UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Kolizja ze zwierzyną leśną a uzyskanie odszkodowania

Podróżując autem, musisz być gotowy nawet na niespodziewane. Tak więc zdarza się, że ludzkie drogi przemierzają też zwierzęta zamieszkujące znajdujące się nieopodal łąki czy lasy. Niestety, z tego powodu dochodzi do kolizji auta z sarną, dzikiem czy innym swobodnie poruszającym się stworzeniem. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jak to się ma do odszkodowania?

dzikie zwierzę na drodze

Ustal rodzaj zwierzęcia

Choć tego rodzaju wypadek już sam w sobie należy do nieprzyjemnych, mimo wszystko musisz postarać się zachować zimną krew. W tej sytuacji dużo zależy od tego, jakie zwierzę wzięło udział w kolizji. To, jak i prędkość, z jaką jechałeś oraz rodzaj pojazdu ma wpływ na wielkość szkód w twoim aucie. Co więcej, istotnym jest też to, do jakiej „kategorii” należy potrącone stworzenie, np. czy pochodzi z lasu, czy raczej jest to zwierzę domowe. Ze względu na ten czynnik należy przeprowadzić inną procedurę wnioskowania o wypłacenie odszkodowania. W tym artykule zastanowimy się co robić, gdy będzie miała miejsce kolizja ze zwierzęciem leśnym.

Kolizja ze zwierzyną leśną a odszkodowanie

Gdy stwierdziłeś, że ofiarą wypadku stało się dzikie zwierzę, wówczas zastanów się, do jakiej podkategorii należy. Przykładowo, jeśli potrąciłeś samochodem zwierzę łowne w trakcie polowania (np. dzika, sarnę, łosia, daniela), wówczas odpowiedzialność za wypadek będzie ponosił dzierżawca danego obszaru. Jego obowiązkiem jest posiadanie ubezpieczenia OC, z którego jest wypłacane odszkodowanie.

Kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie kolizji do najbliższego koła łowieckiego. To tam możesz sprawdzić, czy w momencie wypadku odbywało się polowanie. Jeśli faktycznie tak było, wówczas poproś o numer polisy dzierżawcy.

W innym przypadku tzn. kiedy dochodzi do wypadku w czasie, kiedy nie trwa żadne polowanie, za bezpieczeństwo na trasie odpowiada zarządca drogi. Zwróć też uwagę na to, czy przed wjazdem na obszar, na którym zdarzyła się np. kolizja z dzikiem, nie był postawiony ostrzegawczy znak drogowy informujący o możliwości pojawienia się dzikiej zwierzyny. Jeśli nie, wówczas nie powinieneś mieć problemu z otrzymaniem odszkodowania. Jednak w takiej sytuacji pamiętaj, by zgłosić kolizję odpowiednim służbom oraz swojemu ubezpieczycielowi. W 2018 roku policja odnotowała jedynie 182 wypadki z udziałem zwierząt, choć z pewnością było ich więcej, jednak z obawy przed karą właściciele aut nie zrobili tego. Tym samym pozbyli się też możliwości otrzymania pomocy finansowej od ubezpieczyciela.

Kolizja z sarną – co robić?

„Miało miejsce zderzenie z sarną – odszkodowanie będzie mi się należało?” – to i mnóstwo podobnych pytań zadaje sobie wielu kierowców aut, którzy brali udział w tego rodzaju przykrym incydencie. Odpowiedź zależy od kilku czynników, o których wspominaliśmy w poprzednim akapicie.

Inna sprawa, gdy właściciel samochodu posiadał więcej ubezpieczeń komunikacyjnych niż to jedno, obowiązkowe i w wariancie podstawowym. Dodatkowo pomocna może okazać się polisa NNW w sytuacji, gdy w wypadku zostanie poszkodowana osoba przebywająca w aucie.  

Co zrobić z potrąconą zwierzyną? 

Przede wszystkim nie należy jej ruszać. Zranione zwierzę może być agresywne, a do tego mógłbyś przez przypadek zarazić się od niej np. wścieklizną lub inną chorobą. Lepiej jest poczekać na przybycie odpowiednich służb, aby uniknąć zbędnych wątpliwości i kłopotów w związku z wypłatą odszkodowania.

 


statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html, Wypadki drogowe w 2018 r., str. 23.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
zderzenie dwóch aut w tle

Jeśli uczestniczyłeś w kolizji drogowej to przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. Niektórzy kierowcy decydują się na opuszczenia miejsca zdarzenia, co może się dla nich zakończyć kosztownymi konsekwencjami. Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzy ci się kolizja drogowa?

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę