UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zmiana ubezpieczyciela OC - jak zmienić ubezpieczyciela? Czy można wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć bez problemu nową polisę OC w innej firmie?

Standardowo umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na rok. Część kierowców, którzy nie są usatysfakcjonowani z aktualnej polisy komunikacyjnej lub płacą zbyt wysoką składkę względem oferty rynkowej, zastanawia się, w jakich sytuacjach jest możliwa zmiana ubezpieczyciela OC i AC. Czy można wypowiedzieć umowę bez żadnych konsekwencji i to w dowolnym momencie? Co warto wiedzieć przed rezygnacją z polisy i zawarciem nowej?

uścisk dłoni

W jakich przypadkach można dokonać zmiany ubezpieczyciela OC?

Warto mieć świadomość, że zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ubezpieczony będzie Twój pojazd w ramach OC jest możliwa tylko w kilku konkretnych sytuacjach. Z tej opcji mogą skorzystać właściciele pojazdów, których obecna, roczna umowa ubezpieczenia komunikacyjnego dobiega końca – jednak muszą złożyć wypowiedzenie OC jeszcze przed wygaśnięciem aktualnej polisy lub wypełnić oświadczenie o rezygnacji z automatycznego przedłużenia umowy OC. Pamiętajmy, aby zadbać o zachowanie ciągłości ochrony – nowa umowa musi zostać zawarta nie później niż w dniu zakończenia poprzedniej. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z możliwością nałożenia na nas kary finansowej w wysokości nawet ponad 6000 zł przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wcale nie musi dojść do kontroli drogowej - UFG wykorzystuje narzędzia, które umożliwiają mu znajdowanie nieubezpieczonych.

Zmiana ubezpieczyciela OC jest dopuszczalna również w przypadku zakupu używanego auta – nabywca nie ma obowiązku przyjmować polisy OC zbywcy. Przy tym jednak kontynuacja polisy u tego samego ubezpieczyciela jest bez wątpienia bardzo wygodna, ale nie zawsze opłacalna, ponieważ w wielu przypadkach rekalkulacja składki może być niekorzystna dla nowego właściciela samochodu. Może się też okazać, że dotychczasowy właściciel dysponował bardzo wysokimi zniżkami na OC, przez co jego składka była niska, a po przeliczeniu jej dla nowego posiadacza okaże się, że trzeba będzie dopłacić nawet ponad 1000 zł do ubezpieczenia.

Kolejnym możliwym scenariuszem jest wykupienie podwójnego OC. Niektórzy kierowcy popełniają ten błąd i przez nieuwagę zostają posiadaczami dwóch polis. Najczęściej dochodzi do tego typu sytuacji w momencie, gdy klient zawiera polisę OC u nowego ubezpieczyciela, kompletnie zapominając o obowiązku wypowiedzenia umowy w poprzedniej firmie. Co zrobić, aby nie płacić podwójnej składki OC? Należy niezwłocznie złożyć wypowiedzenie w towarzystwie, w którym doszło do automatycznego przedłużenia polisy – wysyłając dokument za pośrednictwem Poczty Polskiej, mailowo lub odwiedzając oddział towarzystwa osobiście.

Jak zmienić ubezpieczyciela? Najważniejsze jest napisanie wypowiedzenia umowy OC.

Jakie informacje należy zawrzeć w wypowiedzeniu, chcąc dokonać zmiany ubezpieczyciela OC? Do zerwania umowy potrzebne są podstawowe dane, takie jak:

  • imię i nazwisko właściciela oraz ewentualnych współwłaścicieli samochodu,
  • aktualny adres zamieszkania,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • marka i model auta,
  • numer polisy ubezpieczeniowej.

W wypowiedzeniu umowy powinna również być ujęta miejscowość, data sporządzenia dokumentu i podpis klienta na końcu formularza. Jak wygląda kwestia zmiany ubezpieczyciela OC i zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę?

Zmiana ubezpieczyciela w OC a zniżki na OC i AC

Wielu kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie i od lat korzystają z ochrony jednego towarzystwa, zastanawia się, czy zmiana firmy zapewniającej OC pojazdu powoduje automatyczną utratę sumiennie wypracowanych zniżek. Na szczęście nie, ale należy mieć świadomość, że ich wysokość może ulec zmianie. Dlaczego? Ponieważ każde towarzystwo ma nieco inny system ich wyliczania – tak więc, w tej sytuacji dokonania takiej zmiany może być to niekorzystnym krokiem. Zamiast niższej składki w nowej firmie płacić będziesz więcej za okres ubezpieczenia, niż w dotychczasowej.

Zmiana ubezpieczyciela AC - to prostsze, niż Ci się wydaje!

W znacznie lepszej sytuacji są osoby, które chcą zmienić ubezpieczyciela AC, ponieważ tutaj przepisy nie są tak restrykcyjne i zerwanie umowy jest znacznie prostsze. Z każdego autocasco zawartego na dłużej niż 6 miesięcy można zrezygnować w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy, w przypadku osób fizycznych lub w ciągu 7 dni w przypadku przedsiębiorców.

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie samochodu AC? Wystarczy złożyć wniosek drogą pisemną lub elektroniczną, podając przyczynę zerwania umowy autocasco (np. sprzedaż samochodu). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), warto więc dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu, jeszcze przed wykupieniem dodatkowej polisy. Należy wspomnieć, że w momencie zmiany właściciela samochodu, wyczerpania sumy ubezpieczenia, nieopłaceniu składki AC w terminie lub wyrejestrowaniu samochodu – umowa wygasa sama.

Częstym powodem chęci zerwania umowy ubezpieczenia autocasco jest to, że kierowca znajdzie lepszą ofertę na takie ubezpieczenie i chce z niej skorzystać. AC kalkulator na stronie UNIQA nie tylko pokaże Ci, ile będzie Cię kosztował wybrany wariant autocasco. Przy zawarciu polisy AC online możesz liczyć na przyznanie bardzo atrakcyjnej, bo aż 15-procentowej zniżki na ubezpieczenie w UNIQA.

Podsumowując, zmiana firmy, w której kupujemy OC czy AC jest możliwa, ale w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej tylko w kilku przypadkach. Można to zrobić, gdy:

  • aktualna umowa dobiega końca,
  • kupiliśmy samochód z rynku wtórnego lub odziedziczyliśmy go,
  • wpadliśmy w pułapkę posiadania podwójnego OC.

Chcąc zrezygnować z ubezpieczenia OC w danym towarzystwie, należy złożyć pisemne wypowiedzenie, w którym podamy powód naszej decyzji. Znacznie łatwiej zmienić ubezpieczyciela AC, jednak i tutaj trzeba pamiętać o obowiązujących terminach (osoby fizyczne mają na to maksymalnie 30 dni od momentu zawarcia umowy, a przedsiębiorcy 7 dni).

Decydując się na zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego, kierowca powinien pamiętać o konieczności zachowania ciągłości polisy OC. W przeciwnym razie musi liczyć się z karami finansowymi, jakie może nałożyć na niego za brak ochrony ubezpieczeniowej UFG.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
samochody na parkingu

Najczęściej właścicielami nowego samochodu stajemy się na podstawie umowy sprzedaży. Od momentu kiedy zapłacimy za pojazd, należy on do nas. Istnieje jednak inny, mniej popularny, ale jak najbardziej dostępny sposób na to, aby zostać właścicielem innego auta. Mowa o zamianie samochodu. Kto może z tego skorzystać i jakie wiążą się z tym formalności? Czy niesie to za sobą obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego czy PCC? Jak taka zamiana wpłynie na ubezpieczenie OC auta?

kobieta podpisuje dokument

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Nawet za jednodniową zwłokę właścicielowi samochodu grozi kara finansowa, nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie ma tutaj żadnego znaczenia przyczyna braku ciągłości OC. Czy można się odwołać od kary za brak ciągłości ubezpieczenia pojazdu osobowego?

Kobieta prowadzi auto, którego oc automatycznie zostało przedłużone

Standardowa umowa ubezpieczenia OC samochodu zawierana jest na 12 miesięcy. Czy po tym czasie ochrona wygasa? Musisz zawrzeć nową umowę, a może polisa automatycznie się przedłuży? Sprawdź, co się dzieje, kiedy zakończy się aktualne OC pojazdu.

Ustanowienie cesji praw z umowy ubezpieczenia może być wymagane od nas na przykład przy kredytowaniu zakupu samochodu i podpisywaniu z bankiem umowy. Cesja ubezpieczenia zabezpiecza interesy kredytodawcy w sytuacji, gdy przedmiot zabezpieczenia ulegnie zniszczeniu lub uszkodzeniu. Jednocześnie możliwa jest też cesja z polisy innego rodzaju, m.in. z ubezpieczenia nieruchomości. Kto i w jaki sposób może jej dokonać? Czym ona jest?

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę