UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jego celem jest zabezpieczenie poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w zdarzeniu drogowym, np. w wypadku lub kolizji. Standardowa wersja tego ubezpieczenia zapewnia ochronę przez 12 miesięcy, ale dostępne jest również krótkoterminowe OC, z którego możesz skorzystać tylko w wybranych przypadkach.

kierowca zastanawia się czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli popularne ubezpieczenie (polisa OC), jest specyficznym ubezpieczeniem chroniącym przede wszystkim osoby, które mogą zostać poszkodowane wskutek wypadku spowodowanego przez pojazd osoby ubezpieczonej. Czym dokładnie jest ubezpieczenie OC?

Na czym polega ubezpieczenie OC?

Każdy posiadacz pojazdu ma – wynikający z ustawy - obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie to ważne jest przez 12 miesięcy. Zawarcie umowy ubezpieczenia OC gwarantuje poszkodowanemu otrzymanie rekompensaty dla poniesionych przez niego szkód w razie zdarzenia. Mówiąc dokładniej, w przypadku ewentualnej stłuczki, poszkodowany otrzymuje pieniądze na pokrycie szkód od ubezpieczyciela, którego polisę posiadał sprawca, lub gwarancję naprawy szkody. Jeśli sprawca nie posiadał ważnej polisy OC w momencie zdarzenia, odszkodowanie (osobom poszkodowanym) wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Następnie UFG zwróci się do sprawcy o zwrot pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania. Sumy gwarancyjne obowiązują dla jednego zdarzenia – nie dla jednego poszkodowanego. Oznacza to, że nawet jeśli poszkodowanych będzie 10, to i tak górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń wynosi 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Jeśli koszty będą wyższe, sprawca będzie zobowiązany do pokrycia różnicy z własnych środków. Aby uzyskać pieniądze na naprawę swojego pojazdu, sprawca może skorzystać z ubezpieczenia AC.

Standardowa umowa OC obejmuje 12 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej, a po tym czasie automatycznie się przedłuża. Jeśli nie chcesz współpracować dalej z tym samym towarzystwem ubezpieczeniowym (TU), to wówczas musisz pisemnie wypowiedzieć umowę, najpóźniej na dzień przed jej zakończeniem. Dokument ten możesz złożyć w placówce ubezpieczyciela, u agenta, wysłać go pocztą tradycyjną lub elektroniczną.

Ubezpieczeniu podlega pojazd, a nie posiadacz. Ubezpieczenie OC obejmuje nie tylko szkody odniesione w wypadku lub kolizji. Ochrona ubezpieczeniowa dotyczy również zdarzeń, do których doszło podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, w czasie załadunku i rozładunku, garażowania, zatrzymania i postoju. Co to oznacza? Jeśli zaparkujesz pojazd i otwierając go, uderzysz drzwiami o samochód stojący obok, to takie zdarzenie będzie objęte ubezpieczeniem OC i poszkodowany otrzyma odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela.

Jakie szkody pokrywa OC?

Zakres ubezpieczenia OC jest szeroki. Zakład ubezpieczeń może pokryć koszt lekarstw, rehabilitacji i leczenia poszkodowanego, a także wypłacić odszkodowanie za utracone dochody, zlikwidować szkody w pojeździe, zapewnić auto zastępcze i nie tylko. Jeśli w wyniku zdarzenia uszkodzony został smartfon czy inny sprzęt, to w takim przypadku poszkodowanemu również należy się odszkodowanie. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego. Dzięki polisie sprawca uniknie odpowiedzialności finansowej za spowodowaną szkodę, a poszkodowany nie będzie musiał dochodzić od niego odszkodowania, np. na drodze sądowej – otrzyma je od zakładu ubezpieczeń, z którym sprawca zawarł umowę. Spowodowanie szkody wpływa jednak negatywnie na historię ubezpieczenia i w kolejnym roku sprawca zdarzenia prawdopodobnie zapłaci wyższą cenę za OC. Osoba odpowiedzialna za wypadek lub kolizję będzie musiała z własnych środków pokryć koszty naprawy pojazdu, lub zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia autocasco, o ile je posiada.

Zakup samochodu a ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenia OC pojazdu należy dokonać najpóźniej w dniu jego rejestracji.

Kary za brak OC

są bardzo dotkliwe. Oprócz możliwości otrzymania lub mandatu podczas kontroli drogowej UFG sprawdza kierowców zarejestrowanych w bazie i w sytuacji odnotowania braku ważnego ubezpieczenia – nakłada karę. W przypadku niektórych kierowców może okazać się ona wyższa niż kwota składki, a nawet przewyższać wartość pojazdu. Każdy kierowca, który spowoduje zdarzenie drogowe, nie posiadając przy tym ważnej polisy OC, musi sam pokryć koszty naprawy samochodu poszkodowanego. Są sytuacje, w których ubezpieczyciel może zwrócić się do sprawcy wypadku o regres odszkodowania, czyli jego zwrot. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy zakład ubezpieczeń udowodni sprawcy umyślne spowodowanie zdarzenia, bądź prowadzenie auta pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Prowadzenie pojazdu bez posiadanych uprawnień, ucieczka z miejsca zdarzenia, czy wejście w posiadanie pojazdu wskutek przestępstwa, stanowi podstawę do zwrotu zakładowi ubezpieczeń wypłaconego odszkodowania.

Gdzie sprawdzić ważność ubezpieczenia OC pojazdu?

Termin, do którego możesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej, znajduje się na potwierdzeniu zawarcia polisy, które od nas otrzymałeś. Co, jednak jeśli chcesz sprawdzić ważność ubezpieczenia innego samochodu? Taka wiedza jest niezbędna, jeśli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym. Powinieneś zweryfikować, czy sprawca ma aktualne ubezpieczenie OC. Możesz poprosić o okazanie potwierdzenia zawarcia polisy, ale obecnie nie ma obowiązku posiadania tego dokumentu przy sobie. Ważność ubezpieczenia OC możesz łatwo sprawdzić przez internet. Do dyspozycji masz 2 narzędzia:

  • Ufg.pl – na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wybierz „Jestem poszkodowany”, a następnie „Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku”. Podaj numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, wskaż datę zdarzenia i kraj, w którym do niego doszło.
  • Historiapojazdu.gov.pl – aby zweryfikować OC sprawcy, musisz znać numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu. Ta usługa może Ci się również przydać w przypadku zakupu auta, gdyż pozwoli Ci ona uzyskać wiele innych ważnych informacji związanych z historią użytkowania samochodu.

Warto również zainstalować w telefonie aplikację „Na wypadek”. Możesz się z niej dowiedzieć, jak krok po kroku postępować, jeśli jesteś uczestnikiem wypadku lub kolizji. Dowiesz się z niej także, czy pozostali posiadacze pojazdów, którzy uczestniczyli w zdarzeniu, mają ważne OC.

Koszty, jakie może ponieść kierowca, który nie opłaci składki OC, mogą być niezwykle dotkliwe. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu, aby uniknąć nieprzyjemności i wysokich kosztów. Jeśli dotąd nie znalazłeś ubezpieczyciela, który sprosta twoim wymaganiom, sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych UNIQA.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

OC nauczyciela – dlaczego jest tak ważne?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – czyli OC – jest ubezpieczeniem majątkowym zapewniającym ochronę w sytuacji, gdy ubezpieczony jest zobligowany do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej. Odszkodowanie jest wypłacane z polisy sprawcy. W Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w wielu przypadkach obligatoryjne. Muszą je posiadać m.in. właściciele pojazdów mechanicznych, notariusze, rzecznicy patentowi, agenci ubezpieczeniowi. Obowiązek ten nie dotyczy nauczycieli,…

Czytaj dalej

Czy zdjęcie z fotoradaru ma wpływ na ubezpieczenie OC?

W 2020 roku zmniejszyła się liczba mandatów wystawionych w wyniku pracy fotoradarów ustawionych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). W czasie wakacji 2021 roku takie urządzenia w systemie CANARD[1] zarejestrowały prawie 260 tys. przypadków niestosowania się do ograniczeń prędkości na polskich drogach. Najwięcej wygenerował fotoradar w Warszawie, który wykonuje pomiary przy ul. Spacerowej. Jeśli właściciel pojazdu otrzyma pocztą mandat, ma obowiązek go zapłacić. Czy jednak poza…

Czytaj dalej
podpisanie dokumentów

Odpowiedzialność cywilna – czym jest, jakie są jej rodzaje?

Każde nasze zachowanie niesie za sobą pewne konsekwencje. W niektórych przypadkach może okazać się, że wyrządziliśmy szkodę osobie trzeciej. Za takie zdarzenia ponosimy odpowiedzialność cywilną. Jakie są rodzaje odpowiedzialności cywilnej? I co to właściwie oznacza? Jakie są rodzaje odpowiedzialności cywilnej? I co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej

Numer VIN – czym jest, jak go sprawdzić?

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, czyli numer VIN. Na podstawie numeru VIN można określić producenta, rodzaj nadwozia, model, silnik, typ skrzyni biegów, a także numer produkcyjny danego samochodu. Jak rozszyfrować numer VIN? To proste – wystarczy znać przeznaczenie poszczególnych znaków.

Czytaj dalej
Mężczyzna spisujący dokument zdarzenia drogowego

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy

Wypłatę odszkodowania z OC sprawcy wypadku drogowego można uzyskać już po miesiącu. W tym celu należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne dane do wniosku o likwidację szkody oraz skontaktować się z rzeczoznawcą. W przypadku kolizji odszkodowanie można uzyskać poprzez bezpośrednią likwidację szkody.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę