UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Albania – ile kosztuje i jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Albanii? Czy EKUZ wystarczy?

Śródziemnomorski klimat, krajobrazy niczym w Grecji czy w Chorwacji, a ceny znacznie niższe – wakacje w Albanii pod wieloma względami mogą spełniać wymagania polskich turystów. Kraj ten pozostaje jeszcze niedocenianym kierunkiem turystycznym, ale z roku na rok zaczyna się to zmieniać.

Albania

Jak zorganizować sobie wakacje w Albanii?

W ciągu ostatnich kilku lat Albania zdecydowanie rozwinęła się pod względem turystycznym. Powstają nowe hotele na wybrzeżu, a kraj ten ma bardzo wiele do zaoferowania turystom. Jeśli jesteś na etapie planowania, możesz wziąć pod uwagę właśnie wyjazd do Albanii, zamiast egzotycznych wakacji, które wiążą się z odbyciem dalekiej i męczącej podróży.

Możesz wyjechać na własną rękę do Albanii, rezerwując lot z jednego z polskich lotnisk do Tirany, skąd już naprawdę niedaleko do nadmorskiego kurortu Durres. Zobacz, jak postępować na lotnisku przed odprawą celną, jak spakować walizkę do samolotu jako bagaż kabinowy i co nie powinno się w niej znaleźć. Wszystkie wytyczne dotyczące realizacji usług lotniczych znajdziesz w dokumentach linii lotniczych. Zwróć uwagę, w jakich warunkach może zostać odwołany lot i w jakiej wysokości odszkodowanie z tego tytułu może zasilić Twoje konto. Sprawdź wszystko przed wyjazdem, by nie być zaskoczonym, jeśli dojdzie do takiego zdarzenia.

Alternatywną możliwością zorganizowania wyjazdu do Albanii na wakacje czy choćby na krótką wycieczkę będzie wybór oferty touroperatora. Dowiedz się, jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem. Liczy się nie tylko atrakcyjny program, dobre ceny i znakomite hotele w ofercie, ale i to, jaką pomoc zapewnia organizator przy nieoczekiwanych zdarzeniach. Jeśli kupujesz wycieczkę w biurze podróży, musi Ci ono zapewnić podstawowe ubezpieczenie turystyczne, ale jego suma ubezpieczenia prawdopodobnie będzie niska. Lepiej w takiej sytuacji zawrzyj na własną rękę polisę turystyczną. Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? W firmie ubezpieczeniowej, której oferta Ci odpowiada, np. w UNIQA, gdzie możesz zawrzeć umowę ubezpieczeniową choćby w trybie online, bez wychodzenia z domu.

Co warto zobaczyć podczas wyjazdu do Albanii?

Albania przyciąga turystów wspaniałymi kurortami  z piaszczystymi plażami i rozwijaną infrastrukturą turystyczną. Ma bajeczne krajobrazy, które kształtują majestatyczne, nieco tajemnicze góry, ale i zachwycające zakątki na wybrzeżu. Kraj ten słynie z gościnności mieszkańców. W Albanii znajdziesz ślady kultury greckiej, romańskiej i bizantyjskiej. To kraj bardzo różnorodny, pełen kontrastów, ale jakże piękny.

Przy planowaniu wyjazdu zwróć uwagę na takie miejscowości turystyczne jak:

 • Durres wraz z dzielnicą Golem,
 • Vlorę, Ksamil na południu kraju,
 • Szkodrę,
 • Elbasan,
 • Fier,
 • Kruję,
 • Tiranę,
 • Berrat.

Do głównych kierunków wyjazdów polskich turystów zalicza się położone nad Morzem Adriatyckim Durres, które ma piękne, szerokie, piaszczyste plaże. Można tu zobaczyć starożytny amfiteatr z I wieku, a także rzymskie forum czy ruiny term. Godna uwagi jest też bazylika Shen Mehill Arapaj. Z Durres tylko godzina drogi samochodem dzieli Cię od stolicy Albanii - Tirany.

Jadąc na południe od Durres, natrafisz na Sarandę u wybrzeży Morza Jońskiego. Nieopodal mieści się antyczne miasto Butrint, wpisane na listę UNESCO. Będąc w Albanii, możesz też odwiedzić inne miejsca, jak Niebieskie Oko, ruiny miasta Apollonia czy kompleks zamkowy w Kruji oraz miasto tysiąca okien – Berat.

Czy karta EKUZ wystarczy na urlop w Albanii?

Albania leży w Europie, ale nie jest członkiem Unii Europejskiej ani jednym z krajów EFTA. Z tego względu na jej terytorium nie możesz skorzystać z karty EKUZ. Taką kartę może uzyskać każda osoba ubezpieczona w NFZ. Na terenie państw członkowskich UE i EFTA umożliwia dostęp do publicznej służby zdrowia na takich zasadach jak mieszkańcy danego kraju. W Albanii jest jednak bezwartościowa.

Koszty leczenia w Albanii

Polska i Albania mają podpisaną dwustronną umowę o bezpłatnym leczeniu, ale musisz liczyć się z tym, że służba zdrowia w tym kraju stoi na dość niskim poziomie. Jeśli będziesz chciał na własną rękę skorzystać z wizyty u lekarza w prywatnej przychodni, zapłacisz około 20-30 euro. W miejscowościach turystycznych działają punkty medyczne, ratunkowe, które udzielają bezpłatnie pierwszej pomocy turystom. Jest to jednak wyłącznie niezbędna pomoc w nagłych przypadkach.

Czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii?

Dla własnego bezpieczeństwa zastanów się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia wyjazdu za granicę, nawet jeśli wyjeżdżasz z biurem podróży. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych namawia Polaków wyjeżdżających do Albanii do tego, by wykupić sobie prywatnie dodatkowe ubezpieczenie na wakacje, które pozwoli na pokrycie przez firmę ubezpieczeniową kosztów leczenia np. w prywatnej placówce medycznej czy też umożliwi nam pomoc w zorganizowaniu transportu medycznego do kraju.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Albanii?

W UNIQA możesz zdecydować się na ubezpieczenie na wyjazd za granicę w Europie lub na świecie, które dostępne jest w kilku wariantach – od podstawowego do maksymalnego. Różnią się sumami ubezpieczenia i zakresem dostępnych świadczeń.. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) można sprawdzić, jakie i w jakich sytuacjach mogą Ci się należeć.

W ramach jednego ubezpieczenia podróżnego do Albanii w UNIQA otrzymujesz:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance za granicą, w tym pokrycie kosztów konsultacji lekarskich, pobytu w szpitalu, zakupu leków, kosztów ratownictwa czy transportu do Polski lub kraju rezydencji oraz zaostrzenia chorób przewlekłych,
 • ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie bagażu, m.in. opóźnienia jego dostarczenia,
 • ubezpieczenie lotu - obejmujące ubezpieczenie opóźnienia lotu, ubezpieczenie odwołania lotu,
 • ubezpieczenie kosztów leczenia i rehabilitacji w Polsce,
 • ochronę w zakresie uprawiania sportów amatorskich,
 • ubezpieczenie zdarzeń po alkoholu w zakresie kosztów leczenia i NNW,

Możesz komfortowo podróżować po Albanii, nawet jeśli zamierzasz się wspinać w górach czy uprawiać sporty ekstremalne. Wystarczy w takim przypadku wykupić rozszerzenie zakresu ochrony do polisy turystycznej w wybranym wariancie.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii?

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę nie musi być drogie. Wylicz, ile wyniesie składka w kalkulatorze online na uniqa.pl. Podajesz w nim jedynie:

 • dokąd jedziesz – świat, Europa lub Polska,
 • czy wszystkie osoby, które chcesz ubezpieczyć, znajdują się obecnie w Polsce,
 • jaki jest czas podróży,
 • liczbę osób objętych ubezpieczeniem wraz z określeniem ich przedziału wiekowego,
 • dodatkową ochronę – możesz wybrać rozszerzenie ubezpieczenia sporty wysokiego ryzyka, sporty ekstremalne, pracę fizyczną, pakiet zimowy, OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego oraz zniesienie udziału własnego w wynajętym pojeździe.

Kalkulator ubezpieczeniowy szybko wyliczy, jaka będzie cena ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Albanii.

Kiedy jechać w podróż do Albanii?

Położenie Albanii sprawia, że ma łagodny klimat. Szacuje się, że jest tam nawet 290 słonecznych dni w roku. Rewelacyjna pogoda panuje właściwie od końca maja do początku października, dlatego można wybrać się na urlop nawet przed czy po lecie, kiedy jest tam zdecydowanie mniej turystów, a ceny noclegów czy atrakcji są niższe.

Albania – co warto wiedzieć przed podróżą?

Albańczycy są gościnnym narodem, który chętnie pomoże, jeśli się o coś poprosi. Musisz wiedzieć, że kręcąc głową na boki, wyrażasz aprobatę. Nasze kiwanie głową na „tak” w Albanii oznacza „nie”. Kiedy będziesz chciał zapytać o drogę, nie wypowiadaj słowa „droga”, ponieważ w języku albańskim oznacza ona „narkotyki”. Narodową walutą są tutaj leki albańskie.

Pamiętaj, że czasami korzystanie z usług medycznych w ramach prywatnie wykupionego ubezpieczenia turystycznego w Albanii może wymagać okazania paszportu czy dowodu osobistego.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki

Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki? Sprawdź rejestr organizatorów turystyki

W styczniu 2019 roku upadło w Polsce biuro podróży Net Holiday, które początkowo informowało klientów o czasowym wstrzymaniu sprzedaży, a później ogłosiło bankructwo. W ślad za nim poszły mniejsze firmy, jak Mediterraneum czy Steja Travel. W tym samym roku, 25 września, zawiadomienie o niewypłacalności złożył zarząd Neckermanna. Dwa dni później zbankrutował Thomas Cook, co wstrząsnęło rynkiem turystycznym. Jeszcze wcześniej, bo w 2012 roku, upadłość ogłaszały m.in. Sky Club, Alba Tour, Atena,…

Czytaj dalej

Jak działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny? Czy każde biuro podróży składa deklarację co do wysokości składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego?

Fala upadłości biur podróży działających na polskim rynku spowodowała, że pojawiła się potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa Polaków korzystających z usług turystycznych czy wyjeżdżających za granicę z touroperatorami. Tak powstał Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Jak działa i w jakich sytuacjach należy się do niego zwrócić?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę