UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zmiana ubezpieczyciela OC - jak zmienić ubezpieczyciela? Czy można wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć bez problemu nową polisę OC w innej firmie?

Standardowo umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na 12 miesięcy. Część kierowców, którzy nie są usatysfakcjonowani z aktualnej polisy komunikacyjnej lub płacą zbyt wysoką składkę względem oferty rynkowej, zastanawia się, w jakich sytuacjach jest możliwa zmiana ubezpieczyciela OC i AC. Czy można wypowiedzieć ważną umowę bez żadnych konsekwencji i to w dowolnym momencie? Co warto wiedzieć przed rezygnacją z polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela i zawarciem nowej?

uścisk dłoni

W JAKICH PRZYPADKACH MOŻNA DOKONAĆ ZMIANY UBEZPIECZYCIELA OC?

Zmiana towarzystwa, w którym ubezpieczony będzie Twój pojazd w ramach OC jest możliwa tylko w kilku konkretnych sytuacjach. Nie można więc dowolnie wypowiedzieć umowy, bez ponoszenia z tego tytułu określonych konsekwencji. Z tej opcji mogą skorzystać właściciele pojazdów, których obecna, roczna umowa ubezpieczenia komunikacyjnego dobiega końca – jednak muszą złożyć wypowiedzenie OC jeszcze przed wygaśnięciem aktualnej polisy lub wypełnić oświadczenie o rezygnacji z automatycznego przedłużenia dotychczasowej umowy OC.

Pamiętajmy, aby zadbać o zachowanie ciągłości ochrony – nowa umowa musi zostać zawarta nie później niż w dniu zakończenia poprzedniej. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z możliwością nałożenia na nas kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wcale nie musi dojść do kontroli drogowej - UFG wykorzystuje narzędzia, które umożliwiają mu znajdowanie nieubezpieczonych.

Zmiana ubezpieczyciela OC jest dopuszczalna również w przypadku zakupu używanego auta – nabywca nie ma obowiązku przyjmować polisy OC zbywcy. Przy tym jednak kontynuacja polisy u tego samego ubezpieczyciela jest bez wątpienia bardzo wygodna, ale nie zawsze opłacalna, ponieważ ewentualna rekalkulacja składki może być niekorzystna dla nowego właściciela. Może się też okazać, że dotychczasowy posiadacz korzystał z atrakcyjnych, niskich składek na OC, a po przeliczeniu jej dla nowego właściciela okaże się, że trzeba będzie dopłacić nawet ponad 1000 zł do ubezpieczenia. Można więc w trakcie trwania umowy zerwać ją. Masz prawo to zrobić, ale pamiętaj o zachowaniu ciągłości OC samochodu. Brak ubezpieczenia może Cię drogo kosztować. 

Kolejnym możliwym scenariuszem jest wykupienie podwójnego OC. Niektórzy kierowcy popełniają ten błąd i przez nieuwagę zostają posiadaczami dwóch polis. Najczęściej dochodzi do tego w momencie, gdy klient zawiera polisę OC u nowego ubezpieczyciela, zapominając o obowiązku wypowiedzenia umowy w poprzedniej firmie. Co zrobić, aby nie płacić podwójnej składki OC? Taką sytuację ujmuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Należy niezwłocznie złożyć wypowiedzenie OC w towarzystwie, w którym doszło do automatycznego przedłużenia polisy – wysyłając dokument za pośrednictwem Poczty Polskiej, mailowo lub odwiedzając oddział towarzystwa osobiście.

Musisz wiedzieć jednocześnie, że ubezpieczycielowi, który zgodnie z prawem zastosował mechanizm automatycznego wznowienia polisy, przysługiwać będzie prawo do żądania zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres faktycznie udzielonej ochrony. 

Kolejną sytuacją, w której możesz odstąpić od umowy ubezpieczenia OC w trakcie trwania umowy, jest ta, kiedy zawierasz ją  na odległość. Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa na podstawie ustawy o prawach konsumenta. Możesz odstąpić od polisy OC, jeśli kupiłeś takie ubezpieczenie np. podczas rozmowy telefonicznej z agentem. Realna jest zmiana ubezpieczenia bez czekania do końca umowy, jeśli kupiłeś je online. Masz na to 30 dni, licząc od dnia zawarcia polisy. Termin będzie dochowany, jeśli złożysz oświadczenie o odstąpieniu umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość przed upływem tego okresu. Za czas, w którym korzystałeś z OC, musisz zapłacić, bez względu na to, że zawierasz nową umowę z innym towarzystwem. 

JAK ZMIENIĆ UBEZPIECZYCIELA OC? NAJWAŻNIEJSZE JEST NAPISANIE WYPOWIEDZENIA OC

Jakie informacje należy zawrzeć w wypowiedzeniu, chcąc dokonać zmiany ubezpieczyciela OC? Do zerwania umowy potrzebne są podstawowe dane, takie jak:

  • imię i nazwisko właściciela oraz ewentualnych współwłaścicieli samochodu,
  • aktualny adres zamieszkania,
  • powód rezygnacji z umowy OC,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • marka i model auta,
  • numer polisy ubezpieczeniowej.

W wypowiedzeniu polisy OC powinna również być ujęta miejscowość, data sporządzenia dokumentu i podpis klienta na końcu formularza. Jak wygląda kwestia zmiany ubezpieczyciela i zgromadzonych lat bezszkodowej jazdy w danym towarzystwie ubezpieczeniowym u innego ubezpieczyciela? 

ZMIANA UBEZPIECZYCIELA W OC A ZNIŻKI NA OC I AC

Wielu kierowców, którzy jeżdżą ostrożnie i od lat korzystają z ochrony jednego towarzystwa, zastanawia się, czy zmiana firmy zapewniającej OC pojazdu powoduje automatyczną utratę możliwości korzystania z niskich składek. Na szczęście nie, ale należy mieć świadomość, że ich wysokość może ulec zmianie. Dlaczego? Ponieważ każde towarzystwo ma nieco inny system ich wyliczania – tak więc, w tej sytuacji dokonania takiej zmiany może być to niekorzystnym krokiem. Zamiast niższej składki w nowej firmie płacić będziesz więcej za okres ubezpieczenia, niż u dotychczasowego ubezpieczyciela samochodu. 

ZMIANA UBEZPIECZYCIELA AC - TO PROSTSZE, NIŻ CI SIĘ WYDAJE! JAK ZMIENIĆ POLISĘ AC?

W znacznie lepszej sytuacji są osoby, które chcą zmienić ubezpieczyciela AC, ponieważ tutaj przepisy nie są tak restrykcyjne i zerwanie umowy jest znacznie prostsze. Z każdego autocasco zawartego na dłużej niż 6 miesięcy można zrezygnować w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy, w przypadku osób fizycznych lub w ciągu 7 dni w przypadku przedsiębiorców.

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie samochodu AC? Wystarczy złożyć wniosek drogą pisemną lub elektroniczną, podając przyczynę zerwania umowy autocasco (np. sprzedaż samochodu). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), warto więc dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu, jeszcze przed wykupieniem dodatkowej polisy. Należy wspomnieć, że w momencie zmiany właściciela samochodu, wyczerpania sumy ubezpieczenia, nieopłaceniu składki AC w terminie lub wyrejestrowaniu samochodu – umowa wygasa sama.

Częstym powodem chęci zerwania umowy ubezpieczenia autocasco jest to, że kierowca znajdzie lepszą ofertę na takie ubezpieczenie i chce z niej skorzystać. AC kalkulator na naszej stronie nie tylko pokaże Ci, ile będzie Cię kosztował wybrany wariant autocasco. Przy zawarciu polisy AC online możesz liczyć na przyznanie bardzo atrakcyjnej, bo aż 15-procentowej zniżki na ubezpieczenie w UNIQA.

UMOWA UBEZPIECZENIA OC I AC - KIEDY WARTO ZMIENIĆ UBEZPIECZYCIELA?

Podsumowując, zmiana firmy, w której kupujemy OC czy AC jest możliwa, ale w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej tylko w kilku przypadkach. Można to zrobić, gdy:

  • aktualna umowa dobiega końca,
  • kupiliśmy samochód z rynku wtórnego lub odziedziczyliśmy go,
  • wpadliśmy w pułapkę posiadania podwójnego OC,
  • kupiliśmy ubezpieczenie przez internet lub telefon.

Chcąc zrezygnować z ubezpieczenia OC w danym towarzystwie, należy złożyć pisemne wypowiedzenie, w którym podamy powód naszej decyzji. Znacznie łatwiej zmienić ubezpieczyciela AC, jednak i tutaj trzeba pamiętać o obowiązujących terminach (osoby fizyczne mają na to maksymalnie 30 dni od momentu zawarcia umowy, a przedsiębiorcy 7 dni).

Decydując się na zmianę towarzystwa, kierowca powinien pamiętać o konieczności zachowania ciągłości polisy OC. W przeciwnym razie musi liczyć się z karami finansowymi, jakie może nałożyć na niego za brak ochrony UFG.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
samochody na parkingu

Umowa zamiany samochodu zamiast kupna pojazdu. Jaki jest wzór umowy? Czy trzeba zapłacić podatek?

Najczęściej właścicielami nowego samochodu stajemy się na podstawie umowy sprzedaży. Od momentu kiedy zapłacimy za pojazd, należy on do nas. Istnieje jednak inny, mniej popularny, ale jak najbardziej dostępny sposób na to, aby zostać właścicielem innego auta. Mowa o zamianie samochodu. Kto może z tego skorzystać i jakie wiążą się z tym formalności? Czy niesie to za sobą obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego czy PCC? Jak taka zamiana wpłynie na ubezpieczenie OC auta?

Czytaj dalej
kobieta podpisuje dokument

Brak ciągłości OC – czym może skutkować?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Nawet za jednodniową zwłokę właścicielowi samochodu grozi kara finansowa, nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie ma tutaj żadnego znaczenia przyczyna braku ciągłości OC. Czy można się odwołać od kary za brak ciągłości ubezpieczenia pojazdu osobowego?

Czytaj dalej
Kobieta prowadzi auto, którego oc automatycznie zostało przedłużone

Automatyczne przedłużenie OC – jak to działa i kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC samochodu zawierana jest na 12 miesięcy. Czy po tym czasie ochrona wygasa? Musisz zawrzeć nową umowę, a może polisa automatycznie się przedłuży? Sprawdź, co się dzieje, kiedy zakończy się aktualne OC pojazdu.

Czytaj dalej

Czym jest cesja z umowy ubezpieczenia – kto i jak może dokonać cesji ubezpieczenia?

Ustanowienie cesji praw z ubezpieczenia może być wymagane na przykład przy kredytowaniu zakupu samochodu i podpisywaniu z bankiem umowy. Cesja ubezpieczenia zabezpiecza interesy kredytodawcy w sytuacji, gdy przedmiot zabezpieczenia ulegnie zniszczeniu lub uszkodzeniu. Jednocześnie możliwa jest też cesja z polisy innego rodzaju, m.in. z ubezpieczenia nieruchomości. Kto i w jaki sposób może jej dokonać? Czym ona jest?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę