UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie wyrobić paszport? Punkt paszportowy w urzędzie wojewódzkim

W ramach wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej i sukcesywnie poszerzanej strefy Schengen obywatele krajów wspólnoty mogą podróżować wygodnie za okazaniem dowodu tożsamości, np. dowodu osobistego. Jednak poza Schengen do przekroczenia granicy konieczne jest posiadanie paszportu. Zobacz, gdzie wyrobić ten dokument.

Gdzie wyrobić paszport

Planujesz wyjazd za granicę? Wyrób paszport – podstawowy dokument podróży

Paszport jest dokumentem, który powinieneś mieć podczas podróży do krajów, które nie są zaliczane do Unii Europejskiej i nie należą do strefy Schengen. Potwierdza Twoją tożsamość i obywatelstwo. Dokument ten w naszym kraju możesz uzyskać, jeśli masz polskie obywatelstwo.

Paszport wydawany jest zarówno dla osób pełnoletnich, jak i dla dzieci. Dokumenty te różnią się datą ważności. Paszport dla osoby dorosłej i dziecka od 12. roku życia jest ważny 10 lat od chwili jego wydania. W przypadku nieletnich do 12. roku życia ma jedynie 5-letni okres ważności. Jeśli zastanawiasz się, czy bardziej potrzebujesz dowodu czy paszportu dla dziecka, musisz wiedzieć, że jedynie paszport daje Ci swobodę podróżowania do wielu różnych krajów, np. do Egiptu, Maroka czy Tajlandii oraz innych destynacji, gdzie dowód osobisty nie wystarczy.

Jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych, potrzebujesz biometrycznego paszportu – USA od 2016 roku w ramach ruchu bezwizowego z Polską wymaga okazywania przez przyjezdnych takich paszportów. Inaczej nazywa się go elektronicznym lub cyfrowym. W rzeczywistości to po prostu tradycyjny paszport papierowy, który zawiera dane elektroniczne, przechowywane w zintegrowanym mikroprocesorze.

Gdzie złożyć wniosek o paszport?

Jak wyrobić paszport? Podstawą jest wniosek, który musisz złożyć niestety osobiście w dowolnie wybranym punkcie paszportowym, działającym zwykle przy urzędzie wojewódzkim. Wniosek o wyrobienie paszportu składa:

 • osoba, która chce go otrzymać (dorosła),
 • opiekun prawny – jeśli ma to być dokument dla dziecka lub dla osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, ale również i oni muszą być w urzędzie (nie dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia).

Do złożenia wniosku o wydanie paszportu potrzebujesz wypełnionego druku, który otrzymujesz w punkcie paszportowym. Dołączasz do niego:

 • swoje jednokolorowe, aktualne zdjęcie – nie starsze niż 6 miesięcy,
 • dowód uiszczenia opłaty za paszport,
 • dokument potwierdzający Twoje ewentualne prawo do ulgi albo całkowitego zwolnienia z opłaty (może być to np. legitymacja studencka czy legitymacja rencisty – emeryta,
 • ważny paszport, którego dotychczas używałeś – a jeśli nie miałeś takiego dokumentu, to weź ze sobą ważny dowód osobisty, którym potwierdzisz swoją tożsamość,
 • skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa, jeśli Twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie, który odbył się za granicą.

Na tym nie kończy się wykaz dokumentów, o jakie możesz zostać poproszony przez urzędnika. Kolejnym jest poświadczenie obywatelstwa polskiego na podstawie odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, jeśli w dokumentach będą sprzeczne dane lub będzie mieć jakiekolwiek wątpliwości co do Twojej tożsamości lub obywatelstwa.

Podczas wizyty w urzędzie przy składaniu wniosku o paszport zostaną pobrane od Ciebie odciski palców (od osoby dorosłej i dziecka powyżej 12. roku życia).

Ile wynosi opłata za wyrobienie paszportu?

Podstawowa opłata za paszport wynosi 140 zł i musisz ją uiścić albo przelewem czy przekazem pocztowym na konto wybranego urzędu wojewódzkiego, albo w kasie urzędowej (jeśli jest taka możliwość). Wiele osób ma prawo do skorzystania z ulgi na wyrobienie tego dokumentu. Możesz skorzystać z 50-procentowej zniżki, czyli zapłacisz 70 zł za paszport wtedy, gdy jesteś:

 • emerytem,
 • rencistą,
 • uczniem lub studentem,
 • osobą niepełnosprawną,
 • kombatantem albo ofiarą represji wojennych i okresu powojennego,
 • osobą utrzymywaną przez małżonka będącego emerytem, rencistą lub niepełnosprawnym,
 • osobą przebywającą w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
 • osobą uzyskującą zasiłek stały z pomocy społecznej,
 • rodzicem lub małżonkiem rodzica w rodzinie wielodzietnej i masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Jeszcze wyższa, bo 75-procentowa ulga na wyrobienie paszportu, przysługuje Ci m.in. w przypadku, gdy masz mniej niż 26 lat, uczysz się lub jesteś dzieckiem z rodziny wielodzietnej albo jesteś dzieckiem z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej.

Za paszport dla dziecka w wieku do 5 lat płacisz 30 zł, a w przypadku rodziny wielodzietnej – opłata wynosi zaledwie 15 zł. W przypadku dokumentu dla nieletniego w wieku od 5 do 13 lat koszt wynosi 60 zł, a połowę tej kwoty, tj. 30 zł, zapłacisz, jeśli przedłożysz do wglądu dokument, który potwierdza uprawnienie do skorzystania z ulgi. Nadal 15 zł będzie kosztował paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej. Natomiast za dokument dla osoby w wieku 13-18 lat płaci się 140 zł, albo 70 zł, jeśli masz prawo do skorzystania z ulgi. Opłata za paszport dla nastolatka z rodziny wielodzietnej z tego przedziału wiekowego wynosi 35 zł.

Ile trwa wyrobienie paszportu? Czy paszport tymczasowy można uzyskać szybciej?

Zasadniczo od chwili złożenia wniosku o paszport czekasz około 30 dni na jego wyrobienie. W szczególnych sytuacjach trwa to dłużej. Możesz skontrolować status wniosku przez internet lub w urzędzie paszportowym.

Jeśli przed wyjazdem okazuje się, że posiadasz nieważny paszport, wyrobienie nowego z pewnością trochę potrwa. W tym czasie może okazać się, że masz zaplanowany wyjazd albo wykupione bilety lotnicze. Jeszcze nic straconego, ponieważ możesz wyrobić obecnie paszport tymczasowy od ręki w punkcie znajdującym się na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. To dokument ważny co prawda tylko maksymalnie 365 dni, a najczęściej 6 miesięcy, ale w wielu przypadkach może on „uratować” Twoje wakacje. Zwykły paszport jest ważny 10 lat od momentu jego wydania.

W szczególnych przypadkach, gdy np. z powodów rodzinnych potrzebujesz nowego dokumentu na przysłowiowe „już”, możesz też wnioskować o paszport tymczasowy, który wyrabiany jest szybciej niż standardowy dokument.

Czy można złożyć wniosek o paszport online?

Nie ma na razie możliwości wnioskowania o wydanie paszportu w trybie online. Musisz złożyć wniosek osobiście i tak samo go odebrać. Do wyrobienia paszportu dla dziecka w urzędzie muszą stawić się oboje rodzice z dzieckiem w wieku powyżej 5. roku życia, a przy odbiorze – wystarczy jeden z rodziców.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ile kosztuje wyrobienie paszportu – opłata za wyrobienie paszportu wnoszona w paszportowym urzędzie wojewódzkim

Podstawowym dokumentem podróży zagranicznej jest paszport. Pozwala na potwierdzenie Twojej tożsamości i jest wymagany np. w czasie wyjazdów na wakacje czy ferie poza granice Unii Europejskiej i strefy Schengen. Sprawdź, jak wyrobić paszport dla siebie i dziecka oraz jaka jest wysokość opłat wnoszonych do urzędu, które są związane z całą procedurą.

Czytaj dalej

Brak paszportu oraz nieważny dowód – co zrobić, gdy paszport straci ważność? Ile trzeba czekać na nowy paszport czy dowód w urzędzie?

W ramach planowania wakacyjnych wojaży czy wyjazdów zagranicznych w ciągu roku konieczne jest sprawdzenie ważności dokumentów podróży. Jednak z różnych względów – zapominalstwa, niedopatrzenia czy z uwagi na spontaniczną organizację urlopu może się okazać tuż przed wylotem czy podróżą samochodem za granicę, że Twój paszport jest nieważny. Co zrobić w takiej sytuacji?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę