UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak płacić kartą za granicą? Czy taniej jest korzystać z karty czy płacić za granicą gotówką? Sprawdź, jak uniknąć dodatkowych opłat na zagranicznych wakacjach!

Jeszcze w 2017 roku Deutsche Bank informował, że preferowanym sposobem płatności podczas zagranicznych urlopów wśród Polaków pozostawała gotówka zakupiona w polskim kantorze. Była ona wskazywana jako najwygodniejsza forma płacenia, choć jej popularność malała z roku na rok. Niemal 25 proc. Polaków na zagranicznych wakacjach woli sięgnąć po kartę kredytową, a 20 proc. w tym samym celu posługiwało się kartą debetową. Trend ten z roku na rok się pogłębia na korzyść rozliczeń bezgotówkowych. Jak płacić kartą za granicą, by móc uniknąć dodatkowych opłat? Czy taka forma rozliczania jest lepszym wyborem niż kupno waluty danego kraju jeszcze przed wyjazdem zagranicznym?

Jak płacić kartą za granicą

Czym płacić podczas zagranicznych wakacji? Płatność za granicą gotówką czy kartą?

Jeszcze 10 lat temu, kiedy wyjeżdżaliśmy za granicę, najczęściej w ramach planowania wyjazdu udawaliśmy się do kantoru celem wymiany złotówek na wybraną walutę – euro, dolary, franki szwajcarskie, funty brytyjskie i inne. Jednak obecnie gotówka nie jest już jedynym możliwym wyborem dla dokonywania płatności za granicą. Równie dobrze możesz posługiwać się kartą kredytową lub debetową.

Czy warto płacić kartą złotową za granicą?

Pod wieloma względami dokonywanie płatności kartą za granicą to doskonały wybór, ponieważ nie musisz szukać kantorów i wymieniać polskich złotych na miejscową walutę, przez co ponosisz koszt przewalutowania w takich punktach wymiany. Dzięki płatności kartą można zmniejszyć ryzyko kradzieży i nie traci się niepotrzebnie ani czasu, ani pieniędzy na zbędne wymiany.

Jeśli zdarzy Ci się, że zostaniesz okradziony albo zgubisz kartę płatniczą, skontaktuj się ze swoim bankiem i zablokuj natychmiast możliwość wykonywania transakcji.

Z drugiej strony miej na uwadze, że w niektórych krajach płatności bezgotówkowe nie są tak rozpowszechnione jak w Polsce. Dlatego bez gotówki w kieszeni nie będziesz w stanie za nic zapłacić albo będziesz musiał szukać bankomatu, w którym da się wypłacić gotówkę w wybranej walucie, a to kosztuje. W przypadku bardzo egzotycznych kierunków turystycznych takich urządzeń może być niewiele – np. kilka w stolicy danego kraju, a niekoniecznie będzie Ci do nich po drodze.

Z tego względu najlepiej wziąć kartę płatniczą, ale i gotówkę, jeśli jedziesz do państw, w których płatności bezgotówkowe nie są bardzo popularne.

Pamiętaj o jeszcze jednym minusie, jakim są koszty ponoszone z tytułu płacenia kartą za granicą. Musisz też narzucić pewną dyscyplinę. Posługiwanie się kartą powoduje, że nie odczuwasz tak bardzo dokonywanych płatności, a Twoje saldo na rachunku sukcesywnie się zmniejsza. Możesz więc wydać więcej, niż zamierzałeś.

Jakimi kartami można płacić za granicą? Czy możesz płacić kartą za granicą?

Zasadniczo najczęściej za granicą będziesz mógł płacić w sklepach czy punktach usługowych tą samą kartą, której używasz w Polsce. Upewnij się jednak, zanim udasz się w podróż, czy taka opcja jest na pewno aktywna. W przeciwnym wypadku Twoja karta nie zadziała, kiedy na przykład będziesz chciał uiścić kwotę płatności w sklepie przy użyciu terminala płatniczego. Wystarczy jednak, że uruchomisz usługę płatności zagranicznych, by móc wygodnie płacić bezgotówkowo podczas wakacji czy podróży biznesowej. Możesz zapłacić kartą, ale też skorzystać z oferty m.in Apple Pay, czyli aplikacji do płatności mobilnych.

Za granicą akceptowane są przy płatnościach popularne karty płatnicze, debetowe i kredytowe, jakimi posługujesz się i w Polsce – wydane przez organizacje Visa lub Mastercard. Karty debetowe, choć powszechne, to jednak nie wszędzie pozwolą Ci np. na wynajem auta czy rezerwację biletu lotniczego. W takiej sytuacji niezbędne okazuje się przedstawienie karty kredytowej. W wielu krajach korzystniej będzie zapłacić kartą Visa niż Mastercard.

Koszty korzystania z płatności kartą za granicą - czy opłaca się płacić kartą za granicą?

Przy płaceniu kartą płatniczą za granicą ponosić możesz dwa rodzaje kosztów:

  • koszt przewalutowania – opłata za użycie karty i przeliczenie środków w złotówkach na walutę transakcji,
  • koszt bankowej prowizji naliczanej z tytułu wykorzystywania karty za granicą.

Dodatkowo niemałą prowizję Twój bank może pobierać za skorzystanie kartą debetową z bankomatu za granicą, ale wszystko zależy od cenników w poszczególnych bankach.

Najkorzystniej cenowo wypada płacenie za granicą kartą walutową (kartą wielowalutową), jeśli jednak takiej nie masz, nadal możesz korzystać ze swojego plastiku za granicą. Jednak licz się z tym, że za każdą transakcję kartą instytucja doliczy sobie dodatkowe opłaty w związku z przewalutowaniem i prowizję od transakcji. Pamiętaj o zjawisku tzw. podwójnego przewalutowania. W przypadku gdy wypłacasz pieniądze z bankomatu czy dokonujesz zapłaty za transakcję swoją kartą w walucie innej od waluty rozliczeniowej, czyli takiej, w której Twój bank przeprowadza transakcje, to poniesiesz dodatkowe koszty. Instytucja może naliczać kilka procent prowizji za transakcje.

Najlepiej podwójne przewalutowanie i koszty z tym związane będzie przedstawić na przykładzie. Jedziesz do Egiptu – mekki polskich turystów i miłośników nurkowania. Regulujesz opłatę za obiad w restauracji w Kairze kartą, a następnie na swoim koncie zobaczysz wysoką prowizję. Dlaczego? Ponieważ przy takiej płatności płacisz funtami egipskimi, a nie walutą rozliczeniową, jaką może być euro czy dolar. Najpierw więc bank dokona przewalutowania kwoty z funtów na euro, a następnie z euro na złotówki. W efekcie będziesz zmuszony zapłacić podwójnie za przewalutowanie transakcji po kursach bankowych.

Czy warto otworzyć konto walutowe? Czym jest karta wielowalutowa?

Na szczęście istnieje możliwość znacznego obniżenia kosztów płatności kartą za granicą. Jak to zrobić? Można otworzyć konto walutowe (wielowalutowe) i wyrobić specjalną kartę. Wówczas przy płaceniu w sklepach, restauracjach czy punktach usługowych nie płacisz za przewalutowanie.

Jeśli często podróżujesz po różnych krajach na świecie, najlepiej jeśli wyrobisz kartę wielowalutową, podłączoną do kont walutowych, które w razie potrzeby będziesz zasilał wybraną kwotą pieniędzy. Dzięki karcie wielowalutowej w trakcie każdorazowej płatności system rozpozna walutę i pobierze środki bezpośrednio z przypisanego do niej konta. Nie zapłacisz więcej, niż będzie wskazane na terminalu płatniczym. Jedyną niedogodnością jest konieczność wcześniejszego zasilenia konta, ale w wielu bankach, np. w mBanku, można to zrobić przez aplikację mobilną – szybko i bezpiecznie, wszędzie tam, gdzie będziesz mieć dostęp do internetu. Karty i konta walutowe w swojej ofercie mają czołowe polskie banki, jak Alior Bank, Santander czy ING Bank Śląski.

Jak uniknąć naliczania dodatkowych opłat za wypłatę kartą z bankomatu za granicą?

Możesz nie płacić dodatkowej, wysokiej prowizji za wypłatę gotówki kartą za granicą, z zagranicznych bankomatów. Są takie instytucje, które udostępniają wszystkie czy wybrane bankomaty zagraniczne swoim klientom bezprowizyjnie. Nie zapłacisz więc wówczas prowizji za wypłatę środków. Warto to jednak sprawdzić w tabeli opłat i prowizji swojego banku.

Ubezpieczenie karty płatniczej - ubezpiecz się od kradzieży za granicą

Dla własnego bezpieczeństwa powinieneś na wszelkie możliwe sposoby chronić swoją kartę płatniczą, zwłaszcza za granicą. Możesz w tym celu wykupić ubezpieczenie turystyczne, obejmujące kradzież bagażu i rzeczy osobistych. W wielu bankach istnieje możliwość skorzystania opcjonalnie z ubezpieczenia karty na wypadek kradzieży, co także jest dobrym pomysłem.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak włączyć roaming w telefonie? Jak korzystać z roamingu zagranicznego?

Wyjeżdżasz za granicę i chcesz korzystać ze swojego telefonu komórkowego tam, gdzie się udajesz? Zwróć uwagę na koszty, jakie operator Twojej sieci naliczy Ci za wykonywanie i odbieranie połączeń za granicą, wysyłanie i odbieranie wiadomości – tekstowych czy też graficznych. Pierwszym krokiem będzie jednak włączenie roamingu. Jak to zrobić?

Czytaj dalej

Gdzie jechać na egzotyczne wakacje? Egzotyka na wczasach i wycieczkach. Jak zaplanować wyjazd i jak się ubezpieczyć?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? Tajlandia, Sri Lanka, Kuba czy może Brazylia? Kierunków jest wiele, ale zanim zaczniesz bukować bilety lotnicze czy pakować walizki, nie zapomnij, co najważniejsze także podczas Twoich wymarzonych egzotycznych wakacji – o bezpieczeństwie. Sprawdź, jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do dalekich krajów.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę