Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Na pewno każdy słyszał o ubezpieczeniu AC, ale czym ono w zasadzie jest i po co?

Autocasco, bo tak brzmi pełna nazwa, to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które swoim zakresem obejmuje szkody wyrządzone Twojemu pojazdowi. To może być wszystko; uszkodzenie przez powalone drzewo, wybite szyby, kradzież, uszkodzone lusterka czy porysowana karoseria. Suma ubezpieczenia z tytułu takiej ochrony pokrywa naprawę samochodu lub wymianę jego części. Niektórzy wolą oszczędzić kilkadziesiąt złotych składki i nie zawierać AC, ale  w razie wypadku, te niewydane na polisę pieniądze, nie pozwolą im pokryć szkód powstałych w zdarzeniu losowym.

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie AC, na co zwracać uwagę?

Każdy ubezpieczyciel może zaproponować Ci coś innego. Przede wszystkim należy więc określić:
Zakres ubezpieczenia. Zastanów się,  jakie zdarzenia ma objąć ochroną Twoja polisa.  Czy będzie to tylko zderzenie z innym pojazdem oraz jego konsekwencje czy może również zderzenie ze zwierzęciem, osobą, przedmiotem. Czy w zakres wejdą uszkodzenia wynikające z działalności osób trzecich, takie jak włamanie, kradzież lub dewastacja? Czy chcesz, aby ubezpieczenie pokryło zniszczenia związane z powodzią, pożarem, gradobiciem? 
Suma ubezpieczenia. Wysokość sumy ubezpieczenia najczęściej jest określana na podstawie tabeli przygotowanej przez ubezpieczyciela. Zawiera ona wartości pojazdów z uwzględnieniem marki czy wieku samochodu. 
Zweryfikuj jednak proponowaną sumę z rzeczywistą wartością swojego pojazdu. Tabele mogą nie brać pod uwagę takich szczegółów jak wersja samochodu. Może się okazać, że Twoje auto jest warte więcej niż to, co wynika z tabel.
Upewnij się też czy wartość pojazdu jest gwarantowana przez cały okres obowiązywania polisy czy maleje z każdym miesiącem. W przypadku nowych samochodów możesz rozważyć wykupienie opcji stałej sumy ubezpieczenia. Jest ona istotna zwłaszcza dla nowych samochodów, bo one szybko tracą na wartości. 
Udział własny czyli jaką część odszkodowania dostaniesz. Sprawdź, czy ubezpieczyciel wypłaci Ci całość odszkodowania czy potrąci jego wysokość o udział własny. 
Zakres terytorialny. Od zakresu terytorialnego zależy, czy ochrona Twojego samochodu obejmie zdarzenia tylko na terenie Polski, czy może w całej Europie. Częstym wyłączeniem w tym zakresie są Ukraina, Białoruś oraz Rosja. Warto dowiedzieć się, czy w razie konieczności Twój ubezpieczyciel pozwoli Ci rozszerzyć polisę o te kraje. 

Sposób likwidacji szkody

W ubezpieczeniu AC istnieją dwa warianty likwidacji szkód. Wariant kosztorysowy i warsztatowy. Wybór wariantu kosztorysowego oznacza likwidację szkód na podstawie sporządzonej przez Ubezpieczyciela wyceny, natomiast wybór wariantu warsztatowego oznacza wypłatę ubezpieczenia na podstawie przedstawionych rachunków lub faktur dokumentujących naprawę pojazdu. 

Wybierając polisę autocasco sprawdź, który z tych wariantów oferuje Twój ubezpieczyciel. Może się okazać, że oba i wtedy decyzja w sprawie sposobu likwidacji szkody należy do Ciebie.  Jednak w takich przypadkach czasem najrozsądniejszym wyborem jest brak wyboru, bo to oznacza możliwość likwidacji szkody w każdym z wariantów.
Gwarancja Sumy Ubezpieczeniowej umożliwia naliczanie odszkodowania od takiej samej, ustalonej  sumy ubezpieczenia przez cały rok trwania umowy. Jeśli ta opcja wydaje Ci się atrakcyjna, to najpierw upewnij się, jakie zapisy stosuje wybrany przez Ciebie ubezpieczyciel. Niektóre towarzystwa przyjmują GSU tylko dla fabrycznie nowych pojazdów. 

Ochrona dla motocykli. Nie jest łatwo o dobrą ochronę autocasco na jednoślad. Wybierają polisę upewnij się, że obejmie ona ochroną kradzież ale także zdarzenia losowe, takie jak zniszczenia wywołane silnym wiatrem czy intensywnymi opadami gradu.   
Elastyczny zakres ubezpieczenia. Najlepsza ochrona to taka, którą możesz dostosować do własnych potrzeb i preferencji. Na szczęście na rynku możesz znaleźć oferty ubezpieczenia AC, które pozwolą Ci skomponować idealny zakres ubezpieczenia dla Twojego pojazdu. 
Czy AC to tylko ochrona pojazdu? Oprócz ochrony samochodu lub motocykla ubezpieczyciele często oferują szerszy zakres ubezpieczenia. Dzięki niemu możesz być spokojny nie tylko o pojazd ale także o jego wyposażenie. W polisie możesz mieć możliwość zawarcia na przykład: 

  • Ubezpieczenia fotelika dziecięcego od zniszczenia związanego ze szkodą w pojeździe lub od utraty w wyniku kradzieży pojazdu.
  • Ubezpieczenia zamków oraz kluczyków uszkodzonych w wyniku usiłowania kradzieży pojazdu lub włamania do pojazdu.
  • Ubezpieczenia zamków i kluczyków w razie konieczności ich wymiany w przypadku utraty kluczyków.
  • Ubezpieczenia opon oraz felg od ryzyka ich uszkodzenia.

Pamiętaj, aby zapoznać się również z wyłączeniami zapisanymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. To pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak nie ponoszenie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela za pewnego rodzaju szkody. Mogą to być uszkodzenia związane z przewożeniem w samochodzie zwierząt, eksploatacją pojazdu czy chociażby wyrządzone umyślnie przez Twoje dziecko czy osobę bliską. 

Wysokość składki

Składka za ubezpieczenie AC jest zależna od rodzaju ubezpieczonego pojazdu a także zakresu polisy. Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują jednak zniżki składek uzależnione od bezszkodowości ubezpieczonego. Innym sposobem na obniżenie ceny za polisę jest często zawarcie pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. Dokupując razem z AC np. OC komunikacyjne, NNW komunikacyjne i rozszerzony assistance otrzymasz zniżkę na składkę AC, a do tego zapewnisz sobie kompleksową ochronę swojego pojazdu oraz pomoc w trudnych sytuacjach.

Zalety AC 

Ubezpieczenie autocasco pozwala Ci zabezpieczyć Twój pojazd, wraz z jego wyposażeniem, na terenie całej Europy. Nie musisz się martwić o koszty związane ze szkodą wynikającą z próby włamania czy związaną ze zdarzeniem losowym. Ponowne lakierowanie, wstawienie szyb, wymiana opon czy wymiana zamków to wydatki warte od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, nie mówiąc już o szkodzie całkowicie niszczącej Twój pojazd. 
Dzięki ubezpieczeniu AC zyskujesz komfort otrzymania zwrotu kosztów związanych z naprawą czy wartością pojazdu. Pakiety proponowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe zapewnią Ci pełniejszą ochronę, nie tylko samochodu ale także Twojego portfela. A dzięki NNW i assistance otrzymasz dodatkowo pomoc w trudnych sytuacjach, jakie mogą się przydarzyć na drodze. 

Dobre ubezpieczenie to takie, na którego zakres masz sam wpływ. Dzięki temu zapewniasz sobie optymalną ochronę  dla siebie, swojego budżetu i swojego pojazdu.

 

Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem

Wybierz artykuł


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

  • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
  • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x