UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wlanie benzyny do diesla – kiedy można liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Może ci się wydawać, że pomylenie się i wlanie nieodpowiedniego paliwa to coś, co nie może się przydarzyć. Tymczasem wlanie benzyny do diesla i na odwrót to problem, z którym musiało sobie poradzić wielu kierowców. Wystarczy chwila nieuwagi i pojawia się kłopot, z którym często trudno sobie poradzić. Jak reagować w takim przypadku?

stacja paliw

Nalałem benzyny do diesla

Zatankowanie benzyny do diesla i na odwrót może wynikać z wielu powodów. Często jesteśmy po prostu zamyśleni i zabiegani, co może wpłynąć na to, że pomylimy dystrybutor. Ale czy na pewno jest to duży problem? Czym się różni diesel od benzyny? Są to całkowicie inne silniki. Różnica tkwi m.in. w zapłonie mieszanki paliwowo-powietrznej. Niestety, ale nawet niewielka ilość nieodpowiedniego paliwa może doprowadzić do poważnych problemów, a nawet braku możliwości uruchomienia pojazdu. Częściej dochodzi do wlania benzyny do diesla. Wynika to z tego, że końcówka dystrybutora w przypadku diesla jest szersza, przez co włożenie jej do wlewu benzyny jest niemożliwe, ale za to można dolać oleju napędowego np. z kanistra. W przypadku wielu starych samochodów, które powstały w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, dolanie nawet sporej ilości nieodpowiedniego paliwa do samochodu nie było problemem, ale teraz mamy do czynienia z zupełnie innymi technologiami. Jak często dochodzi do takich sytuacji? W Polsce nie mamy żadnych oficjalnych statystyk odnośnie do tego typu zdarzeń, ale szacuje się, że w Niemczech rocznie ma miejsce około 20 tys. przypadków wlania benzyny do diesla lub na odwrót.

Wlałem benzynę do diesla – objawy

To, jak pojazd zareaguje na niewłaściwą mieszankę w dużej mierze zależy od tego, jak dużo dostanie się jej do pojazdu. Jeśli jej ilość będzie:

  • Znaczna – auto może natychmiast zgasnąć i nie da się go uruchomić.
  • Niewielka – auto może przerywać, tracić moc.

Najczęściej w wyniku takiego błędu nie dochodzi do uszkodzenia silnika, ale może nastąpić awaria katalizatora. Problem ten nie jest trudny do rozwiązania i nie wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów. Wystarczy wypłukać układ paliwowy i usunąć resztki oleju.

Najlepiej, jednak jeśli przed uruchomieniem auta zorientujesz się, że zatankowałeś benzynę do diesla. Wtedy możesz szukać pomocy u obsługi stacji benzynowej. Do takich pomyłek dochodzi tam często, więc bardzo prawdopodobne, że posiadają oni zestaw, który umożliwi ci wypompowanie paliwa z baku. Jeśli jednak już uruchomiłeś pojazd, to najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej, która przetransportuje samochód do warsztatu. Mechanicy wypompują paliwo z twojego auta, przepłuczą układ i wymienią filtr paliwa. Bez większych problemów powinieneś znaleźć firmę, która oferuje takie usługi przez całą dobę. Ile będzie cię kosztować taka pomoc? Przygotuj się na wydatek nawet kilkuset złotych, ale tak naprawdę trudno przewidzieć, jaki będzie koszt przywrócenia auta do pełni sprawności. Wiele zależy od tego, co będzie musiała zrobić firma, żeby uruchomić pojazd. Znaczenie ma m.in., to kiedy zorientowałeś się, że benzynę wlałeś do diesla.

Zabezpiecz się na wypadek zatankowania nieodpowiedniego paliwa

Wydaje ci się, że ryzyko wlania benzyny do diesla cię nie dotyczy? Niestety, ale takie zdarzenie może przydarzyć się nawet najostrożniejszemu kierowcy. Warto podjąć kroki, które uchronią cię przed konsekwencjami finansowymi takiej sytuacji i zawrzeć umowę ubezpieczenia assistance. Dzięki niemu ubezpieczyciel w wielu przypadkach może ci zaoferować pomoc np. odholować auto, dostarczyć pojazd zastępczy czy zapewnić nocleg dla Ciebie i Twoich bliskich. Wsparcie, jakie możesz uzyskać, zależy jednak od tego, czy zdecydujesz się na odpowiedni wariant ochrony. Z pomocy na wypadek wlania niewłaściwego paliwa możesz skorzystać w ramach wariantów Standard, Premium i Prestiż. Pamiętaj jednak, że assistance może zapewniać szeroką ochronę ubezpieczeniową, a pomoc w przypadku wlania benzyny do diesla to jedno z wielu zdarzeń, które obejmuje polisa.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
podpisywanie dokumentów

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – co zawierają?

Ogólne warunki ubezpieczenia to dokument, w którym znajdują się najważniejsze informacje na temat umowy ubezpieczenia. Wskazuje się w nim przedmiot ubezpieczenia, ograniczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia i poświęcić czas na lekturę OWU. Na co zwracać uwagę podczas czytania ogólnych warunków ubezpieczenia? Sprawdź w naszym poradniku.

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą

Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?

Ubezpieczenie auta to jeden z większych wydatków właściciela takiego pojazdu. Co więcej, jest to koszt narzucony przez obowiązujące przepisy prawne, dlatego konieczne jest terminowe opłacanie tych składek. Na wysokość tej składki wpływają różne czynniki, między innymi pod uwagę brane jest to, od jak dawna kierowca ma prawo jazdy, a także to, jaki model samochodu będzie ubezpieczony. Czy pojemność silnika samochodowego również ma tutaj znaczenie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę