UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wypowiedzenie umowy OC - jak złożyć wypowiedzenie OC? Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC auta?

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód, oraz kierowca wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek, zawierający m.in. dane samochodu oraz numer polisy. Sprawdź, jak wygląda wzór wypowiedzenia polisy OC i w jakich dokładnie możesz odstąpić od zawartej umowy OC.

kobieta korzystająca z laptopa

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest w kilku przypadkach. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach oraz w jakich terminach możemy skutecznie wypowiedzieć OC.

KIEDY MOGĘ WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ UBEZPIECZENIA OC?

Najlepszym momentem na złożenie wypowiedzenia OC jest zbliżający się koniec okresu obowiązywania umowy. Najpóźniej na dzień przed końcem terminu aktualnej polisy OC samochodu możesz złożyć pisemne wypowiedzenie. W przeciwnym razie Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przedłużyć z Tobą dotychczasową umowę OC. Obowiązek ten wynika z przepisów zawartych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jeśli zdarzy się, że zapomnisz wypowiedzieć umowę, a jednocześnie wykupisz polisę w innym towarzystwie, możesz złożyć u dotychczasowego ubezpieczyciela wypowiedzenie OC samochodu stosowane przy zawarciu umowy w dwóch zakładach (zgodnie z art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). U dotychczasowego ubezpieczyciela zapłacisz jedynie za okres od przedłużenia do wypowiedzenia umowy. Chodzi tu o wykluczenie sytuacji podwójnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

UBEZPIECZENIE OC ZBYWCY - CZY MOŻNA WYPOWIEDZIEĆ POLISĘ OC PO POPRZEDNIM WŁAŚCICIELU

Kupując używany samochód, nabywasz również prawa oraz obowiązki związane z jego OC. Oznacza to, że sam podejmujesz decyzję, czy chcesz kontynuować polisę po zbywcy, czy wolisz ją wypowiedzieć i zawrzeć nową u innego ubezpieczyciela lub w rozszerzonym zakresie ochrony.

Jeśli nie złożysz wypowiedzenia, polisa OC poprzedniego właściciela będzie obowiązywać do końca okresu, na jaki została zawarta. Nie wznowi się automatycznie, tak jak w przypadku polisy kupionej przez Ciebie. Jeśli zechcesz kontynuować umowę, musisz pamiętać, że wysokość składki może ulec zmianie, ponieważ zakład ubezpieczeń ma prawo zrekalkulować składkę. Polisę zbywcy masz prawo wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania W tym celu powinieneś wraz z umową zakupu pojazdu przesłać do towarzystwa wypowiedzenie polisy OC. Przeważnie możesz złożyć taki dokument m.in. online lub listem poleconym. Pamiętaj, że OC jest obowiązkowe i nie może minąć nawet jeden dzień pomiędzy rezygnacją z ubezpieczenia OC zbywcy a zawarciem przez Ciebie nowej umowy ubezpieczenia.

Jeśli to Ty sprzedajesz samochód, musisz zgłosić jego zbycie u swojego ubezpieczyciela. Nie dostaniesz jednak zwrotu składki za polisę OC, jeśli nabywca nie wypowie umowy. Nowy właściciel może korzystać z Twojej polisy do czasu wygaśnięcia lub jej wypowiedzenia. OC zbywcy pojazdu zawsze jest przypisane do auta, a nie do właściciela.

WYPOWIEDZENIE UMOWY OC W PRZYPADKU WYREJESTROWANIA POJAZDU

Wyrejestrowanie pojazdu wiąże się z możliwością rozwiązania umowy OC. Najczęstsze przyczyny takiego kroku to udokumentowana całkowita utrata pojazdu w związku z kradzieżą albo jego zezłomowanie. W celu rozwiązania umowy ubezpieczenia należy dostarczyć ubezpieczycielowi dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie pojazdu. Jeśli zdecydujesz się zarejestrować lub sprzedać swój pojazd za granicę, umowa ubezpieczenia także się rozwiąże, po przekazaniu ubezpieczycielowi kopii odpowiednich dokumentów.

JAK WYSŁAĆ WYPOWIEDZENIE OC?

Wypowiedzenie umowy OC możesz złożyć osobiście w oddziale ubezpieczyciela, ale masz inne opcje. Dokument ten przygotuj pisemnie. Większość ubezpieczycieli honoruje skan wypowiedzenia OC przesłany mailem lub przez system ubezpieczyciela oraz oczywiście oryginały wysłane pocztą. Jeśli decydujesz się na rezygnację z OC przez internet, musisz dołączyć skan wypowiedzenia z odręcznym podpisem.

Data złożenia w przypadku przesyłki za pomocą Poczty Polskiej określana jest na podstawie daty ze stempla pocztowego. W pozostałych przypadkach decyduje dzień, w którym ubezpieczyciel otrzymał Twoje wypowiedzenie w wersji PDF.

JAKIE INFORMACJE MUSI ZAWIERAĆ WYPOWIEDZENIE UMOWY OC SAMOCHODU?

Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC? W wypowiedzeniu należy wskazać dane towarzystwa, do którego wypowiedzenie jest kierowane, swoje dane, a także dotyczące samochodu oraz numer polisy OC. W przypadku wypowiedzenia umowy w związku z zakupem lub sprzedażą auta należy dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Kiedy wypowiadasz OC z powodu wyrejestrowania samochodu, wystarczy, że dostarczysz ubezpieczycielowi kopię dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie. Możesz szybko wysłać wypowiedzenie umowy przez internet, korzystając z przygotowanego przez ubezpieczyciela wzoru. Wypełnij wszystkie pola, podpisz rezygnację z polisy OC czy jej wypowiedzenie, a następnie wyślij lub dostarcz w inny sposób do towarzystwa.

FORMULARZ WYPOWIEDZENIA UMOWY OC ONLINEWYPOWIEDZ UMOWĘ OC
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Auto jadące drogą

Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu? Jak wygląda w praktyce wypowiedzenie umowy OC i jak zmienić ubezpieczyciela?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Przeważnie ulega ona przedłużeniu na kolejny rok po wygaśnięciu poprzedniej polisy. Nie można wypowiedzieć OC w dowolnym momencie trwania umowy. Jest to możliwe jedynie w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC, oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w…

Czytaj dalej
para przy nowym aucie

Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę