UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czym jest ubezpieczenie mini-AC i co obejmuje?

Polska Izba Ubezpieczeń[1] informuje, że w 2020 roku podpisano 7 458 006 umów ubezpieczenia autocasco, a 11 pojazdów na 100 miało szkodę zgłoszoną z AC. Średni koszt jednej takiej szkody to ponad 6,8 tys. zł. Część kierowców nie decyduje się na autocasco, zwłaszcza ci, którzy mają starsze samochody. Mogą jednak wziąć pod uwagę mini-AC. Co ono obejmuje?

Mężczyzna trzyma w lewej ręce mini auto, a drugą ręką podpisuje dokumenty na mini AC

Przed czym chroni ubezpieczenie AC?

W przeciwieństwie do komunikacyjnego OCubezpieczenie AC jest dobrowolne i właściciel pojazdu sam decyduje, czy chce objąć nim swój samochód czy też nie. Jest ono dodatkowym wydatkiem, ale zapewnia pokrycie kosztów różnego rodzaju szkód powstałych w wyniku wypadku, kradzieży i nie tylko. AC chroni osobę, która zawarła taką umowę ubezpieczenia, przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód zaistniałych w pojeździe. Natomiast OC zapewnia wypłatę odszkodowania dla osób poszkodowanych w zdarzeniach spowodowanych ubezpieczonym pojazdem.

W zależności od wybranej oferty ubezpieczenia autocasco – w skrócie określanego jako AC, możemy spotkać się z różnym zakresem ochrony. Inna może być składka na AC. Trzeba zaznaczyć, że nie każda taka polisa obejmuje ryzyko kradzieży pojazdu. Należy na to zwrócić szczególną uwagę przy zapoznawaniu się z ofertą towarzystwa.

Autocasco może okazać się przydatne w wielu sytuacjach, np. uszkodzenia samochodu w wyniku działania nieznanych osób trzecich, sił natury czy nawet przez kierującego. Im szerszy zakres ochrony w AC tym wyższa będzie składka. Jeśli jednak chcemy się zabezpieczyć tylko przed wybranymi ryzykami, możemy zdecydować się na polisę mini-AC.

Jak są skonstruowane oferty na mini-AC?

Mini AC – albo minicasco – jak często nazywane jest takie ubezpieczenie, to właściwie klasyczne AC z ograniczonym zakresem ochrony. Mini-AC może pokrywać szkody związane z całkowitym uszkodzeniem pojazdu lub jego utratą w wyniku kradzieży. Wysokość odszkodowania wypłaconego z mini-AC jest uzależniona od ustalonej sumy ubezpieczenia.

Dla kogo jest polecane ubezpieczenie mini-AC?

O ile dla nowych samochodów czy kilkuletnich pojazdów wykupienie ubezpieczenia AC jest zalecane, ponieważ właściciel nie ponosi wówczas wysokich kosztów napraw z własnej kieszeni przeróżnych szkód, o tyle nieco inaczej jest w przypadku starszych pojazdów.

Jeśli nasze auto ma już swoje lata, drobne zarysowania na lakierze czy inne, mniejsze uszkodzenia, które mają charakter estetyczny, ale nie przeszkadzają w codziennym, bezpiecznym użytkowaniu samochodu, być może lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie ubezpieczenia mini-AC.

Jak dopasować mini-AC do własnych potrzeb?

Przy konfigurowaniu oferty mini-AC warto zwrócić uwagę na jej zakres, kwoty sum ubezpieczenia czy nasz udział własny w szkodzie. Zastanówmy się przed podpisaniem umowy, objęcie jakich ryzyk nas zainteresuje i jakie są wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone z reguły, gdy w czasie zaistnienia szkody:

  • samochód nie miał aktualnych badań technicznych, a do zdarzenia doszło w wyniku następstwa złego stanu technicznego;
  • samochód był prowadzony przez osobę, która nie miała uprawnień do kierowania pojazdami;
  • samochód był kierowany przez osobę znajdującą się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
  • ubezpieczający umyślnie doprowadził do uszkodzenia pojazdu lub szkoda powstała w następstwie jego rażącego niedbalstwa.

W ofercie ubezpieczenia mini-AC jest przewidziany pewien udział własny właściciela samochodu w zaistniałej szkodzie. Obowiązuje zasada, że im wyższy jest taki udział, tym mniej zapłacimy w ramach składki na ubezpieczenie, ale równocześnie mniejsza kwota zostanie wypłacona w ramach odszkodowania. W umowie mini-AC może być ujęta franszyza integralna. Przekłada się ona na to, że ubezpieczyciel pokryje tylko te szkody, których naprawa przewyższy wskazaną w umowie sumę.

Jako ubezpieczających powinny nas zainteresować kwestie metody likwidacji szkody – na kosztorys lub w warsztacie, jak i to, w jaki sposób będzie ustalana wartość odszkodowania – czy będzie to wartość pojazdu z dnia szkody, czy z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia mini-AC.

Ubezpieczenie minicasco, czy też mini-AC, jest pewną alternatywą dla z reguły droższego, pełnego AC, a pozwoli uzyskać odszkodowanie przy szkodzie całkowitej czy przy utracie pojazdu w wyniku kradzieży.


[1] piu.org.pl/wp-content/uploads/2021/06/Ubezpieczenia-w-liczbach-2020.pdf

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Paweł Gąsiorowski - autor artykułu to Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.
Paweł Gąsiorowski
Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Ukończył Psychologię Społeczną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ale swoje życie zawodowe związał z ubezpieczeniami.
Od ponad 10 lat pracuje w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych. Początkowo zdobywając doświadczenie w Dziale Obsługi Klienta Call Center, a od 7 lat w zespole Produktowym. Obecnie w UNIQA TU S.A. odpowiada za współtworzenie produktów, prowadzenie projektów od strony biznesowej, a także szkolenia z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ubezpieczenia szkolnego.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
wypadek

Wypadek komunikacyjny – jak przebiega wypłata odszkodowania?

Jesteś poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym? W takim przypadku najczęściej należy ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Co musisz zrobić, żeby uzyskać świadczenie? Podpowiemy ci, co zrobić krok po kroku i o jakie odszkodowanie możesz się ubiegać.

Czytaj dalej

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC (autocasco)?

Przy wyborze ubezpieczenia AC warto dokładnie porównać ofertę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy tym należy zwracać uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę, ale również na zakres ochrony, wysokość odszkodowania, wysokość udziałów własnych i franszyzy oraz sposób wyceny szkody.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę