UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Przepięcie prądu – co to jest, czym może grozić?

Podczas burzy zawsze dbamy o swoje bezpieczeństwo. Rzadko jednak zapewniamy ochronę sprzętom elektrycznym, znajdującym się w naszym domu. Przepięcie prądu może doprowadzić do ich uszkodzenia. Czym jest wspomniane przepięcie prądu, co powoduje i jak chronić przed uszkodzeniem sprzęt elektroniczny?

Co to jest przepięcie prądu i czym grozi?

Przepięcie prądu to napięcie, które występuje pomiędzy przewodem (lub przewodami) a ziemią. Przepięcie w sieci jest krótkotrwałe. Przekracza ono najwyższą trwałą wartość napięcia roboczego i nie ma częstotliwości sieciowej. 

Skąd bierze się przepięcie prądu? Jest wynikiem pionowych wyładowań burzowych albo czynności łączeniowych. Przepięcia elektryczne różnią się od siebie częstotliwością, amplitudą oraz czasem trwania. Wyróżnia się kilka rodzajów źródeł przepięć:

 • bezpośrednie uderzenie pioruna,
 • impuls elektromagnetyczny, który powstaje w wyniku uderzenia pioruna w pobliżu sieci,
 • wyładowanie elektrostatyczne,
 • przepięcie, które jest spowodowane połączeniem urządzeń, zadziałaniem bezpieczników lub zwarciem. 

Dziś trudno znaleźć gospodarstwo domowe, w którym nie ma sprzętu elektronicznego. Jest potrzebny do codziennej pracy i ułatwia nam funkcjonowanie. Domowa sieć elektryczna nie jest jednak odpowiednio chroniona w każdym gospodarstwie. Urządzenia pozostają podłączone do sieci nawet wtedy, gdy mieszkańców nie ma w domu. To duży błąd. Urządzenia elektroniczne, systemy telekomunikacji, mikroprocesory czy komputery są podatne na uszkodzenia spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi.

Jak zapobiec przepięciu w sieci?

Trudno przewidzieć, kiedy przyjdzie burza. Nie zawsze śledzimy prognozy pogody. Nawet jeśli każdego dnia przeglądamy zapowiedzi meteorologiczne, nie mamy pewności, że się sprawdzą. Warto więc pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed ewentualnym przepięciem prądu. Jak mu zapobiec?

Przede wszystkim warto odłączyć z prądu urządzenia, które nie wymagają stałego zasilania energią elektryczną. Nawet jeśli wychodzimy z domu tylko na kilka godzin, należy pamiętać o wyłączeniu urządzeń z sieci. Bardzo przydatnym i zdającym egzamin elementem jest lista przypodłogowa, w której możemy odciąć zasilanie od kilku urządzeń jednocześnie. Wystarczy, że przełączymy guzik z „on” na „off”. Pamiętajmy jednak, że posiadanie takiej listwy to nie wszystko. Należy pamiętać, aby rzeczywiście odłączyć prąd i zapobiec przepięciu w sieci. 

Gdy wyjeżdżamy na kilka dni, powinniśmy wyłączyć wszystkie urządzenia z sieci. Zdarza się, że to nie burza powoduje zwarcie w instalacji, ale zwykła usterka. Jeśli możemy zapobiec pożarowi, warto to zrobić. 

Przepięcie prądu najczęściej występuje podczas burzy. Zadbajmy więc o to, aby letnią porą (kiedy burze występują najczęściej) szczególnie chronić urządzenia elektryczne przed uszkodzeniem.

Jak uniknąć przepięcia prądu – instrukcja

Aby uniknąć przepięcia prądu, tym samym ochronić urządzenia elektryczne przed uszkodzeniem, warto przestrzegać poniższych zaleceń.

 • Odłącz od zasilania urządzenia elektryczne, które nie potrzebują dostępu do stałego źródła prądu. Zrób tak zarówno podczas burzy, jak i wtedy, gdy opuszczasz dom.
 • Stosuj specjalne listwy przypodłogowe, które umożliwiają jednym kliknięciem odłączenie urządzeń elektrycznych od głównego zasilania. 
 • Latem, kiedy burze występują najczęściej, odłączaj urządzenia elektroniczne zarówno na noc, jak i wtedy, gdy wychodzisz z domu. 
 • Wykup ubezpieczenie domu, które gwarantuje ochronę na wypadek wystąpienia przepięcia prądu.
 • Sprawdź zalecenia producentów sprzętu dotyczące rozwiązań eksploatacyjnych.

Pamiętajmy, że ochroną przed bezpośrednim uderzeniem pioruna jest piorunochron. Przejmuje on prąd udarowy, kierując go następnie w kierunku ziemi. 

Ochrona przed przepięciem. Gdzie kupić ubezpieczenie?

Przepięcia łączeniowe mogą powodować trwałe uszkodzenie naszego sprzętu elektronicznego. Aby zabezpieczyć instalację elektryczną przed przepięciami, warto nie tylko odciąć źródło energii zasilające prądem nasz sprzęt. Należy również kupić ubezpieczenie chroniące przed przepięciem. Kto je oferuje i w jakiej cenie? 

Ochrona przed przepięciami w formie ubezpieczenia jest dostępna prawie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. TU regularnie poszerzają swoją ofertę o polisy chroniące nasze zdrowie, życie czy majątek. Jednym z takich ubezpieczeń jest polisa chroniąca od skutków przepięcia prądu. Może być odrębnym ubezpieczeniem lub kupionym jako dodatek do posiadanej już ochrony.

Ubezpieczenie od przepięcia prądu często jest zawarte w polisie od zdarzeń losowych. Warto jednak dokładnie sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Wtedy zyskamy pewność, że odpowiednio inwestujemy swoje pieniądze. 

Ile kosztuje ochrona przed przepięciem? Wszystko zależy od ogólnej sumy ubezpieczenia, a także zakresu polisy. Standardowo w razie wystąpienia przepięcia prądu czy zniszczenia sprzętu przez wyładowanie elektryczne, otrzymamy nowe produkty.

Przepięcie prądu – najważniejsze informacje 

Przepięcie prądu to napięcie, które występuje pomiędzy przewodem lub przewodami a ziemią. Jego przyczyną może być wyładowanie burzowe lub czynność łączeniowa. Najczęściej z przepięciem prądu mamy do czynienia podczas burzy. Dlatego tak ważne jest to, aby w trudnych warunkach meteorologicznych chronić nasz sprzęt elektroniczny. Zrobimy to, odłączając go od zasilania. Przydatną rzeczą w tej sytuacji będzie listwa przypodłogowa, która pozwala na szybkie odłączenie urządzeń od źródła prądu. Zwykle zrobimy to jednym kliknięciem. 

Ochronę przed przepięciem prądu gwarantuje również ubezpieczenie. W razie wystąpienia jego awarii (spowodowanej przepięciem w sieci) otrzymamy nowy sprzęt lub pieniądze na jego zakup. Polisa od zwarcia elektrycznego jest dostępna w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Możemy ją kupić jako osobne ubezpieczenie lub dodatek do polisy mieszkaniowej. Koszt ubezpieczenia zależy od:

 • polityki firmy ubezpieczeniowej,
 • zakresu ubezpieczenia,
 • okresu ubezpieczenia.

Najbardziej na uszkodzenia sprzętu elektronicznego jesteśmy narażeni latem. Z tego powodu powinniśmy szczególnie dbać o jego odłączenie z sieci, gdy nadchodzi burza. Ochronę przed przepięciem prądu gwarantuje też piorunochron. Odbiera prąd udarowy, następnie kieruje go w ziemię. Nasz sprzęt elektroniczny jest wtedy bezpieczny. 

Aby zabezpieczyć instalację elektryczną w naszym domu, warto też sprawdzić wcześniej zalecenia producentów sprzętu elektronicznego względem ich użytkowania. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Dom powinien być naszym azylem, bezpieczną przystanią, chroniącą przed zagrożeniami. Tymczasem nawet w nim grozi nam wiele niebezpieczeństw. Ze statystyk wynika, że 78 proc. interwencji podejmowanych przez zespoły ratownictwa medycznego w 2022 roku dotyczyło wypadków w domu. Co nam tam grozi, skoro zasadniczo powinniśmy czuć się tam swobodnie i bezpiecznie?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę