UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód oraz kierowca, wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek zawierający, m.in. dane samochodu oraz numer polisy.

kobieta korzystająca z laptopa

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest w kilku przypadkach. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach oraz w jakich terminach możemy składać wypowiedzenie.

Kiedy mogę wypowiedzieć umowę OC?

Najlepszym momentem na wypowiedzenie umowy OC jest zbliżający się koniec okresu obowiązywania wskazanej umowy. Najpóźniej na dzień przed końcem terminu obowiązywania aktualnej polisy powinieneś złożyć pisemne wypowiedzenie umowy ubezpieczenia. W przeciwnym razie Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przedłużyć z Tobą dotychczasową umowę OC. Obowiązek ten wynika z przepisów zawartych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeśli zdarzy się, że zapomnisz wypowiedzieć umowę, a jednocześnie wykupisz polisę w innym towarzystwie, możesz złożyć u dotychczasowego ubezpieczyciela wypowiedzenie stosowane przy zawarciu umowy w dwóch zakładach ubezpieczeń (zgodnie z art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). U dotychczasowego ubezpieczyciela zapłacisz jedynie za okres od przedłużenia do wypowiedzenia umowy.

Ubezpieczenie po poprzednim właścicielu

Kupując używany samochód, nabywasz również prawa oraz obowiązki związane z jego ubezpieczeniem OC. Oznacza to, że sam podejmujesz decyzję, czy chcesz kontynuować polisę po zbywcy, czy wolisz ją wypowiedzieć i zawrzeć nową polisę u innego ubezpieczyciela lub w rozszerzonym zakresie ochrony . Jeśli nie złożysz wypowiedzenia, polisa poprzedniego właściciela będzie obowiązywać do końca ochrony przewidzianej w umowie ubezpieczenia OC. Nie wznowi się automatycznie tak jak w przypadku polisy kupionej przez Ciebie. Jeśli zechcesz kontynuować umowę, musisz pamiętać, że wysokość składki może ulec zmianie, ponieważ zakład ubezpieczeń ma prawo zrekalkulować składkę. Polisę zbywcy masz prawo wypowiedzieć do końca trwania umowy ubezpieczenia. W tym celu powinieneś wraz z umową zakupu pojazdu przesłać do towarzystwa ubezpieczeń wypowiedzenie polisy OC.

Jeśli to Ty sprzedajesz samochód, musisz zgłosić jego zbycie u swojego ubezpieczyciela. Nie dostaniesz jednak zwrotu składki za polisę OC, jeśli nowy nabywca jej nie wypowie. Nowy właściciel może korzystać z Twojej polisy do czasu wygaśnięcia lub jej wypowiedzenia.

Wyrejestrowanie pojazdu

Wyrejestrowanie pojazdu wiąże się z możliwością rozwiązania umowy OC. Najczęstsze przyczyny wyrejestrowania to udokumentowana całkowita utrata pojazdu w związku z kradzieżą albo przekazanie go na złom. W celu rozwiązania umowy ubezpieczenia należy dostarczyć ubezpieczycielowi dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie pojazdu. Jeśli zdecydujesz się zarejestrować lub sprzedać swój pojazd za granicę, także możesz wypowiedzieć polisę OC.

Jak wypowiedzieć umowę?

Wypowiedzenie umowy musisz złożyć na piśmie, ale niekoniecznie osobiście. Większość ubezpieczycieli honoruje skan wypowiedzenia umowy przesłany mailem, faksem, kurierem, oraz oczywiście oryginały dokumentów wysłane pocztą lub dostarczone osobiście. Jeśli decydujesz się wypowiedzieć umowę za pomocą środków komunikacji elektronicznej, musisz dołączyć skan wypowiedzenia z odręcznym podpisem. Data złożenia wypowiedzenia w przypadku Poczty Polskiej określana jest na podstawie daty ze stempla pocztowego. W pozostałych przypadkach decyduje dzień, w którym ubezpieczyciel otrzymał Twoje wypowiedzenie.

Co jest potrzebne do wypowiedzenia umowy?

W wypowiedzeniu umowy należy wskazać dane ubezpieczyciela, do którego wypowiedzenie jest kierowane, swoje dane, a także dane samochodu oraz numer polisy. W przypadku wypowiedzenia umowy w związku z zakupem lub sprzedażą auta, należy dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Kiedy wypowiadasz umowę z powodu wyrejestrowania pojazdu, wystarczy, że dostarczysz ubezpieczycielowi kopię dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie.

Ubezpieczenie OC pojazdu jest ubezpieczeniem obowiązkowym, którego brak grozi wysokimi karami, nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny Pamiętaj, że w przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia u jednego ubezpieczyciela, musisz wybrać innego i zawrzeć z nim nową umowę, aby zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej. Obecnie nawet jeden dzień przerwy skutkuje karą pienieżną. Sprawdź naszą ofertę ubezpieczeń OC pojazdu.

FORMULARZ WYPOWIEDZENIA UMOWY OC ONLINEWYPOWIEDZ UMOWĘ OC
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Auto jadące drogą

Ubezpieczenie OC samochodu można wypowiedzieć w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w przypadku demontażu auta.

para przy nowym aucie

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę