UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Pakiet ubezpieczeń OC i AC – jak wybrać najlepszy?

Przy zakupie pakietu OC i AC warto wziąć pod uwagę zakres ochrony, który powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji właścicieli pojazdów mechanicznych. Warto również podjąć wysiłek porównania ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Mogą się one różnić od siebie nie tylko ceną, ale również zakresem ochrony.

szczęśliwa rodzina w aucie

Wybierając polisę OC, najczęściej kierujemy się ceną, a AC – zakresem ochrony. Jednak jaką strategię obrać, kiedy czeka nas zakup obu ubezpieczeń naraz? Sprawdź, w jaki sposób wybrać dobry pakiet OC plus AC i nie przepłacić.

To prawda, że przy zakupie ubezpieczenia nie warto kierować się wyłącznie ceną. Jednak określając dokładnie własne oczekiwania wobec nowej polisy, a następnie porównując dostępne na rynku oferty, można w rozsądnej cenie kupić taki pakiet OC i AC, który będzie nas satysfakcjonował także pod względem zakresu ochrony.

Pakiet OC i AC: wiedza

Podstawowa wiedza na temat ubezpieczeń komunikacyjnych pozwoli Ci znaleźć najbardziej odpowiedni dla siebie pakiet OC i AC. Dowiedz się, jakie ryzyka obejmuje autocasco w podstawowym i rozszerzonym zakresie. Sprawdź też, od czego dokładnie chroni polisa AC. Jakie znasz formy rozliczeń szkody? Czy wiesz, czym różni się szkoda częściowa od całkowitej? Czym jest udział własny w szkodzie? Dopiero kiedy poznasz odpowiedzi na te pytania, rozpocznij polowanie na najlepszy pakiet OC i AC.

Pakiet OC i AC: zakres ochrony

Uzbrojony w zapas wiedzy na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, przemyśl, jaki zakres ochrony (w przypadku AC, bo wykaz ryzyk w ochronie OC jest regulowany ustawowo) będzie Ci odpowiadał. Czy interesuje Cię np. dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków? A może lubisz wygodę i chciałbyś mieć assistance? Ubezpieczenie szyb lub opon to niewielki koszt, a szkoda zgłoszona z takiej polisy może wpłynąć na Twój pakiet OC i AC (może ona wpłynąć na wartość zniżek).

Pakiet OC i AC: porównanie ofert

Jeśli już wiesz, czego potrzebujesz, pora na porównanie ofert. Swój pakiet OC i AC znajdziesz łatwo za pomocą kalkulatorów online, dostępnych zarówno na stronach ubezpieczycieli, jak i internetowych porównywarek. Zapamiętaj te oferty, które wydają Ci się najbardziej interesujące, ale nie decyduj od razu – zanim kupisz pakiet OC i AC, powinieneś wykonać jeszcze jeden bardzo ważny krok.

Pakiet OC i AC: czytaj OWU

Koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia AC w tych towarzystwach, które oferują interesujący się pakiet OC i AC. Większość kierowców, jeżeli w ogóle już sięga po ten dokument, zapoznaje się tylko z wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. To błąd – wykaz wyłączeń jest oczywiście ważny, ale niemniej ważna jest np. procedura zgłaszania szkody i sposób ustalenia wysokości odszkodowania. Zanim kupisz swój pakiet OC i AC, sprawdź, czego możesz się spodziewać w razie ewentualnego wypadku.

Pakiet OC i AC: masz wpływ na składkę

Już wybrałeś swój pakiet OC i AC? Pamiętaj, że nadal masz wpływ na składkę. Sprawdź, jakie zniżki uwzględnia ubezpieczyciel: oprócz tych za bezszkodową jazdę, często możesz skorzystać także z ulg za zakup ubezpieczenia przez Internet albo zakup polisy w pakiecie. Oprócz tego pamiętaj, że na koszt polisy AC wpływa także wysokość udziału własnego w szkodzie (im wyższy, tym niższa składka), suma ubezpieczenia (stała lub zmienna) oraz sposób likwidacji szkody – wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu oznacza zazwyczaj tańsze ubezpieczenie. O tym wszystkim możesz zadecydować już na etapie podpisywania umowy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kobieta za kierownicą auta

Ubezpieczenie OC – czym jest, jak wybrać najlepsze?

Każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – czyli OC. Choć brak ubezpieczenia jest karany, nie oznacza to, że trzeba decydować się na pierwsze lepsze ubezpieczenie losowego ubezpieczyciela. Wśród ofert towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć naprawdę korzystne warunki polis OC.

Czytaj dalej

Czy pożar samochodu podlega ochronie AC?

Zakres ochronny polisy AC wyszczególniony jest na umowie zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj obejmuje on takie sytuacje losowe, jak, np. pożar. Jednakże, jeśli samochód spłonął w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, niewłaściwego serwisowania lub rażącego zaniedbania właściciela, wówczas odszkodowanie z AC nie przysługuje.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą auta

Historia ubezpieczenia a wysokość OC i AC – sprawdź swoją historię w UFG

Jednym z najważniejszych czynników, branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości polisy OC i AC, jest historia ubezpieczenia. Dane te można sprawdzić bezpłatnie, logując się na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę