UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czy podatek od zakupu auta i ubezpieczenie jest obligatoryjne?

Przy zakupie auta od osoby fizycznej musisz pamiętać o konieczności opłacenia podatku od zakupu samochodu. Jeśli były właściciel nie miał ważnej polisy OC, od razu musisz kupić ubezpieczenie samochodu.

Na parkingu stoją różne modele aut i wszystkie wymagają opłacenia podatku od zakupu samochodu

Przy zakupie auta masz do dopełnienia wiele formalności. Swoje kroki z pewnością powinieneś skierować do urzędu i zarejestrować pojazd. Czy będziesz musiał przy tym na własną rękę wykupić ubezpieczenie OC oraz zapłacić do urzędu skarbowego podatek?

Obowiązek ubezpieczenia każdego auta

W Polsce, podobnie jak na terenie całej Unii Europejskiej, ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe, niezależnie od tego, czy dopiero kupiłeś samochód, a może stoi on nieużywany w garażu. Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych każde auto podlegające rejestracji musi być ubezpieczone.

Ustawa nakłada na Ciebie jako właściciela pojazdu obowiązek posiadania przez cały okres użytkowania auta polisy OC. Chroni ona przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód majątkowych i osobowych, jakie możesz spowodować w ruchu drogowym.

Kary za brak ubezpieczenia OC i przerwę w jego ciągłości

Powinieneś również pamiętać o zachowaniu ciągłości ubezpieczenia pojazdu, a za przerwę trwającą nawet jeden dzień Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Ciebie określone kary finansowe, które w 2022 roku wynoszą:

  • w przypadku samochodu osobowego – kara w wysokości 1204 zł za przerwę trwającą do 3 dni, 3010 zł za przerwę w granicach od 4 do 14 dni, a 6200 zł za przerwę powyżej 14 dni;
  • w przypadku samochodu ciężarowego – kara w wysokości 1806 zł za przerwę trwającą do 3 dni, 4515 zł za przerwę w granicach od 4 do 14 dni, a 9030 zł za przerwę powyżej 14 dni;
  • w przypadku pozostałych pojazdów mechanicznych – kara w wysokości 201 zł za przerwę trwającą do 3 dni, 502 zł za przerwę w granicach od 4 do 14 dni, a 1003 zł za przerwę powyżej 14 dni.

Dlatego nie dopuść do przerwy w OC!

OC a zakup samochodu

Kiedy kupujesz samochód, może on być ubezpieczony i mieć ważną polisę OC komunikacyjną, ale nie musi. W pierwszym przypadku możesz korzystać z ubezpieczenia wykupionego przez wcześniejszego właściciela. Powinien on przekazać Ci stosowne dokumenty. Uważaj jedynie na to, żeby zapłacić kolejną należną towarzystwu ubezpieczeniowemu składkę – może się okazać, że sprzedający zapłacił OC np. tylko za 3 miesiące, a za pozostały okres Ty musisz zapewnić wpływ na konto ubezpieczyciela odpowiedniej składki.

Jeśli ubezpieczenie OC kupionego pojazdu kończy się wraz z datą zakupu lub auto nie miało wcześniej OC, zanim je zarejestrujesz, musisz podpisać umowę z ubezpieczycielem i objąć ochroną pojazd. Inaczej to Ty będziesz od razu ponosił koszty przerwy w ubezpieczeniu – liczonej dla Ciebie jednak od chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży auta.

Prócz ubezpieczenia OC musisz jeszcze pamiętać o konieczności odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku PCC w odpowiedniej wysokości.

Jaki podatek do zakupu auta trzeba zapłacić?

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie samochodu obowiązuje Cię i musisz go uiścić do urzędu skarbowego w sytuacji, w której kupiłeś używane auto.

Nakładany na Ciebie jako nabywcę używanego pojazdu podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie nazywany podatkiem PCC, to rodzaj daniny, która jest pobierana między innymi od umowy sprzedaży, gdzie stronami są osoby fizyczne. Podatek ten wynika z przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Określono w niej, że opodatkowaniu PCC podlegają samochody, które:

  • w chwili zakupu znajdowały się na terenie Polski,
  • w chwili nabycia znajdowały się za granicą, ale kupujący mieszka w Polsce lub na terenie Polski została sporządzona umowa kupna-sprzedaży.

Powinieneś dopełnić obowiązku fiskalnego zawsze wtedy, gdy kupujesz auto od podmiotu, który nie jest podatnikiem VAT, czyli w rzeczywistości od osoby prywatnej.

Nie zawsze podatek od zakupu auta jest wymagany. Nie nalicza się go przy zakupie samochodu nowego ani tego, którego wartość wynosi nie więcej niż 1000 zł.

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Obowiązkowy podatek PCC od zakupu samochodu jest obliczany od wartości przedmiotu transakcji, a jego stawka wynosi 2 proc. Jeśli kupiłeś auto za 20 000 zł, to powinieneś zapłacić 400 zł podatku do urzędu skarbowego. Pamiętaj, że musisz uiścić go w ciągu 14 dni od chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży auta.

Zrobisz to, wypełniając deklarację PCC-3 i na jej podstawie uiszczając odpowiednią kwotę podatku na konto urzędu skarbowego. Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, do deklaracji PCC-3 musisz dodać załączniki – wypełnione przez każdego ze współwłaścicieli formularze PCC-3/A.

Bez trudu zarejestrujesz auto w wydziale komunikacji, jeśli będziesz mieć ubezpieczenie samochodu oraz potwierdzenie dokonania opłaty tytułem podatku od czynności cywilnoprawnych. Zanim wybierzesz się do urzędu, sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek od sprzedaży samochodu 2023. Czy trzeba złożyć PIT 2022 w takim przypadku? Czy płaci się też podatek od kupna samochodu?

Sprzedaż samochodu osobowego wymagać będzie od Ciebie, jako właściciela, dokonania kilku formalności. Zbycie pojazdu trzeba zgłosić do urzędu i do towarzystwa, w którym miałeś wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ponadto, w niektórych przypadkach konieczne jest uiszczenie podatku dochodowego. Sprawdź, ile on wynosi i kto go płaci oraz jak aktualnie odbywa się sprzedaż samochodu wycofanego z działalności.

Czytaj dalej
dowód rejestracyjny

Rejestracja samochodu 2023 – jak zarejestrować auto krok po kroku? Ile kosztuje rejestracja pojazdu?

Rejestracja samochodu jest niezbędna, aby pojazd został dopuszczony do jazdy. Rejestracji pojazdu dokonuje się w wydziale komunikacji właściwego urzędu. W niektórych z nich możliwe jest zarejestrowanie pojazdu także przez internet. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak krok po kroku zarejestrować auto i ile wynosi cena rejestracji samochodu. Gdzie złożyć wniosek?

Czytaj dalej

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę