy do Turcji w trybie online. Służy do tego strona www.evisa.gov.tr/pl/. E-wiza jest oficjalnym dokumentem pozwalającym posiadaczowi na wjazd i podróż po kraju oraz na pobyt przez ponad 90 dni.

Bezpieczeństwo turystów w Turcji

Planując wakacje w Turcji, warto sprawdzić na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), czy nie ma ograniczeń wjazdu lub ważnych ostrzeżeń, wpływających na bezpieczeństwo podróży. Okazuje się, że w 2024 roku MSZ odradzało wszelkie wyjazdy do regionów graniczących z Syrią i Irakiem. Odbywały się tam bowiem operacje wojskowe i policyjne, a przy tym utrzymywało się zagrożenie terroryzmem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wakacji w Turcji

Ile kosztuje wiza do Turcji?

Wiza do Turcji pozwalająca na dłuższy pobyt na miejscu (ponad 90 dni) kosztuje około 60 USD.

Czy Turcy muszą mieć wizę do Polski?

Podczas przekraczania polskiej granicy obywatele Turcji muszą posiadać wizy odpowiedniego rodzaju.

Czy do Turcji można wjechać na dowód osobisty, czy tylko na paszport?

Tak, dowód osobisty również będzie honorowany jako dokument podróży.

Czy potrzebne jest ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Turcji?

Ubezpieczenie turystyczne przydać się może w wielu przypadkach, choć jest ono polisą dobrowolną. Możesz, ale nie musisz go posiadać. Polisa pozwoli Ci na zwiększenie bezpieczeństwo podróży i pobytu. W UNIQA uzyskasz ubezpieczenie turystyczne obejmujące m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu medycznego do kraju, ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy opóźnionego lotu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Wietnamu – jak ją uzyskać, ile kosztuje? Czy istnieje e-wiza do Wietnamu?

Egzotyczne wakacje w Wietnamie są Twoim marzeniem? Chcesz zobaczyć kolorowe targi na wodzie, piękne krajobrazy delty Mekongu i rzeki Czerwonej. A może zamierzasz odpoczywać na piaszczystych plażach otoczonych tropikalną roślinnością? Nie zapominaj też o zabytkach Wietnamu. Wymienione walory turystyczne z pewnością skłaniają coraz więcej turystów do wizyty w tym kraju. Najwięcej przyjezdnych pochodzi z Chin czy Korei Południowej oraz Japonii. Jednak i z Polski organizowane są wycieczki do…

Czytaj dalej

Wiza do Australii – jak ją uzyskać online? Ile kosztuje? Jakie są rodzaje wiz australijskich?

Daleka Australia jest niesamowitym krajem – osobnym kontynentem, który kusi turystów pod względem swojej różnorodności przyrodniczej i kulturowej. Znajdują się tam zarówno lasy deszczowe, jak i wspaniałe miasta - Melbourne czy Sydney, ale i czerwone pustynie, bezkresne przestrzenie, a u wybrzeży – niezwykłe rafy koralowe. Wybierasz się na wakacje do Australii? Zobacz, jakie są zasady wjazdu do tego kraju i czy potrzebujesz wizy.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę