UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC (autocasco)?

Przy wyborze ubezpieczenia AC warto dokładnie porównać ofertę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy tym należy zwracać uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę, ale również na zakres ochrony, wysokość odszkodowania, wysokość udziałów własnych i franszyzy oraz sposób wyceny szkody.

  • Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze AC
  • Wybór dobrego AC nie jest prostą sprawą. Podpowiadamy, jakie AC wybrać i na co warto zwrócić uwagę.

Jak wybrać dobre AC?

Na rynku jest wiele polis AC, które mogą znacznie się różnić zakresem i warunkami. Ważne, by wybrać produkt, który odzwierciedla nasze potrzeby. Na co więc warto zwrócić uwagę przy zakupie tego ubezpieczenia? Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie AC dla siebie? – radzi nasz ekspert ubezpieczeniowy.

Zakres ubezpieczenia autocasco

Po pierwsze, sprawdźmy w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), od jakich zdarzeń chroni nas wybrana polisa. Dobre ubezpieczenie AC może zapewnić kierowcy wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy samochód zostanie uszkodzony w wypadku lub kolizji spowodowanej przez ubezpieczonego oraz skradziony lub zniszczony w wyniku różnego rodzaju zdarzeń losowych. Coraz częściej możemy wybierać zakres, który nas interesuje według zasady, by płacić tylko za taką ochronę, która nas interesuje.

Zwróćmy też uwagę, czy wybrane AC obowiązuje tylko w Polsce, czy także w innych krajach europejskich. W tej drugiej opcji, upewnijmy się, o jakie państwa chodzi.

Ważne: Sprawdź wyłączenia, czyli katalog zdarzeń, w przypadku których polisa AC nie będzie działać.

Wysokość odszkodowania

Kolejną ważną rzeczą jest suma ubezpieczenia – czy jest zmienna czy stała. Od tego czynnika zależy bowiem, jak będzie liczona wartość szkody. Przy stałej sumie ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość samochodu w dniu zawarcia ubezpieczenia. Przy zmiennej – decydująca będzie wartość z dnia wystąpienia szkody.

Pamiętaj: W OWU znajdziesz informację, w jaki sposób jest obliczana wartość samochodu i części zamiennych. Ważne, by były to ogólnie akceptowane systemy, na przykład Audatex czy katalogi PZMot.

Udziały własne i franszyza

Na potencjalne odszkodowanie mają wpływ także udziały własne. Czyli określona wartość szkody (kwotowo lub procentowo), którą będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Zazwyczaj możemy określać wysokość udziałów lub je wyzerować. Pamiętajmy jednak, że im mniejszy udział własny, tym wyższa składka za polisę.

Podobnym mechanizmem są franszyzy: redukcyjna i integralna, które mogą nam obniżyć składkę, ale wpływają na wysokość odszkodowania. Franszyza integralna określa kwotę poniżej, której odszkodowanie nie będzie wypłacane. Natomiast redukcyjna, określa wysokość potrąceń odszkodowania.

Wycena szkody

Sprawdźmy też, jakie sposoby rozliczania szkody dopuszcza towarzystwo. Istotna jest też możliwość wyboru rodzaju warsztatów, w których ewentualnie naprawiany będzie samochód.

Ważne: Przy wyborze AC najważniejsze jest, byśmy mieli wpływ na poszczególne parametry polisy i mogli dopasować jej zakres do swoich oczekiwań. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie najlepszą polisę AC.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Auto na abonament – czy warto wybrać ofertę na wynajem długoterminowy nowego auta?

Sfinansowanie zakupu pojazdu wymaga pewnych nakładów finansowych, które będą większe, jeśli wybierasz nowe lub kilkuletnie auto. Z drugiej strony jazda nowym samochodem to komfort tego, że istnieje niskie prawdopodobieństwo awarii, a nawet jeśli do niej dojdzie, masz pomoc w postaci serwisu dealerskiego. Zakup auta może pozostawać poza Twoimi możliwościami finansowymi, ale dzięki zewnętrznym formom finansowania możesz sobie pozwolić na nabycie takiego auta, o którym marzysz. Umożliwi Ci to…

Czytaj dalej

Czym jest ubezpieczenie mini-AC i co obejmuje?

Polska Izba Ubezpieczeń[1] informuje, że w 2020 roku podpisano 7 458 006 umów ubezpieczenia autocasco, a 11 pojazdów na 100 miało szkodę zgłoszoną z AC. Średni koszt jednej takiej szkody to ponad 6,8 tys. zł. Część kierowców nie decyduje się na autocasco, zwłaszcza ci, którzy mają starsze samochody. Mogą jednak wziąć pod uwagę mini-AC. Co ono obejmuje?

Czytaj dalej
Ochrona samochodu

Zgubiona karta pojazdu – co zrobić w przypadku jej utraty?

Karta pojazdu jest jednym z podstawowych dokumentów, jakie wydawane są dla danego pojazdu. Posiadają ją wszystkie auta, które zostały zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji? Co znajduje się w tym dokumencie? Do czego jest potrzebny? Jak wyrobić kartę pojazdu?

Czytaj dalej

Kiedy warto kupić ubezpieczenie AC (autocasco)?

Jako posiadacze auta jesteśmy zobligowani jedynie do wykupienia obowiązkowej polisy OC. Nie zapewni nam ona jednak odszkodowania za poniesione szkody, jeśli sami spowodujemy wypadek. Pieniędzy nie otrzymamy również wtedy, gdy auto zostanie nam skradzione lub uszkodzone w inny sposób. W takich sytuacjach przydaje się inne ubezpieczenie – autocasco. Jakie są jego warianty i kiedy warto je wykupić?

Czytaj dalej

Jak wybrać ubezpieczenie dla siebie?

Jednym z najważniejszych czynników, uwzględnianych przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego jest jego cena. Uzależniona jest ona od wielu czynników, w tym przede wszystkim: danych technicznych samochodu, historii jazdy właściciela pojazdu oraz jego doświadczenia za kółkiem. Wpływ na wysokość ubezpieczenia ma także wartość auta i bezszkodowa jazda kierowcy.

Czytaj dalej

Suma ubezpieczenia w autocasco

Wysokość sumy polisy Autocasco uzależniona jest od umowy zawartej z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj jest ona ustalana na podstawie gotowych wycen samochodów, przy sporządzaniu, których brane są takie parametry, jak marka, model i wiek samochodu.

Czytaj dalej
rodzina korzystająca z laptopa

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC – jak szybko znaleźć dobrą polisę?

Wyborowi polisy ubezpieczeniowej OC i AC warto poświęcić maksimum uwagi. Przy przeglądaniu ofert towarzystw ubezpieczeniowych oprócz ceny polisy należy kierować się również zakresem ochrony. Przy wyszukiwaniu najatrakcyjniejszych ofert ubezpieczenia OC i AC pomocne są kalkulatory online oraz porównywarki internetowe.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę