UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Jak szybko zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? Jaki jest czas na zgłoszenie szkody OC i AC?

Stłuczka w drodze do pracy, zalane mieszkanie, złamana noga lub pobyt w szpitalu – wypadki chodzą po ludziach. Tuż po zdarzeniu myślisz tylko o tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym – to naturalne! Gdy emocje nieco opadną, przychodzi czas na chłodną kalkulację. W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? Jak to zrobić? Podpowiadamy!

JAK ZGŁOSIĆ SZKODĘ?

Zgłoszenie szkody przez internet to najszybszy sposób załatwienia sprawy, który rekomendujemy naszym klientom. Dzięki temu błyskawicznie otrzymamy od Ciebie pełną dokumentację niezbędną do wypłaty odszkodowania, a Ty szybko uzyskasz środki na leczenie, remont lub naprawę pojazdu.

Zgłoś szkodę Możesz także zgłosić szkodę stacjonarnie, w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego lub u agentów ubezpieczeniowych, a nawet przez telefon.

O CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ, JEŚLI CHCESZ UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE?

Jeśli masz odpowiednie ubezpieczenie, które obejmuje dane zdarzenie i doszło do szkody, zgłoś ją ubezpieczycielowi - własnemu lub z ubezpieczenia sprawcy jako osoba poszkodowana. O czym powinieneś pamiętać w takim przypadku?

SZKODY KOMUNIKACYJNE - CZAS NA ZGŁOSZENIE SZKODY Z OC SPRAWCY i Z WŁASNEJ POLISY AC

Twój samochód został uszkodzony przez innego kierowcę w drodze do pracy? Ktoś z Twoich bliskich ucierpiał w wyniku wypadku komunikacyjnego? Masz prawo do odszkodowania z OC sprawcy zdarzenia. Kolizja, wypadek powodujące szkody osobowe lub majątkowe są podstawą dla powstania roszczenia z polisy OC.

Przypomnijmy, że ubezpieczenie OC chroni posiadaczy pojazdów mechanicznych przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód wywołanych w ruchu drogowym danym pojazdem. Mowa tu zarówno o likwidacji szkody w mieniu, jak i szkody osobowej.

Pamiętaj, że sprawca stłuczki lub wypadku ma obowiązek udostępnienia Ci swoich danych, danych o pojeździe m.in. numer rejestracyjny pojazdu oraz informacji dotyczących ubezpieczenia OC. Jeżeli odmawia podania informacji niezbędnych do określenia przebiegu wydarzenia, wezwij policję. Ustali ona okoliczności zdarzenia i wskaże, kto jest winny szkodzie. Nie wiesz, co możesz uzyskać z OC sprawcy?

W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? Im szybciej, tym lepiej! Wtedy ekspresowo uzyskasz też należne Ci pieniądze z ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak, że w masz prawo do zgłoszenia szkody w ciągu 3 lat. Czas ten może się jednak wydłużyć. Termin na zgłoszenie szkody rzeczowej przy stłuczce wynosi co prawda 3 lata od momentu, gdy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i zdołał ustalić, kim jest sprawca zdarzenia. Nie może być to jednak więcej niż 10 lat od zdarzenia, podczas którego powstała szkoda.

W niektórych przypadkach czas na zgłoszenie szkody jest dłuższy. Jeżeli zdarzenie zostało zakwalifikowane jako przestępstwo – nawet w ciągu 20 lat od jego wystąpienia. Dlatego termin przedawnienia szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC jest bardzo długi. Będzie on krótszy w przypadku kolizji drogowej, a dłuższy w przypadku szkody zaistniałej w wyniku wypadku będącego skutkiem popełnienia przestępstwa.

Odszkodowanie możesz uzyskać nie tylko z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji, ale również z własnego ubezpieczenia AC jeśli masz je wykupione. Zachęcamy do skorzystania z naszej aplikacji do zdalnych oględzin UNIQA Smart. Jak zgłosić szkodę z OC i AC? Możesz to zrobić za pośrednictwem internetu i strony UNIQA. Takie zgłoszenie szkody z polisy OC czy AC jest bardzo wygodne. Jako że UNIQA uczestniczy w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS) możesz zgłosić szkodę z polisy OC sprawcy także w naszym towarzystwie, jeśli masz u nas polisę OC.

Termin zgłoszenia szkody w przypadku innych ubezpieczeń. Jaki jest czas na zgłoszenie szkody i wypłatę odszkodowania?

SZKODY MAJĄTKOWE

Dach Twojego domu został uszkodzony w wyniku gradobicia lub zalania przez sąsiada? Skradziono Ci z mieszkania cenny sprzęt RTV? Szkodę majątkową możesz zgłosić z ubezpieczenia domu i mieszkania, z ubezpieczenia OC majątkowego sprawcy ubezpieczonego w UNIQA lub z ubezpieczenia dla sektora mieszkalnictwa. Ile czasu jest na zgłoszenie zdarzenia? Najlepiej zrobić to jak najszybciej, aby też ekspresowo uzyskać pieniądze z polisy, które pozwolą Ci na naprawienie szkody. Zwykle czasu masz niewiele - od 3 do 7 dni w zależności od towarzystwa.

SZKODY OSOBOWE

Podczas pobytu na wakacjach musiałeś skorzystać z opieki szpitalnej? Twoja rodzina ucierpiała w wyniku nieszczęśliwego wypadku? Wybierz jeden z formularzy: zgłoszenie szkody z ubezpieczenia NNW lub podróży zagranicznej lub z ubezpieczeń zdrowotnych w UNIQA oraz wypełnij informacje o szkodzie i o sobie. Ile czasu na zgłoszenie zdarzenia z polisy NNW? Zwykle jest na to 30 dni od zaistnienia szkody.

ŚWIADCZENIA ŻYCIOWE

Ktoś z Twoich bliskich poważnie zachorował lub musiał przejść skomplikowaną operację? Jeśli posiadasz ubezpieczenie na życie, wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz i dostarczysz go do nas online, pocztą elektroniczną lub tradycyjną. Najczęściej jako osoba ubezpieczona lub uposażona masz 3 lata na zgłoszenie szkody od momentu jej zaistnienia.

ZGŁOSZENIE SZKODY DO UBEZPIECZYCIELA – BEZ POŚREDNIKÓW

Pamiętaj, że nie potrzebujesz żadnych pośredników, żeby uzyskać odszkodowanie! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, wypełniając odpowiedni formularz na naszej stronie.
Jak szybko ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie? Zgodnie z art. 817 Kodeksu cywilnego obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku, choć umowa ubezpieczenia może zawierać postanowienia korzystniejsze dla uprawnionego. 

Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
zalany dom

Zalany dom - dom po zalaniu lub powodzi, co robić z zalaną podłogą i ścianami?

Zalanie domu wodą może spowodować uszkodzenia niemal każdego elementu konstrukcji. W efekcie nieruchomość może się nie nadawać do użytkowania. Czy to oznacza, że budynek po takim zdarzeniu należy wybudować na nowo? Na szczęście nie – zalany dom można doprowadzić do stanu, który umożliwia jego użytkowanie. Co należy zrobić?

 

Czytaj dalej

Wykończenie mieszkania – ile kosztuje, co warto wiedzieć

Zakup pierwszego mieszkania to duży i ważny krok w życiu. Jest początkiem samodzielności i wiąże się z wieloma rewolucjami. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania bądź domu w stanie deweloperskim. Pozwala to na jego samodzielne wykończenie i ingerencję nawet w najmniejszy szczegół. Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Co warto wiedzieć?

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę