UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Z miłości do aktywności

Dla jednych relaks oznacza odpoczynek w domowym zaciszu, innym odprężenie przynosi każdy dodatkowy zastrzyk adrenaliny. Liczba fanów sportów ekstremalnych rośnie, a z roku na rok możliwości organizatorów również są coraz większe. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka?

Popularność sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne z roku na rok zyskują na popularności. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Z jednej strony tego typu atrakcje staja się coraz bardziej dostępne. W większych miastach bez trudu można zapisać się na treningi i wyczynowe aktywności. Rozszerza się również oferta organizatorów, a ich uprawianie sportu nie wymaga już także dużych nakładów finansowych. Sporty wyczynowe od lat przyciągają także najmłodszych, ci z kolei coraz bardziej angażuje się w rozwój poszczególnych dyscyplin. Sporty ekstremalne często stają się również nieodłącznym elementem wakacji oraz zagranicznych wycieczek. Ciekawość i chęć spróbowania czegoś nowego może przerodzić się w stałe zainteresowanie danym sportem.    

Jest ryzyko, jest zabawa

Z uprawianiem tego typu sportów wiąże się także ryzyko kontuzji i poważniejszych urazów. Oczywiście jest ono zależne w dużej mierze od konkretnej dyscypliny oraz jej zaawansowania. W wielu przypadkach wypadek może skończyć się jedynie niegroźnym stłuczeniem, jednak są aktywności, w których nieuwaga i nieodpowiednie przygotowanie mogą poskutkować nawet trwałą utratą zdrowia lub życia. Dlatego przed podjęciem konkretnej aktywności warto się odpowiednio zabezpieczyć, również korzystając z oferty ubezpieczenia od sportów ekstremalnych.

Jakie dyscypliny zaliczają się do sportów wysokiego ryzyka?

Sporty ekstremalne kojarzą nam się zazwyczaj np. ze skokami spadochronowymi, bungee, motocrossem itp. Okazuje się jednak, że to pojęcie jest o wiele szersze i obejmuje zakres naprawdę wielu różnych dyscyplin. W ich gronie mogą być aktywności, których podejmujemy się na co dzień jak np. kolarstwo górskie i szosowe, jazda na nartach, snowboardzie, nurkowanie. Do tego w gronie sportów o podwyższonym ryzyku znajdują się również sporty wodne jak np. przejazdy motorówkami  lub skuterami wodnymi. Sporty ekstremalne dotyczą także górskich atrakcji – wspinaczki, speleologii, kajakarstwa górskiego czy raftingu. 

Szeroki zakres ubezpieczenia

Jeżeli jesteśmy na wakacjach i chcemy uprawiać sport ekstremalny w ramach atrakcji, na początku upewnijmy się, czy wybrana ochrona obejmuje tego typu sytuacje. W ofercie polisy turystycznej UNIQA znajduje się także ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Im szerszy zakres obejmowanych dyscyplin, tym lepiej, a to gwarantuje nam bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Jeżeli uprawianiem konkretnej aktywności zajmujemy się regularnie, ubezpieczmy także posiadany sprzęt sportowy. W sytuacji, gdy ulegnie on zniszczeniu podczas podróży, uzyskamy finansową rekompensatę. 

Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Nurkowanie otwiera przed nami piękny, choć tajemniczy i nie do końca poznany świat. Dzięki odpowiedniemu ekwipunkowi można eksplorować morskie głębiny i podziwiać podwodną faunę i florę. Zawsze trzeba jednak mieć na uwadze, że na całym świecie nurkowanie zaliczane jest do kategorii sportów wysokiego ryzyka. Dlatego warto zabezpieczyć się i wykupić specjalne ubezpieczenie nurkowe. Co ono zapewnia i na co powinno się zwrócić uwagę przy jego wykupywaniu?

Nie wyobrażasz sobie życia bez biegania, jazdy na nartach lub wspinaczki? Uczestniczysz w imprezach biegowych lub triathlonowych? Jeśli tak, to doskonale wiesz, jak ważne są regularne treningi. Niestety nie zawsze świetne przygotowanie kondycyjne jest w stanie zapewnić 100% ochronę przed kontuzją lub wypadkiem. Sprawdź, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla sportowców.

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę