Wypowiedzenie umowy OC - jak złożyć wypowiedzenie OC? Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC auta?
Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód, oraz kierowca wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek, zawierający m.in. dane samochodu oraz numer polisy. Sprawdź, jak wygląda wzór wypowiedzenia polisy OC i w jakich dokładnie możesz odstąpić od zawartej umowy OC.
Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest w kilku przypadkach. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach oraz w jakich terminach możemy skutecznie wypowiedzieć OC.
KIEDY MOGĘ WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ UBEZPIECZENIA OC?
Najlepszym momentem na złożenie wypowiedzenia OC jest zbliżający się koniec okresu obowiązywania umowy. Najpóźniej na dzień przed końcem terminu aktualnej polisy OC samochodu możesz złożyć pisemne wypowiedzenie. W przeciwnym razie Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przedłużyć z Tobą dotychczasową umowę OC. Obowiązek ten wynika z przepisów zawartych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Jeśli zdarzy się, że zapomnisz wypowiedzieć umowę, a jednocześnie wykupisz polisę w innym towarzystwie, możesz złożyć u dotychczasowego ubezpieczyciela wypowiedzenie OC samochodu stosowane przy zawarciu umowy w dwóch zakładach (zgodnie z art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). U dotychczasowego ubezpieczyciela zapłacisz jedynie za okres od przedłużenia do wypowiedzenia umowy. Chodzi tu o wykluczenie sytuacji podwójnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
UBEZPIECZENIE OC ZBYWCY - CZY MOŻNA WYPOWIEDZIEĆ POLISĘ OC PO POPRZEDNIM WŁAŚCICIELU
Kupując używany samochód, nabywasz również prawa oraz obowiązki związane z jego OC. Oznacza to, że sam podejmujesz decyzję, czy chcesz kontynuować polisę po zbywcy, czy wolisz ją wypowiedzieć i zawrzeć nową u innego ubezpieczyciela lub w rozszerzonym zakresie ochrony.
Jeśli nie złożysz wypowiedzenia, polisa OC poprzedniego właściciela będzie obowiązywać do końca okresu, na jaki została zawarta. Nie wznowi się automatycznie, tak jak w przypadku polisy kupionej przez Ciebie. Jeśli zechcesz kontynuować umowę, musisz pamiętać, że wysokość składki może ulec zmianie, ponieważ zakład ubezpieczeń ma prawo zrekalkulować składkę. Polisę zbywcy masz prawo wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania W tym celu powinieneś wraz z umową zakupu pojazdu przesłać do towarzystwa wypowiedzenie polisy OC. Przeważnie możesz złożyć taki dokument m.in. online lub listem poleconym. Pamiętaj, że OC jest obowiązkowe i nie może minąć nawet jeden dzień pomiędzy rezygnacją z ubezpieczenia OC zbywcy a zawarciem przez Ciebie nowej umowy ubezpieczenia.
Jeśli to Ty sprzedajesz samochód, musisz zgłosić jego zbycie u swojego ubezpieczyciela. Nie dostaniesz jednak zwrotu składki za polisę OC, jeśli nabywca nie wypowie umowy. Nowy właściciel może korzystać z Twojej polisy do czasu wygaśnięcia lub jej wypowiedzenia. OC zbywcy pojazdu zawsze jest przypisane do auta, a nie do właściciela.
WYPOWIEDZENIE UMOWY OC W PRZYPADKU WYREJESTROWANIA POJAZDU
Wyrejestrowanie pojazdu wiąże się z możliwością rozwiązania umowy OC. Najczęstsze przyczyny takiego kroku to udokumentowana całkowita utrata pojazdu w związku z kradzieżą albo jego zezłomowanie. W celu rozwiązania umowy ubezpieczenia należy dostarczyć ubezpieczycielowi dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie pojazdu. Jeśli zdecydujesz się zarejestrować lub sprzedać swój pojazd za granicę, umowa ubezpieczenia także się rozwiąże, po przekazaniu ubezpieczycielowi kopii odpowiednich dokumentów.
JAK WYSŁAĆ WYPOWIEDZENIE OC?
Wypowiedzenie umowy OC możesz złożyć osobiście w oddziale ubezpieczyciela, ale masz inne opcje. Dokument ten przygotuj pisemnie. Większość ubezpieczycieli honoruje skan wypowiedzenia OC przesłany mailem lub przez system ubezpieczyciela oraz oczywiście oryginały wysłane pocztą. Jeśli decydujesz się na rezygnację z OC przez internet, musisz dołączyć skan wypowiedzenia z odręcznym podpisem.
Data złożenia w przypadku przesyłki za pomocą Poczty Polskiej określana jest na podstawie daty ze stempla pocztowego. W pozostałych przypadkach decyduje dzień, w którym ubezpieczyciel otrzymał Twoje wypowiedzenie w wersji PDF.
JAKIE INFORMACJE MUSI ZAWIERAĆ WYPOWIEDZENIE UMOWY OC SAMOCHODU?
Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC? W wypowiedzeniu należy wskazać dane towarzystwa, do którego wypowiedzenie jest kierowane, swoje dane, a także dotyczące samochodu oraz numer polisy OC. W przypadku wypowiedzenia umowy w związku z zakupem lub sprzedażą auta należy dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Kiedy wypowiadasz OC z powodu wyrejestrowania samochodu, wystarczy, że dostarczysz ubezpieczycielowi kopię dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie. Możesz szybko wysłać wypowiedzenie umowy przez internet, korzystając z przygotowanego przez ubezpieczyciela wzoru. Wypełnij wszystkie pola, podpisz rezygnację z polisy OC czy jej wypowiedzenie, a następnie wyślij lub dostarcz w inny sposób do towarzystwa.