UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wypadek komunikacyjny – jak przebiega wypłata odszkodowania?

Jesteś poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym? W takim przypadku najczęściej należy ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Co musisz zrobić, żeby uzyskać świadczenie? Podpowiemy ci, co zrobić krok po kroku i o jakie odszkodowanie możesz się ubiegać.

wypadek

Wypadek komunikacyjny – co to za zdarzenie?

W 2019 roku do jednostek policji zgłoszono 30 288 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosło 2 909 uczestników, a obrażeń doznało 35 477 osób. Kiedy mówimy o wypadku komunikacyjnym? Otóż chodzi o zdarzenie w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym, w którym uczestniczył co najmniej jeden pojazd z napędem silnikowym lub bez niego. Efektem wypadku komunikacyjnego jest trwały lub tymczasowy uszczerbek na zdrowiu u poszkodowanego. Zatem mówimy o nim wtedy, gdy doszło do szkód osobowych. Poszkodowanym może być nie tylko kierowca samochodu czy jego pasażer, ale również jadący rowerem czy pieszy. Odszkodowanie możesz otrzymać nawet wówczas, gdy nie uda się ustalić, kto jest sprawcą zdarzenia czy wtedy, gdy sprawca nie posiada ubezpieczenia OC.

W przypadku komunikacyjnego OC obowiązują wysokie minimalne sumy gwarancyjne. Obecnie wynoszą one:

  • 5,21 mln euro dla szkód osobowych,
  • 1,05 mln euro dla szkód majątkowych.

Kwoty te dotyczą jednego zdarzenia, a nie jednego poszkodowanego. Jeśli dojdzie do szkody osobowej, to najczęściej poszkodowany poniesie jednocześnie również pewne straty majątkowe.

Wypadek komunikacyjny – co przysługuje poszkodowanemu?

W art. 444–447 Kodeksu cywilnego wymieniono, jakie świadczenia należą się poszkodowanemu, który w wyniku wypadku doznał uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia. Oto, o co możesz się ubiegać, o ile masz ku temu podstawy:

  • Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji – oczywiście musisz udokumentować, że rzeczywiście poniosłeś takie wydatki i były one uzasadnione.
  • Zwrot kosztów utraconych dochodów – jeśli na skutek wypadku przebywasz na zwolnieniu lekarskim i twoje wynagrodzenie obniżyło się z tego tytułu, to możesz się ubiegać o zwrot utraconych korzyści, które mógłbyś osiągnąć, gdyby zdarzenie nie miało miejsca.
  • Renta stała lub tymczasowa – należy się, gdy poszkodowany w wyniku wypadku utracił zdolność do wykonywania pracy.
  • Zadośćuczynienie za ból i cierpienie – o to świadczenie mogą się ubiegać zarówno poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, jak również ich bliscy. Istnieje jednak problem z ustaleniem, o jaką kwotę z tytułu zadośćuczynienia powinniśmy się ubiegać.  

Żeby otrzymać te świadczenia, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, a następnie oczekiwać na rozpatrzenie wniosku. Jeśli przygotujesz niezbędną dokumentację i roszczenie będzie uargumentowane, to decyzja powinna być pozytywna.

Zgłoszenie szkody po wypadku komunikacyjnym

Żeby otrzymać odszkodowanie z OC po wypadku komunikacyjnym, musisz najpierw zgłosić szkodę. Kiedy należy to zrobić? Obowiązujące są różne terminy:

  • 3 lata – licząc od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia (zgodnie z art. 819 § 1 Kodeksu cywilnego).
  • 20 lat – jeśli szkoda jest wynikiem przestępstwa.

W miarę możliwości zgłoś jednak zdarzenie do zakładu ubezpieczeń sprawcy najszybciej, jak będzie to możliwe. Nie zwlekaj, gdyż im więcej minie czasu, tym mniej będziesz pamiętać ze zdarzenia. Jeśli dojdzie do wypadku, to obowiązkowo należy wezwać funkcjonariuszy policji, którzy sporządzą notatkę. W zgłoszeniu szkody musisz dokładnie opisać, co się wydarzyło. Zakład ubezpieczeń zweryfikuje otrzymane od ciebie informacje. Złożenie wniosku o odszkodowanie, nie oznacza, że nie możesz ubiegać się o świadczenie w przyszłości, jeśli dopiero wówczas okaże się, że odniosłeś poważniejszą szkodę niż ci się wydawało. Niektóre problemy zdrowotne mogą stać się odczuwalne dopiero po czasie.

Szkodę możesz zgłosić:

  • przez internet – np. korzystając z formularza zgłoszenia,
  • w oddziale ubezpieczyciela,
  • u agenta,
  • telefonicznie.

Pamiętaj, że szkód osobowych nie zgłasza się do swojego ubezpieczyciela w ramach BLS, a jedynie do zakładu ubezpieczeń sprawcy.

Wypadek komunikacyjny – kiedy otrzymam odszkodowanie?

Po zgłoszeniu szkody zakład ubezpieczeń powinien rozpatrzyć sprawę w ciągu 30 dni i wypłacić ci odszkodowanie, jeśli ono przysługuje. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw, w których nie można ustalić odpowiedzialności ubezpieczyciela lub wysokości odszkodowania w przewidzianym terminie, wypłata należności następuje w ciągu 14 dni od momentu, kiedy te przeszkody ustąpiły. Jednak nie później niż po 90 dniach od daty zgłoszenia. Jeśli świadczenia nie otrzymasz w ciągu miesiąca, zakład ubezpieczeń powinien cię o tym pisemnie powiadomić, a także poinformować o przyczynie opóźnienia i przewidywanym terminie rozpatrzenia sprawy. Od wspomnianego terminu 90 dni również przysługuje wyjątek – czas ten może być przekroczony, jeśli ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela lub wysokości odszkodowania zależy od wyniku postępowania cywilnego lub karnego.

Wypadek komunikacyjny a ucieczka sprawcy

Nawet jeżeli sprawcy zdarzenia nie udało się wskazać, nie oznacza to, że nie otrzymasz odszkodowania. W takich przypadkach należność zostanie wypłacona ze środków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W 2019 roku instytucja ta wypłaciła 94 mln zł świadczeń z tytułu szkód spowodowanych przez nieubezpieczonych oraz niezidentyfikowanych sprawców. Jak powinieneś postąpić, jeśli nie wiesz, kto spowodował szkodę? W takich przypadkach:

  • Zgłoś szkodę do dowolnego zakładu ubezpieczeń – może to być towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz OC samochodu, ale nie musi.
  • Ubezpieczyciel przygotuje niezbędną dokumentację i przekaże ją do UFG.
  • Najczęściej fundusz wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od daty otrzymania zgłoszenia.
  • Jeśli zostanie ustalony sprawca, wówczas UFG wystąpi do niego z regresem i będzie on musiał zwrócić odszkodowanie wypłacone poszkodowanym.

W przypadku gdy nie zgadzasz się z wysokością przyznanego odszkodowania, przysługuje ci prawo do odwołania się, ale może ono być skuteczne wyłącznie wówczas, gdy odpowiednio uzasadnisz reklamację.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czym jest ubezpieczenie mini-AC i co obejmuje?

Polska Izba Ubezpieczeń[1] informuje, że w 2020 roku podpisano 7 458 006 umów ubezpieczenia autocasco, a 11 pojazdów na 100 miało szkodę zgłoszoną z AC. Średni koszt jednej takiej szkody to ponad 6,8 tys. zł. Część kierowców nie decyduje się na autocasco, zwłaszcza ci, którzy mają starsze samochody. Mogą jednak wziąć pod uwagę mini-AC. Co ono obejmuje?

Czytaj dalej
poduszka powietrzna

Poduszka powietrzna – jak działa w samochodzie?

Poduszki powietrzne już od wielu lat stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia samochodu. Ich celem jest zabezpieczenie głowy oraz klatki piersiowej kierowcy, jak i pasażerów pojazdu, gdy dojdzie do kolizji drogowej. Dzięki automatycznym czujnikom wykrywającym zderzenie, airbagi napełniają się powietrzem w czasie krótszym niż 1 sekunda. Sprawdź, jak zbudowana jest poduszka powietrzna oraz kiedy należy ją wymienić.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę