Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy w podróży po Europie? Niekoniecznie. EKUZ nie gwarantuje bowiem w pełni bezpłatnej podstawowej opieki w publicznych placówkach zdrowotnych, nie wspominając już o bardziej specjalistycznych świadczeniach czy transporcie medycznym do Polski. Dlatego, wyruszając w podróż po Europie, warto mieć także ubezpieczenie turystyczne.

Co to jest EKUZ?EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, obowiązuje w krajach należących do Unii Europejskiej oraz EFTA – Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (do którego należą Norwegia, Lichtenstein, Islandia oraz Szwajcaria). Dzięki niej poza Polską osoby ubezpieczone w NFZ (lub kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 18. roku życia, które ubezpieczone nie są) mogą korzystać z publicznej służby zdrowia na zasadach takich, jak obywatel danego państwa.
Warto jednak wiedzieć, że nie w każdym kraju pomoc medyczna udzielana w ramach EKUZ jest całkowicie bezpłatna.Wyrobienie karty EKUZ nie jest skomplikowanym procesem, w tym celu należy się udać do Oddziału Wojewódzkiego lub odpowiedniej delegatury NFZ i złożyć wypełniony wniosek. Można też skorzystać z systemu ePUAP albo wysłać  skan  wniosku pocztą lub mailem. Uczniowie oraz studenci powinni pamiętać o dołączeniu do niego kopii legitymacji. Okres ważności karty to 6 miesięcy od daty wydania, z paroma wyjątkami.

Europejskie Ubezpieczenie Zdrowotne a polisa turystyczna

Kartę EKUZ niewątpliwie warto wyrobić i zabrać ze sobą na wyjazd do krajów europejskich. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewni Ci finansowanie leczenia, które jest niezbędne w czasie Twojego pobytu. Lecz jest kilka okoliczności, w których karta nie działa.

  • W wielu kurortach turystycznych są tylko prywatne gabinety lekarskie, które nie honorują europejskiej karty zdrowia EKUZ. 
  • Rzeczowe świadczenia zdrowotne, które są związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów, np. narty lub snowboard, mogą być obciążone wyższymi opłatami, niż rzeczowe świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane.

  • Są kraje, gdzie EKUZ nie pokrywana w 100% wszystkich wydatków medycznych.  Wynika to z faktu, że w większości państw członkowskich UE/EFTA obywatele partycypują w kosztach udzielenia świadczenia zdrowotnego. Na takich samych warunkach pomoc medyczna świadczona jest dla Polaków, którzy muszą skorzystać ze służby zdrowia danego państwa.  
  • Więcej informacji w artykule W tych krajach EKUZ nie wystarczy

  • W wielu krajach akcja ratownicza (np. w górach czy na morzu) nie jest objęta refundacją i będziesz zmuszony sfinansować ją później z własnej kieszeni. Samo zaangażowanie helikoptera to koszt 3 – 4 tys. euro. W Hiszpanii nawet za wezwanie karetki zapłacisz prawie 500 euro. 

Przytoczone powyżej sytuacje pokazują, że karta EKUZ nie zapewni Ci pełnej refundacji kosztów. Dlatego też, polski NFZ jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rekomendują dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd.

Czym różni się zakres usług refundowanych z EKUZ i polisy turystycznej


 

Polisa turystyczna

EKUZ

Gdzie obowiązuje?

Dowolny kraj/region na świecie
(z wyjątkiem miejsc, gdzie toczy się wojna)

Kraje UE i EFTA

Kto może skorzystać?

Obywatele RP, osoby na stałe zamieszkałe w Polsce

Osoby ubezpieczone w NFZ oraz nieubezpieczone w NFZ kobiety w ciąży i osoby poniżej 18. roku życia, które posiadają obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP

Transport medyczny do Polski

Tak, jest finansowany do kwoty zawartej w warunkach umowy

Nie

Akcja ratunkowa

Tak, sfinansowana do kwoty zawartej w warunkach umowy

W zależności od kraju i przyczyn wypadku

Koszty leczenia

Tak, koszty leczenia pokryte do sumy ubezpieczenia określonej na polisie

Tak, ale na zasadach obowiązujących w danym kraju (czasem konieczność opłacenia samemu części kosztów  leczenia)

Pokrycie kosztów leczenia w prywatnej placówce

Tak

Nie

Pokrycie kosztów transportu zwłok do Polski

Tak

Nie

Leczenie zaostrzenia choroby przewlekłej

W ubezpieczeniu turystycznym w UNIQA ujęte są koszty leczenia zaostrzenia choroby przewlekłej, ale w wielu towarzystwach ubezpieczeń należy dokupić dodatkowo ryzyko zaostrzenia lub powikłań chorób przewlekłych

Tak

Dodatkowa ochrona

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, pomoc Assistance, NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków)

Brak


Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć o zakresie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w krajach w krajach europejskich, przeczytaj nasz artykuł na blogu: W jakich krajach musisz być wyjątkowo ostrożny z kartą EKUZ?

Źródło:

1 https://www.ekuz.nfz.gov.pl/ i http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/informacje_dla_podrozujacych/ubezpieczenie/

Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, OC, ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu
Dowiedz się więcej
Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowe ubezpieczenie Twojego auta
  • OC, AC, Assistance, NNW, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę