Wypadek a kolizja – jakie są różnice między nimi?

Codziennie na polskich drogach dochodzi do setek wypadków i kolizji, które są skutkiem chwilowej nieostrożności kierowcy lub konsekwencją nieprzestrzegania przepisów o ruchu drogowym. Wiele osób traktuje te terminy jako synonimy, co jest błędem. Jakie są podstawowe różnice między wypadkiem a kolizją? Co powinno zawierać oświadczenie wypadku samochodowego i jakie konsekwencje prawne czekają sprawców tych zdarzeń?

wypadek

Wypadek a kolizja drogowa – podstawowe różnice

Czym różni się kolizja drogowa od wypadku drogowego? O wypadku drogowym mówi się wówczas, gdy w wyniku tego zdarzenia drogowego, co najmniej jeden uczestnik został poważnie ranny (czas powrotu do zdrowia/hospitalizacji poszkodowanego wynosi powyżej 7 dni) lub odniósł śmiertelne obrażenia na miejscu. Spowodowanie wypadku drogowego jest przestępstwem - to naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu. Zgodnie z obowiązującym prawem, w tej sytuacji konieczne jest wezwanie policji (nawet, jeśli sprawca wypadku bierze odpowiedzialność za zdarzenie, a ofiary sobie tego nie życzą), która musi zabezpieczyć ślady - samo oświadczenie wypadku samochodowego nie wystarczy. Czym jest w takim razie kolizja drogowa?

Kolizja (potocznie nazywana stłuczką) to zdarzenie drogowe, wskutek którego uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń lub obrażenia, w związku z którymi czas powrotu do zdrowia/pobyt w szpitalu jest nie dłuższy niż 7 dni. Konsekwencją kolizji są głównie straty materialne (np. uszkodzenie samochodu, ogrodzenia, znaku drogowego). Nie ma potrzeby wzywania policji, zwłaszcza w przypadku tzw. szkód parkingowych, wystarczy spisać oświadczenie o zdarzeniu, oczywiście jeśli uczestnicy są zgodni co do przebiegu kolizji. Natomiast, jeśli mamy wrażenie, że sprawca jest pod wpływem alkoholu, mamy wątpliwości co do przedstawionych przez niego dokumentów lub po prostu uciekł z miejsca zdarzenia, koniecznie wezwijmy organy ścigania.

Wypadek a kolizja - jak sporządzić oświadczenie o zdarzeniu samochodowym?

Jak powinno wyglądać prawidłowo sporządzone oświadczenie o kolizji? Najważniejsze informacje to:

  • dane osobowe uczestników zdarzenia (imię, nazwisko, adres, PESEL, nr telefonu),

  • dane samochodów, tj. numer rejestracyjny, VIN, marka i model pojazdu, 

  • numer polisy OCi nazwa ubezpieczyciela sprawcy stłuczki,

  • wskazanie sprawcy zdarzenia drogowego,

  • dane ewentualnych świadków kolizji drogowej (przynajmniej numer telefonu),

  • dokładny opis okoliczności zdarzenia (warto dodać rysunek pomocniczy),

  • dokładny opis zakresu zniszczeń pojazdów.

Oświadczenie powinno zostać w czytelny sposób podpisane przez wszystkich uczestników kolizji drogowej. Im więcej szczegółów zawiera notatka z kolizji drogowej, tym lepiej – pośpiech nie jest dobrym doradcą. Pamiętajmy, że poprawne spisanie oświadczenia o zdarzeniu samochodowym ułatwia dochodzenie swoich praw i staranie się o należne odszkodowanie. Warto na wszelki wypadek mieć w schowku gotowy wzór oświadczenia kolizji, dzięki czemu możemy być pewni, że żadna ważna informacja nie zostanie pominięta podczas jego sporządzania, a jak wiadomo sytuacjom tego typu towarzyszą silne emocje i stres.

Kolizja a wypadek komunikacyjny - odszkodowanie

Jak ubiegać się o odszkodowanie? Należy skontaktować się z zakładem ubezpieczeń sprawcy zdarzenia drogowego, dzwoniąc na ogólnodostępną infolinię (obowiązek zgłoszenia roszczenia zawsze leży po stronie poszkodowanego, który chce otrzymać odszkodowanie – przysługuje ono nie tylko kierowcy, lecz także pasażerom uczestniczącym w wypadku). Ile mamy czasu na zgłoszenie szkody z OC sprawcy? W przypadku kolizji są to 3 lata, a jeżeli doszło do wypadku drogowego, które w świetle prawa uznawane jest za przestępstwo, mamy aż 20 lat na zgłoszenie szkody.

Sprawca wypadku drogowego - konsekwencje poważniejsze niż przy kolizji

W przypadku stłuczki najczęstszą karą dla kierowcy jest mandat lub wyrok nakazowy. Natomiast sprawcy wypadku samochodowego za samo jego spowodowanie grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli doszło do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu człowieka – kara wynosi od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia. Jeżeli dodatkowo kierowca był nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających, otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat i sąd może zaostrzyć karę pozbawienia wolności do 12 lat. To nie koniec konsekwencji dla sprawcy – osoby poszkodowane lub ich bliscy mogą wszcząć postępowanie cywilne.

Podsumowując,  wypadek drogowy to zdarzenie w ruchu lądowym, w wyniku którego uczestnicy są poważnie ranni lub mamy do czynienia z ofiarami śmiertelnymi. Natomiast kolizja to zdarzenie w ruchu lądowym, w którym nie ma ofiar śmiertelnych ani żadnych obrażeń ciała u uczestników lub są one lekkie – najprościej rzecz ujmując, uszkodzeniu ulegają przede wszystkim pojazdy biorące udział w stłuczce, a niekoniecznie ludzie. Tak więc, jak widać, wypadek drogowy niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje niż kolizja (stłuczka).

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Wypadek, kradzież, awaria – które ubezpieczenie komunikacyjne pomoże?

Podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Zabezpiecza ono interes osób poszkodowanych w wypadku drogowym. Drugim istotnym typem ubezpieczenia jest Autocasco, które chroni auto przed kradzieżą i zabezpiecza zdrowie pasażerów. Natomiast w przypadku awarii skuteczne jest ubezpieczenie assistance.

Czytaj dalej