Przepięcie prądu – co to jest, czym może grozić przepięcie elektryczne w mieszkaniu? Kiedy można otrzymać odszkodowanie?
Podczas burzy powinniśmy dbać o nasze bezpieczeństwo. Rzadko jednak zapewniamy ochronę sprzętom elektrycznym, znajdującym się w domu. Przepięcie prądu może doprowadzić do ich uszkodzenia. Czym jest wspomniane przepięcie, co powoduje i jak chronić przed uszkodzeniem sprzęt elektroniczny?
CO TO JEST PRZEPIĘCIE PRĄDU I CZYM GROZI?
Przepięcie prądu to napięcie, które występuje pomiędzy przewodem (lub przewodami) a ziemią. Przepięcie w sieci jest krótkotrwałe. Przekracza ono najwyższą trwałą wartość napięcia roboczego i nie ma częstotliwości sieciowej.
Skąd bierze się przepięcie prądu? Jest wynikiem pionowych wyładowań burzowych albo czynności łączeniowych. Przepięcia elektryczne różnią się od siebie częstotliwością, amplitudą oraz czasem trwania. Wyróżnia się kilka rodzajów źródeł przepięć:
- bezpośrednie uderzenie pioruna,
- impuls elektromagnetyczny, który powstaje w wyniku uderzenia pioruna w pobliżu sieci,
- wyładowanie elektrostatyczne,
- przepięcie, które jest spowodowane połączeniem urządzeń, zadziałaniem bezpieczników lub zwarciem.
Dziś trudno znaleźć gospodarstwo domowe, w którym nie ma sprzętu elektronicznego. Jest potrzebny do codziennej pracy i ułatwia nam funkcjonowanie. Domowa sieć elektryczna nie jest jednak odpowiednio chroniona w każdym gospodarstwie. Urządzenia pozostają podłączone do sieci, których wtyczki tkwią w gniazdkach nawet wtedy, gdy mieszkańców nie ma w domu. To duży błąd. Urządzenia elektroniczne, systemy telekomunikacji, mikroprocesory czy komputery są podatne na uszkodzenia spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi. Dlatego warto stosować odpowiednie elementy zabezpieczające przed wzrostem napięcia w instalacji. W przeciwnym wypadku mogą powstać poważne szkody.
JAK ZAPOBIEC PRZEPIĘCIU ELEKTRYCZNEMU W MIESZKANIU?
Trudno przewidzieć, kiedy przyjdzie burza i nastąpi nieprzewidziany, nagły skok napięcia w obwodach sieci elektrycznej w domu. Nie zawsze śledzimy prognozy pogody. Nawet jeśli każdego dnia przeglądamy zapowiedzi meteorologiczne, nie mamy pewności, że się sprawdzą. Warto więc pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed ewentualnym przepięciem prądu. Jak mu zapobiec?
Przede wszystkim należy odłączyć od zasilania urządzenia, które nie wymagają stałego podłączenia do prądu. Nawet jeśli wychodzimy z domu tylko na kilka godzin, należy pamiętać o wyłączeniu urządzeń z sieci. Bardzo przydatnym i zdającym egzamin elementem jest lista przypodłogowa, w której możemy odciąć zasilanie od kilku urządzeń jednocześnie. Wystarczy, że przełączymy guzik z „on” na „off”. Pamiętajmy jednak, że posiadanie takiej listwy przeciwprzepięciowej to nie wszystko. Należy pamiętać, aby rzeczywiście odłączyć prąd i zapobiec przepięciu w sieci.
Gdy wyjeżdżamy na kilka dni, powinniśmy wyłączyć wszystkie urządzenia z sieci, w tym m.in. komputer, telewizor, sprzęt RTV, a nawet AGD. Zdarza się, że to nie burza powoduje zwarcie w instalacji, ale zwykła usterka. Jeśli możemy zapobiec pożarowi, powinniśmy to zrobić.
Przepięcie prądu najczęściej występuje podczas burzy. Zadbajmy więc o to, aby letnią porą (kiedy burze występują najczęściej) szczególnie chronić urządzenia elektryczne przed uszkodzeniem.
JAK UNIKNĄĆ PRZEPIĘCIA PRĄDU – INSTRUKCJA
Aby uniknąć przepięcia prądu, a tym samym ochronić urządzenia elektryczne przed uszkodzeniem, warto przestrzegać poniższych zaleceń.
- Odłącz od zasilania urządzenia elektryczne, które nie potrzebują dostępu do stałego źródła prądu. Zrób tak zarówno podczas burzy, jak i wtedy, gdy opuszczasz dom.
- Stosuj specjalne listwy przypodłogowe, które umożliwiają jednym kliknięciem odłączenie urządzeń elektrycznych od głównego zasilania.
- Latem, kiedy burze występują najczęściej, odłączaj urządzenia elektroniczne zarówno na noc, jak i wtedy, gdy wychodzisz z domu.
- Wykup ubezpieczenie domu, które gwarantuje ochronę na wypadek wystąpienia przepięcia prądu.
- Sprawdź zalecenia producentów sprzętu dotyczące rozwiązań eksploatacyjnych.
Pamiętajmy, że ochroną przed bezpośrednim uderzeniem pioruna jest piorunochron. Przejmuje on prąd udarowy, kierując go następnie w kierunku ziemi.
OCHRONA PRZED PRZEPIĘCIEM. GDZIE KUPIĆ UBEZPIECZENIE I ZAPEWNIĆ SOBIE ODSZKODOWANIE ZA PRZEPIĘCIE?
Przepięcia łączeniowe mogą powodować trwałe uszkodzenie naszego sprzętu elektronicznego. Aby zabezpieczyć instalację przed przepięciami, warto nie tylko odciąć źródło energii ale również kupić ubezpieczenie mieszkania czy domu, które obejmuje to ryzyko. Kto je oferuje i w jakiej cenie?
Ochrona w formie ubezpieczenia jest dostępna prawie w każdym towarzystwie. Towarzystwa ubezpieczeniowe regularnie poszerzają swoją ofertę o polisy chroniące nasze zdrowie, życie czy majątek. Jednym z takich ubezpieczeń jest polisa chroniąca od skutków przepięcia prądu. Może być odrębnym ubezpieczeniem lub kupionym jako dodatek do posiadanej już ochrony.
Ubezpieczenie od przepięcia prądu często jest zawarte w polisie od zdarzeń losowych. Warto jednak dokładnie sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Wtedy zyskamy pewność, że wybieramy odpowiednią ochronę. Takie ubezpieczenie znajdziesz w naszej ofercie.
Zapewnia ono środki, w ramach wybranej sumy ubezpieczenia, na zakup nowego sprzętu, który uległ awarii z powodu przepięcia elektrycznego. Można rozszerzyć swoje ubezpieczenie nieruchomości o ryzyko przepięć, a ubezpieczyciel bez względu na to, czy przyczyną była burza czy błąd dostawcy energii, wypłaci odszkodowanie.
Ile kosztuje ochrona przed przepięciem? Wszystko zależy od ogólnej sumy ubezpieczenia, a także zakresu polisy. Standardowo w razie wystąpienia przepięcia prądu czy zniszczenia sprzętu przez wyładowanie elektryczne, otrzymamy środki na nowe urządzenia.