UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie nurkowe DAN – kiedy warto z niego skorzystać? Co oferuje ubezpieczyciel w razie wypadku nurkowego?

Nurkowanie otwiera przed nami piękny, choć tajemniczy i nie do końca poznany świat. Dzięki odpowiedniemu ekwipunkowi można eksplorować morskie głębiny i podziwiać podwodną faunę i florę. Zawsze trzeba jednak mieć na uwadze, że na całym świecie nurkowanie zaliczane jest do kategorii sportów wysokiego ryzyka. Dlatego warto zabezpieczyć się i wykupić specjalne ubezpieczenie nurkowe. Co ono zapewnia i na co powinno się zwrócić uwagę przy jego wykupywaniu?

Ubezpieczenie nurkowe

Czy nurkowanie jest bezpieczne – najczęściej zadawane pytania

Organizacja DAN – Divers Alert Network, czyli międzynarodowa organizacja non-profit, wskazuje, że według gromadzonych przez nią informacji na 100 000 uprawiających nurkowanie, w ciągu roku ginie 15-18 amatorów i mniej niż 4 profesjonalnych nurków.

DAN powstało w 1980 roku z inicjatywy włoskich i amerykańskich naukowców, którzy chcieli nieść pomoc poszkodowanym nurkom. Mieli specjalistyczną wiedzę i byli w stanie udzielić fachowej pomocy, której poszkodowani nie mieliby szansy otrzymać w standardowym systemie opieki medycznej. DAN od tej pory dba o koordynację pierwszego wsparcia i opiekę nad chorym poprzez sieć międzynarodowych, wysokospecjalistycznych ośrodków alarmowych. Realizuje też badania, które mają prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa nurkowania.

Specjaliści zrzeszeni wokół organizacji DAN najlepiej wiedzą, czy nurkowanie jest bezpieczne. Jeśli uprawia się je pod nadzorem profesjonalistów, z wykorzystaniem sprawdzonego sprzętu, może takie być. Jednak istnieje wiele sytuacji, w których nurkowie mogą doznać szkód, a nawet stracić życie podczas odkrywania podwodnego życia.

Pod wodą może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji, do których można zaliczyć:

  • zagubienie,
  • atak serca,
  • zbyt szybkie wynurzenie się,
  • ryzyko utraty przytomności,
  • przeciążenie organizmu nurka,
  • wybuch butli nurkowej,
  • brak tlenu w butli,
  • dziurawy skafander,
  • silne prądy morskie.

Wiele takich czynników może doprowadzić nawet do zgonu. Trzeba maksymalnie ograniczyć ryzyko związane z uprawianiem takiego sportu.

DAN – kto może uprawiać nurkowanie – sport wysokiego ryzyka?

Z uwagi na liczne niebezpieczeństwa i specyfikę uprawiania tej aktywności wskazano warunki, jakie powinni spełnić przyszli nurkowie. World Recreational Scuba training Council wprowadziła wytyczne dotyczące badania lekarskiego, które ocenia zdolność psychofizyczną takich osób. Stworzyło też bezwzględne przeciwwskazania do nurkowania, a wytyczne te zatwierdziły DAN oraz Undersea and Hyperbaric Medicine Society. Wśród wytycznych tych można wymienić:

  • wiek nurka – osoby mające 50+ lat powinny mieć świadomość swojej ograniczonej sprawności fizycznej oraz potencjalnie istniejących przeciwwskazań zdrowotnych; nie ma natomiast formalnych
  • przeciwwskazań wiekowych, jeśli chodzi o nurkowanie niepełnoletnich, ale przyjmuje się, że minimalny wiek nurka powinien wynosić co najmniej 12 lat;
  • sprawność i siła fizyczna – wystarczające do noszenia akwalungu;
  • dojrzałość emocjonalna do znalezienia się w środowisku pod wodą;
  • brak przeciwwskazań zdrowotnych, np. zdrowe uszy.

Przeciwwskazaniem okresowym do nurkowania jest ciąża czy przyjmowanie leków narkotycznych, psychotropowych, niektórych leków kardiologicznych czy nawet insuliny.

Czym jest ubezpieczenie nurkowe?

Z uwagi na wiele ryzyk związanych z uprawianiem nurkowania zasadne jest zabezpieczenie nurka poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Zwykła polisa turystyczna zazwyczaj nie obejmuje nurkowania jako sportu wysokiego ryzyka czy podwyższonego ryzyka albo sportu ekstremalnego – w zależności od klasyfikacji prezentowanej przez wybranego ubezpieczyciela. Ponadto firmy ubezpieczeniowe mogą rozróżniać poszczególne rodzaje nurkowania, np. powyżej konkretnej głębokości, ze sprzętem, bez sprzętu, z instruktorem lub na własną rękę, a także w Polsce i za granicą.

Warto sprawdzić w wybranym ubezpieczeniu turystycznym, poszerzonym o ryzyko uprawiania sportów podwyższonego ryzyka czy sportów ekstremalnych, jakie są warunki jego obowiązywania. Wszystkie wytyczne powinny znaleźć się przy tym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli w OWU.

Ubezpieczenie nurkowe powinno gwarantować właściwie podobne elementy, co każde ubezpieczenie turystyczne, ale w związku z nurkowaniem. Będą to:

  • koszty leczenia z określoną sumą ubezpieczenia,
  • koszty ratownictwa i prowadzenia akcji poszukiwawczej,
  • NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków,
  • OC w życiu prywatnym i OC sportowe,
  • ubezpieczenie assistance,
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu specjalistycznego,
  • uprawianie sportów wysokiego ryzyka czy sportów ekstremalnych – w zależności od tego, jak nurkowanie definiowane jest przez wybraną firmę ubezpieczeniową.

Czy polskie ubezpieczenie wystarczy na nurkowanie za granicą?

Wykupione w polskim towarzystwie ubezpieczenie nurkowe może tak samo dobrze zapewniać bezpieczeństwo nurkom poza granicami Polski. Trzeba sprawdzić zakres terytorialny jego obowiązywania oraz ustalić odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia – przy nurkowaniu w Europie powinno być to co najmniej 30-40 tys. euro, a na świecie – co najmniej 50 tys. Euro oraz trzeba się upewnić, że nurkowanie z aparatem powietrznym jest w zakresie ubezpieczenia, jeżeli nie to trzeba rozszezrzyć polisę o sporty wysokiego ryzyka. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Z miłości do aktywności. Jaka polisa dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka?

Dla jednych relaks oznacza odpoczynek w domowym zaciszu, innym odprężenie przynosi każdy dodatkowy zastrzyk adrenaliny. Liczba fanów sportów ekstremalnych rośnie, a z roku na rok możliwości organizatorów również są coraz większe. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie dla sportowców Jaki zakres obejmuje?

Nie wyobrażasz sobie życia bez biegania, jazdy na nartach lub wspinaczki? Uczestniczysz w imprezach biegowych lub triathlonowych? Jeśli tak, to doskonale wiesz, jak ważne są regularne treningi. Niestety nie zawsze świetne przygotowanie kondycyjne jest w stanie zapewnić 100% ochronę przed kontuzją lub wypadkiem. Sprawdź, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla sportowców.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę