Twoje mienie zostało uszkodzone w wyniku deszczów nawalnych lub powodzi? Sprawdź, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zgłosić szkodę. 

Szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych - kto powinien je wykupić? Jak wybrać ubezpieczenie na wakacje w tropikach?

Wakacje sprzyjają wyjazdom wypoczynkowym. Pomimo wszechobecnej drożyzny i wysokiej inflacji Polacy nie rezygnują z urlopu za granicą. Raport Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl z 2023 roku pokazał, że w okresie zimowym Polacy chętnie wyjeżdżali do Egiptu, Hiszpanii, na Cypr, ale wybierali też kierunki egzotyczne, jak Emiraty Arabskie, Tajlandia czy Dominikana. Kiedy wybierasz się w tropiki, myślisz najczęściej o rajskich widokach, wysokiej temperaturze, lazurowej wodzie morskiej czy atrakcjach i zabytkach, rzadziej o ryzyku związanym z takim wyjazdem. Może wynikać ono z zachorowania na jedną z chorób tropikalnych. Jak się zabezpieczyć przed ich skutkami?

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych

Ryzyko choroby tropikalnej na wakacjach

Przy planowaniu zagranicznych wakacji, zwłaszcza tych dalszych, do egzotycznych krajów, turysta powinien pomyśleć o profilaktyce chorób zakaźnych. Choroby tropikalne stanowią ryzyko dla wszystkich osób wyjeżdżających za granicę. Mianem tym określa się grupę schorzeń, które występują tylko na terenach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Mogą się one szerzyć także w krajach znajdujących się w innych strefach klimatycznych.

Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę tropikalną. Na swoich stronach internetowych Ministerstwo Zdrowia zaleca, by podczas urlopu w tropikach:

  • często myć ręce,
  • pić wodę z pewnego źródła, najlepiej butelkowaną,
  • nie jeść surowych lub półsurowych produktów zwierzęcych, w tym mięsa, mleka czy owoców morza.

Należy mieć świadomość, że w takich krajach jak Kenia, Kuba, Dominikana, Malediwy czy Tunezja, jak i w wielu innych, występują choroby tropikalne. Jest to uwarunkowane przez wiele czynników, takich jak specyficzny klimat cechujący się wysokimi temperaturami i wysoką wilgotnością powietrza. Schorzenia te rozwijają się także w wyniku niedostatecznych warunków higienicznych i socjoekonomicznych. Przyczynami chorób tropikalnych są patogeny, które mogą mieć podłoże wirusowe, bakteryjne czy pasożytnicze. Komary, pchły, kleszcze, a nawet muchy mogą przenosić choroby zakaźne.

Do najczęściej występujących chorób tropikalnych zaliczyć należy:

  • malarię,
  • dengę,
  • żółtą gorączkę,
  • dur brzuszny.

Po zakażeniu mogą wystąpić typowe objawy chorób tropikalnych, jak nudności i wymioty, bóle brzucha, wysoka gorączka czy zmiany skórne.

Szczepienia ochronne przed wyjazdem w tropiki - które są obowiązkowe?

Przy planowaniu wyjazdów poza granice kraju trzeba nie tylko zarezerwować loty czy miejsca noclegowe oraz zaopatrzyć się w plan wycieczki i przewodnik turystyczny, ale może w pierwszej kolejności warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Resort zdrowia zaleca przed podróżą w tropiki odwiedzić przychodnię medycyny podróży lub skontaktować się z lekarzem specjalizującym się w chorobach zakaźnych, medycynie tropikalnej czy medycynie podróży. Na około 6-8 tygodni przed rozpoczęciem podróży w tropiki taka wizyta pozwoli na zaordynowanie turyście odpowiednich szczepień ochronnych. Najczęściej zaleca się szczepienia przeciwko:

  • żółtej gorączce,
  • durowi brzusznemu,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A,
  • chorobie meningokokowej,
  • kleszczowemu zapaleniu mózgu,
  • japońskiego zapaleniu mózgu,
  • wściekliźnie.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że przy wyjeździe do Afryki czy Ameryki Południowej wymagane może być szczepienie przeciwko żółtej gorączce. Jest ono obowiązkowe, a punkty szczepień, w których można je wykonać, znajdują się na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pacjent otrzymuje potwierdzenie szczepienia w Międzynarodowej Książeczce Szczepień.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny? Odpowiednie ubezpieczenie na wakacje

Choroba może zdarzyć się zawsze, pomimo podjętych działań profilaktycznych. Szczepienia pozwalają na zmniejszenie skali objawów chorobowych, ale nie chronią w 100 proc. przed zachorowaniem. Dlatego przed wyjazdem warto zaopatrzyć się również w odpowiednie ubezpieczenie podróży. Jeśli leci się na wakacje za granicą na zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży, w cenie imprezy turystycznej jest już podstawowe ubezpieczenie. Może jednak nie pokryć kosztów leczenia, jeśli turysta zapadnie na chorobę tropikalną.

Dlatego najlepiej zastanowić się nad wyborem indywidualnego, prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Polisa obejmuje najczęściej ryzyko kosztów leczenia i przypadek zachorowania podczas pobytu za granicą. Musi ono zapewniać pomoc w nieoczekiwanych zdarzeniach.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdują się informacje o tym, jaki jest zakres terytorialny obowiązywania polisy i jakie świadczenia przysługują ubezpieczonemu. Jedna polisa może chronić przed wieloma ryzykami, łącznie z opóźnieniem bagażu, opóźnieniem lotu, ubezpieczeniem bagażu podróżnego czy ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z wyjazdu lub ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków NNW i OC w życiu prywatnym. Jak jest z chorobami tropikalnymi? One również powinny być objęte ubezpieczeniem.

Czy jest wymagane ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych? Obowiązki przy podróżach w tropiki

Okazuje się, że w niektórych krajach egzotycznych od turystów wjeżdżających do nich wymagane jest okazanie ważnego ubezpieczenia na podróż. Dotyczy to np. wybranych krajów azjatyckich, jak:

  • Indie,
  • Nepal,
  • Iran,
  • Afganistan,
  • Timor Wschodni.

To, jakie dokumenty są właściwie wymagane, by przekroczyć granicę danego kraju, można sprawdzić na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Niemniej z pewnością po prostu warto mieć ubezpieczenie turystyczne na wypadek chorób tropikalnych, które zapewni pokrycie kosztów leczenia w danym miejscu na świecie, a nawet transport medyczny pozwalający na bezpieczny powrót do kraju, jeśli zajdzie konieczność takiego podróżowania. Na uwagę zasługuje także fakt, że o ile prywatna polisa na wyjazd do krajów tropikalnych zapewnia m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia, o tyle już popularna karta EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje żadnych świadczeń w tropikalnych krajach.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny? Czy każde biuro podróży składa deklarację co do wysokości składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego?

Fala upadłości biur podróży działających na polskim rynku spowodowała, że pojawiła się potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa Polaków korzystających z usług turystycznych czy wyjeżdżających za granicę z touroperatorami. Tak powstał Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Jak działa i w jakich sytuacjach należy się do niego zwrócić?

Czytaj dalej

Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Jaką ochronę powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne?

Urlop to czas, w którym powinniśmy skupić się przede wszystkim na wypoczynku. Na dłuższy wyjazd możemy pozwolić sobie zwykle raz w roku, szczęśliwcy kilka razy jeżdżą na krótkie, weekendowe wypady za granicę. Taka wycieczka wymaga odpowiedniej organizacji. Nic dziwnego, że będąc już na miejscu, myślimy tylko o tym, by dobrze się bawić i solidnie wypocząć. Ale żeby tak się stało, trzeba się najpierw dobrze przygotować. Oprócz biletów na samolot, pakowania i spraw urzędowych, warto również…

Czytaj dalej

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne i ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania

Z chorobami przewlekłymi boryka się już nawet ponad 1/3 Polaków, a odsetek osób z takimi problemami zdrowotnymi stale rośnie. Jakich dolegliwości najbardziej się obawiamy? Co to są choroby przewlekłe? Czy możesz ubezpieczyć się przed ryzykiem zmagania się z nimi lub przed ich skutkami, na przykład w ramach ubezpieczenia na życie czy innego na wypadek poważnego zachorowania? Sprawdź, jakie są możliwości.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę