Wymiana prawa jazdy – kiedy należy wymienić dokument?

To, że posiadasz prawo jazdy, nie oznacza, że będziesz mógł już zawsze korzystać z tego samego dokumentu. W pewnych przypadkach konieczna jest jego wymiana. W jaki sposób odbywa się ta procedura, kiedy jest ona obowiązkowa i ile będzie cię kosztować wymiana dokumentu? Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz? Czy grożą ci jakiekolwiek kary?

Prawo jazdy

Wymiana prawa jazdy – kiedy konieczna?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że w Polsce nie jest już wydawane bezterminowe prawo jazdy. Maksymalny okres ważności tego dokumentu wynosi 15 lat. Kiedy możesz je otrzymać na krótszy czas? Jest to zależne od tego, na jak długo uzyskałeś uprawnienia do kierowania pojazdami. W przypadku gdy lekarz stwierdził, iż masz problemy, które uniemożliwiają ci wydanie prawa jazdy na tak długi okres, ważność twojego dokumentu może wynosić np. 5 lat. Dopiero po przejściu przez kolejne badania lekarskie może nastąpić przedłużenie prawa jazdy. 

Skoro nie są już wydawane bezterminowe prawa jazdy, a ty je posiadasz, to czy czeka cię obowiązkowa wymiana tego dokumentu? Tak, nie unikniesz tego, ale nie musisz się spieszyć. Nowy wzór obowiązuje od 4 marca 2019 roku, a bezterminowe prawa jazdy mają kierowcy, którzy uzyskali je przed 2015 rokiem. Ich wymiana będzie się odbywać w latach 2028–2033. Co istotne, w takich przypadkach nastąpi jedynie zmiana prawa jazdy, tzn. kierowca otrzyma nowy dokument. Nie straci on uprawnień, nie będzie musiał przechodzić ponownie badań lekarskich, o ile będą one ważne. Jedynym jego obowiązkiem będzie złożenie wniosku o wydanie nowego dokumentu.

To nie jedyna sytuacja, kiedy wymiana dokumentów jest obowiązkowa. Taki obowiązek pojawi się również w przypadku każdej osoby, która zmieniła:

 • miejsce zamieszkania,

 • imię lub nazwisko – m.in. konieczna jest wymiana dokumentów po ślubie.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy dotyczy również sytuacji, gdy kategoria prawa jazdy straciła ważność.

Nowe prawo jazdy – złożenie wniosku

Żeby otrzymać nowy dokument, musisz złożyć wniosek w:

 • urzędzie miasta – w przypadku miast na prawach powiatu,

 • urzędzie dzielnicy – dotyczy mieszkańców Warszawy,

 • starostwie powiatu.

Wniosek wraz z załącznikami składasz albo osobiście w urzędzie, albo wysyłasz pocztą. Zanim jednak go złożysz, sprawdź ważność badań – jeśli nie są aktualne, to nie masz uprawnień do kierowania pojazdami. W takim przypadku powinieneś wybrać się na nowe badania. Mając już w zależności od potrzeb orzeczenie lekarskie lub psychologiczne, będziesz mógł złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy. Nowy dokument jest płatny. Koszt wyrobienia prawa jazdy wynosi 100,5 zł. Możesz wpłacić tę kwotę na konto danego urzędu bądź dokonać płatności na miejscu, w kasie. Inną opcją jest skorzystanie z płatności online na konto wybranego urzędu dostępnej tutaj: info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/platnosc-w-urzedzie.html. To już całkowity koszt wymiany prawa jazdy. Potwierdzenie uregulowania opłaty to niezbędny załącznik do wniosku.

Żeby uzyskać nowy dokument, musisz złożyć:

 • Wniosek o wymianę prawa jazdy – a w zasadzie o jego wydanie. Możesz go wypełnić w urzędzie albo pobrać ze strony internetowej i wypełnić wcześniej. Pamiętaj o tym, że dokument możesz odebrać tam, gdzie o niego wnioskowałeś albo otrzymać pocztą.

 • Zdjęcie – musi być kolorowe, aktualne, o wymiarach 35×45 mm. Powinny być na nim wyraźnie widoczne oczy. Jeśli nie będziesz mieć czasu na to, aby zrobić zdjęcie wcześniej, to możesz skorzystać z usług fotografa, który często dostępny jest w urzędzie albo w jego okolicy.

 • Dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

 • Prawo jazdy.

 • Potwierdzenie uregulowania opłaty.

Kiedy skompletujesz już wszystko, co niezbędne, możesz złożyć wniosek o wyrobienie nowego prawa jazdy. Dokumentu nie otrzymasz od ręki, a dopiero w ciągu 9 dni roboczych. W przypadku gdy twoja sytuacja wymaga wyjaśnienia, możesz poczekać na terminowe prawo jazdy nawet do 2 miesięcy. To, czy twój dokument jest już dostępny, możesz sprawdzić online: info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html

Skradzione prawo jazdy – co zrobić?

Pamiętaj, że w dalszym ciągu musisz wozić ze sobą dokument, kiedy prowadzisz pojazd. W przeciwnym razie podczas kontroli może być na ciebie nałożony mandat w wysokości 50 zł. Jeśli zgubiłeś prawo jazdy lub zostało ci ono skradzione, powinieneś złożyć wniosek o wydanie wtórnika dokumentu, a nie o wyrobienie nowego prawa jazdy. Wniosek ten możesz złożyć:

 • online przez ePUAP, korzystając certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego,

 • w urzędzie.

Oto, co musisz przygotować:

 • Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy – możesz go pobrać tutaj: gov.pl/attachment/d87c1645-beac-45c2-9ad0-975459b9dc2f albo wypełnić wniosek, który otrzymasz w urzędzie.

 • Aktualne zdjęcie.

 • Potwierdzenie opłaty za wydanie wtórnika. W tym przypadku również wynosi ona 100,5 zł.

 • Dowód osobisty lub paszport.

 • Ewentualnie zniszczony dokument, jeśli został on uszkodzony, a nie skradziony.

Okres oczekiwania na wydanie wtórnika jest identyczny jak w przypadku wymiany prawa jazdy bezterminowego czy terminowego.

Jazda z nieważnym prawem jazdy

Jak już wiesz, prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy wiąże się z mandatem w wysokości 50 zł, który otrzymasz, jeśli dojdzie do kontroli. A co się stanie, jeśli mając nieważne prawo jazdy, będziesz prowadzić pojazd i zostaniesz na tym przyłapany? Funkcjonariusze potraktują cię jak osobę, która kieruje autem bez uprawnień. Zgodnie z artykułem 94. Kodeksu wykroczeń grozi za to mandat w wysokości do 500 zł. To nie koniec konsekwencji. W takim przypadku pojazd może być odholowany na parking strzeżony, chyba że autem jechała wraz z tobą inna osoba, która ma ważne uprawnienia i może prowadzić pojazd.

Jeszcze poważniejsze mogą być konsekwencje, jeśli bez ważnego prawa jazdy spowodujesz wypadek. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, ale następnie na drodze regresu będzie się domagać zwrotu tych środków. Świadczenia z OC sięgają nawet milionów złotych. A co jeśli bez ważnego prawa jazdy spowodujesz szkodę i zgłosisz ją w ramach ubezpieczenia autocasco? Jest to jedno z wyłączeń odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń – nie otrzymasz odszkodowania.   

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia?

Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

Czytaj dalej