UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Współwłasność samochodu a ubezpieczenie OC

Pojazd może stanowić własność jednej osoby, ale równie dobrze prawa do niego może mieć wiele osób. Jeśli tak jest, to nieco inne są obowiązki związane z dopełnianiem formalności. Współwłasność samochodu oznacza również, że odpowiedzialność za szkody wyrządzone pojazdem spoczywa nie tylko na jednym posiadaczu pojazdu. Co warto o tym wiedzieć?

para w samochodzie

Współwłasność samochodu a sprzedaż

To, że pojazd należy do kilku osób wiąże się z tym, iż z wielu obowiązków trzeba  wywiązywać się wspólnie. Zacznijmy od tego, że sprzedawane auto może stanowić współwłasność. To oznacza, że na umowie sprzedaży powinny się znaleźć dane wszystkich posiadaczy wraz z ich podpisami. Jeśli zabraknie choćby jednego, to taka umowa będzie nieważna. Analogicznie w treści dokumentu muszą być ujęte dane wszystkich nabywców, którzy również powinni się podpisać. Prawo nie precyzuje, ile osób może być współwłaścicielami pojazdu.

Czy jednak nie da się uniknąć obowiązku obecności wszystkich współwłaścicieli przy zawieraniu umowy sprzedaży auta? Jest to możliwe, o ile upoważnisz do działania w twoim imieniu pełnomocnika. Musisz przygotować jedynie odpowiedni dokument. W jego treści powinny się znaleźć informacje dotyczące tego, kogo upoważniasz i do czego, czyli do zakupu konkretnego pojazdu. Mimo tego, że ktoś cię będzie reprezentował i nie złożysz własnoręcznie podpisu na umowie, to będzie ona jak najważniejsza. Oficjalnie będziesz współwłaścicielem pojazdu, ale to jeszcze nie koniec formalności.

Współwłasność pojazdu a rejestracja w urzędzie

Po zakupie auta twoim obowiązkiem jest jego rejestracja we właściwym wydziale komunikacji, na co masz 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży. Przekroczenie tego terminu może się wiązać z nałożeniem kary w wysokości do 1000 zł. Przy rejestracji pojazdu także obowiązkowo muszą się stawić wszyscy współwłaściciele, ale może też zastąpić cię pełnomocnik. W przypadku gdy upoważnisz osobę z najbliższej rodziny, to wówczas nie będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak będzie to inna osoba, to wtedy należy uiścić opłatę w wysokości 17 zł. Dzięki upoważnieniu zarejestrować samochód może za wszystkich współwłaścicieli jeden pełnomocnik, co jest znacznym ułatwieniem.

Obecnie istnieje też możliwość rejestracji pojazdu online, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Dokonanie późniejszych zmian w dowodzie rejestracyjnym, np. dopisanie kolejnego współwłaściciela, również wymaga obecności wszystkich posiadaczy lub ewentualnie pełnomocnika.

Współwłasność a ubezpieczenie OC

Fakt, że pojazd jest własnością kilku kierowców wiąże się również z pewnymi konsekwencjami w przypadku ubezpieczenia OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe, wyliczając wysokość składki na OC, bierze pod uwagę to, czy z auta korzystać będzie jeden kierowca, czy więcej osób. Pamiętajmy, że współwłaściciel nie musi posiadać uprawnień do jazdy – może mieć prawa do pojazdu, ale nie jeździć nim.

Jak dodanie współwłaściciela auta wpływa na wysokość składki na OC? Załóżmy, że jesteś właścicielem samochodu i ubezpieczasz go od wielu lat. Jesteś doświadczonym kierowcom, od dawna posiadasz prawo jazdy, jak dotąd nie powodowałeś żadnych szkód w ruchu drogowym. Cena twojego ubezpieczenia OC jest prawdopodobnie bardzo atrakcyjna. Co się stanie, jeśli dopiszesz współwłaściciela, który nigdy jeszcze nie ubezpieczał pojazdu i dopiero niedawno odebrał prawo jazdy? Niestety, ale w takim przypadku składka prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ ubezpieczyciel uwzględni zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe.

Skoro auto jest współwłasnością i korzysta z niego więcej niż jeden kierowca, to co się stanie, jeśli któryś z nich spowoduje szkodę? Czy współwłasność pojazdu wpłynie w jakikolwiek sposób na historię przebiegu ubezpieczenia tego kierowcy, który nie jest odpowiedzialny za zdarzenie? Szkody będą miały negatywny wpływ na historię przebiegu ubezpieczenia wszystkich współwłaścicieli.

Za obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC solidarnie odpowiadają wszyscy współwłaściciele pojazdu. Oznacza to, że ubezpieczyciel może domagać się zapłaty składki od wszystkich, którzy są posiadaczami samochodu. Jeśli składka nie będzie opłacona, to wówczas ubezpieczyciel może rozpocząć postępowanie windykacyjne i próbować uzyskać zapłatę od wszystkich posiadaczy.

Współwłasność samochodu w małżeństwie

Ustrój wspólności majątkowej polega na tym, że wszystko, co zostało kupione w trakcie trwania małżeństwa jest wspólne. Czy to oznacza, że kupując auto, należy je zarejestrować na obu małżonków, skoro pojazd stanowić ma ich współwłasność? Nie ma takiego obowiązku, ale jak najbardziej można to zrobić. Czy jednak wymaga to zawarcia umowy sprzedaży pojazdu na obu małżonków? Najczęściej wydziałom komunikacji wystarczy oświadczenie, że pojazd wchodzi w skład majątku wspólnego. Zatem umowa sprzedaży może być zawarta tylko na jednego małżonka. Nie eliminuje to możliwości rejestracji pojazdu na dwóch współwłaścicieli.

Sprzedaż współwłasności samochodu

Jak wspomnieliśmy, sprzedaż samochodu, który stanowi współwłasność, wymaga zawarcia umowy przez wszystkich, którzy mają prawa do pojazdu. Nie możesz zbyć samochodu, który nie jest w 100 proc. twoją własnością. Możesz jednak sam zarządzać swoimi udziałami. Jeśli samodzielnie zawrzesz umowę sprzedaży pojazdu, to zmieni się jedynie właściciel.

W przypadku gdy auto należy do kilku współwłaścicieli, warto ustalić prawa i obowiązki poszczególnych osób. Kto pokrywa koszty szkód spowodowanych pojazdem? Na jakich zasadach odbywa się korzystanie z samochodu? Omówienie tych kwestii może zdecydowanie ułatwić użytkowanie auta.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy nie będąc właścicielem pojazdu, można go ubezpieczyć?

Ubezpieczenie OC dla pojazdu może wykupić nie tylko właściciel czy współwłaściciel, ale również stały użytkownik auta, jeśli zostanie do tego upoważniony. Poza tym umowa ubezpieczenia może być zawarta ze spadkobiercą właściciela samochodu i z leasingobiorcą.

Czytaj dalej

Czy ubezpieczenie pojazdu przechodzi na nowego właściciela samochodu? Co z autocasco (AC) przy sprzedaży auta?

Każde auto podlegające rejestracji w Polsce musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ważna polisa uchroni kierowcę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ruchu drogowym. Czy jednak kupujący samochód może odsunąć w czasie płatność za składkę OC, jeśli ubezpieczenie wykupione przez dotychczasowego właściciela pojazdu jest cały czas ważne? Czy przechodzi ono automatycznie na nabywcę? Co w takiej sytuacji z ubezpieczeniem…

Czytaj dalej
widok z tylnego siedzenia na kierowcę oraz drogę, blask odbijającego się słońca

Pierwsze ubezpieczenie OC samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć

Kupno pierwszego pojazdu w życiu to ważne wydarzenie. Właśnie stałaś/stałeś się posiadaczem auta? Gratulacje! Pora zatem także na pierwsze ubezpieczenie OC - co warto o nim wiedzieć? Na jakie elementy polisy należy zwrócić szczególną uwagę? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy w 2021 roku? Sprawdź!

 

Czytaj dalej
Kobieta prowadzi auto, którego oc automatycznie zostało przedłużone

Automatyczne przedłużenie OC – jak to działa i kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC samochodu zawierana jest na 12 miesięcy. Czy po tym czasie ochrona wygasa? Musisz zawrzeć nową umowę, a może polisa automatycznie się przedłuży? Sprawdź, co się dzieje, kiedy zakończy się aktualne OC pojazdu.

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą samochodu

Zniesienie współwłasności samochodu: jak to zrobić krok po kroku

Na współwłasność samochodu decydują się przede wszystkim młodzi kierowcy. Zakup auta na pół z bardziej doświadczonym kierowcą ma na celu uchronienie się przed wysokimi składkami OC. Obniżenie ceny za ubezpieczenie to jedna z głównych możliwych zalet ustanowionej współwłasności pojazdu. Niestety, to rozwiązanie ma również wady, dlatego wiele osób decyduje się na jej zniesienie. Jak wygląda zniesienie współwłasności samochodu? Zobacz, jakie formalności trzeba podjąć i jakie są koszty wykreślenia z…

Czytaj dalej
Podpisanie umowy zakupu samochodu

Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać? Co warto wiedzieć o współwłasności samochodu?

Pojazd może stanowić współwłasność. Wówczas prawa do auta ma np. kilka osób. Z jakimi obowiązkami wiąże się taka współwłasność? Czy jest to korzystne?

 

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę