UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wykończenie mieszkania – ile kosztuje, co warto wiedzieć

Zakup pierwszego mieszkania to duży i ważny krok w życiu. Jest początkiem samodzielności i wiąże się z wieloma rewolucjami. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania bądź domu w stanie deweloperskim. Pozwala to na jego samodzielne wykończenie i ingerencję nawet w najmniejszy szczegół. Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Co warto wiedzieć?

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co obejmuje?

Jaka jest definicja stanu deweloperskiego? Stan deweloperski to wybudowane mieszkanie bądź dom ze wszystkimi mediami. Obejmuje:

  • instalację elektryczną z gniazdami, łącznikami i domofonem,
  • instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami,
  • instalację wodno-kanalizacyjną,
  • instalację wentylacyjną, 
  • drzwi wejściowe,
  • okna i parapety (zewnętrzne i wewnętrzne),
  • wylewkę podłogową, 
  • ściany przygotowane do malowania bądź pokryte jedną warstwą białej farby.

W niektórych przypadkach stan deweloperski obejmuje także położone płytki bądź panele. Szczegóły dotyczące mieszkania oraz tego, co dokładnie wchodzi w skład stanu deweloperskiego, zależy od konkretnych zapisów w umowie sprzedaży podpisywanej z deweloperem. 

Choć w mieszkaniu w stanie deweloperskim ilość prac, jakie zostały wykonane, jest duża, nadal pozostaje wiele do zrobienia. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim?

Kupno mieszkania jest poważną decyzją na lata. Nie powinniśmy więc podchodzić do sprawy lekceważąco. Przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Pierwszym są materiały, które zostały użyte do budowy ścian, ścianek działowych oraz wykończenia mieszkania. Deweloperzy mogą korzystać z materiałów z różnych półek cenowych. Warto więc zapoznać się z jakością użytych produktów, bo wpływa ona bezpośrednio na trwałość. Jeśli nie zostaną użyte wystarczająco dobre materiały, z czasem mieszkanie będzie wymagało remontu.

Należy zwrócić uwagę również na inne szczegóły, które w przyszłości mogą mieć niemałe znaczenie. Mowa tu, chociażby o typie profili okiennych i współczynniku przenikania ciepła. Jeśli nie będzie on odpowiedni, temperatura szybko będzie się przedostawać do mieszkania, co w przypadku mrozów bądź upalnych dni, z pewnością będzie niekomfortowe. Znaczenie ma także ubezpieczenie mieszkania, typ grzejników czy materiał wykończenia posadzki. Wszystkie te informacje powinny zostać podane jeszcze przed spotkaniem, na którym będzie podpisywana umowa. 

Porady dotyczące wykończenia mieszkania

Prawidłowe wykończenie mieszkania, choć nie jest wcale łatwe, nie jest też nieosiągalne. Zanim podejmiemy się jakichkolwiek działań, powinniśmy przygotować sobie plan. Dobry plan działania to tak naprawdę podstawa. Jeśli nie przemyślimy, nie przeanalizujemy i nie zaplanujemy sobie całego tego procesu, prawdopodobnie popełnimy szereg błędów. Jest tyle istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, że nietrudno o którymś z nich zapomnieć. Mówiąc o planie działania, warto również wspomnieć o prawidłowym zarządzaniu pieniędzmi. Najlepiej zaplanować każdy, nawet najmniejszy wydatek oraz upewnić się, że będzie nas na niego stać. 

Szukając pomysłu na aranżację wnętrza, do wyboru mamy wiele pomysłów i inspiracji. Przeróżne motywy, wzory, kolory i style dają nam możliwość odwzorowania naszego charakteru w mieszkaniu. Warto jednak pamiętać, by w mieszkaniu panował jeden konkretny styl – nie powinniśmy do każdego pomieszczenia wpuszczać innego. Mieszkanie wówczas nie będzie spójne, a chaotyczne. 

Wiele osób, wykańczając wnętrze, nie wykorzystuje potencjału przedpokoju bądź zupełnie o nim zapomina. Tymczasem przedpokój to tak naprawdę wizytówka każdego mieszkania! Może się w nim zmieścić szafa, szafka na buty, komoda, lustro i wiele innych, ciekawych i funkcjonalnych mebli. Nawet jeśli przedpokój jest mały – z pewnością można go w jakiś sposób wykorzystać czy urozmaicić.

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie zaprojektować mieszkania, powinniśmy skorzystać z usług specjalisty. To dobre rozwiązanie, które pozwoli nam uniknąć wielu niepotrzebnych błędów.

Najczęstsze błędy popełniane przy wykańczaniu mieszkania

Wykończenie nowego mieszkania nie jest wcale proste. Podejmując się tego zadania bez ingerencji specjalistów, potrzebna jest nam odpowiednia wiedza dotycząca odpowiedniego rozplanowania przestrzeni. Często popełnianym błędem jest poświęcenie zbyt małej ilości czasu na odpowiednie zaplanowanie, przeanalizowanie własnych potrzeb oraz codziennego funkcjonowania. Dotyczy to najczęściej kuchni, która w efekcie jest nieprawidłowo zaprojektowana. Zanim podejmiemy się jakichkolwiek działań, powinniśmy dobrze się zastanowić, jakie mamy przyzwyczajenia, potrzeby oraz czego dotychczas nam brakowało. W kuchni duże znaczenie mają odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami a meblami. Niestety często się o tym zapomina, w efekcie czego możemy uzyskać za krótki blat, płytę indukcyjną położoną obok zlewu bądź zlew za blisko lodówki. 

Chcąc stworzyć idealne, wręcz wymarzone mieszkanie, idziemy o krok za daleko i je zagracamy. Nie możemy przesadzać ani z meblami, ani z dodatkami, a to często popełniany błąd. Nierzadko wynika z tego, że nie potrafimy zrezygnować z czegoś czy też wybrać jednej z dwóch możliwych opcji. Dodatki oraz meble powinny być dopasowane nie tylko do naszych preferencji, lecz także możliwości przestrzennych mieszkania. 

Kolejnym popełnianym błędem przy wykańczaniu mieszkania jest nieodpowiedni dobór kolorów. Mowa tu równie o doborze koloru ścian do mebli, przestrzeni czy łączeniu kilku kolorów w jednym pomieszczeniu. Wiele osób w pierwszej kolejności zajmuje się malowaniem ścian, a dopiero później wyborem mebli. To błąd – przemalowanie jest o wiele łatwiejsze, szybsze i tańsze niż zmiana mebli. Druga sprawa to malowanie ścian w niewielkich pomieszczeniach na ciemne kolory. Jeśli zależy nam, by w mieszkaniu zagościły ciemne kolory, należy postawić na nie w większych pomieszczeniach. Niewielki pokój przez ciemne barwy będzie się wydawał jeszcze mniejszy, a nawet przytłaczający. Wiele osób także stawia na jeden, maksymalnie dwa kolory w każdym pomieszczeniu. W efekcie wszystko wygląda tak samo – ściany, podłogi, meble, dodatki. Najczęściej to kolor biały bądź beżowy. Wówczas nie tylko jest mdło, nudno i chłodno, lecz także trudno się w takim pomieszczeniu odnaleźć. 

Kupując lampy, ludzie skupiają się głównie na ich odpowiednim wyborze. Chcą, by prezentowały się możliwie jak najlepiej, a także pasowały do wnętrza. Często wówczas zapominają, że znaczenie ma także odpowiednie rozmieszczenie. W efekcie tego w każdym pomieszczeniu znajduje się tylko jedna lampa bądź pożądane miejsca nie są dostatecznie oświetlone. Mowa tu o kuchni, stole jadalnym czy nawet salonie. Zdarzają się również sytuacje zupełnie odwrotne – lamp jest za dużo bądź są umieszczone tak, że rażą w oczy podczas jedzenia, przygotowywania posiłków czy oglądania telewizji. 

Biały montaż – co to znaczy?

Jaka jest definicja białego montażu? Biały montaż to zakres czynności polegających na instalacji poszczególnych elementów wyposażenia łazienki bądź/oraz kuchni. Może obejmować instalację:

  • baterii kuchennej lub łazienkowej,
  • zlewozmywaka,
  • umywalki,
  • brodzika,
  • wanny,
  • kabiny prysznicowej,
  • armatury,
  • WC,
  • bidetu,
  • ceramiki.

Biały montaż jest tak naprawdę jedynie umownym określeniem prac. Bez wątpienia jednak wymaga precyzji, odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Wymaga to wyboru odpowiednich uszczelek, fug, taśm izolacyjnych czy też innych materiałów potrzebnych do montażu wanny bądź też prysznica. Jeśli chodzi o ceny białego montażu, kształtują się one na różnym poziomie. Zdecydowanie najwięcej zapłacimy za podłączenie wanny z baterią prysznicową czy montaż panelu prysznicowego. Niemałym wydatkiem będzie także montaż toalety, zwłaszcza gdy niezbędne jest dodatkowe uszczelnienie instalacji.

Ile wynosi koszt wykończenia mieszkania?

Decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, należy wziąć pod uwagę koszty związane z wykończeniem mieszkania. Oczywiście wiele zależy od tego, jakich materiałów użyjemy oraz jak duże mamy mieszkanie, a także, czy skorzystamy z usług wykonawców bądź architektów i projektantów wnętrz. Możemy skorzystać z usług wykonawcy, który, choć nie zażyczy sobie zbyt dużej sumy pieniędzy, to wykona usługę na niskim poziomie i na odwrót. W tym celu warto porównać oferty, doświadczenie i usługi kilku działających na rynku firm. 

Wykończenie mieszkania to wydatek minimum 20 tys. złotych. Mowa tu oczywiście o niewielkiej powierzchni mieszkania, a także o średniej lub niskiej jakości wykorzystanych materiałów. Trudno ustalić z kolei górną granicę – może sięgać kilkuset tysięcy złotych, jeśli mieszkanie jest spore i zdecydujemy się zakupić meble oraz sprzęt AGD i RTV z najwyższej półki. 

Mieszkanie w stanie deweloperskim – zalety

Skoro wiemy już, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, przejdźmy do jego zalet. Główną zaletą wykończenia mieszkania samemu jest możliwość zrobienia wszystkiego „po swojemu”. W mieszkaniach pod klucz czasem klientom nie odpowiada rozmieszczenie mebli, za mała łazienka/kuchnia czy ustawienie telewizora w salonie. Niektóre, a nawet większość z tych rzeczy można oczywiście zmienić, jednak jeśli takich rzeczy jest sporo, jaki ma sens kupowanie mieszkania pod klucz? Każdy z nas ma inne potrzeby i oczekiwania, trudno więc, by wyposażone mieszkanie zadowoliło każdą oglądającą je osobę. Zwłaszcza że zakup nieruchomości to inwestycja na lata, wymaga dokładnej analizy i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. To więc duża zaleta, że sami możemy zaplanować każdy pokój od podstaw.

Wykończenia mieszkań często idą w parze z rękojmią bądź gwarancją ze strony dewelopera. To również duża zaleta! Koszty wszelkich usterek czy awarii, które nie są wynikiem nieprawidłowej eksploatacji lokalu, zostają więc pokryte przez dewelopera. Okres takiej rękojmi wynosi 5 lat. Nie trzeba się więc martwić o koszta.

Decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, wiele osób również zastanawia się nad opodatkowaniem – czy konieczne jest zapłacenie podatku? Nie. Kupno mieszkania z rynku pierwotnego nie wymaga opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. W ten  sposób można więc zaoszczędzić sumę równą 2% wartości nieruchomości, w odniesieniu do kupna mieszkania z rynku wtórnego. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim naprawdę się opłaca!

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
nowy blok mieszkalny

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Wybierając mieszkanie czy dom, możemy zdecydować się na nieruchomość z rynku pierwotnego lub wtórnego. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z obiektami nowymi, a w drugim z takimi, które były już użytkowane. Polacy kupują przede wszystkim nowe mieszkania, a umowę z deweloperem często zawierają na etapie tzw. dziury w ziemi. Czy jednak taka decyzja nie jest ryzykowna? Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Czytaj dalej
kask ochronny

Kredyt na remont domu i mieszkania – jak go uzyskać?

Prace remontowe przeprowadzone w domu możesz sfinansować z oszczędności albo z pieniędzy pożyczonych. Mogą to być środki uzyskane od przyjaciół czy rodziny, ale najczęściej w takich przypadkach decydujemy się na skorzystanie z oferty banku. Jak uzyskać kredyt na remont domu, żeby kosztowało cię to jak najmniej?

Czytaj dalej

Jak szybko zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? Jaki jest czas na zgłoszenie szkody OC i AC?

Stłuczka w drodze do pracy, zalane mieszkanie, złamana noga lub pobyt w szpitalu – wypadki chodzą po ludziach. Tuż po zdarzeniu myślisz tylko o tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym – to naturalne! Gdy emocje nieco opadną, przychodzi czas na chłodną kalkulację. W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę