UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Podróż dookoła świata – ile kosztuje, jakie ubezpieczenie wybrać?

Lubisz przygody i chcesz zwiedzać nawet najbardziej odległe zakątki naszego globu? Wycieczka dookoła świata jest fascynująca, ale wymaga specjalnych przygotowań. Ile czasu zarezerwować na taką wyprawę? Czy lepiej skorzystać z oferty touroperatora, czy może zorganizować wyjazd na własną rękę? Jakie ubezpieczenie wybrać, by jak najlepiej zabezpieczyć siebie i swój majątek podczas podróży? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

para na wakacjach

Podróż dookoła świata z biurem podróży – co obejmuje?

Niektóre biura podróży, chcąc urozmaicić swoją ofertę, wprowadzają do niej również wycieczki po świecie. Wyprawa z touroperatorem ma wiele zalet – nie musisz martwić się o wybór trasy, nocleg, organizację przelotów czy też to, że pominiesz jakąś atrakcję turystyczną. Tym wszystkim zajmie się biuro podróży. Korzystając z takiej oferty, możesz zwiedzić świat w niespełna miesiąc. Program biura podróży zwykle obejmuje kilkanaście najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów, znajdujących się na kilku kontynentach. 

Podróżowanie dookoła świata z touroperatorem ma także swoje wady. Pierwszą z nich jest niewątpliwie cena – koszt takiej wycieczki zwykle jest o kilka do kilkunastu procent wyższy niż wówczas, gdy chciałbyś zorganizować ją samodzielnie. Wszystko dlatego, że cena podróży zawiera również prowizję dla biura oraz koszty wynikające z wynagrodzenia dla przewodników czy rezydentów. Drugą z wad jest mało elastyczny program wycieczki. Z reguły touroperator oferuje podróż dookoła świata w ramach jednej trasy, dlatego nie możesz wybrać, które kraje lub miasta chcesz zwiedzić. Większość biur oferuje podróże po świecie na stałej trasie, np. Stany Zjednoczone – Australia i Oceania – Azja Wschodnia. Możesz mieć jednak problem ze znalezieniem oferty, która obejmuje takie kontynenty, jak Ameryka Południowa czy Afryka.

Na wyprawę dookoła świata z biurem podróży powinny zdecydować się osoby, które nie mają dużego doświadczenia w podróżowaniu, lub też dysponują ograniczonym czasem i chcą zwiedzić jak najwięcej atrakcyjnych turystycznie miejsc. Wycieczki oferowane przez większość touroperatorów mają charakter wypoczynkowo-objazdowy. Dzięki temu znajdziesz zarówno czas na relaks, jak i zwiedzanie zabytków. Ile kosztuje wyprawa dookoła świata z biurem podróży? Zazwyczaj musisz przygotować się na wydatek rzędu 30 tys. zł. W tej cenie zawierają się już koszty transportu, noclegów, opieka pilota, a także ubezpieczenie turystyczne. Nie znaczy to jednak, że to ostateczny koszt wyprawy. Musisz przygotować się na dodatkowe wydatki związane np. z wyżywieniem czy zakupem biletów wstępu.

Samodzielna wyprawa dookoła świata dla doświadczonych podróżników

Marzysz o wielkiej przygodzie? Największą swobodę w podróżowaniu zapewnia samodzielna organizacja wycieczki. W tym przypadku tylko od Ciebie zależy, jakie kraje zwiedzisz i ile dni pozostaniesz w wybranym miejscu. Możesz przemieszczać się w dowolnym kierunku, a także zwiedzić te lokalizacje, które nie są mocno skomercjalizowane. Dzięki temu z pewnością łatwiej Ci będzie odkryć lokalną kulturę czy też skosztować regionalnego jedzenia.

Nie jesteś również uzależniony od konkretnego miejsca noclegu czy środka transportu. Wyprawa dookoła świata zorganizowana samodzielnie ma wiele innych zalet. Sam decydujesz, czy czas spędzisz na wypoczynku, czy też bardziej aktywnie. Taka opcja podróżowania jest również zwykle tańsza niż wycieczka dookoła świata z touroperatorem. Rezerwując bilety i hotele odpowiednio wcześniej, możesz zwiedzić świat nawet za 15 tys. zł!

Nawet spontaniczna wycieczka dookoła świata wymaga jednak dobrego zaplanowania. Jak się do niej przygotować? W pierwszej kolejności sporządź listę miejsc, które chcesz zwiedzić. Dzięki temu łatwiej Ci będzie ułożyć trasę wyprawy i zaplanować budżet. Poszukując destynacji, które warto odwiedzić, korzystaj z blogów podróżników. Dzięki temu odkryjesz wiele miejsc, mniej popularnych turystycznie, które jednak warto zobaczyć. Określ również, jaki jest cel podróży, a w tym to, czy zależy Ci przede wszystkim na wypoczynku, czy może wolisz spędzać czas bardziej aktywnie.

Następnie ustal, ile dni możesz przeznaczyć na podróż. Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci wybrać odpowiedni środek transportu. Najszybsza będzie podróż samolotem, ale jeśli masz więcej czasu, warto przemieszczać się również koleją, samochodem czy nawet na piechotę! Zanim wyznaczysz datę podróży, sprawdź, na jaką pogodę możesz liczyć. Jeśli zależy Ci na wypoczynku, nie planuj wycieczki np. w okresie deszczowym.

Sprawdź także, do jakich krajów potrzebna jest wiza lub dodatkowe szczepienie. Przeczytaj również ostrzeżenia na stronie MSZ. Znajdziesz w nich informację, do jakich miejsc lepiej nie podróżować, z uwagi np. na niestabilną sytuację polityczną czy ryzyko ataku terrorystycznego.  Nie zapomnij też o przygotowaniu odpowiedniego sprzętu. Pamiętaj, że im mniejszy bagaż, tym wygodniejsze podróżowanie. Jeśli chcesz aktywnie spędzać czas, nie musisz brać ze sobą wszystkich sprzętów sportowych. Rower czy zestaw wspinaczkowy możesz przecież wypożyczyć na miejscu.

Bilet RTW – pomysł na samodzielną podróż dookoła świata

Jeśli planujesz samodzielną wyprawę, dobrym pomysłem może okazać się zakup biletu RTW (ang. Round The World). Taki bilet dostępny jest w ofercie stowarzyszeń lotniczych łączących różne linie współpracujące na międzynarodowych trasach. Do takich stowarzyszeń należą np. Star Alliance (do którego należy 28 linii lotniczych) Sky Team (integrujący 20 przewoźników) czy Oneworld (obejmujący 14 linii lotniczych). Bilet RTW umożliwia odbycie kilkunastu przelotów w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu. Pamiętaj jednak, że podróż może przebiegać tylko w jednym kierunku (a zatem bez zawracania). Oceany (Atlantycki i Spokojny) możesz przekroczyć tylko raz, co oznacza, że nie możesz cofnąć się na poprzedni kontynent. Zanim kupisz taki bilet, sprawdź też limit mil, jakie możesz przemierzyć. Im większy, tym więcej możesz odbyć podróży do dalekich destynacji.

Jakie zalety ma bilet RTW? Do najważniejszych z nich należą niewątpliwie wysoka elastyczność i atrakcyjna cena. Bilet pozwala na dość dużą swobodę w zakresie konfigurowania trasy przelotu. Dzięki temu możesz zwiedzić te miejsca, na których zobaczeniu zależy Ci najbardziej. Twoja podróż nie musi też cały czas odbywać się samolotem. Mając bilet RTW, możesz wystartować z innego miejsca niż to, w którym poprzednio wylądowałeś.  

Jeśli chcesz kupić taki bilet, dobrze przemyśl trasę podróży. Pamiętaj, że jego cena zależy m.in. od liczby międzylądowań oraz długości trasy, na której odbywa się przelot. Najtańsze bilety tego rodzaju, zarezerwowane z dużym wyprzedzeniem, kupisz już za 5 tys. zł. Im dłuższa trasa, tym więcej zapłacisz. Przeważnie jednak koszt zakupu biletu RTW jest o około 30% niższy niż cena biletów kupowanych na każdy lot oddzielnie. Zanim zamówisz bilet przemyśl też, ile czasu zamierzasz spędzić w konkretnym miejscu. Niekiedy zmiana daty przelotu lub portu lotniczego może być niemożliwa lub wiązać się z dodatkową opłatą. By podróż dookoła świata przebiegała sprawnie, warto skorzystać ze specjalnego planera udostępnianego przez linie lotnicze oferujące bilet RTW. Taki planer pozwala nie tylko ułożyć podróż, lecz także zamówić bilet online.

Wycieczka dookoła świata – jak planować budżet?

Podróżowanie wiąże się z różnymi wydatkami. Największą część stanowią te, jakie poniesiesz w związku z transportem (w tym zakupem biletów) oraz zakwaterowaniem. Ceny noclegów w poszczególnych krajach mogą znacząco się różnić. Wiele zależy także od tego, w jakich miejscach zdecydujesz się nocować. Jeśli chcesz spać w hotelach, przygotuj się na wyższe wydatki niż wtedy, gdy zdecydujesz się na noclegi w wieloosobowych pokojach w hostelach czy pod namiotem. Istotą pozycję w budżecie zajmuje także wyżywienie. Nawet jeśli planujesz wyprawę dookoła świata z biurem podróży, w planie wydatków musisz uwzględnić tę pozycję. Takie wycieczki prawie nigdy nie są oferowane w wariancie all inclusive. Dolicz również opłaty za rozrywkę. Ta kategoria obejmuje np. koszt zakupu biletów wstępu do ciekawych turystycznie miejsc lub wypożyczenia sprzętu sportowego. W swoim budżecie koniecznie zaplanuj sobie rezerwę. Ile powinna wynosić? Najlepiej, by jej wartość stanowiła ok. 5% kosztu wycieczki. To absolutne minimum, aby nie zostać zaskoczonym przez różne nieprzewidziane sytuacje.

Podróże po świecie – jakie ubezpieczenie wybrać?

Jeżeli planujesz daleką podróż, nie rezygnuj z ubezpieczenia. Dodatkowa ochrona może Ci się przydać w najmniej przewidywalnych sytuacjach i zabezpieczyć Cię przed dodatkowymi, nieplanowanymi kosztami. Jeżeli wyprawa dookoła świata jest organizowana przez biuro podróży, ubezpieczenie turystyczne jest zazwyczaj wliczone w cenę wycieczki. Nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku sprawdzenia, jaki zakres ochrony zapewnia dana polisa. Jeśli zależy Ci na wyższej sumie ubezpieczenia czy chcesz dodatkowo zabezpieczyć swój bagaż, warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony.

Gdy podróż planujesz samodzielnie, to ubezpieczenie turystyczne będziesz musiał wykupić we własnym zakresie. Przeanalizuj, jaki jest limit sumy gwarantowanej obowiązującej w przypadku kosztów leczenia. Warto wybrać również takie ubezpieczenie, które zapewnia ochronę NNW czy OC. Ten drugi wariant przyda Ci się, gdy nieumyślnie spowodujesz szkody, np. w hotelu. Niektóre towarzystwa w ramach polisy przeznaczonej dla turystów zapewniają także ochronę bagażu czy sprzętu sportowego. Wyprawę dookoła globu planuje się przez wiele miesięcy i może się zdarzyć, że z jakiegoś etapu podróży będziesz musiał zrezygnować. Przed zakupem ubezpieczenia warto zatem sprawdzić, czy towarzystwo przewiduje zwrot kosztów wynikających z rezygnacji z wyjazdu.

Wiele przykrych niespodzianek może Cię spotkać również na miejscu. Dlatego najrozsądniej wybrać polisę zapewniającą dodatkowe wsparcie - Assistance, a także ubezpieczenie gotówki, którą wypłacisz z bankomatu. Podróż dookoła świata trwa przynajmniej kilka tygodni. Właśnie dlatego warto pomyśleć także o swoim mieszkaniu. Najlepszą ochronę zapewnia ubezpieczenie nieruchomości z rozszerzeniem na wyposażenie mieszkania. Dzięki niemu masz pewność, że Twój majątek będzie chroniony, np. przed kradzieżą z włamaniem. Nie zawsze jednak zakup takiej polisy jest konieczny, jeżeli chcesz zabezpieczyć mieszkanie na czas swojej nieobecności. W naszym towarzystwie ubezpieczeniowym polisę turystyczną możesz rozszerzyć o ubezpieczenie mienia, które pozostawiasz w domu.

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując ubezpieczenie turystyczne? Pamiętaj, że podczas podróży dookoła świata odwiedzisz różne kraje. Sprawdź, czy w danym państwie, do którego się wybierasz, polisa także obowiązuje, a jej zakres nie ulega zmianie. Przeanalizuj, jakie ryzyka są objęte ubezpieczeniem. Jeśli zakres ochrony, jaki zapewnia podstawowa polisa, nie jest wystarczający, dopytaj o dodatkowe rozszerzenia. Szczegóły polisy i informacje o wyłączeniach znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Sprawdź również sumy i porównaj je z kosztami leczenia w danym kraju. Jeśli wybierasz się do państw, w których opieka medyczna jest droga, warto wykupić polisę z wyższą sumą gwarantowaną.  

Ubezpieczenie turystyczne nie musi być drogie. Najtańszą propozycję znajdziesz już w cenie 4,5 zł/dzień. Chcesz zamówić polisę turystyczną online? Możesz to zrobić, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Aplikacja na podstawie podanych przez Ciebie parametrów wyliczy kwotę składki. Wycenę poznasz od razu, a polisę opłacisz przez internet.

Już od 4,50 zł/dzień
Potrzebujesz kompleksowej ochrony?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak samodzielnie zaplanować podróż?

Obecnie samodzielne planowanie podróży jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o paru istotnych sprawach. Jak zatem sprawnie zaplanować podróż, aby przyjemnie spędzić urlop i uniknąć przykrych niespodzianek? Oto garść porad i wskazówek, które mogą okazać się przydatne.

Czytaj dalej

Najlepsze aplikacje w podróży - z jakimi apkami podróżniczymi warto podróżować? 10 najlepszych i przydatnych aplikacji dla podróżników

Obecnie podróżowanie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie musisz już przemieszczać się z miejsca na miejsce z mapą w ręku czy też pytać napotkanych ludzi o drogę. Masz telefon, a w nim możesz zainstalować apki, które pomogą Ci w odnajdywaniu właściwej drogi wszędzie, gdziekolwiek się znajdziesz. Wbudowana nawigacja satelitarna ułatwia sprawę, ale nie jest to jedyna aplikacja, która przydaje się w trakcie podróży. Istnieje szereg innych, które przydają się już na etapie planowania…

Czytaj dalej

Gdzie jechać na egzotyczne wakacje? Egzotyka na wczasach i wycieczkach. Jak zaplanować wyjazd i jak się ubezpieczyć?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? Tajlandia, Sri Lanka, Kuba czy może Brazylia? Kierunków jest wiele, ale zanim zaczniesz bukować bilety lotnicze czy pakować walizki, nie zapomnij, co najważniejsze także podczas Twoich wymarzonych egzotycznych wakacji – o bezpieczeństwie. Sprawdź, jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do dalekich krajów.

Czytaj dalej

Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownika - czy choroba na urlopie przerywa go? Czy wymagane jest zwolnienie lekarskie?

Podstawowym uprawnieniem wynikającym z Kodeksu pracy jest prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jego celem jest odpoczynek i regeneracja sił pracownika. To, w jaki sposób spędzasz swój urlop od pracy, zależy tylko od Ciebie. Równie dobrze możesz wyjechać za miasto, na wakacje za granicę, ale i remontować mieszkanie. Co stanie się, jeśli zachorujesz w czasie urlopu wypoczynkowego? Jak to wygląda z punktu widzenia Kodeksu pracy? Czy choroba przerywa urlop wypoczynkowy? Jak chronić się…

Czytaj dalej
młoda dziewczyna sprawdza swój lot na tablicy odlotów

Odszkodowanie za odwołany lot - kiedy nam przysługuje, jak je uzyskać?

Odwołany lot może skutecznie popsuć wakacje i pozmieniać plany. W takiej sytuacji klient linii lotniczych powinien pamiętać o przysługującym mu odszkodowaniu. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot oraz kiedy linie lotnicze mogą odmówić wypłacenia rekompensaty.

 

Czytaj dalej

8 przykazań przed kupnem zagranicznej wycieczki

Wybierasz się na zagraniczny urlop? Zobacz, jakie szczepienia są niezbędne, czy biuro podróży, z którym jedziesz, nie grozi upadłość, oraz jakie wartościowe informacje, których nie warto ignorować, znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę