Jazda pod wpływem alkoholu - co za to grozi?

Jazda pod wpływem alkoholu jest nieodpowiedzialna i surowo karana - to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Sprawcami tego typu zdarzeń są najczęściej osoby w wieku 25-39 lat. Mimo to, jak wynika z danych policji, wciąż wielu polskich kierowców siada za kółkiem po wypiciu nisko- lub wysokoprocentowych trunków. Z jakimi konsekwencjami prawnymi muszą liczyć się ci, którzy zdecydują się na jazdę pod wpływem alkoholu?

 

ruch uliczny

Stan nietrzeźwości a stan wskazujący na spożycie alkoholu - różnice

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Według obowiązujących przepisów prawa (art. 115 § 16 Kodeksu karnego) stan nietrzeźwości wskazuje na zawartość alkoholu we krwi, która przekracza 0,5 promila (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza) lub też prowadzi do stężenia przekraczającego ową wartość. Przykładowo, już po wypiciu jednego piwa we krwi osoby dorosłej obecne jest 0,26 promila i 0,13 mg/dm3 w wydychanym powietrzu, tak więc znajduje się ona w stanie nietrzeźwości i nie powinna siadać za kółkiem. Natomiast o stanie po spożyciu alkoholu mówimy, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 - 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza). Jazda pod wpływem alkoholu podlega odpowiedzialności karnej. Co może spotkać osobę kierującą pojazdem na tzw. „podwójnym gazie”?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu - kary za jazdę po pijanemu

Kary za jazdę samochodem, będąc pod wpływem alkoholu, są różne w zależności od poziomu stężenia alkoholu we krwi. To wykroczenie - kierowcy, u którego policja stwierdzi stan po spożyciu alkoholu, grozi:

  areszt do 30 dni,

  grzywna od 50 zł do 5000 zł,

  całkowity zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy do 3 lat,

   10 punktów karnych.

Natomiast jeśli chodzi o jazdę w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,5 promila - kierującemu pojazdem grozi:

  10 punktów karnych,

  grzywna (jest wysokość zależy od dochodów kierowcy),

  ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2,

  co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów,

  sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

Warto podkreślić, że kierowanie w stanie nietrzeźwości uznawane jest za przestępstwo. Najsurowiej karane są te osoby, które dopuściły się już jazdy pod wpływem alkoholu w przeszłości. Kierowca-recydywista może spędzić w więzieniu nawet 5 lat i zapłacić co najmniej 10 000 złotych świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Grozi mu też co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

Co grozi kierowcy za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu?

Pijany sprawca wypadku komunikacyjnego podlega karze pozbawienia wolności od 9 miesięcy do 12 lat oraz zakazowi prowadzenia pojazdów mechanicznych (jeśli są ranni, zabici, zakaz może być dożywotni). Sankcje karne to nie wszystko. W tej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe skorzysta z tzw. regresu ubezpieczeniowego w OC (wysunie żądanie do sprawcy wypadku o zwrot odszkodowania wypłaconego ofierze). Chociaż kwestii wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę, nie reguluje żadna ustawa prawna, to w praktyce taki zapis niemal zawsze znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Uśredniając, roszczenie regresowe wynosi około 10 000 złotych, jednak zdarzają się przypadki, w których kwoty te sięgają setek tysięcy złotych. Jeśli nietrzeźwy kierowca nie zwróci wypłaconego ofierze odszkodowania, może dojść do egzekucji komorniczej. Z jakimi konsekwencjami wiąże się jazda po alkoholu rowerem?

Co grozi za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu?

Jak wygląda kwestia nietrzeźwych rowerzystów? W tym przypadku przepisy są bardziej liberalne, choć zgodnie z art. 87. Kodeksu wykroczeń, jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest zakazana (rowerzysta może stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego). Tego typu zachowanie dla pijanego cyklisty może skończyć się aresztem od 5 do 14 dni lub karą pieniężną w wysokości od 20 do 5000 złotych (przy stwierdzeniu 0,2-0,5 promila alkoholu). Natomiast jeśli rowerzysta będzie miał w wydychanym powietrzu 0,5 promila alkoholu i więcej, grozi mu kara do miesiąca aresztu albo grzywna od 50 do 5000 złotych. Sąd może również orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne (np. roweru, deskorolki, hulajnogi) na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Dlatego, będąc pod wpływem alkoholu, rozsądniej jest poprowadzić rower, zamiast na nim jechać.

Podsumowując, nie warto ryzykować jazdy pod wpływem alkoholu, która może doprowadzić do tragedii w postaci utraty zdrowia lub życia kierowcy, a także ofiar. Jeśli poprzedniego dnia piliśmy trunki i nie jesteśmy pewni, czy możemy prowadzić auto, powinniśmy odwiedzić najbliższy komisariat policji lub kupić alkomat do użytku prywatnego, aby w każdej chwili móc sprawdzić aktualny poziom trzeźwości. Co roku na polskich drogach ginie około 3000 osób, zachowując się odpowiedzialnie sprawimy, że te przerażające statystyki nie wzrosną.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę