UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czy ubezpieczenie samochodu (AC) wznowi się samo?

Polisa AC jest typem dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, które po wygaśnięciu nie wznawia się automatycznie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przed końcem obowiązywania umowy AC wysyłają oferty z warunkami przedłużenia na kolejny okres. Nie jest to jednak standardowe zachowanie, dlatego warto samemu pamiętać o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ubezpieczenia AC.

Umowa OC przedłuża się automatycznie, jeżeli tylko nie złożymy wcześniej wypowiedzenia. Jednak jest to zasada narzucona ustawą, a nie standard rynkowy dla wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych. Nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu (AC, assistance, NNW) nie wznowi się samoistnie po wygaśnięciu umowy.

Nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu (AC i inne) nie odnawia się automatycznie, jak to ma miejsce w przypadku OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Kierowca, który chce kontynuować współpracę z danym towarzystwem, musi zawrzeć z nim nową umowę ubezpieczenia albo przedłużyć polisę, którą już ma.

Standardowo ubezpieczenie samochodu – AC, Assistance, opon, szyb i inne - wygasa wraz z upłynięciem okresu ochrony, który został określony w polisie.

Zdarzają się wyjątki

Niektórzy ubezpieczyciele przed końcem trwania umowy na ubezpieczenie samochodu AC wysyłają do klientów ofertę z warunkami przedłużenia umowy na kolejny okres. Jeżeli zdecydujemy się opłacić proponowaną składkę, umowa AC „wznowi się”, czyli zostanie przedłużona na następny rok. Taka oferta przychodzi do nas zwykle wraz z dokumentami ubezpieczenia OC.

Nie jest to jednak standard na rynku i przeważnie to kierowca musi się zgłosić do towarzystwa po nowe ubezpieczenie samochodu (AC i inne nieobowiązkowe).

Kiedy umowa zostanie rozwiązana?

Warto pamiętać też o takich sytuacjach, w których nasze ubezpieczenie samochodu AC wygasa – mimo że termin określony w polisie jeszcze nie upłynął. Rozwiązanie polisy AC, automatyczne następuje m.in. po sprzedaży samochodu. Nie jest praktykowane przekazywanie Autocasco nowemu właścicielowi auta.

Ubezpieczenie samochodu AC może też wygasnąć w sytuacji, kiedy mimo upomnienia przez zakład ubezpieczeń nie opłacimy kolejnej raty składki.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Para stoi przy popsutym samochodzie, mężczyzna zagląda pod maskę auta żeby sprawdzić co jest przyczyną awarii

Minicasco – co obejmuje, jaki jest koszt polisy?

Autocasco (AC) przydaje się w wielu sytuacjach, jakie mogą spotkać kierowców. Zaliczane jest do grona nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Z polisy jest wypłacane odszkodowanie pokrywające koszty naprawy pojazdu lub straty wynikające z jego całkowitego uszkodzenia czy kradzieży. Taki szeroki zakres ubezpieczenia ma jednak wpływ na cenę – koszt zakupu pełnego AC może być stosunkowo wysoki. Na rynku od kilku lat dostępne są jednak ubezpieczenia typu AC mini. Co to jest? Jaką ochronę…

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę