Zmiana ubezpieczyciela OC - jak zmienić ubezpieczyciela? Czy można wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć bez problemu nową polisę OC w innej firmie?
Standardowo umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na rok. Część kierowców, którzy nie są usatysfakcjonowani z aktualnej polisy komunikacyjnej lub płacą zbyt wysoką składkę względem oferty rynkowej, zastanawia się, w jakich sytuacjach jest możliwa zmiana ubezpieczyciela OC i AC. Czy można wypowiedzieć umowę bez żadnych konsekwencji i to w dowolnym momencie? Co warto wiedzieć przed rezygnacją z polisy i zawarciem nowej?

W jakich przypadkach można dokonać zmiany ubezpieczyciela OC?
Warto mieć świadomość, że zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ubezpieczony będzie Twój pojazd w ramach OC jest możliwa tylko w kilku konkretnych sytuacjach. Z tej opcji mogą skorzystać właściciele pojazdów, których obecna, roczna umowa ubezpieczenia komunikacyjnego dobiega końca – jednak muszą złożyć wypowiedzenie OC jeszcze przed wygaśnięciem aktualnej polisy lub wypełnić oświadczenie o rezygnacji z automatycznego przedłużenia umowy OC. Pamiętajmy, aby zadbać o zachowanie ciągłości ochrony – nowa umowa musi zostać zawarta nie później niż w dniu zakończenia poprzedniej. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z możliwością nałożenia na nas kary finansowej w wysokości nawet ponad 6000 zł przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wcale nie musi dojść do kontroli drogowej - UFG wykorzystuje narzędzia, które umożliwiają mu znajdowanie nieubezpieczonych.
Zmiana ubezpieczyciela OC jest dopuszczalna również w przypadku zakupu używanego auta – nabywca nie ma obowiązku przyjmować polisy OC zbywcy. Przy tym jednak kontynuacja polisy u tego samego ubezpieczyciela jest bez wątpienia bardzo wygodna, ale nie zawsze opłacalna, ponieważ w wielu przypadkach rekalkulacja składki może być niekorzystna dla nowego właściciela samochodu. Może się też okazać, że dotychczasowy właściciel dysponował bardzo wysokimi zniżkami na OC, przez co jego składka była niska, a po przeliczeniu jej dla nowego posiadacza okaże się, że trzeba będzie dopłacić nawet ponad 1000 zł do ubezpieczenia.
Kolejnym możliwym scenariuszem jest wykupienie podwójnego OC. Niektórzy kierowcy popełniają ten błąd i przez nieuwagę zostają posiadaczami dwóch polis. Najczęściej dochodzi do tego typu sytuacji w momencie, gdy klient zawiera polisę OC u nowego ubezpieczyciela, kompletnie zapominając o obowiązku wypowiedzenia umowy w poprzedniej firmie. Co zrobić, aby nie płacić podwójnej składki OC? Należy niezwłocznie złożyć wypowiedzenie w towarzystwie, w którym doszło do automatycznego przedłużenia polisy – wysyłając dokument za pośrednictwem Poczty Polskiej, mailowo lub odwiedzając oddział towarzystwa osobiście.
Jak zmienić ubezpieczyciela? Najważniejsze jest napisanie wypowiedzenia umowy OC.
Jakie informacje należy zawrzeć w wypowiedzeniu, chcąc dokonać zmiany ubezpieczyciela OC? Do zerwania umowy potrzebne są podstawowe dane, takie jak:
- imię i nazwisko właściciela oraz ewentualnych współwłaścicieli samochodu,
- aktualny adres zamieszkania,
- numer rejestracyjny pojazdu,
- marka i model auta,
- numer polisy ubezpieczeniowej.
W wypowiedzeniu umowy powinna również być ujęta miejscowość, data sporządzenia dokumentu i podpis klienta na końcu formularza. Jak wygląda kwestia zmiany ubezpieczyciela OC i zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę?
Zmiana ubezpieczyciela w OC a zniżki na OC i AC
Wielu kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie i od lat korzystają z ochrony jednego towarzystwa, zastanawia się, czy zmiana firmy zapewniającej OC pojazdu powoduje automatyczną utratę sumiennie wypracowanych zniżek. Na szczęście nie, ale należy mieć świadomość, że ich wysokość może ulec zmianie. Dlaczego? Ponieważ każde towarzystwo ma nieco inny system ich wyliczania – tak więc, w tej sytuacji dokonania takiej zmiany może być to niekorzystnym krokiem. Zamiast niższej składki w nowej firmie płacić będziesz więcej za okres ubezpieczenia, niż w dotychczasowej.
Zmiana ubezpieczyciela AC - to prostsze, niż Ci się wydaje!
W znacznie lepszej sytuacji są osoby, które chcą zmienić ubezpieczyciela AC, ponieważ tutaj przepisy nie są tak restrykcyjne i zerwanie umowy jest znacznie prostsze. Z każdego autocasco zawartego na dłużej niż 6 miesięcy można zrezygnować w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy, w przypadku osób fizycznych lub w ciągu 7 dni w przypadku przedsiębiorców.
Jak wypowiedzieć ubezpieczenie samochodu AC? Wystarczy złożyć wniosek drogą pisemną lub elektroniczną, podając przyczynę zerwania umowy autocasco (np. sprzedaż samochodu). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), warto więc dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu, jeszcze przed wykupieniem dodatkowej polisy. Należy wspomnieć, że w momencie zmiany właściciela samochodu, wyczerpania sumy ubezpieczenia, nieopłaceniu składki AC w terminie lub wyrejestrowaniu samochodu – umowa wygasa sama.
Częstym powodem chęci zerwania umowy ubezpieczenia autocasco jest to, że kierowca znajdzie lepszą ofertę na takie ubezpieczenie i chce z niej skorzystać. AC kalkulator na stronie UNIQA nie tylko pokaże Ci, ile będzie Cię kosztował wybrany wariant autocasco. Przy zawarciu polisy AC online możesz liczyć na przyznanie bardzo atrakcyjnej, bo aż 15-procentowej zniżki na ubezpieczenie w UNIQA.
Podsumowując, zmiana firmy, w której kupujemy OC czy AC jest możliwa, ale w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej tylko w kilku przypadkach. Można to zrobić, gdy:
- aktualna umowa dobiega końca,
- kupiliśmy samochód z rynku wtórnego lub odziedziczyliśmy go,
- wpadliśmy w pułapkę posiadania podwójnego OC.
Chcąc zrezygnować z ubezpieczenia OC w danym towarzystwie, należy złożyć pisemne wypowiedzenie, w którym podamy powód naszej decyzji. Znacznie łatwiej zmienić ubezpieczyciela AC, jednak i tutaj trzeba pamiętać o obowiązujących terminach (osoby fizyczne mają na to maksymalnie 30 dni od momentu zawarcia umowy, a przedsiębiorcy 7 dni).
Decydując się na zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego, kierowca powinien pamiętać o konieczności zachowania ciągłości polisy OC. W przeciwnym razie musi liczyć się z karami finansowymi, jakie może nałożyć na niego za brak ochrony ubezpieczeniowej UFG.