UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Czy można uzyskać zadośćuczynienie lub odszkodowanie za pogryzienie przez psa?

Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki. Ważne, byśmy rozsądnie podchodzili do opieki nad psem i jego wychowywania, by nie tylko był naszym najlepszym przyjacielem, ale również nauczył się sprawnego i bezkonfliktowego funkcjonowania w społeczeństwie. Im szybciej rozpoczniemy takie szkolenie, tym lepiej. Niestety, zdarza się, że pies - nasz lub naszych sąsiadów - pod wpływem emocji zrobi coś, czego nie powinien i ugryzie lub pogryzie osobę trzecią. Co robić w takiej sytuacji? Jakie obowiązki spoczywają na właścicielu? Jakie prawa ma poszkodowany?

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA POGRYZIENIE PRZEZ PSA - KODEKS CYWILNY

Posiadanie psa wiąże się z koniecznością opieki nad nim, karmienia, dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Właściciel ma obowiązek zajmowania się zwierzakiem i ponosi odpowiedzialność za jego zachowanie – także to, które stanowi zagrożenie dla innych. Tak też dzieje się w przypadku ewentualnego pogryzienia przez psa, którego konsekwencje reguluje polskiego prawo. Art. 431 kc. mówi, że „kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy zabłąkało się lub uciekło (…)”. Zapis ten mówi jasno: pies to nie tylko przyjaciel rodziny, to również wyzwanie wychowawcze i ogromna odpowiedzialność.

Odpowiedzialność za doznanie przez poszkodowanego szkody związane z pogryzieniem przez psa ponosi nie tylko ten, kto zwierzę hoduje, ale i ten, kto się nim posługuje. Właściciel zwierzęcia będzie więc ponosić winę za doznane szkody skutek pogryzienia, nawet jeśli czworonóg ucieknie z posesji i kogoś ugryzie.

CZY POSZKODOWANEMU PRZYSŁUGUJE ODSZKODOWANIE ZA POGRYZIENIE OD WŁAŚCICIELA PSA?

W takiej sytuacji ofiara ma prawo żądać całkowitego lub częściowego naprawienia zniszczeń. Mowa oczywiście o wypłacie odszkodowania lub innym zadośćuczynieniu. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nieszczęścia wyrządzone przez czworonoga są na tyle dotkliwe, że np. spowodowały kalectwo, właścicielowi może grozić odpowiedzialność karna.

ZADOŚĆUCZYNIENIE I ODSZKODOWANIE ZA POGRYZIENIE PRZEZ PSA

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa jest czymś innym niż zadośćuczynienie. Właściwie odszkodowanie i zadośćuczynienie to dwa oddzielne roszczenia, które – w zależności od wyrządzonych szkód – przysługują osobie będącej ofiarą ataku. Zadośćuczynienie należy się nam za wszelkie uszczerbki niematerialne, a więc straty emocjonalne, ból, krzywdę, która nas dotknęła. Mowa tutaj zarówno o stratach psychicznych, jak i ranach fizycznych, które niejednokrotnie skutkują np. bliznami czy uszczerbkiem na zdrowiu.

W przypadku pogryzienia przez psa prawo przewiduje także instytucję odszkodowania. To pieniądze, które należą się ofierze za wszelkie materialne, a więc poszarpane, zniszczone ubrania, zepsuty zegarek i inne straty w mieniu. Ale to nie wszystko. Pogryzienie przez psa oznacza również odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia, kosztów operacji plastycznych, dotychczasowych środków wydanych na leczenie, dojazdy do placówek medycznych, na niezbędną opiekę, jakie zmuszona będzie ponieść osoba, jaka doznała krzywdy. Trzeba też pamiętać, że uszczerbek poniesiony w następstwie pogryzienia może mieć trwałe konsekwencje dla zdrowia. Tutaj także można ubiegać się o pieniądze na ewentualne przyszłe leki czy konieczną opiekę.

Poszkodowany powinien gromadzić stosowną dokumentację dotyczącą leczenia - faktury za wizyty lekarskie, za paliwo potrzebne na dojazdy do szpitala czy przychodni, czy za leki. Na tej podstawie oszacowana będzie wysokość należnego poszkodowanemu odszkodowania. Jeśli właściciel psa nie będzie chciał dokonać zwrotu kosztów i nie będzie skłonny do rekompensaty poprzez zadośćuczynienie doznanych szkód, poszkodowany będzie mógł wystąpić na drogę sądową i tam ubiegać się o odpowiednią wysokość zadośćuczynienia czy odszkodowania.

CZY ODSZKODOWANIE I ZADOŚĆUCZYNIENIE ZA POGRYZIENIE PRZEZ PSA POKRYJE UBEZPIECZENIE OC?

Jeśli właściciel psa ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC w życiu prywatnym, to za wyrządzone przez zwierzę szkody odpowiedzialność odszkodowawczą poniesie towarzystwo. Poszkodowany może wtedy kierować roszczenia o odszkodowanie do zakładu ubezpieczeń.

Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
pracownicy w biurze

Ubezpieczenie grupowe na życie – co obejmuje polisa na życie dla pracowników?

Polisę na życie możesz kupić indywidualnie, ale często możliwe jest też skorzystanie z ubezpieczenia grupowego, którym objęci są pracownicy danego zakładu, o ile się na to zdecydują. Czy warto wybrać takie rozwiązanie? Czy ubezpieczenie grupowe w pracy będzie dla ciebie korzystniejsze niż umowa zawarta na własną rękę?

Czytaj dalej
Kobieta w salonie z psem

Ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach polisy OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie zwierząt domowych to dodatek do polisy mieszkaniowej lub OC w życiu prywatnym, oferowany przez wiele towarzystw. Na co zwracać uwagę, decydując się objąć ochroną swojego czworonoga? Za jakie szkody rekompensatę wypłaca ubezpieczyciel? Kiedy warto wykupić ubezpieczenie psa lub kota w ramach polisy OC? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę